Przejdź do zawartości

Gorc Troszacki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Gorc
Ilustracja
Polana Gorc Troszacki i szczyt Gorca Troszackiego
Państwo

 Polska

Położenie

województwo małopolskie

Pasmo

Gorce, Karpaty

Wysokość

1235 m n.p.m.

Położenie na mapie Gorców
Mapa konturowa Gorców, w centrum znajduje się czarny trójkącik z opisem „Gorc”
Położenie na mapie Karpat
Mapa konturowa Karpat, blisko górnej krawiędzi nieco na lewo znajduje się czarny trójkącik z opisem „Gorc”
Ziemia49°34′24,8″N 20°11′22,7″E/49,573556 20,189639

Gorc (1235 m)[1], Gorc Troszacki[2] – szczyt w Gorcach. Jest to mało wybitne wzniesienie w grzbiecie ciągnącym się od Kudłonia po Jaworzynę. Gorc Troszacki jest jednym z najwyższych szczytów Gorców. Jego południowe zbocza opadają do głębokiej doliny Kamienickiego Potoku, spływa nimi potok Stawieniec (dopływ Kamienickiego Potoku). Ze zboczy północno-wschodnich spływa Gorcowy Potok i Urwiskowy Potok (jego dopływ). Wszystkie te potoki znajdują się w zlewni Dunajca. Natomiast ze zboczy północno-zachodnich spływa potok Rosocha uchodzący do Mszanki znajdującej się w zlewni Raby; przez grzbiet Kudłonia, Gorca Troszackiego, Jaworzynki i przełęczy Przysłop przebiega dział wód między tymi rzekami[1].

Gorc Troszacki jest porośnięty lasem, ale na jego stosunkowo płaskim grzbiecie i łagodnych zboczach znajduje się kilka polan. Partie szczytowe zajmuje polana Gorc Troszacki, w kierunku południowo-wschodnim jej przedłużenie stanowi polana Gorc Porębski[1]. Dawniej na obydwu tych polanach stało 7 solidnych szop i koleb[3].

Mniej więcej w połowie wysokości południowych zboczy opadających do Kamienickiego Potoku znajduje się duża polana Stawieniec, na zboczach północnych nieduża polana Adamówka, zaś na przełęczy pomiędzy Jaworzynką polana Podskały. W północnych, lesistych zboczach, w okolicy Adamówki znajdują się wychodnie skalne zwane Białymi Skałami. Polany te tętniły dawniej intensywnym życiem pasterskim. Jeszcze w okresie II wojny światowej na całym zboczu pomiędzy polanami Adamówka i Gorc Troszacki były tylko pojedyncze kępy drzew, resztę stanowiły pastwiska, na których wypasano owce i bydło. Była to tzw. Hala Gorc. Po drugiej wojnie światowej pasterstwo stopniowo traciło na znaczeniu, wreszcie zaprzestano go zupełnie. Obecnie Gorc Troszacki znajduje się na obszarze Gorczańskiego Parku Narodowego, w granicach wsi Lubomierz w województwie małopolskim, w powiecie limanowskim, w gminie Mszana Dolna. Staraniem parku ustawiono na polanie pod jego szczytem dużą tablicę informacyjną z panoramą widokową i opisem polany[4].

Szlaki turystyki pieszej[edytuj | edytuj kod]

szlak turystyczny żółty przełęcz PrzysłopPod JaworzynkąPodskałyAdamówka – Gorc Troszacki – Kudłoń – PustakPrzysłopekprzełęcz BorekHala TurbaczTurbacz. Odległość 11,4 km, suma podejść 810 m, suma zejść 470 m, czas przejścia 3 godz. 35 min, z powrotem 3 godz.[2]
szlak turystyczny niebieski szlak turystyczny zielony szlak pieszy: RzekiTrusiówkaPapieżówka – Stawieniec – Gorc Troszacki – skrzyżowanie szlaków pod Kudłoniem. Odległość 7,9 km, suma podejść 460 m, czas przejścia 3 godz. 15 min, z powrotem 2 godz. 5 min[2]. Decyzją Gorczańskiego Parku Narodowego, od maja 2013 r. szlak czasowo zamknięty na odcinku dolina Kamienicy – Gorc Troszacki.
Widok z Cyrkowej Góry

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Geoportal. Mapa lotnicza [online] [dostęp 2022-01-06].
  2. a b c Gorce. Mapa turystyczna 1: 50 000, Kraków: Compass, 2007, ISBN 83-89472-59-7.
  3. Józef Nyka, Gorce. Przewodnik, Sport i Turystyka, 1965.
  4. M. Cieszkowski, P. Lubieński, Gorce – przewodnik dla prawdziwego turysty, P. Lubieński (red.), Pruszków: Oficyna Wydawnicza „Rewasz”, 2004, ISBN 83-89188-19-8.