Cinque Terre

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Portovenere, Cinque Terre i wyspy (Palmaria, Tino i Tinetto)
Porto Venere, Cinque Terre e le Isole (Palmaria, Tino e Tinetto)[a]
Obiekt z listy światowego dziedzictwa UNESCO
Ilustracja
Państwo

 Włochy

Typ

kulturowy

Spełniane kryterium

II, IV, V

Numer ref.

826

Region[b]

Europa i Ameryka Północna

Historia wpisania na listę
Wpisanie na listę

1997
na 21. sesji

Położenie na mapie Ligurii
Mapa konturowa Ligurii, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Portovenere, Cinque Terre i wyspy (Palmaria, Tino i Tinetto)”
Położenie na mapie Włoch
Mapa konturowa Włoch, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Portovenere, Cinque Terre i wyspy (Palmaria, Tino i Tinetto)”
Ziemia44°07′09,8″N 9°43′41,8″E/44,119389 9,728278

Cinque Terre – fragment riwiery liguryjskiej położonej pomiędzy cyplem Mesco, w okolicy Levanto, a przylądkiem Montenero przy Portovenere, na którym znajduje się pięć miejscowości: Monterosso, Vernazza, Corniglia, Manarola i Riomaggiore.

Cinque Terre razem z Portovenere i wyspami Palmaria, Tino i Tinetto w 1997 roku zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO jako Portovenere, Cinque Terre i wyspy (Palmaria, Tino i Tinetto). Wpisu dokonano, gdyż odcinek wybrzeża, przy którym znajdują się wymienione miejscowości i wyspy, stanowi krajobraz kulturowy o znaczących walorach panoramicznych i kulturalnych, a plany i lokalizacja miejscowości w otaczającym je krajobrazie wyznaczają etapy ciągłości osadniczej w tym regionie na przestrzeni ostatniego tysiąclecia[1].

Przez wieki miasteczka Cinque Terre były niemalże odcięte od świata. Sytuacja zmieniła się pod koniec XIX wieku, gdy rozpoczęto budowę linii kolejowej – biegnącej wzdłuż wybrzeża Riwiery Włoskiej – łączącej ze sobą poszczególne miejscowości oraz duże, portowe miasto La Spezia. Dziś pociągami regionalnymi dociera tu przeważająca część turystów[2].

W celu swobodnego poruszania się po Parku Narodowym Cinque Terre należy wykupić specjalną Cinque Terre Card lub Cinque Terre Card Treno. Karta upoważnia do wejścia na ścieżki Cinque Terre, w tym na Drogę Miłości. Dodatkowo karta Cinque Terre Card Treno upoważnia do nielimitowanej liczby przejazdów pociągami pomiędzy miasteczkami Parku w ciągu jednego dnia (około 30 połączeń dziennie w każdym z kierunków). Trasa kolejowa wiedzie w tunelach i na skalistych klifach wzdłuż morza[2].

25 października 2011 w Cinque Terre zeszła lawina błotna. Był to najbardziej tragiczny dzień we współczesnej historii Parku. Najbardziej ucierpiało miasteczko Vernazza. Zginęło wówczas 11 osób, uszkodzone zostały niektóre budynki, a część samochodów mieszkańców została zepchnięta do morza. Uszkodzona została linia kolejowa w obu kierunkach, całkowicie zniszczone były ścieżki turystyczne, morze porwało łodzie i miejską infrastrukturę[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Polski Komitet ds. UNESCO: Włochy. unesco.pl. [dostęp 2016-10-31].
  2. a b Łukasz Ropczyński: Cinque Terre. kierunekwlochy.pl, 2015-12-16.
  3. Łukasz Ropczyński: Vernazza. kierunekwlochy.pl, 2015-12-16.