Przejdź do zawartości

Fame MMA

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Fame MMA
Logo
Państwo

 Polska

Siedziba

Swarzędz

Adres

ul. Dworcowa 4B/3

Data założenia

22 maja 2018

Forma prawna

spółka akcyjna

Prezes

Rafał Pasternak

Przewodniczący rady nadzorczej

Wojciech Gola

Udziałowcy

Krzysztof Rozpara 30%
Rafał Pasternak 30%
Wojciech Gola 20%
Michał Baron 20%

Nr KRS

0000883491

Dane finansowe
Kapitał zakładowy

400 000 zł

brak współrzędnych
Strona internetowa

Fame MMApolska federacja organizująca gale typu freak show fight z siedzibą w Swarzędzu (k. Poznania). Pojedynki toczone są głównie na zasadach MMA, choć odbywają się także w innych dyscyplinach sportu walki, podczas których walczą celebryci, youtuberzy, raperzy, influencerzy czy inne znane osoby ze świata mediów[1].

Federacja posiada łącznie czterech właścicieli m.in. – Wojciecha Golę, Michała Barona, Krzysztofa Rozparę (były prezes) oraz Rafała Pasternaka (prezes)[2]. 20 listopada 2021 Krzysztof Rozpara zapowiedział publiczną emisję akcji[3].

Historia

[edytuj | edytuj kod]
Dawne logo Fame MMA

Konferencje prasowe

[edytuj | edytuj kod]

Fame MMA w ramach promocji swoich gal regularnie prowadzi konferencje prasowe przed każdą numerowaną galą, składającą się z pierwszej oraz drugiej części. Każda część odbywa się w innym terminie[4].

Głównym prowadzącym i konferansjerem gal w latach 2018–2021 był Arkadiusz „Pan” Pawłowski, któremu podczas dwóch pierwszych gal towarzyszył piosenkarz znany pod pseudonimem „Chwytak”[5]. Od gali Fame 8 część obowiązków Pana Pawłowskiego przejął Michał Rogoziński, a nowym konferansjerem od lutego 2021 został Hubert Mściwujewski. 20 lutego 2022 do przedsięwzięcia dołączył Sylwester Wardęga i wspólnie z Hubertem Mściwujewskim poprowadził konferencje przed edycją Fame 13[6]. Zespół Wardęga/Mściwujewski prowadził regularnie konferencję następnych wydarzeń, aż do ostatniej przed galą Fame 16, odbytej 31 października 2022, na której to Wardęga zdradził informację o tym, że kończy mu się kontrakt z Fame MMA i nie będzie dalej kontynuował roli prowadzącego[7]. W styczniu 2023 dwie konferencje prasowe do Fame 17 zostały poprowadzone przez stałego, Huberta Mściwujewskiego oraz nowego członka w tej roli, Roberta „Sutonatora” Pasuta[8]. W kwietniu Fame MMA poinformowało kibiców o kolejnym nowym prowadzącym, Tomaszu „Gimperze” Działowym[9], który zastąpił ogłoszonego w roli zawodnika na tę galę, Roberta Pasuta[10].

Gale Fame MMA

[edytuj | edytuj kod]

Fame 1: Boxdel vs. Guzik

Pierwsza edycja Fame MMA odbyła się 30 czerwca 2018 w Hali Widowskowo – Sportowej w Koszalinie. Main eventem gali było starcie o pas kategorii ciężkiej pomiędzy jednym z włodarzy federacji, Michałem „Boxdelem” Baronem oraz streamerem Jakubem „Guzikiem” Szymańskim. Pojedynek zwyciężył „Boxdel” już w pierwszej rundzie, pokonując Guzika przez TKO i tym samym zdobywając pierwszy historyczny pas mistrzowski. Co-main eventem gali był pojedynek bokserski, w którym wzięli udział Adrian „Polak” Polański oraz Daniel „Magical” Zwierzyński. Batalię po trzech rundach wygrał Polak. Niecodziennym widokiem dla fanów była walka rycerska, w której Krzysztof Olczak pokonał decyzją sędziego (29-23) Piotra Celeja[11].

Fame 2: Rafonix vs. Magical

Gala Fame MMA 2 odbyła się 13 października 2018 w Hali Arena w Poznaniu. W main evencie youtuber Marcin „Rafonix” Krasucki pokonał streamera Daniela „Magicala” Zwierzyńskiego. Z kolei w co-main evencie pas Fame MMA w wadze półśredniej zdobył Dawid Malczyński, który pokonał Adriana „Polaka” Polańskiego[12]. Była to jedyna walka, w której decyzję musieli podejmować sędziowie. Większość pojedynków kończyła się bowiem przez TKO w pierwszej rundzie[13]. Ciekawą walką było nietypowe dla MMA starcie dwóch na dwóch – 2 vs. 2, w której bliźniacy Piotr i Paweł Tyburscy pokonali bliźniaków Piotra i Pawła Kluk.

Fame 3: IsAmU vs. DeeJayPallaside

Walki w ramach Fame MMA 3 odbywały się 30 marca 2019 w łódzkiej Atlas Arenie. W walce wieczoru Szymon „IsAmU” Kasprzyk pokonał Daniela „DeeJayaPallasida” Pawlaka[14]. Pas wagi półśredniej obronił Dawid Malczyński w starciu z Amadeuszem „Ferrarim” Roślikiem. Pierwszą w historii Fame MMA walką kobiet był pojedynek Marty „Linkimaster” Linkiewicz z Moniką „Esmeraldą” Godlewską. Zwyciężyła ta pierwsza[15]. Aż 5 walk musiało się zakończyć decyzją sędziów. Fame MMA 3 było pierwszą galą, podczas której odbyło się dziewięć starć pomiędzy zawodnikami, zamiast standardowych ośmiu.

Fame 4: Linkimaster vs. Lil Masti

Fame MMA 4 odbyło się 22 czerwca 2019 w Hali Sportowej Częstochowa. W walce wieczoru znalazła się walka kobiet. Znana z występu na z poprzedniej gali, Marta „Linkimaster” Linkiewicz zmierzyła się z piosenkarką Anielą „Lil Masti” Bogusz, znaną wcześniej jako Sexmasterka. Walkę zwyciężyła ta druga, zdobywając inauguracyjny pas mistrzowski kobiet. Na gali zawalczył również jeden z włodarzy Fame MMA – Michał „Boxdel” Baron. Przegrał on z raperem Jakubem „Kubańczykiem” Flasem. Na karcie walk znalazł się również pojedynek youtubera Adriana „Medusy” Salamona z Piotrem „Knaziem” Knasiem, znanym także jako „Klaun z Koszalina”. Walkę wygrał popularny „Medusa” przez poddanie rywala tzw. balachą w drugiej rundzie. Największym konfliktem gali było starcie Adriana „Polaka” Polańskiego z Amadeuszem „Ferrarim” Roślikiem. Batalię wygrał Adrian „Polak” Polański jednogłośną decyzją sędziów[16].

Fame 5: Bonus BGC vs. Najman

Piąta gala odbyła się 26 października 2019 w gdańsko-sopockiej Ergo Arenie i była zapowiadana jako „Największe wydarzenie widowiskowo-sportowe w Polsce w 2019 roku”. W walce wieczoru znaleźli się raper Piotr „Bonus BGC” Witczak oraz polski bokser wagi ciężkiej Marcin „El Testosteron” Najman. Pojedynek ten wygrał przed czasem „El Testosteron”. Najbardziej medialnym oraz oczekiwanym przez fanów starciem była walka zapowiadana jako Super Freak Fight – czyli starcie karła znanego z Ekipy youtubera FrizaMateusza „Mini Majka” Krzyżanowskiego oraz youtubera Marka „Lorda Kruszwila” Kruszela. Pojedynek zwyciężył w pierwszej rundzie przez TKO popularny „Lord Kruszwil”. Podczas gali miały miejsce dwa pojedynki o pasy mistrzowskie. Dawid Malczyński drugi raz obronił pas wagi półśredniej w walce z Tomaszem Olejnikiem. Natomiast brat Dawida – Marcin Malczyński zdobył inauguracyjny pas wagi średniej, pokonując w co-main evencie znanego z występu na gali Fame MMA 2 Marka „AdBustera” Hoffmanna. Najpiękniejszy nokaut w historii Fame MMA może zanotować Kamil „Hassi” Hassan na zawodniku z Ukrainy, Olehu „Olegu” Riashentsevie[17].

Fame 6: Zusje vs. Linkimaster

Arkadiusz Tańcula w wywiadzie w oktagonie po walce na gali Fame MMA 6

Kolejna edycja, czyli Fame MMA 6 odbyła się 28 marca 2020. Początkowo miała odbyć się w Hali Sportowej Częstochowa, jednak jej lokalizacja została zmieniona na wytwórnię filmową Alvernia Studios we wsi Nieporaz, w związku z pandemią koronawirusa w Polsce. Również z tego powodu wydarzenie odbyło się bez udziału publiczności. W walce wieczoru zobaczyliśmy znaną z występu na trzeciej oraz czwartej gali Martę „Linkimaster” Linkiewicz, z debiutującą w MMA, Kamilą „Zusje” Smogulecką, znaną także jako „#twoja siostra”. Na pełnym dystansie trzech rund zwyciężyła bardziej doświadczona „Linkimaster”. Podczas co-main eventu ujrzeliśmy starcie jednego z włodarzy Fame MMA, Wojciecha Goli, z youtuberem oraz influencerem Marcinem „Rafonixem” Krasuckim. Walkę wygrał WG. Batalia polskiego pięściarza Marcina „El Testosterona” Najmana z kulturystą Piotrem „Bestią” Piechowiakiem zakończyła się sensacyjnym zwycięstwem Bestii z Sulechowa. Na gali doszło też do rozwiązania wielu konfliktów między zawodnikami[18].

Fame 7: Popek vs. Stifler

Fame MMA 7 odbyło się 5 września 2020 w hotelu DoubleTree by Hilton w Łodzi. W main evencie rękawice skrzyżowali celebryta Damian „Stifler” Zduńczyk oraz znany z walk w federacji KSW, raper Paweł „Popek Monster” Mikołajuw, który zwyciężył tę walkę przed czasem. Co-main eventem był rewanż z gali Fame MMA 4, pomiędzy Adrianem „Polakiem” Polańskim oraz Amadeuszem „Ferrarim” Roślikiem, który zakończył się kontrowersyjną dyskwalifikacją tego drugiego. Mistrz kategorii półśredniej Dawid Malczyński pokonał Wojciecha Golę. Na szali nie było jednak pasa mistrzowskiego. W karcie walk znalazło się aż 10 pojedynków, co z czasem stało się nowym standardem w Fame MMA[19].

Logo Fame bez słowa „MMA”

Fame 8: Dubiel vs. Blonsky

Ósma gala Fame MMA odbyła się 21 listopada 2020 ponownie w Łodzi. Od tego wydarzenia słowo „MMA” zostało usunięte z tytułów kolejnych gal, prawdopodobnie zostało to spowodowane przez dodatkowe pojedynki w różnych dyscyplinach sportu walki (np. kickboxingu czy boksie). W walce wieczoru z udziałem dwóch youtuberów, Kacper „Blonsky” Błoński pokonał Marcina Dubiela. Co-main event w formule bokserskiej z udziałem Kasjusza „Don Kasjo” Życińskiego oraz Marcina „El Testosteron” Najmana zakończył się dyskwalifikacją tego drugiego. Podczas wydarzenia mogliśmy również oglądać walkę dwóch raperów – Filipa „Filipka” Marcinka oraz Michała „Soboty” Sobolewskiego, która zakończyła się zwycięstwem „Filipka”. W walce kobiet pomiędzy Kamilą „Zusje” Smogulecką, a Dagmarą Szewczyk, to ta pierwsza zwyciężyła poprzez ciosy pięściami w parterze[20].

