Magurki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy szczytu. Zobacz też: polanę.
Magurki
Ilustracja
Magurki, widok z polany Przysłop Górny
Państwo  Polska
Pasmo Gorce
Wysokość 1108 m n.p.m.
Położenie na mapie Gorców, Pienin, Beskidu Sądeckiego
Mapa lokalizacyjna Gorców, Pienin, Beskidu Sądeckiego
Magurki
Magurki
Ziemia49°31′52,5″N 20°10′52,9″E/49,531250 20,181361

Magurki – szczyt w Gorcach, znajdujący się w bocznym grzbiecie pasma Gorca, pomiędzy dolinami potoków Duże Jaszcze i Potoku Forędówki w Ochotnicy Górnej. Mapa Geoportalu podaje wysokość 1108 m[1], mapa Compass 1101 m[2]. Od pasma Gorca Magurki oddzielone są przełęczą Pańska Przehybka (995 m). Stoki północno-wschodnie Magurek należą do Gorczańskiego Parku Narodowego, stoki południowo-zachodnie (Las Krempaski) znajdują się poza obszarem parku[2]. Wierzchołek i część stoków porasta las, ale od szczytu na południowo-wschodnim grzbiecie ciągnie się w kierunku Borsuczyn polana Magurki. Na stokach opadających do doliny Potoku Forędówki znajdują się polany Poniechaniec, Mierędzysko i Kurnytowa Polana, a na północno-wschodnich stokach grzbietu polany Tomaśkula i Szlagowa[1].

Nazwa pochodzi z języka wołoskiego (por. rum. măgura – „wolno stojący masyw górski”, prasłow. maguła – „mogiła”)[3]. Wieś Ochotnica (Dolna i Górna) założona została przez Wołochów, w nazewnictwie Gorców spotyka się więcej jeszcze nazw pochodzenia wołoskiego[4].

W 2015 r. wybudowano na Magurkach wieżę widokową. Jest to obiekt nowoczesnej konstrukcji z obudowaną klatką schodową i pomostem widokowym, dzięki czemu mogą na nią wejść osoby z lękiem wysokości oraz dzieci. Widoki z wieży są dookólne i bardzo rozległe. Przy dobrej widoczności panorama widokowa obejmuje nie tylko Gorce, Tatry i sąsiednie pasma górskie, ale sięga aż po Wielką Fatrę na Słowacji. Na podeście widokowym zamontowano 4 opisane panoramy widokowe. Z doliny Potoku Forędówki wyznakowano na szczyt nową ścieżkę edukacyjną.

Szlaki turystyki pieszej[edytuj | edytuj kod]

Ścieżka edukacyjna zielona.svg ForędówkaKurnytowa Polana – Magurki.
Ścieżka edukacyjna zielona.svg – zielona ścieżka edukacyjna „Na Pańską Przehybkę”. Jest to zamknięta pętla. Rozpoczyna się przy drodze w przysiółku Jaszcze Duże w Ochotnicy Górnej. Prowadzi przez Borsuczyny, Magurki, polanę Tomaśkula, Pańską Przehybkę, polanę Łonna i w dół drogą wzdłuż potoku Duże Jaszcze. Czas przejścia 2.30 – 3 h.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Geoportal. [dostęp 2012-01-10].
  2. a b Gorce. Mapa turystyczna 1:50 000. Kraków: Compass, 2007. ISBN 978-83-89165-39-8.
  3. Por. hasło mogiła Bruckner A. Słownik etymologiczny języka polskiego (1957)
  4. Marek Cieszkowski, Paweł Luboński: Gorce – przewodnik dla prawdziwego turysty. Pruszków: Oficyna Wydawnicza „Rewasz”, 2004. ISBN 83-89188-19-8.
Wieża widokowa
Polana i szczyt Magurki
Jedna z tablic na wieży widokowej
Widok z wieży na polanę Magurki

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]