Castel del Monte

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy zamku o nazwie Castel del Monte. Zobacz też: Castel del Monte - miasto i gmina w Abruzji.
Castel del Monte
Ilustracja
Państwo  Włochy
Miejscowość 15 km od Andrii
Wysokość całkowita 26 m
Ukończenie budowy 1240
Pierwszy właściciel Fryderyk II Hohenstauf
Plan budynku
Plan budynku
Położenie na mapie Włoch
Mapa lokalizacyjna Włoch
Castel del Monte
Castel del Monte
Ziemia41°05′05″N 16°16′16″E/41,084722 16,271111
Strona internetowa
Castel del Monte[a]
Obiekt z listy światowego dziedzictwa UNESCO
ilustracja
Państwo  Włochy
Typ kulturowy
Spełniane kryterium I, II, III
Numer ref. 398
Region[b] Europa i Ameryka Północna
Historia wpisania na listę
Wpisanie na listę 1996
na 20. sesji

Castel del Monte – zamek zbudowany w 1240 r. przez Fryderyka II Hohenstaufa. Zamek ten uznawany jest za jedno z najdoskonalszych dzieł architektonicznych średniowiecza i został wpisany w 1996 na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Castel del Monte usytuowany jest na niskim wzgórzu na wysokości 540 m n.p.m., w Andrii. Znajduje się w pustej okolicy, dlatego też jest doskonale widoczny nawet z dużych odległości. Niedaleko niego leży jedynie klasztor Santa Maria del Monte. Castel del Monte stoi na miejscu wcześniejszej warowni, po której jednak nie został ani jeden ślad.

Wejście

Został wybudowany w 1240, na polecenie Fryderyka II, który jednak nigdy do zamku nie przyjechał. Zamku używano jako schronienia dla członków rodziny królewskiej, którzy polowali w tamtych okolicach. Fryderyk zmarł w 1250, a potem zamek przekształcono w więzienie, chroniono się w nim również podczas zaraz, ostatecznie zaś o nim zapomniano. Początkowo w zamku znajdowały się marmurowe okładziny ścian i kolumny, ale zostały one rozebrane przez wandali.

Historycy wciąż zastanawiają się, w jakim celu powstał zamek, skoro Fryderyk II nawet go nie widział. Większość historyków zgadza się jednak, że nie powstał on w celach obronnych.[potrzebny przypis]

Budowla[edytuj | edytuj kod]

Castel del Monte został zbudowany na planie ośmiokąta foremnego. Na każdym z dwóch pięter znajduje się 8 przechodnich pomieszczeń, rozmieszczonych wokół oktagonalnego dziedzińca o szerokości 18 metrów[1]. Na zewnątrz budowli, w każdym narożu znajduje się wieża (w trzech z nich znajdują się kręcone schody prowadzące na górę). Oktagon (ośmiokąt) jest uważany za symbol łączący kwadrat (symbol ziemi) i okrąg (symbol nieba). Fryderyk II, który znany był z licznych podróży, prawdopodobnie wzorował się na muzułmańskiej Kopule na Skale w Jerozolimie lub kaplicy pałacowej w katedrze akwizgrańskiej lub też bazylice św. Witalisa w Rawennie.

Wewnętrzny dziedziniec

Ściany Castel del Monte mają 25 metrów wysokości, a każda z 8 narożnych wież ma 26 metrów. Wewnętrzne boki oktagonu mają 16,5 metra długości, a boki wież 3,1 metra. Główne wejście do zamku znajduje się na wschodzie.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Henri Stierlin: Zabytki architektury obronnej. Warszawa: Wydawnictwo G+J RBA Sp. z o.o. & Co. Spółka Komandytowa. ISBN 83-60006-16-4.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]