Fame 9: Let’s Play

Wydarzenie „Fame 9: Let’s Play” odbyło się 6 marca 2021 w DoubleTree by Hilton Hotel Łódź. Walka wieczoru odbyła się w formule bokserskiej, w której wystąpili raperzy, m.in. Patryk „Kizo” Woziński oraz Gabrielem „Arabem” Al-Sulwim. Starcie po trzech rundach jednogłośną decyzją sędziów zwyciężył „Arab”, który częściej trafiał rywala. Drugą walką wieczoru gali był pojedynek pomiędzy znanymi youtuberami, Sylwestrem Wardęgą, oraz znanym z poprzedniej gali Kacprem „Blonskym” Błońskim. Walka skończyła się w pierwszej rundzie zwycięstwem Kacpra Błońskiego przez duszenie zza pleców. Mistrzowskie starcie o pas w wadze średniej zwyciężył raper Jakub „Kubańczyk” Flas, który wygrał pojedynek przez TKO w pierwszej rundzie, nokautując ówczesnego mistrza Marcina Malczyńskiego niskimi kopnięciami. Kolejnym zestawieniem był pojedynek pomiędzy członkiem ekipy Warszawskich Koksów, Pawłem „Ponczkiem” Sikorą oraz dziennikarzem Fame News, Patrykiem „paTrykosem” Domke. Walkę zwyciężył ten pierwszy, który pokonał rywala jednogłośnie na punkty[21].

Fame 10: Don Kasjo vs. Parke

Dziesiąta jubileuszowa gala odbyła się 15 maja 2021 po raz czwarty w tym samym miejscu. W pierwszej walce pomiędzy Dawidem „Ambro” Ambroziakiem oraz Piotrem „Miejskim Drwalem” Szczurkiem zwyciężył Miejski Drwal, który w każdej z trzech rund obalał rywala i zajmował pozycję dominującą, po czym wywalczył sobie zwycięstwo jednogłośną decyzją sędziowską. Drugi pojedynek pomiędzy uczestnikami Top Model, Michałem Gałą oraz Mikołajem Śmieszkiem zwyciężył ten pierwszy, który czując zagrożenie w stójce obalał Mikołaja Śmieszka, czym po trzech rundach zapewnił sobie wygraną. W następnym starciu zwycięstwo nad Łukaszem Lupą odnotował Gabirel „Arab” Al-Sulwi, pokonując rywala w podobny sposób jak Miejski Drwal. W czwartym pojedynku gali kontrowersyjny Amadeusz „Ferrari” Roślik znokautował w drugiej rundzie ciosami w parterze Mateusza „Haribo” Gąsiewskiego, po niełatwej walce. Kolejnym pojedynkiem było rewanżowe starcie pomiędzy Alanem „Alanikiem” Kwiecińskim oraz Piotrem Pająkiem. Tym razem walka odbyła się w MMA gdzie lepszy okazał się Piotr Pająk, który pomimo otrzymywanych mocnych ciosów w stójce od rywala poddał go w drugiej rundzie duszeniem gilotynowym. W szóstej walce na tej gali spotkało się dwóch aktorów znanych z serialu Lombard. Życie pod zastaw. Pojedynek gwiazd telewizyjnych zwyciężył jednogłośnie Arkadiusz „AroY” Tańcula, wygrywając dwie pierwsze rundy z Mateuszem „Muranem” Murańskim[22], co przełożyło się na werdykt sędziowski. Na jubileuszu nie zabrakło także walki mistrzowskiej kobiet, w której znana pato-influencerka Marta „Linkimaster Linkiewicz” pokonała na pełnym dystansie faworyzowaną Kamilę „Kamiszkę” Wybrańczyk. W drugiej walce o pas mistrzowski wagi półśredniej doszło do trylogii pomiędzy mistrzem Dawidem „Bocianem” Malczyńskim oraz pretendentem Adrianem „Polakiem” Polańskim. Pretendent w drugiej rundzie wygrał przez TKO, odbierając Malczyńskiemu mistrzostwo w wadze półśredniej. Co-main eventem wydarzenia było starcie dwóch członków popularnego na youtube TeamieX, w którym Marcin Dubiel poddał gilotyną w drugiej odsłonie walki Cezarego „Czaro” Nykiela. Main eventem wydarzenia była walka bokserska pomiędzy znanym z mediów, Kasjuszem „Don Kasjo” Życińskim oraz północnoirlandzkim profesjonalnym zawodnikiem MMA, Normanem „Storminem” Parke. Po pięcio-rundowej bliskiej batalii walkę zwyciężył Stormin. Stawką tego pojedynku była kilogramowa sztabka złota oraz dołożony przez Kasjusza tzw. pas mistrzowski Króla[23].

Fame 11: Fight Club

Gala Fame MMA 11 odbyła się 2 października 2021 roku na Arenie w Gliwicach. W pierwszej walce były hokeista, Piotr „Szeli” Szeliga pokonał przez ciężki nokaut Krzysztofa „Fericze” Ferenca w pierwszej rundzie. Drugą walką na gali Fame 11 była walka kobiet, w której to Karolina „Way of Blonde” Brzuszczyńska wygrała przez jednogłośną decyzję sędziów z Patrycją „MeLady” Wieją. W trzecim pojedynku Krystian „Krycha” Wilczak zmierzył się z Ukraińcem, Aleksandrem „Sashą” Muzheiko. Po bardzo wyrównanej walce przez niejednogłośną decyzję sędziów zwycięstwo odniósł „Krycha”. Znany z serialu Lombard. Życie pod zastaw, Arkadiusz Tańcula wygrał przez TKO w pierwszej rundzie z byłym mistrzem Fame MMA, Marcinem Malczyńskim. Kolejnym pojedynkiem na tej edycji było starcie twórców muzycznych, Piotra „Miłego Pana” Kołaczyńskiego oraz Norberta „Smolastego” Smolińskiego. Pojedynek wygrał „Miły Pan” przez poddanie werbalne w pierwszej rundzie. Walkę remisową zanotowali Maksym „Maksymalnie” Ziółkowski oraz Filip Zabielski. W następnej walce Amadeusz „Ferrari” Roślik pokonał na pełnym dystansie Filipa „Filipka” Marcinka. Kolejną walką było starcie youtubera Mikołaja „Mixera” Magdziarza ze streamerem Piotrem „Popo” Węgrzynem. Wygrał ten drugi przez TKO w drugiej rundzie. Pierwszym Co-main eventem było starcie znanego z tzw. pranków youtubera, Sylwestra Wardęgi z innym twórcą, Danielem „Dannym” Ferrerim. Tę walkę wygrał „Danny”, po tym jak rywal nie wyszedł na trzecią rundę. Drugim Co-main eventem było starcie Marcina Dubiela z Wojciechem „OjWojkiem” Przeździeckim. Pojedynek wygrał Dubiel przez TKO w pierwszej rundzie. Main Eventem wydarzenia było starcie bokserskie w rękawicach MMA Borysa „The Tasmanian Devila” Mańkowskiego z Normanem „Storminem” Parke. Po 15 minutach przez jednogłośną decyzję sędziów wygrał Mańkowski, rewanżując się Irlandczykowi z północy, za porażkę z zawodowej gali KSW 47: The X-Warriors[24].

Fame 12: Don Kasjo vs. Polish Zombie

Gala Fame 12 odbyła się 20 listopada 2021 w Ergo Arenie w Trójmieście. Pierwszą walką był pojedynek pomiędzy twórcami Freestyle’u, Kornelem „Koro” Regelem i Patrykiem „Rybą” Karasiem, w którym po trzech rundach jednogłośnie zwycięstwo odniósł Koro. W następnej walce Anna „Anna IFBB Pro” Andrzejewska pokonała Kamile „Kamiszkę” Wybrańczyk. W trzecim pojedynku zawalczyli Krystian „Krycha” Wilczak oraz Maciej „Szewcu” Szewczyk. Trwającą trzy rundy batalię wygrał jednogłośną decyzją sędziów „Krycha”. Następnie zmierzyli się ze sobą strongmeni, Piotr „Bestia” Piechowiak i Krzysztof „Radzik” Radzikowski. W starciu tym decyzją sędziowską zwyciężył „Bestia”. Kolejna walka odbyła się pomiędzy Kamilą „Zusje” Smogulecką i Martą „Martirenti” Rentel. Wygrała ta pierwsza. Następnie zmierzyli się ze sobą Maksymilian „Wiewiór” Wiewiórka oraz Adrian „Polak” Polański, który w tym pojedynku bronił pasa mistrzowskiego w kategorii półśredniej (do 77,1 kg). Po trzech rundach przez jednogłośną decyzję sędziów wygrał „Wiewiór”, zostając tym samym nowym mistrzem tej kategorii wagowej. W co-main evencie zawalczyli Kacper „Blonsky” Błoński oraz Mateusz „Matt Fit Lovers” Janusz. Walka była wyrównana jednak, ostatecznie po trzech rundach niejednogłośną decyzją sędziów zwyciężył „Blonsky”. Po tym pojedynku ogłoszono również, ze Daniel Majewski wystąpi na 13 odsłonie gali. W main evencie rękawice bokserskie skrzyżowali ze sobą Kasjusz „Don Kasjo” Życiński oraz Marcin „The Polish Zombie” Wrzosek. Po sześciu rundach sędziowie zadecydowali o zwycięstwie „Don Kasja”. Wygrany po tej walce stoczył jeszcze jeden bój z włodarzem organizacji, Michałem „Boxdelem” Baronem. Walkę tę po trzech rundach zwyciężył ponownie Don Kasjo. Przed finałowym, dodatkowym pojedynkiem w klatce rzymskiej (3m x 3m), odbył się koncert Smolastego i Oliwki Brazil. Walka w klatce rzymskiej pomiędzy Arkadiuszem Tańculą i Jackiem „Starym Muranem” Murańskim zaplanowana była na dystans 5 rund po 2 minuty, jednak została przerwana w czwartej rundzie po wielu faulach Jacka Murańskiego, tym samym walkę zwyciężył Arkadiusz Tańcula[25].

Fame 13: Nitro vs. Unboxall

Gala Fame 13 odbyła się 26 marca 2022 w Arenie Gliwice. W walce wieczoru zmierzyli się Sergiusz „Nitro” Górski z Pawłem „Unboxallem” Smektalskim, starcie odbyło się na zasadach K-1, a walkę po trzech rundach jednogłośnie zwyciężył niefaworyzowany Unboxall. Co-main eventem wydarzenia była walka Pawła „Popka Monstera” Mikołajuwa z Normanem „Storminem” Parke, która zakończyła się niespodziewanie po 37 sekundach, przez kontuzję ręki popularnego rapera. Podczas tej edycji doszło do długo wyczekiwanej przez fanów tzw. trylogii, pomiędzy Adrianem „Polakiem” Polańskim oraz Amadeuszem „Ferrarim” Roślikiem, walka ta początkowo była zaplanowana na brak limitu czasowego w MMA, jednak ze względu na kontuzję tego drugiego zmieniono to na 3 rundy 2 minutowe, dodatkowo zawodnicy skrzyżowali rękawice meksykańskie w formule bokserskiej, a walkę na pełnym dystansie po niejednogłośnej decyzji zwyciężył Adrian Polański. Do pierwszej obrony pasa mistrzowskiego kategorii koguciej kobiet przystąpiła Marta „Linkimaster” Linkiewicz, która pokonała pretendentkę Karolinę „Way of Blonde” Brzuszczyńską[26].

