Bengt Strömgren

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bengt Strömgren w 1957 roku

Bengt Georg Daniel Strömgren (ur. 21 stycznia 1908 w Göteborgu, zm. 4 lipca 1987 w Kopenhadze) – duński astronom i astrofizyk, który przyczynił się do rozwoju współczesnej wiedzy o obłokach gazowych.

Był synem Elisa Strömgrena, profesora Uniwersytetu Kopenhaskiego i dyrektora tamtejszego obserwatorium. W 1929 roku uzyskał stopień doktora na tej samej uczelni i podjął pracę w Obserwatorium Yerkes. W 1940 roku wrócił do Kopenhagi, zastępując swego ojca na stanowisku dyrektora obserwatorium.

Po wojnie ponownie wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Pracował w Obserwatorium Yerkes, McDonald Observatory oraz Institute for Advanced Study. W 1967 roku wrócił do Danii.

W latach 30. XX wieku prowadził badania dotyczące budowy gwiazd. Opracował teorię opisującą chmury zjonizowanego gazu otaczającego gorące gwiazdy. Zaobserwował zależności pomiędzy gęstością gazu, świetlnością gwiazdy i wielkością otaczającej ją strefy zawierającej gaz zjonizowany (nazwanej jego imieniem strefy Strömgrena). Prowadził też badania fotometryczne, na których podstawie obliczył względną zawartość poszczególnych pierwiastków w Słońcu i innych gwiazdach.

Wyróżnienia i nagrody[edytuj | edytuj kod]

Jego imieniem nazwano:

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]