Kobieta szyjąca, z dziewczynką

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kobieta szyjąca, z dziewczynką
Ilustracja
Autor Vincent van Gogh
Rok wykonania 1883
Technika wykonania rysunek kredą
Rozmiar 55,6 × 29,9 cm
Muzeum Muzeum Vincenta van Gogha

Kobieta szyjąca, z dziewczynką (hol. Naaiende vrouw met meisje, ang. Woman Sewing, with a Girl) – rysunek Vincenta van Gogha sporządzony w marcu 1883 w Hadze[1]. Rysunek znajduje się w zbiorach Muzeum Vincenta van Gogha w Amsterdamie.

Nr kat.: F 1072, JH 341.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Van Gogh wkrótce po przybyciu do Hagi (styczeń 1882) spotkał na jednej z ulic wynędzniałą kobietę. Była to Clasina Maria Hoornik, prostytutka, urodzona w Hadze 22 lutego 1850[1]. Miała już ona w tym czasie córkę i była w ciąży. Van Gogh wspomniał o Hoornik w liście do brata z 7 maja 1882:

Tej zimy spotkałem kobietę w ciąży, opuszczoną przez mężczyznę, którego dziecko nosiła. Kobietę w ciąży, która włóczyła się zimą po ulicach i która musiała zarabiać na chleb, wyobrażasz sobie jak. Wziąłem ją jako modelkę i pracowałem z nią przez całą zimę. Nie byłem w stanie dać jej jako modelce całodziennego wynagrodzenia, tym niemniej opłacałem jej czynsz i mogę jak dotąd, dzięki Bogu, chronić ją i jej dziecko od głodu i chłodu, dzieląc się z nią moim chlebem. Kiedy spotkałem tę kobietę, wpadła mi w oko, bo wyglądała źle[2]

Mieszkając przez dwa lata w Hadze van Gogh sporządził ok. 50 rysunków Clasiny Hoornik (znanej jako "Sien") i jej rodziny[1].

Opis[edytuj | edytuj kod]

W rysunku Kobiety szyjącej zwraca uwagę spokój życia domowego, wyidealizowanego życia domowego, którego artysta tak rozpaczliwie poszukiwał, a które okazało się gwałtowne i krótkie – wspólne życie van Gogha i Hoornik trwało nieco ponad półtora roku i charakteryzowało się fizyczną i emocjonalną niestabilnością. Van Gogh był coraz bardziej pochłonięty pracą, a Hoornik była pod presją matki, żeby wrócić do prostytucji i w ten sposób zarobić na lepsze życie. Ich wspólna, nędzna egzystencja była powodem częstych kłótni. Pomimo, iż van Gogh tęsknił do życia rodzinnego, oboje zdecydowali o rozstaniu. Rysunek Kobiety szyjącej oddaje po mistrzowsku złożoną naturę stosunku van Gogha do Hoornik i jej rodziny. Szkic, choć idealnie wykonany, ukazuje niewiele rodzinnego ciepła w relacjach pomiędzy przedstawionymi postaciami. Przeciwnie, w twarzy dziewczynki, oddanej z niezwykłą dokładnością, przy pomocy minimalnej ilości linii, artysta po mistrzowsku uchwycił uczucie opuszczenia i osamotnienia. Jednocześnie jest jednak w tej scenie jakiś walor domowego uroku – nastrój spokojnej chwili: szyjąca matka w pobliżu swej córki. Ten sposób przedstawiania, pełen współczucia, ale nie wpadający w sentymentalizm, występuje często w innych rysunkach van Gogha, mających za temat Hoornik i jej rodzinę[1].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d David Brooks (The Vincent Van Gogh Gallery): The Drawings: Woman Sewing, with a Girl (ang.). [dostęp 2011-10-31].
  2. Van Gogh Museum, Amsterdam: 224: To Theo van Gogh. The Hague, on or about Sunday, 7 May 1882 (niderl.). [dostęp 2011-10-31]. Cytat: Ik heb dezen winter ontmoet eene zwangere vrouw, verlaten door den man wiens kind zij in t'lijf droeg. Eene zwangere vrouw die in den winter op straat zwierf – haar brood moest verdienen, gij weet wel hoe. – Ik heb die vrouw genomen voor model en met haar gewerkt den heelen winter. Ik kon haar het volle daggeld van een model niet geven maar dat neemt niet weg dat ik haar huur betaald heb en dat ik haar en haar kind voor honger en koude goddank heb kunnen bewaren tot dusverre door mijn eigen brood met haar te deelen. Toen ik die vrouw ontmoette viel mijn oog op haar omdat zij er ziek uitzag.