Słodkie życie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy filmu. Zobacz też: polski serial telewizyjny Słodkie życie.
Słodkie życie
La dolce vita
Słodkie życie
Gatunek dramat
film obyczajowy
Data premiery Ziemia 3 lutego 1960
Polska lipiec 1964
Kraj produkcji  Włochy
Język włoski
Czas trwania 174 min
Reżyseria Federico Fellini
Scenariusz Federico Fellini, Tullio Pinelli, Ennio Flaiano, Brunello Rondi
Główne role Marcello Mastroianni, Anita Ekberg, Anouk Aimée
Muzyka Nino Rota
Zdjęcia Otello Martelli,
film czarno-biały
Scenografia Piero Gherardi
Kostiumy Piero Gherardi
Montaż Leo Catozzo
Nagrody
Złota Palma na Festiwalu Filmowym w Cannes,
Oskar za kostiumy

Słodkie życie (tytuł oryg. La dolce vita) – czarno-biały film fabularny z 1960 roku w reżyserii Federica Felliniego. Opowiada o tygodniu z życia niezbyt aktywnego dziennikarza w Rzymie i poszukiwaniu przez niego szczęścia i miłości, bezskutecznie. Film uważany jest powszechnie za jedno z największych osiągnięć światowego kina. Dla Felliniego oznaczał przejście od wcześniejszych obrazów neorealistycznych do późniejszych artystycznych.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Marcello (Marcello Mastroianni) to dziennikarz działający w Rzymie w latach 50. Zajmuje się wiadomościami lekkiego kalibru: gwiazdami filmowymi, religijnymi wizjami, dekadencką arystokracją.

Film opowiada o siedmiu dniach z życia Marcella. Mieszka on z Emmą (Yvonne Furneaux), która go kocha. Marcello przeciwstawia się jej zaborczej miłości i konwencjonalnym poglądom na życie, natomiast Emma ignoruje poszukiwanie przez Marcella wyższych wartości i sensu życia. Spotyka on w trakcie trwania filmu liczne kobiety, w tym Maddalenę (Anouk Aimée), swoją piękną, bogatą i znudzoną kochankę, oraz Sylvię (Anita Ekberg), szwedzko-amerykańską gwiazdę filmową, której pożąda (słynna scena jej kąpieli w fontannie). Spędza też czas z dawno niewidzianym przyjacielem Steinerem (Alain Cuny) i swoim ojcem.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]