Zielone pole pszenicy z cyprysem

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zielone pole pszenicy z cyprysem
Ilustracja
Autor Vincent van Gogh
Rok wykonania 1889
Technika wykonania olej na płótnie
Rozmiar 73,5 × 92,5 cm
Muzeum Galeria Narodowa w Pradze

Zielone pole pszenicy z cyprysem (hol. Korenveld met cypres, ang. Green Wheat Field with Cypress) – obraz Vincenta van Gogha namalowany w połowie czerwca 1889[1] podczas pobytu artysty w miejscowości Saint-Rémy.

Nr kat.: F 719, JH 1725.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Obraz wyraża oddanie artysty naturze. Wzrok przyciągają na wpół dojrzale zielonożółte kłosy zboża, którego łany wyglądają jak wezbrany potok płynący z lewa na prawo. Taki sam żółty odcień pokrywa również dach domu w głębi jak i chmury na niebie oraz zarośla z prawej strony. Ciemnozielone pędy trawy, wyciągające się w kierunku pola, również poddają się ruchowi w prawo. Żółte pole, obramowane przez płaszczyzny zieleni, kontrastuje z kolei z jasnym błękitem nieba. W oddali wznosi się cyprys, wyciągnięty do góry, stanowiący silny, ciemnozielony akcent kolorystyczny pośrodku dynamicznego obrazu. Całość jest stonowana dzięki białym kłosom pośród zboża oraz białym chmurom, co pomimo dynamizmu, nadaje obrazowi harmonijny i spójny charakter. Kolory są nadal ekspresyjne, ale nie mają już też wiodącej siły, co na obrazach namalowanych w Arles. Zamiast nich akcentowana jest forma i ruch.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Vincent van Gogh gallery: The Paintings: Green Wheat Field with Cypress (ang.). [dostęp 2011-01-06].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Ingo F. Walther, Peter Glücksam (tłum.): Van Gogh Basic Art Album. Taschen, 2001, s. 68-69. ISBN 3-8228-1128-9. (szw.)