Fame 14: Gimper vs. Tromba

Gala Fame 14 odbyła się 14 maja 2022 w Tauron Arena w Krakowie. W pierwszej walce zmierzyły się ze sobą Wiktoria „Wiki” Jaroniewska i Katarzyna „LalaLaluna” Alexander. Po trzech rundach decyzją sędziów na punkty wygrała niespodziewanie Jaroniewska, która zgodziła się na walkę zaledwie tydzień przed galą. W drugiej walce ujrzeliśmy Mariusza „Hejtera” Słońskiego oraz Dawid Malczyńskiego. Walka zakończyła się bezdyskusyjnym zwycięstwem Dawida Malczyńskiego, gdy obalił Słońskiego do parteru i zasypał go gradem ciosów. W trzeciej walce zmierzył się Alan „Alanik” Kwieciński i Mateusz „Muran” Murański. Po efektownych trzech rundach niejednogłośną decyzją sędziów zwyciężył Murański. W następnej walce zobaczyliśmy pojedynek Mateusza „Fit Loversa” Janusza z Adamem „AJ’em” Josefem. Pojedynek wygrał Josef, po tym jak potężym kopnięciem powalił swojego przeciwnika. W walce pas mistrzowski kategorii półśredniej do 77 kg, Maksymilian „Wiewiór” Wiewiórka pokonał Krystiana „Krychę” Wilczka po jednogłośnej decyzji sędziów. Następna walka odbyła się w klatce rzymskiej, do której wszedł Piotr „Szeli” Szeliga oran Norman „Stormin” Parke. W pierwszej rundzie, w której obowiązały zasady boksu Irlandczyk z północy mocno obijał swojego rywala. W drugiej rundzie, w której obowiązały już zasady MMA Parke zdominował totalnie przeciwnika i wygrał przez techniczny nokaut. W pierwszym Co-Main Evencie Agata „Fagata” Fąk zawalczyła z Moniką „Moną” Kociołek. Batalię po trzech rundach wygrała ta pierwsza. W drugim Co-Main evencie Sergiusz „Nitro” Górski zmierzył się ze Marcinem „Xayoo” Majkutem w formule K-1. Walka ta zakończyła się szybkim zwycięstwem Majkuta, gdy znokautował przeciwnika. W Main evencie zmierzyli się Tomasz „Gimper” Działowy i Mateusz „Tromba” Trąbka. Walka zakończyła się spektakularnym zwycięstwem tego drugiego w drugiej rundzie poprzez ciosy w parterze[27].

Fame 15: Zemsta

Piętnasta gala zatytułowana „Fame 15: Zemsta” odbyła się 26 sierpnia 2022 roku w łódzkiej Atlas Arenie. Walką wieczoru/Main Eventem tego wydarzenia był rewanżowy pojedynek mistrzyń Fame MMA, pomiędzy Martą „Linkimaster” Linkiewicz – posiadaczką pasa Fame MMA w wadze koguciej kobiet oraz jej pogromczynią z gali nr 4, Anielą „Lil Masti” Bogusz – posiadającą pas Fame MMA w wadze OPEN kobiet. Stawką dla zwyciężczyni tego pojedynku były te dwa pasy, a także nowo utworzony przez federację pas mistrzowski Królowej freak fights.Po 3 rundach jednogłośną decyzją sędziów wygrała „Lil Masti” W Co-Main Evencie na zasadach K-1 zmierzyli się Marcin „Xayoo” Majkut oraz youtuber – Mikołaj „Konopskyy” Tylko. Batalię po trzech rundach wygrał Xayoo. Marcin „Polish Zombie” Wrzosek pokonał Mariusza „Sariusa” Gollinga w formule bokserskiej. Kacper „Crusher” Błoński i Marcin Dubiel stoczyli także rewanżowy pojedynek, jednak to starcie odbyło się w klatce rzymskiej bez limitu czasowego. Po 17 minutach i 52 sekundach przez TKO (ciosy pięściami) wygrał Dubiel. Pierwszą walkę na tej gali stoczył Arkadiusz Tańcula z Mateuszem „Muranem” Murańskim, którego pokonał w trzeciej rundzie przez poddanie (duszenie zza pleców). Dodatkowo w klatce rzymskiej miała miejsce jeszcze jedna walka, w której Arkadiusz Tańcula pokonał po 5 rundach Jacka „Murana” Murańskiego[28].

Fame 16: Tromba vs. Dubiel

Szesnasta gala odbyła się 5 listopada 2022 roku w Arenie Gliwice. W walce wieczoru zmierzyli się Marcin Dubiel z Mateuszem „Tromba” Trąbką. Walka odbyła się na zasadach MMA. Starcie rozpoczęło się od mocnej szarży byłego członka Teamu X. Trafiony Tromba został szybko zepchnięty do defensywy. W akcji pod siatką Dubiel zadał kilka mocnych ciosów. Po jednym z nich krakowianin przewrócił się na ziemię. Dubiel szybko doskoczył do rywala i wyprowadził grad ciosów, po których sędzia przerwał pojedynek[29]. W Co-main evencie Robert „Sutonator” Pasut zmierzył się z Jackiem „Muranem” Murańskim. Starcie zakończyło się w drugiej rundzie zwycięstwem Pasuta przez TKO[30]. Amadeusz „Ferrari” Roślik nie dał szans Mariuszowi „Hejterowi” Słońskiemu, rozprawiając się z nim już w pierwszej odsłonie pojedynku. W swoim debiucie w klatce streamer i członek grupy YFL Patryk „Bandura” Bandurski pokonał jednogłośną decyzją sędziów w formule bokserskiej Alana Kwiecińskiego. Swoją czwartą porażkę w karierze zanotował Krystian „Krycha” Wilczak, który nie dał rady Mateuszowi „Matt Meknife” Januszowi, dla którego było to pierwsze zwycięstwo w FAME MMA. W głośnym konflikcie pomiędzy Adrianem „Polakiem” Polańskim a Patrykiem „Patrykosem” Domke górą był Adrian, który zwyciężył przez jednogłośną decyzję sędziów. Drugi z członków grupy YFL, Dawid „Dzinold” Rzeźnik w swoim debiucie w Fame pokonał Szymona „Szymool” Bessera na kartach sędziowskich. Szcześcia nie miał Dariusz „Daro Lew” Kaźmierczuk. Pomimo dobrej pierwszej rundy skapitulował w drugiej odsłonie, przegrywając z raperem Filipem „Filipkiem” Marcinkiem. W jedynej walce kobiet na Fame MMA 16 Wiktoria „Wiki” Jaroniewska pokonała Martę „Martirenti” Rentel przez TKO w drugiej rundzie. W pierwszej walce na gali w Gliwicach Radosław „Wiejski Koks” Paszko jednogłośną decyzją sędziów pokonał Natana Marconia[31].

Fame 17: Ferrari vs. Łaszczyk

Gala Fame 17 odbyła się 3 lutego 2023 roku w krakowskiej Tauron Arenie. W pierwszej walce zmierzyły się ze sobą Wiktoria „Wiki” Jaroniewska i Klaudia „Sheeya” Kołodziejczyk. Pojedynek nie wyszedł poza pierwszą rundę. Jaroniewska szybko sprowadziła walkę do parteru, ale to dziewczyna Gimpera wykazując się sprytem i umiejętnościami grapplerskimi przetoczyła influencerkę i zaczęła bić z góry. Sędzia natychmiast przerwał pojedynek. W drugiej walce ujrzeliśmy wielki powrót Marcina „Rafonixa” Krasuckiego, który zmierzył się z Mikołajem „Mixerem” Magdziarzem. Walka zakończyła się bezdyskusyjnym zwycięstwem Rafonixa po 44 sekundach (duszenie zza pleców)[32]. W trzeciej walce Robert Karaś zmierzył się z Filipem „Filipkiem” Marcinkiem. Pojedynek odbył się na zasadach K-1 w małych rękawicach. Sędziowie przyznali jednogłośne zwycięstwo polskiemu triathloniście. W czwartej walce na FAME MMA 17 Marcin „Polish Zombie” Wrzosek doznał kontuzji ręki po jednym z ciosów Piotra Szeligi i nie był w stanie kontynuować pojedynku. Piąta walka zakończyła się zwycięstwem Alana Kwiecińskiego, który znokautował w drugiej rundzie na zasadach K-1 Maksymiliana „Wiewióra” Wiewiórkę. Początkowo „Wiewiór” miał się bić w MMA o pas kategorii średniej z Arkadiuszem Tańculą, jednak ten na kilka dni przed galą doznał kontuzji mięśnia uda. W szóstej walce Tomasz „Gimper” Działowy zmierzył się z Cezarym „Czarmagedonem” Jóźwikiem. Wydawało się, że współtwórca kanału Abstrachuje.TV zrobi niespodziankę wszystkim kibicom w Krakowie, jednak pomimo bardzo dobrego występu sędziowie przyznali jednogłośne zwycięstwo Gimperowi.W siódmej walce doszło do starcia dwóch raperów. Wacław „Wac Toja” Osiecki zmierzył się z Sebastianem „Alterboyem” Fabijańskim. Aktor i raper Fabijański pomimo bycia sporym faworytem przed tym pojedynkiem nie docenił rywala, który znokautował go już w pierwszej rundzie. W main evencie doszło do długo wyczekiwanej walki Amadeusza „Ferrariego” Roślika z zawodowym pięściarzem, Kamilem Łaszczykiem. Przez dwie rundy jeden z najpopularniejszych zawodników federacji FAME przeważał, wygrywając na punkty. Na jego nieszczęście pod koniec trzeciej odsłony dał się obalić Łaszczykowi. Sędzia przerwał pojedynek na osiem sekund przed końcem, nie widząc ze strony Roślika prób obrony przed silnymi ciosami pięściarza[33]. Po walce wieczoru w klatce rzymskiej pojawili się jeden z włodarzy Fame MMA, Michał „Boxdel” Baron oraz prezes FEN, Paweł Jóźwiak. Z racji na większą wagę „Boxdel” z łatwością dociskał Jóźwiaka do siatki. Pod koniec pierwszej rundy „Boxel” obalił rywala. Na początku drugiej rundy Jóźwiak otrzymał minusowy punkt za nagminne łapanie się siatki. Po kilkudziesięciu sekundach sędzia ponownie upomniał prezesa FEN. W tym momencie widniało nad nim widmo porażki przez dyskwalifikację. Udało mu się jednak przetrwać, ale po zakończeniu drugiej rundy na pytanie od sędziego Piotra Jarosza, czy jest w stanie kontynuować walkę, stanowczo kiwnął głowę, że nie. Sędzia orzekł zakończenie pojedynku[34].

Fame 18: Crusher vs. Ferrari

Osiemnasta gala Fame odbyła się w sobotę 20 maja w łódzkiej Atlas Arenie. Jako pierwsi do klatki weszli debiutujący youtuber zajmujący się commentary, Mateusz Spysiński i streamer, Jakub „Paramaxil” Frączek. Walka potrwała pełen dystans. Sędziowie orzekli jednogłośne zwycięstwo „Paramaxila”. Następnie doszło do pierwszej z dwóch walk kobiet na gali FAME MMA 18. Elizabeth „Lizi” Anorue zadebiutowała z Dominiką Rybak, która nie dała jej żadnych szans, pokonując ukraińską influencerkę w drugiej rundzie przez techniczny nokaut. W trzecim pojedynku swój konflikt wyjaśnili sobie Dariusz „Daro Lew” Kaźmierczuk oraz Natan „Pierzasty” Marcoń. Tak samo jak pierwsze starcie, tak i to zakończyło się po trzech rundach jednogłośnym zwycięstwem „Daro Lwa”. Udany debiut w FAME MMA zaliczył Michał „Wampir” Pasternak, który przez poddanie narożnika rywala pokonał w trzeciej rundzie Piotra Szeligę. W piątej walce doszło do starcia zawodnika walk na gołe pięści znanego ze swoich występów w organizacji Gromda, Tomasza „Zadymy” Gromadzkiego i byłego uczestnika Warsaw Shore, Alana Kwiecińskiego. Walka zakończyła się niejednogłośnym zwycięstwem Gromadzkiego. W walce o pas kategorii średniej górą okazał się Maksymilian „Wiewiór” Wiewiórka, który pokonał Arkadiusza Tańculę przez jednogłośną decyzję sędziów. Tym samym popularny „Wiewiór” stał się pierwszym w historii zawodnikiem FAME z podwójnym pasem. W formule K-1 Dawid „Dzinold” Rzeźnik wypunktował Roberta „Sutonatora” Pasuta. Co-main event zakończył się zwycięstwem Ewy „Kleo” Brodnickiej, która pokonała Martę „Linkimaster” Linkiewicz przez jednogłośną decyzję sędziów. Na koniec miało dojść do double main eventu, w którym Amadeusz „Ferrari” Roślik najpierw miał się bić z Kacprem Błońskim, a następnie po krótkim odpoczynku wyjść do Marcina Dubiela. Finalnie Roślik pokonał Błońskiego przez jednogłośną decyzję sędziów, ale do drugiej walki nie wyszedł. Nie zgodzili się na to medycy[35].

