Bystra (Gorce)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bystra
Ilustracja
Państwo  Polska
Pasmo Gorce, Karpaty
Wysokość 858 m n.p.m.
Położenie na mapie Gorców, Pienin, Beskidu Sądeckiego
Mapa konturowa Gorców, Pienin, Beskidu Sądeckiego, w centrum znajduje się czarny trójkącik z opisem „Bystra”
Ziemia49°33′59,0″N 20°18′43,8″E/49,566389 20,312167

Bystra (858 m) – szczyt w Gorcach, znajdujący się w długim, wschodnim grzbiecie Gorca, który poprzez Wierch Lelonek, przełęcz Wierch Młynne, Zdzar, Bystrą, Goły Wierch, Kopiec i Twarogi ciągnie się aż do Dunajca. Bystra ma duże znaczenie w geodezji. Na jej szczycie znajduje się znak geodezyjny, a mapa Geoportalu podaje jego wysokość z dokładnością do centymetrów (857,58 m)[1].

Szczyt i stoki Bystrej porasta las, ale na południowo-wschodnim grzbiecie znajdują się bezleśne tereny dawnych pól, obecnie już nieuprawiane. Stoki południowo-wschodnie opadają do doliny potoku Młynne we wsi Ochotnica Dolna, wcina się w nie niewielki dopływ Młynnego. Stoki północno-wschodnie opadają do miejscowości Kamienica, również wcinają się w nie niewielkie dopływy rzeki Kamienica. Od tej strony stoki Bystrej są bardzo strome[1].

W 2015 r. gmina Ochotnica Dolna w ramach szerszego programy budowy wież widokowych i tras rowerowych wykonała i oznakowała nowe szlaki turystyki rowerowej i narciarskiej[2].

Szlaki turystyczne[edytuj | edytuj kod]

szlak rowerowy niebieskiszlak narciarski czarny Tylmanowa (Rzeka) – BucioryTwarogiKopiec – Goły Wierch – Działek – Bystra – Zdzarprzełęcz Wierch MłynneWierch LelonekTokarkaGorc Młynieński

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Geoportal. Mapa topograficzna i satelitarna. [dostęp 2019-01-18].
  2. Gmina Ochotnica Dolna. [dostęp 2015-11-10].