Bzy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bzy
Ilustracja
Autor Vincent van Gogh
Rok wykonania 1889
Technika wykonania olej na płótnie
Rozmiar 73,0 × 92,0 cm
Muzeum Ermitaż

Bzy (hol. Seringen, ang: Lilacs) – obraz olejny (nr kat.: F 579, JH 1692)[1] namalowany przez Vincenta van Gogha w maju 1889 podczas jego pobytu w miejscowości Saint-Rémy.

Historia i opis[edytuj | edytuj kod]

Vincent van Gogh po przybyciu 8 maja 1889 do szpitala psychiatrycznego Saint-Paul-de Musole w Saint-Rémy niemal od razu przystąpił do malowania[2]. Wśród pierwszych tematów jego płócien znalazł się ogród szpitala Świętego Pawła oraz rosnące w nim irysy i krzew bzu. Wymienił je w liście do brata Theo i jego żony Johanny, napisanym w kilka dni po przyjeździe:

Mam dwa inne [obrazy] do wysłania – fioletowe irysy i krzak bzu. Dwa motywy wzięte z ogrodu[3].

Opis[edytuj | edytuj kod]

Obraz przedstawia krzew bzu rosnący w przerośniętym, przyszpitalnym ogrodzie. Cechują go przerywane, indywidualne pociągnięcia pędzlem i wibrujące kształty, wskazujące na doświadczenia wyniesione przez artystę z impresjonizmu, ale też przestrzenna dynamika, nieznana impresjonistom. Niepozorny, zaczerpnięty z natury motyw został przekształcony przez temperament i emocjonalną błyskotliwość twórcy. Krzew bzu, pełen bujnej energii i dramatycznej ekspresji, stanowi ucieleśnienie życiodajnej siły natury. Van Gogh odrzucając impresjonizm stworzył swój własny język artystyczny, wyrażający jego romantyczne, żarliwe i na wskroś dramatyczne postrzeganie świata[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. David Brooks (Vincent Van Gogh Gallery): The Paintings: Lilacs (ang.). [dostęp 2012-05-24].
  2. D. M. Field: Van Gogh. Chartwell Books, Inc., 2006, s. 324. ISBN 0-7858-2011-6. (ang.)
  3. Van Gogh Museum, Amsterdam: 772: To Theo van Gogh and Jo van Gogh-Bonger. Saint-Rémy-de-Provence, Thursday, 9 May 1889. (fr.). [dostęp 2012-05-24]. Cytat: J’en ai deux autres en train – des fleurs d’iris violets et un buisson de lilas. deux motifs pris dans le jardin.
  4. State Hermitage Museum: Lilacs Bush (ang.). [dostęp 2012-05-24].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]