Twarogi (szczyt)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Twarogi
Ilustracja
Gorc i Twarogi, widok z Beskidu Sądeckiego
Państwo  Polska
Pasmo Gorce, Karpaty
Wysokość 839 m n.p.m.
Położenie na mapie Gorców, Pienin, Beskidu Sądeckiego
Mapa konturowa Gorców, Pienin, Beskidu Sądeckiego, w centrum znajduje się czarny trójkącik z opisem „Twarogi”
Ziemia49°32′55,90″N 20°19′56,00″E/49,548861 20,332222

Twarogi lub Tworogi – szczyt w Gorcach, znajdujący się w długim, wschodnim grzbiecie Gorca, który poprzez Wierch Lelonek, przełęcz Wierch Młynne, Zdzar, Bystrą, Goły Wierch, Twarogi, Koziarnię i Wietrznice ciągnie się aż do Dunajca[1]. Mapa Compass podaje wysokość 845 m[2], mapa Geoportalu 839 m. Wierzchołek Twarogów i wschodnie stoki są bezleśne, zajęte przez pola i zabudowania należącego do miejscowości Ochotnica Dolna osiedla Twarogi, pozostałe stoki są zalesione. Od południowej strony wcina się w nie dolina potoku uchodzącego do rzeki Ochotnica, a w dolinie tego potoku znajduje się należące do Ochotnicy Dolnej kilkudomowe osiedle Pitki. W zalesione północne stoki Twarogów wcina się dolinka potoku Dybce uchodzącego do rzeki Kamienica[1].

Dawniej na szczycie Twarogów stała drewniana wieża obserwacyjna. Wieża już zbutwiała, ale pola osiedla Twarogi są dobrym punktem widokowym na dolinę Dunajca, Pasmo Lubania, Pasmo Radziejowej i Beskid Wyspowy. Opadające do Ochotnicy stoki południowe są bardzo strome. W porastającym je mieszanym lesie niektóre gatunki drzew, jak np. jawor, lipa, grab i dąb osiągają górną granicę swojego zasięgu, a na nasłonecznionych stokach znajdują się stanowiska roślin ciepłolubnych[3].

Przez Twarogi nie prowadził dawniej żaden znakowany szlak turystyczny. Można tutaj jednak dojść drogą do osiedla Twarogi, a dalej przez las prowadzi droga leśna. Jolanta Wyznakiewicz w swoim przewodniku tak pisze o Twarogach: „... osamotnienie tego zakątka, malownicze widoki i uroda zagubionych w górach przysiółków powinny przypaść do serca amatorom górskich wędrówek z dala od turystycznego zgiełku popularnych szlaków”[3].

W 2015 r. gmina Ochotnica Dolna w ramach szerszego programy budowy wież widokowych i tras rowerowych wykonała i oznakowała nowe szlaki turystyki rowerowej i narciarskiej.

szlak rowerowy niebieskiszlak narciarski czarny Tylmanowa (Rzeka) – Buciory – Twarogi – Goły WierchDziałekBystraZdzarprzełęcz Wierch MłynneWierch LelonekTokarkaGorc Młynieński
szlak rowerowy niebieski Ochotnica Dolna (Brysiówki) – Buciory

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Geoportal. Mapa topograficzna i satelitarna. [dostęp 2012-01-10].
  2. Gorce. Mapa turystyczna 1:50 000. Warszawa: Demart sp. z o.o., 2005. ISBN 83-89472-59-7.
  3. a b Jolanta Wyznakiewicz: Wędrówka przez Gorce, Pieniny i Beskid Sądecki. Przewodnik turystyczny. Warszawa-Kraków: Zakł. Wyd.-Propagandowy PTTK, 1982.