Słodkie życie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Słodkie życie
La dolce vita
Ilustracja
Gatunek dramat
obyczajowy
Data premiery 3 lutego 1960
lipiec 1964
Kraj produkcji  Włochy
Język włoski
Czas trwania 174 min
Reżyseria Federico Fellini
Scenariusz Federico Fellini
Tullio Pinelli
Ennio Flaiano
Brunello Rondi
Główne role Marcello Mastroianni
Anita Ekberg
Anouk Aimée
Muzyka Nino Rota
Zdjęcia Otello Martelli
Scenografia Piero Gherardi
Kostiumy Piero Gherardi
Montaż Leo Catozzo
Nagrody
* Złota Palma na 13. MFF w Cannes
* Oscar za najlepsze kostiumy

Słodkie życie (wł. La dolce vita) – czarno-biały włoski film fabularny z 1960 roku w reżyserii Federico Felliniego. Opowiada o tygodniu z życia niezbyt aktywnego dziennikarza w Rzymie i bezskutecznym poszukiwaniu przez niego szczęścia i miłości.

Film uważany jest powszechnie za jedno z największych osiągnięć światowego kina. Dla Felliniego oznaczał przejście od wcześniejszych obrazów neorealistycznych do późniejszych artystycznych.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Marcello (Marcello Mastroianni) to dziennikarz działający w Rzymie w latach 50. Zajmuje się wiadomościami lekkiego kalibru: gwiazdami filmowymi, religijnymi wizjami, dekadencką arystokracją.

Film opowiada o siedmiu dniach z życia Marcella. Mieszka on z Emmą (Yvonne Furneaux), która go kocha. Marcello przeciwstawia się jej zaborczej miłości i konwencjonalnym poglądom na życie, natomiast Emma ignoruje poszukiwanie przez Marcella wyższych wartości i sensu życia. Spotyka on w trakcie trwania filmu liczne kobiety, w tym Maddalenę (Anouk Aimée), swoją piękną, bogatą i znudzoną kochankę, oraz Sylvię (Anita Ekberg), szwedzko-amerykańską gwiazdę filmową, której pożąda (słynna scena jej kąpieli w fontannie). Spędza też czas z dawno niewidzianym przyjacielem Steinerem (Alain Cuny) i swoim ojcem.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]