Fame 19: Tańcula vs. Ferrari

Dziewiętnasta gala Fame MMA odbyła się 2 września 2023 roku po raz trzeci w krakowskiej Tauron Arenie. Wydarzenie zainaugurował pojedynek Natana „Bóg Estetyki" Marconia z Mariuszem „Hejter" Słońskim. Walka nie dotrwała nawet do drugiej rundy, a swoje pierwsze zwycięstwo w Fame zanotował Marcoń, pokonując rywala przez TKO w pierwszej rundzie.[36] Jako drugie w jedynej walce kobiet pojawiły się niepokonana Dominika Rybak oraz Klaudia „Sheeya" Kołodziejczyk, która również nie zaznała smaku porażki. Dziewczyna Gimpera dominowała rywalkę w parterze przez trzy rundy, wygrywając jednogłośną decyzją sędziów.[37] W trzecim starciu na Fame MMA 19 doszło pierwszy raz w historii freaków do walki dwóch trenerów. Przemysław Szyszka zmierzył się z Norbertem Daszkiewiczem. Pomimo dobrej pierwszej rundy trenera Marcina Dubiela, Szyszka ostatecznie przegrał na punkty i tym samym Daszkiewicz zaliczył swoje szóste zwycięstwo z rzędu w zawodowej karierze.[38] W czwartej walce doszło do pierwszego z trzech rewanży. Tomasz „Zadyma" Gromadzki pokonał w pierwszej rundzie Piotra Tyburskiego, który po jednym z kopnięć doznał kontuzji nogi.[39] Następnie do klatki weszli Jakub Nowaczkiewicz oraz Robert Karaś, którzy stoczyli trzyrundową batalię w formule bokserskiej w małych rękawicach. Zwycięsko wyszedł z niej Nowaczkiewicz, który pokonał triathlonistę jednogłośną decyzją sędziów. W drugim rewanżu na gali Marcin „Polish Zombie" Wrzosek zdeklasował w K-1 Piotra „Szeli" Szeligę, wygrywając przez TKO w trzeciej rundzie.[40] Drugą szybką porażkę w FAME zaliczył Sebastian „Alterboy" Fabijański, przegrywając w pierwszej rundzie z freestylerem, Filipem „Filipek" Marcinkiem.[41] Trzeci rewanż i zarazem pierwszy z dwóch co-main eventów padł łupem Pawła Tyburskiego, który pokonał rapera, Alberto Simao przez TKO w rundzie II.[42] W drugim co-main evencie rywalizowało dwóch popularnych streamerów platformy Twitch.TV. Marcin „Xayoo" Majkut mierzył się z Franciszkiem „Franio" Rusieckim. Pierwsza runda była dość wyrównana z lekką przewagą „Frania", jednak w drugiej odsłonie po silnym lewym sierpowym ze strony „Xayoo" Rusiecki skapitulował.[43] W walce wieczoru głośny konflikt wyjaśnili sobie Amadeusz „Ferrari" Roślik oraz Arkadiusz „Aroy" Tańcula. Walka potrwała pełen dystans, a sędziowie przyznali jednogłośne zwycięstwo Tańculi[44].

Fame Reborn

W sobotę 9 grudnia w łódzkiej Atlas Arenie odbyła się gala Fame: Reborn. W pierwszej walce w formule K-1 w małych rękawicach zmierzyli się Marcin „Polish Zombie" Wrzosek i Tomasz „Zadyma" Gromadzki. Pojedynek potrwał pełen dystans, a zwycięsko wyszedł z niego Marcin Wrzosek, wygrywając jednogłośną decyzją sędziów[45]. W drugim starciu i zarazem pierwszym pojedynku kobiet Weronika Malinowska pokonała Igę Kozińską przez jednogłośną decyzję sędziów[46]. Kartę główną rozpoczęła walka powracającego po 5-letniej przerwie Jakuba „Guzika" Szymańskiego z Adamem „Adam Security" Bártfai. Szymański pokonał Bártfaia w pierwszej rundzie przez TKO[47]. W czwartej walce Grzegorz „Greg" Gancewski pokonał w drugiej rundzie przez duszenie zza pleców Jakuba „Maślanę" Maślankę[48]. Piąta walka i drugi pojedynek kobiet zakończył się jednogłośnym zwycięstwem Elizabeth „Lizi" Anorue[49]. W szóstym starciu w formule bokserskiej w małych rękawicach Michał „Wampir" Pasternak pokonał Dominika „Japońskiego Drwala" Zadorę przez niejednogłośną decyzję sędziów[50]. Następnie Dariusz „Daro Lew" Kaźmierczuk pokonał w pierwszej rundzie przez TKO na zasadach MMA Norberta „Disa" Gierczaka[51]. W walce Amadeusz „Ferrari" Roślik vs. Kornel „Koro" Regel górą okazał się Roślik, który pokonał rywala przez jednogłośną decyzję sędziów[52]. W formule mieszanej [boks/k-1] Norman „Stormin" Parke pokonał Macieja „Stricza" Sulęckiego przez niejednogłośną decyzję sędziów[53]. Głośny konflikt Adrian „Polak" Polański vs. Natan „Bóg Estetyki" Marcoń zakończył się zwycięstwem Polańskiego w pierwszej rundzie przez TKO[54]. Co-main event zwyciężył w formule bokserskiej Patryk „Bandura" Bandurski, który pokonał Piotra „Szeliego" Szeligę przez jednogłośną decyzję sędziów[55]. W main evencie Team Gola & Wardęga pokonał Team Fabijański & Olejnik[56][57].

Fame 20: The Celebration & The Tournament

Gala Fame 20 odbyła się 10 lutego 2024 roku w Tauron Arenie w Krakowie[58]. Pierwszy pojedynek zakończył się zwycięstwem Wiktora „Wronka" Wronka przez TKO w pierwszej rundzie z Tomaszem Olejnikiem[59]. W drugim pojedynku Norman „Stormin" Parke pokonał przez jednogłośną decyzję sędziów Michała „Wampira" Pasternaka[60]. W jedynej walce kobiet Paulina Kozłowska pokonała Martę „Murcix" Błoch przez jednogłośną decyzję sędziów[61]. W czwartej walce Piotr „Szeli" Szeliga pokonał Natana „Szatana" Marconia przez TKO w pierwszej rundzie[62]. W piątym pojedynku Łukasz „Tuszol" Tuszyński pokonał Jakuba Koseckiego przez TKO w pierwszej rundzie[63]. W szóstym starciu streamer Marcin „Xayoo" Majkut pokonał Dariusza „Daro Lwa" Kaźmierczuka przez TKO w pierwszej rundzie[64]. W co-main evencie Kasjusz „Don Kasjo" Życiński pokonał Michała „Boxdela" Barona przez niejednogłośną decyzję sędziów[65]. Turniej o puli nagród 2 miliony złotych i zarazem main-event wygrał Maksymilian „Wiewiór" Wiewiórka, który pokonał kolejno Arkadiusza Tańculę, Amadeusza „Ferrariego" Roślika i Josefa Bratana[66][67].

Fame 21: Pretendent

Gala Fame 21 odbyła się 18 maja 2024 roku w PreZero Arenie Gliwice. W pierwszym starciu Klaudia Syguła pokonała Ewę Piątkowską przez poddanie narożnika po drugiej rundzie[68]. W drugim pojedynku Rafał "Młody Ninja" Sobonkiewicz pokonał Dominika "Mrozzo" Mrozowskiego przez jednogłośną decyzję sędziów[69]. Trzecia walka zakończyła się zwycięstwem Dominika "Kalesona" Cybulskiego, który pokonał przez TKO w rundzie drugiej Jakuba "Guzika" Szymańskiego[70]. W czwartym pojedynku Jakub "Azdus" Matowicki pokonał Miłosza "Dejvida" Borasa przez jednogłośną decyzję sędziów[71]. Piąta walka zakończyła się wygraną Grzegorza "Grega" Gancewskiego, który pokonał Piotra "Szeliego" Szeligę przez TKO w rundzie drugiej[72]. W szóstym pojedynku góra okazał się Tomasz "Strachu" Oświeciński, który pokonał Adriana Ciosa przez TKO w rundzie pierwszej[73]. W siódmej walce Robert "Sutonator" Pasut pokonał Rafała "Takefuna" Górniaka przez TKO w rundzie pierwszej[74]. W ósmym pojedynku Amadeusz "Ferrari" Roslik, który zawalczył w zastępstwie za Macieja "Kaczora BRS" Kaczmara pokonał Mariusza "Hejtera: Słońskiego przez TKO w rundzie pierwszej[75]. W co-main evencie Michał "Wampir" Pasternak pokonał Alana Kwiecińskiego przez jednogłośną decyzję sędziów[76]. W walce wieczoru tego wydarzenia zmierzyli się Patryk „Bandura" Bandurski oraz Tomasz „Góral” Adamek. Pojedynek zakończył się wygraną Tomasza Adamka przez jednogłośną decyzję sędziów[77][78].

Fame 22: Ultimate

Gala Fame 22 odbędzie się 31 sierpnia 2024 na stadionie PGE Narodowym w Warszawie[79].

Fame MMA UK i odbyta gala

[edytuj | edytuj kod]

Po oszałamiającym sukcesie gali w Polsce, założyciele postanowili otworzyć się na kolejny teren. Jak sami jednak mówią, nie jest to wydarzenie dedykowane Polonii zamieszkującej Wyspy Brytyjskie, a tamtejszym obywatelom. Oznacza to, że w klatce widzieliśmy i zobaczymy walki popularnych brytyjskich gwiazd internetu i telewizji[80]. Pierwsza gala Fame MMA UK 1 odbyła się 14 grudnia 2019 roku w Utilita Arenie w Newcastle[81]. W Main-Evencie wystąpili Sam Gowland i Marty McKenna (początkowo walką wieczoru tej gali miał być pojedynek Scotta „Scotta T” Timlina ze Stephenem „Stevie” Bearem, jednak zestawienie nie doszło do skutku). Pojedynek skończył się na korzyść Sama Gowlanda[82]. W co-main evencie wystąpił jeden z właścicieli Fame MMA, Wojciech Gola w starciu z brytyjskim youtuberem Joelem Morrisem, znanym pod pseudonimem „JMX”. Prócz tego widownia zgromadzona na hali mogła obejrzeć rewanż z gali Fame MMA 2 pomiędzy Adrianem Polańskim, a mistrzem wagi półśredniej Dawidem Malczyńskim. Zwyciężył i tym samym zrewanżował się Adrian Polański[83]. W lipcu 2020 roku członek zarządu federacji, Krzysztof Rozpara przyznał w wywiadzie, że pierwsza gala Fame MMA UK była porażką, a do drugiej prawdopodobnie nigdy nie dojdzie[84].

Projekt Hype MMA i odbyta gala

[edytuj | edytuj kod]

28 lutego 2021 podczas II konferencji przed galą Fame 9, właściciele zapowiedzieli nowy projekt „Hype powered by Fame MMA” lub po prostu „Hype MMA”, który będą realizować ze znanym youtuberem Sergiuszem „Nitro” Górskim. Cały projekt Hype MMA jest szansą na pokazanie się mniej znanym twórcom oraz innym mniej znanym osobom ze świata mediów, dodatkowo do wygrania dla zwycięzców jest kontrakt na 5 walk podczas przyszłych gal Fame MMA, a same imprezy Hype’u miałyby odbywać się raz w miesiącu[85].

Reguły[86]

Planami Hype MMA miała być formuła sezonowa. W jednym sezonie odbyło by się 6 gal (pięć eliminacyjnych i szósta będzie galą finałową). Na każdym z wydarzeń eliminacyjnych odbyłoby się 6 walk + super fight (super fight to poza turniejowa walka dwóch gwiazd Fame MMA).

Po każdej gali zostaje 6 zwycięzców. Łącznie po 5 wydarzeniach będzie 30 zwycięzców i 30 przegranych. Spośród zwycięzców, widzowie, włodarze i zawodnicy Fame MMA, wybiorą 8 najciekawszych zawodników. Widzowie będą mogli zagłosować poprzez wypełnienie ankiety, dostępnej na stronie hypemma.tv. Włodarze zaś będą prowadzili głosowanie w formie obrad, natomiast zawodnicy Fame MMA, wypełnią zewnętrzną ankietę.

