Albrecht III Achilles

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Albrecht III Achilles
Albrecht III Achilles
elektor Brandenburgii
Okres panowania od 1471
do 1486
Poprzednik Fryderyk II Żelazny
Następca Jan Cicero
Dane biograficzne
Dynastia Hohenzollernowie
Urodziny 9 listopada 1414
Śmierć 11 marca 1486
Ojciec Fryderyk I
Matka Elżbieta bawarska
Żona Małgorzata Badeńska
Anna
Dzieci Wolfgang
Urszula
Elżbieta
Małgorzata
Jan Cicero
Fryderyk
Fryderyk Starszy
Amalia
Anna
Barbara
Albrecht
Sybilla
Zygmunt
Albrecht
Dorota
Jerzy
Elżbieta
Magdalena
Anastazja
Galeria w Wikimedia Commons Galeria w Wikimedia Commons

Albrecht Achilles (ur. 9 listopada 1414 w Tangermünde, zm. 11 marca 1486 we Frankfurcie nad Menem) – syn Fryderyka I, następca Fryderyka II Żelaznego, markgraf Ansbach i Kulmbach (jako Albrecht I), elektor Brandenburgii w latach 1471-1486 z dynastii Hohenzollernów (jako Albrecht III).

Toczył długotrwałą wojnę o sukcesję głogowską na Śląsku z księciem Janem II Szalonym. W 1482 zdobył ziemię krośnieńską, Krosno, Lubsko i Sulechów. Utrzymał zwierzchnictwo nad Pomorzem Zachodnim (pokój w Prenzlau 1479). Był stronnikiem cesarza Fryderyka III w jego walce z baronami Rzeszy. Toczył wojnę z Ludwikiem IX Bogatym z Bawarii o tereny naddunajskie (była to tzw. wojna bawarska lat 1459 - 1463)

W 1473 roku ogłosił dekret Dispositio Achillea, który gwarantował niepodzielność Brandenburgii i utrzymanie jej w rękach głównej linii Hohenzollernów. Jednocześnie wydzielił dwa margrabstwa: Ansbach i Bayreuth dla bocznych gałęzi rodu. Decyzja ta, mimo że oddzielała Brandenburgię od pozostałych domen rodu, wzmocniła wyraźnie jej status. Zasadę tę potwierdził i umocnił prawnie Geraische Hausvertrag z 11 czerwca 1603 roku.

Małżeństwa i potomstwo[edytuj | edytuj kod]

Albrecht Achilles był dwukrotnie żonaty. 12 listopada 1446 poślubił Małgorzatę, córkę Jakuba I, margrabiego badeńskiego i Katarzyny lotaryńskiej. Owdowiał 24 października 1457 roku. W 1458 roku poślubił Annę, córkę Fryderyka II, elektora saskiego, i Małgorzaty Habsburżanki.

Z pierwszego małżeństwa Albrechta pochodzili:

Z drugiego małżeństwa Albrechta pochodzili:

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]