Przejdź do zawartości

Słodkie życie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Słodkie życie
La dolce vita
Ilustracja
Scena z filmu: Anita Ekberg w fontannie di Trevi
Gatunek

dramat
obyczajowy

Rok produkcji

1960

Data premiery

3 lutego 1960
lipiec 1964 (Polska)

Kraj produkcji

Włochy

Język

włoski

Czas trwania

174 min

Reżyseria

Federico Fellini

Scenariusz

Federico Fellini
Tullio Pinelli
Ennio Flaiano
Brunello Rondi

Główne role

Marcello Mastroianni
Anita Ekberg
Anouk Aimée

Muzyka

Nino Rota

Zdjęcia

Otello Martelli

Scenografia

Piero Gherardi

Kostiumy

Piero Gherardi

Montaż

Leo Catozzo

Nagrody
* Złota Palma na 13. MFF w Cannes
* Oscar za najlepsze kostiumy

Słodkie życie (wł. La dolce vita) – włoski czarno-biały film fabularny z 1960 roku w reżyserii Federico Felliniego. Opowiada o tygodniu z życia niezbyt aktywnego dziennikarza w Rzymie i bezskutecznym poszukiwaniu przez niego szczęścia i miłości.

Film uważany jest powszechnie za jedno z największych osiągnięć światowego kina. Dla Felliniego oznaczał przejście od wcześniejszych obrazów neorealistycznych do późniejszych artystycznych.

Fabuła

[edytuj | edytuj kod]

Marcello (Marcello Mastroianni) to dziennikarz działający w Rzymie w latach 50. Zajmuje się wiadomościami lekkiego kalibru: gwiazdami filmowymi, religijnymi wizjami, dekadencką arystokracją.

Film opowiada o siedmiu dniach z życia Marcella. Mieszka on z Emmą (Yvonne Furneaux), która go kocha. Marcello przeciwstawia się jej zaborczej miłości i konwencjonalnym poglądom na życie, natomiast Emma ignoruje poszukiwanie przez Marcella wyższych wartości i sensu życia. Spotyka on w trakcie trwania filmu liczne kobiety, w tym Maddalenę (Anouk Aimée), swoją piękną, bogatą i znudzoną kochankę, oraz Sylvię (Anita Ekberg), szwedzko-amerykańską gwiazdę filmową, której pożąda (słynna scena jej kąpieli w fontannie di Trevi). Spędza też czas z dawno niewidzianym przyjacielem Steinerem (Alain Cuny) i swoim ojcem.

Obsada

[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]