Waga głosów
Widzowie 50%
Włodarze 35%
Zawodnicy Fame MMA 15%

Osiem wybrańców miało zmierzyć się w walkach finałowych. Na ostatniej gali sezonu, miałyby odbyć się 4 półfinały w dwóch kategoriach wagowych, a następnie 2 finały. Dwóch zawodników zakończyłoby sezon Hype MMA z kontraktem na 5 walk w Fame MMA.

Spośród przegranych zostałoby wybranych dwóch tzw. Lucky Loserów, którzy zaskarbili sobie sympatię widzów, włodarzy i zawodników Fame MMA. Wybrańcy zawalczyli by o kontrakt na jedną walkę w Fame MMA.

Dzika karta to natychmiastowy immunitet dla zawodnika. Miał nią rozporządzać przywódca Watahy – Sylwester Wardęga. Ten mógł ją przyznać w dowolnym etapie trwania sezonu, dowolnemu zawodnikowi – wygranemu bądź przegranemu. Wardęga taką kartę mógłby przyznać zawodnikowi tylko raz na sezon.

Projekt Hype MMA zakończył się tylko na jednej gali.

Gala Hype S01E01: Rafonix vs. Hejter (znana także jako – Hype powered by Fame 1, Hype MMA 1)

Pierwsza i jak dotąd jedyna edycja gali Hype MMA odbyła się 17 kwietnia 2021. Podczas gali widzowie mogli obejrzeć 7 walk, w tym jedno zestawienie pomiędzy Marcinem „Rafonixem” Krasuckim, a Mariuszem „Hejterem” Słońskim było tzw. Superfightem. Dostęp do wydarzenia był darmowy dla osób, które wykupiły wcześniej galę Fame 9: Let’s Play, jednak widzowie, którzy nie wykupili poprzedniej gali, mieli możliwość tą wykupić[87]. Na samej gali 5 pojedynków skończyło się przez TKO w pierwszych rundach, oraz jeden w trzeciej również przez techniczny nokaut[88]. Do niecodziennej sytuacji doszło w walce Jakuba „Kuby Trenuje” Droździela, który pozbawił swojego przeciwnika tlenu, zaciskając ciasne duszenie gilotynowe Krystianowi „Krissowi” Bartosze, ten jednak nie odklepał w matę na czas, po czym stracił przytomność[89]. Błyskawiczny nokaut w Superfight’cie zanotował Mariusz „Hejter” Słoński, który skończył Marcina „Rafonixa” Krasuckiego już w siódmej sekundzie walki[90]. Przed Main eventowym pojedynkiem, włodarze nagrodzili bonusami finansowymi trzech zawodników m.in. – Jakuba „Kube Trenuje” Droździela, Damiana „Kalbara” Kalbarczyka oraz Pawła „Pavlloo” Szweda za swoje widowiskowe skończenia[91].

Projekt Road to Armia[92]

[edytuj | edytuj kod]

16 zawodników ALMMA (Amatorska Liga MMA) wzięło udział w turnieju, a zwycięzca otrzymał kontrakt na 3 walki w profesjonalnej federacji Armia Fight Night. Kontrakt został sfinalizowany przez Fame MMA. Patronem projektu był PZMMA (Polski Związek MMA).

 • 1/8 turnieju odbyła się 14 maja o godz. 16:30 na kanale otwartym Fame MMA oraz na Kanale Sportowym[93].
 • 1/4 turnieju odbyła się 14 maja, bezpośrednio po ceremonii ważenia Fame 10 (również na kanale otwartym Fame MMA i Kanale Sportowym)[93].
 • Walki półfinałowe (1/2) odbyły się podczas gali Fame 11[94].
 • Finałowa walka (1/1) turnieju Road to Armia odbyła się podczas Fame 12[95].

Fame Friday Arena

[edytuj | edytuj kod]

19 czerwca 2023 federacja Fame MMA zapowiedziała za pośrednictwem social mediów nowy projekt o nazwie „Fame Friday Arena”. Ma on na celu częstsze organizowanie gal w nowych miastach. Według zapowiedzi ogranizacji, pierwsze gale z cyklu Friday Arena odbędą się m.in. we Wrocławiu, Warszawie, Szczecinie, Płocku czy Bydgoszczy[96].

Fame Friday Arena #1

Pierwsza edycja Fame Friday Arena odbyła się 21 lipca 2023 w Hali Stulecia we Wrocławiu. W walce wieczoru oraz zaległym starciu z gali High League 7 w formule kickbokserskiej zmierzyli się topowi polscy raperzy Jakub „Kubańczyk” Flas oraz Alberto Simao. Walka ta zakończyła się niejednogłośnym zwycięstwem „Kubańczyka”[97]. Podczas co-main eventów popularny Marcin Dubiel pokonał jednogłośną decyzją sędziów freestylowca Filipka[98], a Jakub Nowaczkiewicz przegrał w drugiej rundzie przez TKO z Josefem Bratanem, z którym miał się zmierzyć podczas siódmej gali High League[99]. Michał „Wampir” Pasternak pokonał jednogłośną decyzją sędziów Piotra „Księżniczkę” Tyburskiego w pojedynku kickbokserskim[100]. Dariusz „Daro Lew” Kaźmierczuk po trzeciej wygranej w karierze podejmował byłego piłkarza reprezentacji Polski Piotra Świerczewskiego i ostatecznie przegrał po pierwszej rundzie przez TKO (niezdolność do kontynuowania walki – przerwanie przez lekarza)[101]. Powracający do oktagonu Fame youtuber i streamer Adrian „Medusa” Salamon stoczył nietypowy pojedynek w niestandardowej formule; MMA vs BJJ z Dominikiem Jaxem, który nieoczekiwanie pokonał Salamona jednogłośną decyzją sędziów. Drugi z braci Tyburskich, Piotr podejmował zawodowego pięściarza oraz byłego zawodnika Gromdy Tomasza „Zadymę” Gromadzkiego. Starcie to zakończyło się większościowym remisem[102]. W pozostałych walkach youtuberka Olga „Nanami Chan” Sałacka przegrała jednogłośną decyzją sędziów z Ukrainką Elizabeth „Lizi” Anorue, były mistrz Fame w kategorii półśredniej Dawid Malczyński przegrał w drugiej rundzie przez TKO z Ukraińcem Aleksandrem „Sashą” Muzheiko, a freestylowciec Kornel „Koro” Regel pokonał jednogłośną decyzją sędziów Piotra „Edzia” Bylinę[103].

Fame Friday Arena #2

Druga edycja Fame Friday Arena odbyła się 29 września 2023 w Netto Arenie w Szczecinie[104]. W walce wieczoru doszło do rewanżu pomiędzy Michałem „Boxdelem" Baronem a Pawłem „Prezesem FEN" Jóźwiakiem. Pojedynek zakończył się zwycięstwem włodarza Fame, który znokautował Jóźwiaka w drugiej rundzie (02:59). W pierwszym z dwóch co-main eventów mistrz dwóch kategorii wagowych Maksymilian "Wiewiór" Wiewiórka pokonał na zasadach K-1 po jednogłośnej decyzji sędziów rapera Josefa Bratana.[105] W drugim co-main evencie Kacper „Crusher" Błoński pokonał w formule bokserskiej bez limitu czasowego Daniela "Ostrego" Ostaszewskiego.[106] Udany powrót do klatki Fame zanotował Adrian „Polak" Polański, który pokonał jednogłośną decyzją sędziów Arkadiusza Tańculę.[107] Do niecodziennego rozstrzygnięcie doszło w pojedynku Alana Kwiecińskiego z Dominikiem „Japońskim Drwalem" Zadorą. Były trener Kwiecińskiego przegrał w pierwszej rundzie po fantastycznym duszeniu gilotynowym ze strony „Alanika".[108] W walce streamerów z Twitch.TV Marcin "Xayoo" Majkut nie dał żadnych szans Marcinowi „Rafonixowi" Krasuckiemu, pokonując go przez TKO w pierwszej rundzie.[109] W jedynej walce kobiet triumfowała Agata „Fagata" Fąk, która pokonała po jednogłośnej decyzji sędziów debiutującą Martynę „Brylantynkę" Janusz.[110] Kolejne zwycięstwo dołożył Filip Zabielski, który pokonał Roberta „Sutonatura" Pasuta przez jednogłośną decyzję sędziów.[111] Piotr Lisek – znany polski lekkoatleta specjalizujący się w skoku o tyczce pokonał w pierwszej rundzie przez TKO Dariusza „Daro Lwa" Kaźmierczuka.[112] Walka youtuberów zakończyła się jednogłośnym zwycięstwem Karola „Karolka" Dąbrowskiego, który pokonał Łukasza „Mandzia" Samonia.[113] Drugą walkę w karierze zanotował Roger Salla, który pokonał w drugiej rundzie przez TKO debiutującego Andrzeja „Endi" Czysza.[114]

4 kwietnia 2022 ogłoszono utworzenie własnego tokena użytkowego Fame[115]. Dwa dni później został wydany whitepaper – dokument określający cel projektu[116], który wskazywał początkową wartości tokena na 0.01$ oraz wywołał wiele kontrowersji przez literówkę[117], przez co tego samego dnia został poprawiony[118]. Kontrowersje wzbudziła również ilość tokenów, które będą dostępne na rynku[117]. 8 kwietnia 2022 Fame ogłosił współpracę z Metahero, w ramach planowane jest stworzenie tokenów NFT skanów zawodników[119][117]. 25–27 kwietnia odbyła się przedsprzedaż tokenu[120]. 29 kwietnia token zaczął być notowany na giełdzie OKX[121]. Za pomocą tokena możemy zakupić licencję Pay-Per-View. Za jego pomocą mają odbywać się transakcje za usługi reklamowe, sponsoringowe oraz w ten sposób będą wypłacane pensje dla zawodników[122].

Wafelki Fame

[edytuj | edytuj kod]
Wafelek Fame o smaku czekoladowym.

20 lipca 2022 Wojciech Gola podczas pierwszej konferencji do gali Fame 15 zapowiedział nowe, markowe wafelki federacji o smaku czekoladowym, których premiera miała miejsce 28 lipca 2022 w sieciach sklepów Biedronka w całej Polsce[123]. Miesiąc później (22 sierpnia), podczas drugiej konferencji do edycji nr 15, został przedstawiony drugi wariant wafelka Fame, tym razem o smaku słonego karmelu, który pojawił się 25 sierpnia[124].

Współpraca z Canal+ Online

[edytuj | edytuj kod]

W kwietniu 2024 roku Fame MMA nawiązało współpracę z Canal+ Online. Od gali Fame 21 wydarzenia na żywo są nadawane tylko za pośrednictwem tego serwisu[125].

Lista i wyniki gal Fame MMA

[edytuj | edytuj kod]
 Osobny artykuł: Lista i wyniki gal Fame MMA.

