Stafford Cripps

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez Paweł Ziemian BOT (dyskusja | edycje) o 17:47, 19 sty 2018. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
Stafford Cripps
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

24 kwietnia 1889
Londyn

Data i miejsce śmierci

21 kwietnia 1952
Szwajcaria

Wielka Brytania Przewodniczący Zarządu Handlu
Okres

od 27 lipca 1945
do 29 września 1947

Przynależność polityczna

Partia Pracy

Poprzednik

Oliver Lyttelton

Następca

Harold Wilson

Odznaczenia
Knight Bachelor

Richard Stafford Cripps (ur. 24 kwietnia 1889 w Londynie, zm. 21 kwietnia 1952 w Szwajcarii) – brytyjski polityk, członek Partii Pracy, minister w rządach Winstona Churchilla i Clementa Attlee.

Życiorys

Jego ojcem był Charles Cripps, 1. baron Parmoor, początkowo deputowany Partii Konserwatywnej, który później przeszedł do Partii Pracy. Wykształcenie odebrał w Winchester College oraz w University College w Londynie, gdzie studiował chemię. Porzucił jednak nauki ścisłe dla prawa i w 1912 r. został powołany do korporacji adwokackiej. Podczas I wojny światowej był kierowcą ambulansu we Francji. W 1930 r. wstąpił do Partii Pracy.

W 1930 r. otrzymał stanowisko Radcy Generalnego w rządzie MacDonalda i tytuł szlachecki. Wkrótce potem został wybrany do Izby Gmin jako reprezentant okręgu Bristol East (1931). Radcą Generalnym pozostał do powstania rządu koalicyjnego Partii Pracy, Partii Konserwatywnej i Partii Liberalnej. Po zawiązaniu tej koalicji, Cripps przeszedł do opozycji. W 1932 r. był jednym z założycieli Ligi Socjalistycznej. W 1939 r. został usunięty z Partii Pracy za prokomunistyczną postawę i poparcie dla idei Frontu Ludowego.

Kiedy premierem został w 1940 r. Winston Churchill, Cripps otrzymał stanowisko ambasadora w Związku Radzieckim. Odegrał poważną rolę w nawiązaniu stosunków brytyjsko-radzieckich po niemieckim ataku na ZSRR w 1941 r. Cripps powrócił do Wielkiej Brytanii w 1942 r. i niemalże od razu został członkiem gabinetu wojennego jako Lord Tajnej Pieczęci i przewodniczący Izby Gmin. Rychło jednak zrezygnował z tego stanowiska i został ministrem ds. produkcji lotniczej. Na tym stanowisku nie wchodził już w skład gabinetu.

W 1945 r. Cripps powrócił w szeregi Partii Pracy. Po zwycięstwie laburzystów w wyborach 1945 r. został przewodniczącym Zarządu Handlu. W 1947 r. otrzymał stanowisko ministra ds. ekonomicznych, a 6 tygodni później został Kanclerzem Skarbu w rządzie Attlee, wywierając decydujący wpływ na powojenna politykę handlową i finansową[1]. Popierał ideę nacjonalizacji głównych gałęzi przemysłu, zwiększył podatki oraz ograniczył wydatki państwa. Udało mu się ustabilizować kurs funta szterlinga.

Z powodu likwidacji okręgu Bristol East, Cripps w 1950 r. wystartował w wyborach w okręgu Bristol South East. W 1950 r. zrezygnował ze stanowisk rządowych z powodu pogarszającego się stanu zdrowia (cierpiał na zapalenie jelit). Jednocześnie zrezygnował z miejsca w parlamencie. Zmarł 2 lata później.

Cripps był żonaty z Beatrice Webb. Jego córką była Peggy Cripps, autorka książek dla dzieci.

Przypisy

  1. "Rozmowy przy stole", Wyd. Charyzma 1996, str. 343, ISBN 83-85820-02-07

Linki zewnętrzne

Szablon:Władca Szablon:Radcowie Generalni Anglii i Walii Szablon:Lordowie Tajnej Pieczęci

Szablon:Kanclerze Skarbu

Szablon:Pierwszy gabinet Clementa Attlee Szablon:Drugi gabinet Clementa Attlee