Przejdź do zawartości

Bengt Strömgren

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bengt Strömgren w 1957 roku

Bengt Georg Daniel Strömgren (ur. 21 stycznia 1908 w Göteborgu, zm. 4 lipca 1987 w Kopenhadze) – duński astronom i astrofizyk, który przyczynił się do rozwoju współczesnej wiedzy o obłokach gazowych.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Był synem Elisa Strömgrena, profesora Uniwersytetu Kopenhaskiego i dyrektora tamtejszego obserwatorium. W 1929 roku uzyskał stopień doktora na tej samej uczelni i podjął pracę w Obserwatorium Yerkes w Stanach Zjednoczonych. W 1940 roku wrócił do Kopenhagi, zastępując swego ojca na stanowisku dyrektora obserwatorium. Podczas niemieckiej okupacji kraju zainicjował działania w celu budowy nowego obserwatorium w Brorfelde[1].

Po wojnie ponownie wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Pracował w Obserwatorium Yerkes, McDonald Observatory oraz Institute for Advanced Study. W latach 1966–1967 był przewodniczącym American Astronomical Society[1]. W 1967 roku wrócił do Danii.

W latach 30. XX wieku prowadził badania dotyczące budowy gwiazd. Opracował teorię opisującą chmury zjonizowanego gazu otaczającego gorące gwiazdy. Zaobserwował zależności pomiędzy gęstością gazu, świetlnością gwiazdy i wielkością otaczającej ją strefy zawierającej gaz zjonizowany (nazwanej jego imieniem strefy Strömgrena). Prowadził też badania fotometryczne, na których podstawie obliczył względną zawartość poszczególnych pierwiastków w Słońcu i innych gwiazdach.

Wyróżnienia i nagrody[edytuj | edytuj kod]

Jego imieniem nazwano:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Teresa Wilson: This Month in Astronomical History: Remembering Bengt Strömgren. American Astronomical Society, 2017-01-01. [dostęp 2018-08-26]. (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]