Aktualni mistrzowie

[edytuj | edytuj kod]
Kategoria Waga Mistrz Od Obrony tytułu
Ciężka do 120 kg Wakat
Półciężka do 93 kg Wakat
Średnia do 83,9 kg Polska Maksymilian „Wiewiór” Wiewiórka 20 maja 2023 0
Półśrednia do 77,1 kg Polska Maksymilian „Wiewiór” Wiewiórka 20 listopada 2021 1
Kogucia kobiety do 61,2 kg Wakat

Historia mistrzów

[edytuj | edytuj kod]
Nr Mistrz Od Do Obrony tytułu
1. Polska Michał „Boxdel” Baron
(pokonał Jakuba „Guzika” Szymańskiego)
30 czerwca 2018 (Fame MMA 1) 24 marca 2019 (II Konferencja Fame MMA 3)
Wakat 24 marca 2019 (II Konferencja Fame MMA 3) aktualny Baron podczas drugiej konferencji przed galą Fame MMA 3 zwakował tytuł mistrzowski
Nr Mistrz Od Do Obrony tytułu
1. Polska Marcin Malczyński
(pokonał Marka „AdBustera” Hoffmanna)
26 października 2019 (Fame MMA 5) 6 marca 2021 (Fame 9)
2. Polska Jakub „Kubańczyk” Flas
(pokonał Marcina Malczyńskiego)
6 marca 2021 (Fame 9) 14 maja 2022 (Fame 14)
Wakat 14 maja 2022 (Fame 14) 20 maja 2023 Kubańczyk podczas gali Fame 14 zwakował tytuł mistrzowski z powodu problemów zdrowotnych[126]
3. Polska Maksymilian „Wiewiór” Wiewiórka
(pokonał Arkadiusza Tańculę)
20 maja 2023 (Fame 18)
Nr Mistrz Od Do Obrony tytułu
1. Polska Dawid „Bocian” Malczyński
(pokonał Adriana „Polaka” Polańskiego)
13 października 2018 (Fame MMA 2) 15 maja 2021 (Fame 10)
 • Pokonał Amadeusza „Ferrariego” Roślika 30 marca 2019 (Fame MMA 3)
 • Pokonał Tomasza Olejnika 26 października 2019 (Fame MMA 5)
2. Polska Adrian „Polak” Polański
(pokonał Dawida „Bociana” Malczyńskiego)
15 maja 2021 (Fame 10) 20 listopada 2021 (Fame 12)
3. Polska Maksymilian „Wiewiór” Wiewiórka
(pokonał Adriana „Polaka” Polańskiego)
20 listopada 2021 (Fame 12) aktualny
 • Pokonał Krystiana „Krychę” Wilczaka 14 maja 2022 (Fame 14)

Waga kogucia kobiet (do 61,2 kg)

[edytuj | edytuj kod]
Nr Mistrz Od Do Obrony tytułu
1. Polska Marta „Linkimaster” Linkiewicz
(pokonała Kamilę „Kamiszkę” Wybrańczyk)
15 maja 2021 (Fame 10) 26 sierpnia 2022 (Fame 15)
 • Pokonała Karolinę „Way of Blonde” Brzuszczyńską 26 marca 2022 (Fame 13)
2. Polska Aniela „Lil Masti” Bogusz
(pokonała Martę „Linkimaster” Linkiewicz)
26 sierpnia 2022 (Fame 15) 10 września 2022
Wakat 10 września 2022 Lil Masti odeszła z Fame MMA i związku z czym pas wagi koguciej kobiet został zwakowany.

Waga OPEN – Kobiet

[edytuj | edytuj kod]
Nr Mistrz Od Do Obrony tytułu
1. Polska Aniela „Lil Masti” Bogusz
(pokonała Martę „Linkimaster” Linkiewicz)
22 czerwca 2019 (Fame MMA 4) 7 lutego 2021
Wakat 7 lutego 2021 20 lipca 2022 (I Konferencja Fame 15) Zgodnie z zasadami pas został zwakowany przez roczny brak aktywności i obrony tytułu. Federacja podaje również informacje, że mistrzyni nie chciała zgodzić się na warunki finansowe podczas spotkania, omawiającego jej następną walkę. Strony nie doszły do porozumienia, a Fame MMA odebrało jej mistrzostwo[127]. Po powrocie „Lil Masti” do organizacji Fame MMA, przed galą Fame 15 został oddany jej pas mistrzowski, który broniła w drugim starciu z „Linkimaster”.
2. Polska Aniela „Lil Masti” Bogusz 20 lipca 2022 (I Konferencja Fame 15) 10 września 2022
 • Pokonała Martę „Linkimaster” Linkiewicz 26 sierpnia 2022 (Fame 15)
Wakat 10 września 2022 Lil Masti odeszła z Fame MMA i związku z czym pas wagi OPEN kobiet został zwakowany.

Waga OPEN – Królowa freak fights

[edytuj | edytuj kod]
Nr Mistrz Od Do Obrony tytułu
1. Polska Aniela „Lil Masti” Bogusz
(pokonała Martę „Linkimaster” Linkiewicz)
26 sierpnia 2022 (Fame 15) 10 września 2022

Waga OPEN – Król (stworzony przez Don Kasjo)

[edytuj | edytuj kod]
Nr Mistrz Od Do Obrony tytułu
1. Polska Kasjusz „Don Kasjo” Życiński 15 listopada 2020 (II Konferencja Fame 8) 15 maja 2021 (Fame 10)
2. Irlandia Północna Norman „Stormin” Parke
pokonał Kasjusza „Don Kasja” Życińskiego)
15 maja 2021 (Fame 10) 20 listopada 2021 Parke sprzedał pas klientowi[128].
Współwłaściciel federacji Michał Baron odkupił od klienta Parke’a pas Króla. Podczas gali Fame 12 „Boxdel” po przegranym pojedynku z Kasjuszem Życińskim podarował mu ten tytuł[129].
3. Polska Kasjusz „Don Kasjo” Życiński 20 listopada 2021 (Fame 12) aktualny
 • Pokonał Michała "Boxdela" Barona 10 lutego 2024 (Fame 20)

Reakcje i odbiór

[edytuj | edytuj kod]

W ciągu dwóch pierwszych edycji Fame MMA, według serwisu Sport.pl, większość osób ze środowiska MMA skrytykowało organizację, zarzucając jej psucie wizerunku prawdziwych sportowców walczących w oktagonie[130]. W obronie projektu stanął m.in. Marcin Różalski, który stwierdził, że gala Fame MMA stworzona została dla tzw. freaków i nie należy jej mieszać z galami sportowymi[131]. Serwis sportowy zwrócił uwagę, iż gala jest odzwierciedleniem zapotrzebowania dla walk celebrytów, podkreślając, że pierwsza edycja odniosła olbrzymi sukces wśród głównie młodych widzów, których idole mierzyli się ze sobą w oktagonie.

Fame MMA stało się pierwszą w Polsce galą typu freak show fight. W 2019 powołano organizację Free Fight Federation jako odpowiedź na rosnącą popularność w internecie gali Fame MMA[132][133].

Kontrowersje

[edytuj | edytuj kod]

4 października 2023 Michał Baron został wykluczony z działalności federacji w trybie natychmiastowym[134] w związku z aferą pedofilską ujawnioną publikacją materiału Sylwestra Wardęgi na platformie YouTube[135]. Federacja oświadczyła później, iż stara się trwale i nieodwołalnie usunąć „Boxdela” z powiązanych z marką Fame spółek zależnych i organów decyzyjnych[136]. 18 grudnia 2023 poinformowano, że zarząd Fame MMA podjął decyzję o wstrzymaniu działań, które zmierzały do usunięcia Michała Barona i tym samym ogłoszono powrót popularnego „Boxdela” do bieżących działań w federacji[137].

Skład

[edytuj | edytuj kod]
Aktualni członkowie Funkcja Dawni członkowie
Wojciech Gola Właściciele
Michał „Boxdel” Baron
Krzysztof Rozpara (były prezes)
Rafał Pasternak (prezes)
Damian Żebrowski Ring announcer „Chwytak”
Arkadiusz „Pan” Pawłowski
Michał Rogoziński
Hubert Mściwujewski Prowadzący konferencje Arkadiusz „Pan” Pawłowski

Wojciech Gola
Michał „Boxdel” Baron
Maciej „Człowiek Warga” Dąbrowski
Robert Pasut
Tomasz „Gimper” Działowy
Sylwester Wardęga

Jakub Ulfik
Maciej Turski Komentatorzy Marek „AdBuster” Hoffmann
„Mistrz Gry”
Marcin „Różal” Różalski
Paweł „Trybson” Trybała
Marcin Malczyński
Karol Matuszczak
Gamou Fall
Piotr „Izak" Skowyrski
Mateusz "Kanu" Kaniowski
Jakub „Kubańczyk” Flas
Hubert Mściwujewski Prowadzący studio Paweł „Trybson” Trybała
Mateusz „Tromba” Trąbka
Paweł Swinarski
Daniel „DeeJayPallaside” Pawlak
Maciej Turski Przeprowadzający wywiady po walkach „Chwytak”
Mateusz „Kanu” Kaniowski
Arkadiusz „Pan” Pawłowski
Michał Rogoziński
Hubert Mściwujewski Prowadzący program "Cage" Arkadiusz „Pan” Pawłowski
Tomasz „Gimper” Działowy
Maciej Turski
Michał „Boxdel” Baron

Sylwester Wardęga

Jakub Ulfik
Jakub Ulfik Prowadzący program "F2F" Arkadiusz „Pan” Pawłowski
Sylwester Wardęga
Michał „Boxdel” Baron
Maciej Turski
Hubert Mściwujewski
Maciej Turski Prowadzący ważenie i media trening „Chwytak”,
Paweł „Trybson” Trybała,
Arkadiusz „Pan” Pawłowski,
Michał Rogoziński
Hubert „hoobzik” Rublewski Prowadzący kanał "Fame News" Patryk „paTrykos” Domke[138]
Piotr Jarosz Sędzia główny

Sponsorzy

[edytuj | edytuj kod]
Sponsor Praca Początek współpracy Koniec współpracy
LV BET Bukmacher 2018 2020
Betclic 2020
Canal+ online Partner transmisyjny 2024
StormCloud Partner techniczny 2020 2024
Extreme Hobby 2019 2022
Pitbull West Coast 2022
MML Centrum Medyczne Patron medyczny 2020
Super Express Patron mediowy 2023
O2.pl 2021
Kanał Sportowy 2021 2022
Radio ESKA 2023 -
Eska Rock
Fakt.pl 2023
5 Posiłków Dziennie Catering Partner dietetyczny 2020 2023
Ubezpieczenia Grodzki Bezpieczeństwo zawodników 2021
Hotpay Operator płatności 2018
Lord Kruszwil Inne 2018
Tipeo 2019 2020
Preorder 2023
SFD
High Life 2019/2020
Patriotic 2020
Zoodoptuj
Golden Bow Solutions (GBS) 2020
Premium Cars 2021
Nexx Developer 2020
Denley 2022
KRUK’s Different 2020
Key-drop.com 2021 2023
Apis Natural Cosmetics 2022
Illegal Night 2021
Picodi
Wielkareklama.eu 2021
Gameat
Gamivo
kupbilecik.pl
OLAVOGA 2022
Street Gods 2023
Polsat Box/Polsat Box Go 2023
Pan Posiłek 2022
WKDZIK 2023
GYM WATER
Pyszna Fabryka 2024
DIOZ
Budda 2023
Coconaut
Estyma
DBX BUSHIDO 2024
Royal Watch 2024
Diablo Chairs
Bungee

