Przejdź do zawartości

Dorothy Malone

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Dorothy Malone
Ilustracja
Dorothy Malone (1956)
Imię i nazwisko

Dorothy Eloise Maloney

Data i miejsce urodzenia

30 stycznia 1925
Chicago

Data i miejsce śmierci

19 stycznia 2018
Dallas

Zawód

aktorka

Współmałżonek

Jacques Bergerac (1959–64; rozwód)
Robert Tomarkin
(1969; unieważnione)
Charles Huston Bell (1971–74; rozwód)

Lata aktywności

1943–1992

Dorothy Malone (ur. 30 stycznia 1925 w Chicago, zm. 19 stycznia 2018 w Dallas) – amerykańska aktorka filmowa i telewizyjna, laureatka Oscara za rolę drugoplanową w filmie Pisane na wietrze (1956).

Malone karierę filmową rozpoczęła w połowie lat 40., we wczesnych latach kariery zagrała małe role, głównie w B-movies. Po dziesięciu latach pracy zaczęła grywać w bardziej ekscytujących obrazach, w szczególności po występie w obrazie Pisane na wietrze (1956), za który otrzymała Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej. Jej kariera filmowa osiągnęła szczyt na początku roku 1960, by później zapoczątkować sukces w telewizji, m.in. rolą Constance Mackenzie Carson w serialu telewizyjnym Peyton Place (1964–1968). Znacznie mniej aktywna w późniejszych latach, Malone powróciła do filmu w 1992 roku, występując jako przyjaciółka postaci granej przez Sharon Stone w słynnym Nagim instynkcie.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Malone urodziła się jako Dorothy Eloise Maloney w Chicago, w stanie Illinois. Jej rodzina przeniosła się do Dallas w Teksasie, gdzie Malone pracowała jako modelka dziecięca i zaczęła grać w przedstawieniach szkolnych w Highland Park High School. Podczas studiów na Southern Methodist University została zauważona przez agenta studia RKO i podpisała ze studiem umowę, dzięki czemu debiutowała na ekranie w 1943 roku w obrazie The Falcon and the Co-Eds.

Wiele filmów z początku kariery Malone to epizody i role drugoplanowe w filmach klasy B, wiele z nich to westerny, chociaż czasami miała okazję zagrać mały, ale niezapomniany epizod, jakim jest niewątpliwie rólka rozgarniętej, krzepkiej księgarki w Wielkim śnie (1946) z Humphreyem Bogartem.

Transformacja[edytuj | edytuj kod]

Malone i Rock Hudson w scenie z filmu Pisane na wietrze, 1956

W 1954 r. Malone przefarbowała się na platynowy blond i porzuciła swój dawny image, by zagrać u boku Rocka Hudsona i Lauren Bacall w filmie w reżyserii Douglasa Sirka Pisane na wietrze (1956). Jej rola z wizerunkiem dipso-nimfomanki, córki barona ropy z Teksasu, została nagrodzona Oscarem dla najlepszej aktorki drugoplanowej. W rezultacie aktorka zaczęła grywać bardziej znaczące rolę w takich filmach jak: Człowiek o tysiącu twarzy, Ostatnia podróż, Ostatni zachód słońca.

Lata późniejsze[edytuj | edytuj kod]

W latach 1964–1968 grała w popularnym (prime time) serialu telewizyjnym stacji ABC Peyton Place, gdzie wcielała się w postać Constance Mackenzie Carson. Za rolę w serialu była dwa razy nominowana do Złotego Globu. W 1976 roku wystąpiła w znaczącej roli w serialu Pogoda dla bogaczy. Jej ostatnim filmem był Nagi instynkt (1992), gdzie wystąpiła z Michaelem Douglasem i Sharon Stone.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Malone była trzykrotnie zamężna i trzykrotnie brała rozwód, ma dwie córki, Mimi i Diane, z pierwszego małżeństwa z aktorem Jacques’em Bergeraciem.

Aktorka posiada własną gwiazdę na Hollywood Walk of Fame, znajdującą się przy 1718 Vine Street. Od 2009 roku, będąca na emeryturze Malone, mieszkała w Dallas, w Teksasie.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]