Castel del Monte

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy zamku o nazwie Castel del Monte. Zobacz też: Castel del Monte - miasto i gmina w Abruzji.
Castel del Monte
Castel del Monte
Państwo  Włochy
Miejscowość 15 km od Andrii
Wysokość całkowita 26 m
Ukończenie budowy 1240
Pierwszy właściciel Fryderyk II Hohenstauf
Plan budynku
Plan budynku
Położenie na mapie Włoch
Mapa lokalizacyjna Włoch
Castel del Monte
Castel del Monte
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Castel del Monte
Castel del Monte
Ziemia 41°05′05″N 16°16′16″E/41,084722 16,271111
Strona internetowa
Castel del Montea
Obiekt z listy światowego dziedzictwa UNESCO
Kraj  Włochy
Typ kulturowe
Spełniane kryterium I, II, III
Numer ref. 398
Regionb Europa i Ameryka Północna
Historia wpisania na listę
Wpisanie na listę 1996
na 20. sesji
a Oficjalna nazwa wpisana na liście UNESCO
b Oficjalny podział dokonany przez UNESCO

Castel del Monte – zamek zbudowany w 1240 r. przez Fryderyka II Hohenstaufa. Zamek ten uznawany jest za jedno z najdoskonalszych dzieł architektonicznych średniowiecza i został wpisany w 1996 na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Historia[edytuj]

Castel del Monte usytuowany jest na niskim wzgórzu na wysokości 540 m n.p.m., w Andrii. Znajduje się w pustej okolicy, dlatego też jest doskonale widoczny nawet z dużych odległości. Niedaleko niego leży jedynie klasztor Santa Maria del Monte. Castel del Monte stoi na miejscu wcześniejszej warowni, po której jednak nie został ani jeden ślad.

Wejście

Został wybudowany w 1240, na polecenie Fryderyka II, który jednak nigdy do zamku nie przyjechał. Zamku używano jako schronienia dla członków rodziny królewskiej, którzy polowali w tamtych okolicach. Fryderyk zmarł w 1250, a potem zamek przekształcono w więzienie, chroniono się w nim również podczas zaraz, ostatecznie zaś o nim zapomniano. Początkowo w zamku znajdowały się marmurowe okładziny ścian i kolumny, ale zostały one rozebrane przez wandali.

Historycy wciąż zastanawiają się, w jakim celu powstał zamek, skoro Fryderyk II nawet go nie widział. Większość historyków zgadza się jednak, że nie powstał on w celach obronnych.[potrzebny przypis]

Budowla[edytuj]

Castel del Monte został zbudowany na planie ośmiokąta foremnego. Na każdym z dwóch pięter znajduje się 8 przechodnich pomieszczeń, rozmieszczonych wokół niewielkiego oktagonalnego dziedzińca. Na zewnątrz budowli, w każdym narożu znajduje się wieża (w trzech z nich znajdują się kręcone schody prowadzące na górę). Oktagon (ośmiokąt) jest uważany za symbol łączący kwadrat (symbol ziemi) i okrąg (symbol nieba). Fryderyk II, który znany był z licznych podróży, prawdopodobnie wzorował się na muzułmańskiej Kopule na Skale w Jerozolimie lub kaplicy pałacowej w katedrze akwizgrańskiej lub też bazylice św. Witalisa w Rawennie.

Wewnętrzny dziedziniec

Ściany Castel del Monte mają 25 metrów wysokości, a każda z 8 narożnych wież ma 26 metrów. Wewnętrzne boki oktagonu mają 16,5 metra długości, a boki wież 3,1 metra. Główne wejście do zamku znajduje się na wschodzie.

Linki zewnętrzne[edytuj]