Odessa: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
LaaknorBot (dyskusja | edycje)
m robot dodaje: fo:Odessa
Konarski (dyskusja | edycje)
Linia 73: Linia 73:
* [[Synagoga Brodzka w Odessie|Synagoga z XIX wieku]]
* [[Synagoga Brodzka w Odessie|Synagoga z XIX wieku]]
* [[Teatr Opery i Baletu w Odessie|Teatr Opery i Baletu]]
* [[Teatr Opery i Baletu w Odessie|Teatr Opery i Baletu]]
* Pałac Beliny-Brzozowskiego. W XIX wieku [[Zenon Izydor Belina-Brzozowski]] wybudował w Odessie okazały neogotycki pałac, który miał mu służyć za siedzibę podczas częstych pobytów w mieście, poprzez które eksportował ogromne ilości zboża ze swoich majątków na terenie dawnego [[województwo bracławskie|województwa bracławskiego]] (z siedzibą w Sokołówce). Pałac miał dwa piętra i był wzorowany na angielskich zamkach, a zaprojektował go [[Feliks Gąsiorowski]]. Na elewacji zbudowano wieloboczne baszty i smukłe wieżyczki z krenlażem. W pałacu tym właściciel gościł [[Juliusz Słowacki|Juliusza Słowackiego]], z którym się przyjaźnił. Budynek ten był też miejscem, w którym spotykała się liczna miejscowa polonia. Po Zenonie Izydorze pałac odziedziczył [[Jan Belina-Brzozowski]]. Do 1919 roku [[konsul]]em RP w Odessie był [[Zenon Karol Belina-Brzozowski]]<ref>Roman Aftanazy, Dzieje Rezydencji na dawnych kresach Rzeczpospolitej, woj. kijowskie, Tom 11, str. 394</ref>.


== Bibliografia ==
== Bibliografia ==

Wersja z 16:45, 26 paź 2008

Szablon:Miasto zagranica infobox

Odessa (ukr. Одеса, ros. Одесса) - miasto w południowej części Ukrainy, nad Morzem Czarnym, stolica obwodu odeskiego (Одеська область).

Historia

Kiedyś w miejscu dzisiejszej Odessy znajdowała się grecka osada "Olbia". Od 337 roku należała do Gotów, do 390 kiedy przejęli ją Hunowie, a w 453 Kutrigurzy (potomkowie Hunów). W 520 znalazła się pod panowaniem Awarów, w 620 Bułgarów (Hordy Asparucha) do 830 roku. Tereny te zdobyli wówczas Madziarowie. Od XIV wieku na terenie Odessy istniała tatarska warownia Hadżibej (Chanat Krymski), a później (w 1529 znalazła się w otomańskim regionie Jedysan) turecka twierdza Yeni Dünya (tur. Nowy Świat), która została zajęta przez rosyjskie wojska w 1789 roku. Miasto zostało oficjalnie założone w 1794 przez Rosję na terytorium straconym przez Turcję w 1792. W XIX wieku miasto stało się głównym portem obsługującym eksport rosyjskiego zboża. Dzięki temu stało się jednym z najbogatszych i najszybciej rozwijających się miast carskiej Rosji.

W 1795 miasto miało 2250 mieszkańców, a w 1814 25 tys. Potem wzrost liczby ludności był jeszcze szybszy: w 1850 100 tys., w 1873 185 tys., w 1884 225 tys., w 1900 450 tys. Przed wybuchem I wojny światowej miasto stało się czwartym najważniejszym miastem Rosji, po Petersburgu, Moskwie i Warszawie. Po rewolucji w 1917 miasto straciło swoją wyjątkową rolę i nigdy nie odzyskało poprzedniej świetności. Na początku 1918 miasto było stolicą Odeskiej Republiki Radzieckiej. W latach 1941-1944 Odessa wchodziła w skład Rumunii pod nazwą Antonescu (na cześć marszałka Iona Antonescu).

Klimat

Odessa charakteryzuje się klimatem umiarkowanym kontynentalnym i suchym, gorącym. Ilość słonecznych dni w roku przekracza 290.

Zima krótka i łagodna z średnią temperaturą około zera stopni Celsjusza. Śnieg i temperatury poniżej -10 stopni Celsjusza występują rzadko.

Lato długie i gorące ze średnią temperaturą około 25 stopni Celsjusza. Często zdarzają się temperatury powyżej 35 stopni Celsjusza.

Transport i gospodarka

Odessa - największy port morski Ukrainy, transportujący ziarno, cukier, węgiel, cement, metale, drewno i produkcję przemysłu maszynowego. Baza morskiej floty. Duży węzeł kolejowy ze stacją Odessa. Podstawowe branże przemysłu - budowa okrętów, obróbka ropy naftowej, budowa maszyn, rolniczy i chemiczny przemysł. Duże uzdrowiskowe centrum, liczne plaże i sanatoria.

W Odessie znajduje się także międzynarodowy port lotniczy.

Sport

Odessę w Ukraińskiej Wyszczej Lidze reprezentuje klub piłkarski Czornomorec Odessa. Na stadionie Centralnym w Odessie być może będą rozgrywane mecze Mistrzostw Europy w piłce nożnej w roku 2012 organizowanych przez Polskę i Ukrainę.

Zabytki i atrakcje turystyczne

Bibliografia

  • Karakina, Yelena/Samoilova, Tatyana/Ishchenko, Anna: Touring Odessa, Kyiv 2004, ISBN 966-8137-01-9.

Galeria

Zobacz też

Linki zewnętrzne

  1. Roman Aftanazy, Dzieje Rezydencji na dawnych kresach Rzeczpospolitej, woj. kijowskie, Tom 11, str. 394