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
 1. YouTube 2.0 po polsku, czyli patostreamerzy tłuką się w klatce [online], tech.wp.pl [dostęp 2019-06-21] (pol.).
 2. Fame MMA [online], rejestr.io [dostęp 2020-10-24].
 3. Kibice mogą zostać akcjonariuszami Fame MMA. Freakowa federacja zapowiada publiczną emisję akcji. [online], silesion.pl [dostęp 2021-11-20].
 4. Fame mma – celebryci, youtuberzy i rycerze będą walczyć w klatce – sporteuro.pl [online], 19 czerwca 2018 [dostęp 2023-01-05] (pol.).
 5. Fame MMA [online], Famenews.pl [dostęp 2020-10-24].
 6. Wirtualna Polska Media, Gwiazda Fame MMA w nowej roli! „Wielu z was o tym marzyło” [online], sportowefakty.wp.pl, 10 lutego 2022 [dostęp 2022-12-24] (pol.).
 7. Wardęga postawił mocny warunek Fame MMA. Albo on, albo Jacek Murański [online], BOOP.PL, 31 października 2022 [dostęp 2022-12-24] (pol.).
 8. Nowy prowadzący Fame MMA ujawniony. Będzie się działo | Sport Radio ZET [online], sport.radiozet.pl, 4 stycznia 2023 [dostęp 2023-01-05] (pol.).
 9. Znamy nowego współprowadzącego galę Fame MMA! Poradzi sobie? – Vibez.pl [online], vibez.pl [dostęp 2023-04-07] (pol.).
 10. Nowy prowadzący Fame MMA ujawniony. Będzie się działo | Sport Radio ZET [online], sport.radiozet.pl, 4 stycznia 2023 [dostęp 2023-04-07] (pol.).
 11. FAME MMA 1: Karta walk i wyniki - mma24.pl [online], mma24.pl, 27 lutego 2023 [dostęp 2023-11-04] (pol.).
 12. Fame MMA 2: fatalna kontuzja „Magicala”. Zwycięstwo „Rafonixa” i porażka „Bonusa BGC” [online], sportowefakty.wp.pl [dostęp 2019-06-21] (pol.).
 13. Fame MMA 2: Dawid Malczyński wygrywa na punkty z „Polakiem” i zostaje nowym mistrzem Fame MMA [online], mma.pl [dostęp 2019-06-21] (pol.).
 14. Fame MMA 3: Isamu zwycięzcą walki wieczoru! DeeJayPallaside wyszedł do walki ze złamaną ręką! [online], mma.pl [dostęp 2019-06-21] (pol.).
 15. Linkiewicz znokautowała Godlewską w 45 sekund! Działo się na Fame MMA 3 [WIDEO] [online], superstacja.tv [dostęp 2019-06-21] [zarchiwizowane z adresu 2019-06-20] (pol.).
 16. Wirtualna Polska Media, Fame MMA 4. Wyniki gali: zwycięstwa "Lil Masti", "Medusy" i "Polaka" [online], sportowefakty.wp.pl, 22 czerwca 2019 [dostęp 2023-11-04] (pol.).
 17. Wirtualna Polska Media, Fame MMA 5. Wyniki gali. Marcin Najman, bracia Malczyńscy i "Lord Kruszwil" wielkimi wygranymi [online], sportowefakty.wp.pl, 27 października 2019 [dostęp 2023-11-04] (pol.).
 18. Bartosz Cieśla, FAME MMA 6 – wyniki na żywo [online], MMA PL, 28 marca 2020 [dostęp 2023-11-04] (pol.).
 19. Wirtualna Polska Media, Fame MMA 7. Wyniki gali. Wielkie emocje w Łodzi. Zwycięstwa "Popka", Linkiewicz i Najmana [online], sportowefakty.wp.pl, 6 września 2020 [dostęp 2023-11-04] (pol.).
 20. Wirtualna Polska Media, Fame MMA 8. Wyniki gali. Zwycięstwa Kacpra Błońskiego i Kasjusza Życińskiego. Marcin Najman zdyskwalifikowany [online], sportowefakty.wp.pl, 22 listopada 2020 [dostęp 2023-11-04] (pol.).
 21. Wirtualna Polska Media, Fame MMA 9. Wyniki gali. Zwycięstwa "Araba", Błońskiego, "Kubańczyka" i Wybrańczyk [online], sportowefakty.wp.pl, 7 marca 2021 [dostęp 2023-11-04] (pol.).
 22. Mateusz Murański – wiek, partnerka, kariera, ciekawostki. Dowiedz się więcej! [online], styl.fm [dostęp 2021-10-19] (pol.).
 23. Wirtualna Polska Media, Fame MMA 10. Wyniki gali. Świetna gala w Łodzi i skandaliczny finał [online], sportowefakty.wp.pl, 16 maja 2021 [dostęp 2023-11-04] (pol.).
 24. Redakcja, Fame MMA 11: Wyniki sobotniej gali w Arenie Gliwice. Borys Mańkowski oraz Norman Parke dali emocjonującą walkę ZDJĘCIA [online], Dziennik Bałtycki, 3 października 2021 [dostęp 2023-11-04] (pol.).
 25. Maciej Zimny, FAME MMA 12: Wrzosek vs Don Kasjo - wyniki gali | MMAROCKS [online], MMA Rocks!, 20 listopada 2021 [dostęp 2023-11-04] (pol.).
 26. FAME MMA 13 WYNIKI: Gigantyczny pech Popka. Wył z bólu. Linkiewicz obroniła mistrzowski pas [online], sport.se.pl [dostęp 2023-11-04].
 27. Fame MMA 14 – WYNIKI wszystkich walk tej gali. Kto wygrał walkę wieczoru? | Sport Radio ZET, sport.radiozet.pl, 1652 [dostęp 2022-05-23] (pol.).
 28. Fame MMA 15 WYNIKI WALK NA ŻYWO. Kto wygrał Fame MMA 26.08.2022? [online], eska.pl [dostęp 2023-05-03].
 29. Adam Szymański, Tromba vs Dubiel walka FAME MMA 16. Kto wygrał, wynik [online], ZAWÓD TYPER, 6 listopada 2022 [dostęp 2023-06-21] (pol.).
 30. Adam Szymański, Muran vs Pasut walka FAME MMA 16. Kto wygrał, wynik [online], ZAWÓD TYPER, 6 listopada 2022 [dostęp 2023-06-21] (pol.).
 31. Adam Szymański, Wyniki gali FAME MMA 16 na żywo! – Kto wygrał? [online], ZAWÓD TYPER, 6 listopada 2022 [dostęp 2023-06-21] (pol.).
 32. Szymon Zawada, Kto wygrał walkę Rafonix vs Mixer – FAME MMA 17 [online], ZAWÓD TYPER, 4 lutego 2023 [dostęp 2023-06-21] (pol.).
 33. Szymon Zawada, Kto wygrał walkę Ferrari vs Łaszczyk – FAME MMA 17 [online], ZAWÓD TYPER, 4 lutego 2023 [dostęp 2023-06-21] (pol.).
 34. Szymon Zawada, Kto wygrał na FAME MMA 17? Wyniki wszystkich walk na żywo [online], ZAWÓD TYPER, 4 lutego 2023 [dostęp 2023-06-21] (pol.).
 35. Szymon Zawada, FAME MMA 18 – wyniki na żywo – skróty walk – kto wygrał [online], ZAWÓD TYPER, 21 maja 2023 [dostęp 2023-06-21] (pol.).
 36. Szymon Zawada, Kto wygrał walkę Marcoń vs Hejter - FAME MMA 19 [online], ZAWÓD TYPER, 2 września 2023 [dostęp 2023-09-04] (pol.).
 37. Szymon Zawada, Kto wygrał walkę Sheeya vs Rybak - FAME MMA 19 [online], ZAWÓD TYPER, 2 września 2023 [dostęp 2023-09-04] (pol.).
 38. Szymon Zawada, Kto wygrał walkę Szyszka vs Daszkiewicz - FAME MMA 19 [online], ZAWÓD TYPER, 2 września 2023 [dostęp 2023-09-04] (pol.).
 39. Szymon Zawada, Kto wygrał walkę Tyburski vs Zadyma - FAME MMA 19 [online], ZAWÓD TYPER, 2 września 2023 [dostęp 2023-09-04] (pol.).
 40. Szymon Zawada, Kto wygrał walkę Wrzosek vs Szeliga - FAME MMA 19 [online], ZAWÓD TYPER, 2 września 2023 [dostęp 2023-09-04] (pol.).
 41. Szymon Zawada, Kto wygrał walkę Fabijański vs Filipek - FAME MMA 19 [online], ZAWÓD TYPER, 2 września 2023 [dostęp 2023-09-04] (pol.).
 42. Szymon Zawada, Kto wygrał walkę Tyburski vs Alberto - FAME MMA 19 [online], ZAWÓD TYPER, 2 września 2023 [dostęp 2023-09-04] (pol.).
 43. Szymon Zawada, Kto wygrał walkę Xayoo vs Franio - FAME MMA 19 [online], ZAWÓD TYPER, 2 września 2023 [dostęp 2023-09-04] (pol.).
 44. Szymon Zawada, FAME MMA 19: Wyniki i relacja walk na żywo [online], ZAWÓD TYPER, 2 września 2023 [dostęp 2023-09-04] (pol.).
 45. Szymon Zawada, Kto wygrał walkę Zadyma vs Wrzosek na FAME MMA Reborn? [online], zawodtyper.pl, 9 grudnia 2023.
 46. Szymon Zawada, Kto wygrał walkę Iga Kozińska vs Weronika Malinowska na FAME MMA Reborn? [online], zawodtyper.pl, 9 grudnia 2023.
 47. Szymon Zawada, Kto wygrał walkę Guzik vs Adam Security na FAME MMA Reborn? [online], zawodtyper.pl, 9 grudnia 2023.
 48. Szymon Zawada, Kto wygrał walkę Greg vs Maślana na FAME MMA Reborn? [online], zawodtyper.pl, 9 grudnia 2023.
 49. Szymon Zawada, Kto wygrał walkę Navcia vs Lizi na FAME MMA Reborn? [online], zawodtyper.pl, 9 grudnia 2023.
 50. Szymon Zawada, Kto wygrał walkę Zadora vs Pasternak na FAME MMA Reborn? [online], zawodtyper.pl, 9 grudnia 2023.
 51. Szymon Zawada, Kto wygrał walkę Dis vs Daro Lew na FAME MMA Reborn? [online], zawodtyper.pl, 9 grudnia 2023.
 52. Szymon Zawada, Kto wygrał walkę Ferrari vs Koro na FAME MMA Reborn? [online], zawodtyper.pl, 9 grudnia 2023.
 53. Szymon Zawada, Kto wygrał walkę Sulęcki vs Parke na FAME MMA Reborn? [online], zawodtyper.pl, 9 grudnia 2023.
 54. Szymon Zawada, Kto wygrał walkę Polak vs Marcoń na FAME MMA Reborn? [online], zawodtyper.pl, 9 grudnia 2023.
 55. Szymon Zawada, Kto wygrał walkę Szeliga vs Bandura na FAME MMA Reborn? [online], zawodtyper.pl, 9 grudnia 2023.
 56. Szymon Zawada, Kto wygrał walkę Wardęga i Gola vs Fabijański i Olejnik na FAME MMA Reborn? [online], zawodtyper.pl, 9 grudnia 2023.
 57. Szymon Zawada, FAME MMA Reborn: Wyniki walk i relacja z gali [online], zawodtyper.pl, 9 grudnia 2023.
 58. Szymon Zawada, FAME MMA 20 karta walk - sprawdź kto zawalczy w tej edycji! [online], zawodtyper.pl, 11 grudnia 2023.
 59. Szymon Zawada, Kto wygrał walkę Olejnik vs Wronek na FAME MMA 20? [online], zawodtyper.pl, 10 lutego 2024.
 60. Szymon Zawada, Kto wygrał walkę Parke vs Pasternak na FAME MMA 20? [online], zawodtyper.pl, 10 lutego 2024.
 61. Szymon Zawada, Kto wygrał walkę Murcix vs Paulina Kozłowska na FAME MMA 20? [online], zawodtyper.pl, 10 lutego 2024.
 62. Szymon Zawada, Kto wygrał walkę Natan Marcoń vs Piotr Szeliga na FAME MMA 20? [online], zawodtyper.pl, 10 lutego 2024.
 63. Szymon Zawada, Kto wygrał walkę Kosecki vs Tuszol na FAME MMA 20? [online], zawodtyper.pl, 10 lutego 2024.
 64. Szymon Zawada, Kto wygrał walkę Xayoo vs Daro Lew na FAME MMA 20? [online], zawodtyper.pl, 10 lutego 2024.
 65. Szymon Zawada, Kto wygrał walkę Boxdel vs Don Kasjo na FAME MMA 20? [online], zawodtyper.pl, 10 lutego 2024.
 66. Szymon Zawada, Kto wygrał turniej FAME MMA 20? [online], zawodtyper.pl, 10 lutego 2024.
 67. Szymon Zawada, FAME MMA 20: Wyniki i relacja z gali [online], zawodtyper.pl, 10 lutego 2024.
