Donald Lynden-Bell

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Donald Lynden-Bell
ilustracja
Data i miejsce urodzenia

5 kwietnia 1935
Dover

Data śmierci

5 lutego 2018

Zawód, zajęcie

astronom

Donald Lynden-Bell (ur. 5 kwietnia 1935 w Dover, zm. 5 lutego 2018[1]) – brytyjski astronom i astrofizyk, były prezes Królewskiego Towarzystwa Astronomicznego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Wykształcenie zdobył na Uniwersytecie w Cambridge. Przez wiele lat pracował w Institute of Astronomy w Cambridge, był jego pierwszym dyrektorem. Znany był ze swoich teorii mówiących, że w centrach galaktyk znajdują się olbrzymie czarne dziury. Był członkiem grupy astronomów określanych jako „siedmiu samurajów” (David Burstein, Roger Davies, Alan Dresser, Sandra Faber, Donald Lynden-Bell, Robert J. Terlevich, Gary Wegner), którzy postulowali istnienie Wielkiego Atraktora, czyli olbrzymiego skupiska galaktyk, które wpływa na ruch naszej Galaktyki i całej Supergromady Lokalnej.

Został laureatem Medalu Eddingtona (1984), Złotego Medalu Królewskiego Towarzystwa Astronomicznego (1993) i Bruce Medal (1998). W roku 2000 otrzymał nagrodę Henry Norris Russell Lectureship przyznaną przez American Astronomical Society. Na jego cześć nazwano asteroidę (18235) Lynden-Bell.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Prof Donald Lynden-Bell. ast.cam.ac.uk. [dostęp 2018-02-07]. (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]