Widok Saintes-Maries

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Widok Saintes-Maries
Ilustracja
Autor Vincent van Gogh
Rok wykonania 1888
Technika wykonania olej na płótnie
Rozmiar 64,0 × 53,0 cm
Muzeum Kröller-Müller Museum

Widok Saintes-Maries (hol. Gezicht op Saintes-Maries-de-la-Mer, ang: View of Saintes-Maries)[1]obraz olejny (nr kat.: F 416, JH 1447) namalowany przez Vincenta van Gogha w czerwcu 1888 podczas jego pobytu w miejscowości Saintes-Maries-de-la-Mer.

Historia[edytuj | edytuj kod]

1 czerwca van Gogh przyjechał do oddalonej 50 km od Arles miejscowości Saintes-Maries-de-la-Mer położonej w delcie Rodanu nad Morzem Śródziemnym. Artysta skorzystał z obniżonej opłaty za przejazd, ponieważ był to czas pielgrzymki[2]. Romowie z całej Europy odbywali tu na coroczne uroczystości ku czci ich patronki, św. Sary, która według legendy była służącą Trzech Marii (stąd nazwa miasta – Święte Marie) i miała tu przybyć wraz z nimi w roku 45, aby szerzyć chrześcijaństwo[3]. W liście do brata Theo tak opisał miejscowość:

Nie sądzę, żeby było 100 domów w tej wiosce czy mieście. Głównym budynkiem, poza starym kościołem, antyczną fortecą są [tu] koszary. I jeszcze te domy, jak u nas na wrzosowiskach i torfowiskach w Drenthe, szczegóły zobaczysz na rysunkach. (...) Przyniosłem trzy płótna i namalowałem na nich dwa pejzaże morskie i jeden widok wioski, a następnie parę rysunków, które wyślę Ci pocztą, kiedy jutro będę wracał do Arles[4]

Opis[edytuj | edytuj kod]

Widok Saintes-Maries, rysunek, nr kat.: F 1439, JH 1446, 43 x 60 cm, Oskar Reinhart Collection, Winterthur

Obraz dzieli się na dwie części – na pierwszym planie zielone pole z wąskimi grządkami fioletowych kwiatów, prawdopodobnie lawendy, oddalających się od widza i przyciągających jego wzrok w dal. Pomiędzy polem a miastem widoczna jest czarna postać, co wskazuje na drogę, która stanowi linię dzielącą poziomo obraz. Za niskim murem wznoszą się domy, nad którymi dominuje masywny kościół. Ponad miastem rozpościera się jasnobłękitne niebo, którego reliefowo uformowane barwy odbijają się na polu i na ścianach domów łącząc wszystko w jedną, wielowarstwową całość[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. David Brooks (Vincent Van Gogh Gallery): The Paintings: View of Saintes-Maries (ang.). [dostęp 2012-03-15].
  2. a b Dieter Beaujean, Per Hölmström (tłum.): Van Gogh, Liv och verk. s. 48.
  3. Ingo F. Walther, Rainer Metzger: Van Gogh: The Complete Paintings. Vol. I & II. s. 354.
  4. Van Gogh Museum, Amsterdam: 619: To Theo van Gogh. Les Saintes-Maries-de-la-Mer, on or about Sunday, 3 or Monday, 4 June 1888. (fr.). [dostęp 2012-03-15]. Cytat: Je ne crois pas qu’il y ait 100 maisons dans ce village ou dans cette ville. Le principal edifice après la vieille eglise, forteresse antique, est la caserne. Et encore quelles maisons – comme dans nos bruyères & tourbières de Drenthe, tu en verras des specimens dans les dessins. (...) J’ai emporté trois toiles et je les ai couvertes – deux marines – une vue du village – puis des dessins que je t’enverrai par la poste quand demain je serai de retour à Arles.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Dieter Beaujean, Per Hölmström (tłum.): Van Gogh, Liv och verk. Köln: Könemann, 2000. ISBN 3-8290-4761-4. (szw.)
  2. Ingo F. Walther, Rainer Metzger, Michael Hulse (tłum.): Van Gogh: The Complete Paintings. Vol. I & II. Köln: Taschen, 2010. ISBN 978-3-8365-2299-1. (ang.)