Bismallah

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Basmala.svg

Bismallah, bismilla, basmala (arab. بسملة bi-ismi Allahi - w imię Boga, w pełnym brzmieniu: بسم الله الرحمن الرحيم bi-ismi Allāhi' ar-Rahmāni ar-Rahīm - w imię Boga (Allaha) miłosiernego, litościwego) – formuła, rozpoczynająca prawie każdą surę Koranu, którą prawowierny muzułmanin rozpoczyna każdą ważniejszą czynność i która świadczy o przynależności do ummy.

Umieszczenie bismilli na początku każdej z sur jest przyczyną sporu interpretacyjnego między sunnitami i szyitami. Sunnici uważają, iż basmala na początku sury to jedynie wprowadzenie, a nie część całości (jako że wypowiedział ją w ten sposób jako pierwszy prorok Mahomet), natomiast szyici interpretują ją jako nieodłączną część każdej z sur.

Zwrot ten powinien być wypowiadany przed każdym posiłkiem, podróżą, początkiem wykonywania pracy itp. W pewnym sensie jest także odpowiednikiem znaku krzyża, wykonywanego przez chrześcijan. Basmala jest niekiedy umieszczana na początku wydawanych w krajach islamskich książek. Stosuje się ją także jako jeden z głównych elementów w kaligrafii arabskiej i ornamentyki, głównie w budowlach sakralnych.

Według tradycji islamskiej basmalę miał wyrysowaną na skrzydłach archanioł Gabriel (arab. Dżibril), a także prorok Isa (dla chrześcijan Jezus) na swoim języku.

Bismallah jest reprezentowana również w unikodzie, gdzie ma własny znak (ligaturę) (nr U+FDFD).