Cinque Terre

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Lokalizacja

Cinque terre – fragment riwiery liguryjskiej położonej pomiędzy cyplem Mesco w okolicy Levanto a przylądkiem Montenero przy Portovenere, na którym znajduje się pięć miejscowości Monterosso, Vernazza, Riomaggiore, Corniglia i Manarola.

Cinque terre razem z Portovenere i wyspami Palmaria, Tino i Tinetto w 1997 roku zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO.

Przez wieki miasteczka Cinque Terre były niemalże odcięte od świata. Sytuacja zmieniła się pod koniec XIX wieku, gdy rozpoczęto budowę linii kolejowej - biegnącej wzdłuż wybrzeża Riwiery Włoskiej - łączącej ze sobą poszczególne miejscowości oraz duże, portowe miasto La Spezia. Dziś to właśnie pociągami regionalnymi dociera tu przeważająca część turystów[1].

W celu swobodnego poruszania się po Parku Narodowym Cinque Terre należy wykupić specjalną Cinque Terre Card lub Cinque Terre Card Treno. Karta upoważnia do wejścia na ścieżki Cinque Terre, w tym na słynną Drogę Miłości. Dodatkowo karta Cinque Terre Card Treno upoważnia do nielimitowanej liczby przejazdów pociągami pomiędzy miasteczkami Parku w ciągu jednego dnia (około 30 połączeń dziennie w każdym z kierunków). Trasa kolejowa wiedzie w tunelach i na skalistych klifach wzdłuż morza[2].

25 października 2011 w Cinque Terre zeszła lawina błotna. Był to najbardziej tragiczny dzień we współczesnej historii Parku. Najbardziej ucierpiało miasteczko Vernazza. Zginęło wówczas 11 osób, uszkodzone zostały budynki, a część samochodów mieszkańców została zepchnięta do morza. Uszkodzona została linia kolejowa w obu kierunkach, całkowicie zniszczone były ścieżki turystyczne, morze porwało łodzie i miejską infrastrukturę[3].

Przypisy

  1. ŁukaszŁ. Ropczyński ŁukaszŁ., Cinque Terre, Kierunek Włochy, 16 grudnia 2015.
  2. ŁukaszŁ. Ropczyński ŁukaszŁ., Cinque Terre, Kierunek Włochy, 16 grudnia 2015.
  3. ŁukaszŁ. Ropczyński ŁukaszŁ., Vernazza, Kierunek Włochy, 16 grudnia 2015.