 68. Szymon Zawada, Kto wygrał walkę Piątkowska vs Syguła na FAME MMA 21? [online], zawodtyper.pl, 18 maja 2024 [dostęp 2024-05-18].
 69. Szymon Zawada, Kto wygrał walkę Mrozzo vs Młody Ninja na FAME MMA 21? [online], zawodtyper.pl, 18 maja 2024 [dostęp 2024-05-18].
 70. Szymon Zawada, Kto wygrał walkę Kaleson vs Guzik na FAME MMA 21? [online], zawodtyper.pl, 18 maja 2024 [dostęp 2024-05-18].
 71. Szymon Zawada, Kto wygrał walkę Azdus vs Dejvid na FAME MMA 21? [online], zawodtyper.pl, 18 maja 2024 [dostęp 2024-05-18].
 72. Szymon Zawada, Kto wygrał walkę Greg vs Szeliga na FAME MMA 21? [online], zawodtyper.pl, 18 maja 2024 [dostęp 2024-05-18].
 73. Szymon Zawada, Kto wygrał walkę Cios vs Oświeciński na FAME MMA 21? [online], zawodtyper.pl, 18 maja 2024 [dostęp 2024-05-18].
 74. Szymon Zawada, Kto wygrał walkę Takefun vs Pasut na FAME MMA 21? [online], zawodtyper.pl, 18 maja 2024 [dostęp 2024-05-18].
 75. Szymon Zawada, Kto wygrał walkę Kaczor BRS vs Hejter na FAME MMA 21? [online], zawodtyper.pl, 18 maja 2024 [dostęp 2024-05-18].
 76. Szymon Zawada, Kto wygrał walkę Alan vs Pasternak na FAME MMA 21? [online], zawodtyper.pl, 18 maja 2024 [dostęp 2024-05-18].
 77. Szymon Zawada, Kto wygrał walkę Adamek vs Bandura na FAME MMA 21? [online], zawodtyper.pl, 18 maja 2024 [dostęp 2024-05-18].
 78. Szymon Zawada, FAME MMA 21: Wyniki i relacja na żywo z gali [online], zawodtyper.pl, 18 maja 2024 [dostęp 2024-05-18].
 79. FAME 22: Ultimate > PGE Narodowy im. Kazimierza Górskiego w Warszawie [online], www.pgenarodowy.pl [dostęp 2024-05-29] (pol.).
 80. Fame MMA w Anglii – WALKI, DATA, MIEJSCE, BILETY. Czym jest Fame MMA UK? [online], eska.pl [dostęp 2019-10-13].
 81. Fame MMA UK NA ŻYWO: Walki LIVE w internecie. Fame MMA UK relacja online stream [online], sport.radiozet.pl [dostęp 2019-12-14] (pol.).
 82. Wirtualna Polska Media, Fame MMA UK. Wyniki gali. Sam Gowland wygrał w walce wieczoru, porażki Goli i Malczyńskiego [online], sportowefakty.wp.pl, 15 grudnia 2019 [dostęp 2019-12-14] (pol.).
 83. Fame MMA UK: „Polak” rewanżuje się Malczyńskiemu i wygrywa niejednogłośną decyzją [online], MMA PL, 14 grudnia 2019 [dostęp 2019-12-28] (pol.).
 84. Krzysztof Rozpara o gali Fame UK: To była kompletna porażka. mma.pl. [dostęp 2020-09-19]. (pol.).
 85. HypeMMA™ [online], hypemma.tv [dostęp 2021-03-13] (ang.).
 86. Na jakich zasadach odbywać się będzie Hype MMA? Poznaliśmy szczegóły pierwszego sezonu [online], MMA – BĄDŹ NA BIEŻĄCO, 14 kwietnia 2021 [dostęp 2021-04-17] (pol.).
 87. Gala Fame MMA 10 w maju. Hype MMA już w kwietniu. [online], Legalny Bukmacher, 13 marca 2021 [dostęp 2021-03-13] (pol.).
 88. HYPE 1: Rafonix vs. Hejter – wyniki na żywo [online], MMA PL, 17 kwietnia 2021 [dostęp 2021-04-17] (pol.).
 89. HYPE 1: Kuba Trenuje udusił gilotyną Krissu [online], MMA PL, 17 kwietnia 2021 [dostęp 2021-04-17] (pol.).
 90. Wirtualna Polska Media, Hype MMA 1. Marcin „Rafonix” Krasucki – Mariusz „Hejter” Słoński. Nokaut w 7. sekundzie! [online], sportowefakty.wp.pl, 17 kwietnia 2021 [dostęp 2021-04-17] (pol.).
 91. Hype MMA. Wyniki gali. Hejter nokautuje Rafonixa w niecałe SIEDEM SEKUND! [online], sport.se.pl [dostęp 2021-04-17].
 92. ALMMA x Fame: Road to Armia (zapowiedź turnieju). [dostęp 2021-05-11].
 93. a b Maciej Zimny, ROAD TO ARMIA – wyniki 1/8 i 1/4 finału. Kaczmarski, Irlik, Pierwoła i Wieliczko w półfinałach | MMAROCKS [online], MMA Rocks!, 14 maja 2021 [dostęp 2022-12-24] (pol.).
 94. Maciej Zimny, FAME MMA 11: Mańkowski vs Parke – wyniki | MMAROCKS [online], MMA Rocks!, 2 października 2021 [dostęp 2022-12-24] (pol.).
 95. n, FAME MMA 12: wyniki „karty wstępnej” i walki Road To Armia [online], MMA Newsy, Relacje, Transmisje, Bilety: KSW | FAME MMA | MMA-VIP, 20 listopada 2021 [dostęp 2022-12-24] (pol.).
 96. „Już za miesiąc pierwsza gala z cyklu FRIDAY ARENA. Postanowiliśmy odwiedzić miasta, w których jeszcze nie byliśmy. Do tej pory gale FAME odbywały się 4 razy w roku. Ze względu na ograniczoną liczbę eventów, zawsze staraliśmy się zapełniać tylko największe obiekty. Teraz chcemy wpaść do Wrocławia, Warszawy, Szczecina, Płocka, Bydgoszczy i wielu innych miast, by być jeszcze bliżej Was” https://www.instagram.com/p/CtrYjJfs0CL/?utm_source=ig_web_copy_link&igshid=MzRlODBiNWFlZA==.
 97. Szymon Zawada, Kto wygrał walkę Alberto vs Kubańczyk – FAME MMA Friday Arena 1 [online], ZAWÓD TYPER, 21 lipca 2023 [dostęp 2023-07-22] (pol.).
 98. Szymon Zawada, Kto wygrał walkę Dubiel vs Filipek – FAME MMA Friday Arena 1 [online], ZAWÓD TYPER, 21 lipca 2023 [dostęp 2023-07-22] (pol.).
 99. Szymon Zawada, Kto wygrał walkę Josef Bratan vs Kuba Nowaczkiewicz – FAME MMA Friday Arena 1 [online], ZAWÓD TYPER, 21 lipca 2023 [dostęp 2023-07-22] (pol.).
 100. Szymon Zawada, Kto wygrał walkę Pasternak vs Tyburski – FAME MMA Friday Arena 1 [online], ZAWÓD TYPER, 21 lipca 2023 [dostęp 2023-07-22] (pol.).
 101. Szymon Zawada, Kto wygrał walkę Świerczewski vs Daro Lew – FAME MMA Friday Arena 1 [online], ZAWÓD TYPER, 21 lipca 2023 [dostęp 2023-07-22] (pol.).
 102. Szymon Zawada, Kto wygrał walkę Tyburski vs Zadyma – FAME MMA Friday Arena 1 [online], ZAWÓD TYPER, 21 lipca 2023 [dostęp 2023-07-22] (pol.).
 103. Szymon Zawada, FAME MMA Friday Arena 1 – wyniki na żywo – skróty walk – kto wygrał [online], ZAWÓD TYPER, 21 lipca 2023 [dostęp 2023-07-22] (pol.).
 104. ROZPARA | OFICJALNA DATA FAME FRIDAY ARENA 2! Powrót HYPE? Gala na TORWARZE? Bierzemy to pod uwagę!. [dostęp 2023-07-20].
 105. Szymon Zawada, Kto wygrał walkę Josef Bratan vs Wiewiór - FAME MMA Friday Arena 2 [online], ZAWÓD TYPER, 29 września 2023 [dostęp 2023-09-29] (pol.).
 106. Szymon Zawada, Kto wygrał walkę Kacper Błoński vs Ostry - FAME MMA Friday Arena 2 [online], ZAWÓD TYPER, 29 września 2023 [dostęp 2023-09-29] (pol.).
 107. Szymon Zawada, Kto wygrał walkę Adrian Polak vs Arek Tańcula - FAME MMA Friday Arena 2 [online], ZAWÓD TYPER, 29 września 2023 [dostęp 2023-09-29] (pol.).
 108. Szymon Zawada, Kto wygrał walkę Alan Kwieciński vs Dominik Zadora - FAME MMA Friday Arena 2 [online], ZAWÓD TYPER, 29 września 2023 [dostęp 2023-09-29] (pol.).
 109. Szymon Zawada, Kto wygrał walkę Xayoo vs Rafonix - FAME MMA Friday Arena 2 [online], ZAWÓD TYPER, 29 września 2023 [dostęp 2023-09-29] (pol.).
 110. Szymon Zawada, Kto wygrał walkę Brylantynka vs Fagata - FAME MMA Friday Arena 2 [online], ZAWÓD TYPER, 29 września 2023 [dostęp 2023-09-29] (pol.).
 111. Szymon Zawada, Kto wygrał walkę Zabielski vs Pasut - FAME MMA Friday Arena 2 [online], ZAWÓD TYPER, 29 września 2023 [dostęp 2023-09-29] (pol.).
 112. Szymon Zawada, Kto wygrał walkę Piotr Lisek vs Daro Lew - FAME MMA Friday Arena 2 [online], ZAWÓD TYPER, 29 września 2023 [dostęp 2023-09-29] (pol.).
 113. Szymon Zawada, Kto wygrał walkę Mandzio vs Karolek - FAME MMA Friday Arena 2 [online], ZAWÓD TYPER, 29 września 2023 [dostęp 2023-09-29] (pol.).
 114. Szymon Zawada, FAME MMA Friday Arena 2: Wyniki i relacja walk na żywo [online], ZAWÓD TYPER, 29 września 2023 [dostęp 2023-09-29] (pol.).
 115. Czas na kolejny krok... Fame Token. Famemma.io. [dostęp 2022-04-29]. (ang.).
 116. Famemmatv: Fame MMA on Twitter. twitter.com. [dostęp 2022-04-29]. (ang.).
 117. a b c Karolina Kropopek: Fame MMA wkracza na rynek krypto. Wyda własny token. comparic.pl, 2022-04-11. [dostęp 2022-04-29]. (pol.).
 118. Famemmatv: Fame MMA on Twitter. twitter.com. [dostęp 2022-04-29]. (ang.).
 119. Skaner Metahero pojawi się na gali Fame 14 w maju Fame Token. Famemma.io, 2022-04-08. [dostęp 2022-04-29]. (ang.).
 120. Szczegóły Fame MMA Token Presale Fame Token. Famemma.io, 2022-04-24. [dostęp 2022-04-29]. (ang.).
 121. OKX LISTING ANNOUNCEMENT! Fame Token. Famemma.io, 2022-04-26. [dostęp 2022-04-29]. (ang.).
 122. Temple, Token Kryptowaluta Fame od Fame MMA – gdzie kupić Giełda OKX Opinie [online], KryptoPay, 28 kwietnia 2022 [dostęp 2022-05-04] (pol.).
 123. Batony FAME MMA od czwartku tylko w jednym sklepie! Znamy cenę! [online], MMA PL, 27 lipca 2022 [dostęp 2022-08-02] (pol.).
 124. Batony FAME MMA w nowej odsłonie! Znamy kolejny smak! Od kiedy i gdzie dostępny? [online], MMA PL, 24 sierpnia 2022 [dostęp 2022-08-26] (pol.).
 125. Bartosz Cieśla, Dobra wiadomość dla fanów freak fight. Canal+ Online i FAME nawiązali współpracę [online], MMA PL, 15 kwietnia 2024 [dostęp 2024-05-31] (pol.).
 126. Fame MMA: Kubańczyk zdecydował! Pas freakowej organizacji zostaje zwakowany! [online], MMA PL, 14 maja 2022 [dostęp 2022-05-14] (pol.).
 127. DRAMA w Fame MMA: Lil Masti STRACI pas! Wardęga robi z nią wywiad [MEGA DYMY] - Vibez.pl [online], vibez.pl [dostęp 2022-07-20] (pol.).
 128. Norman Parke sprzedaje „Pas Króla” i sztabkę złota. Podał minimalną kwotę, jaka go interesuje [online], StrefaMMA.pl – Portal sportów walki, 9 czerwca 2021 [dostęp 2021-11-22] (pol.).
 129. Zrobił show podczas Fame MMA! Niezwykła sytuacja [online], sport.interia.pl [dostęp 2021-11-22] (pol.).
 130. Fame MMA. Wyniki gali i koszmarna kontuzja [WIDEO] [online], sport.pl [dostęp 2019-06-21] (pol.).
 131. Fame MMA. Daniel Magical i inni w klatce, a wszystko w transmisji onine [online], natemat.pl [dostęp 2019-06-21] (pol.).
 132. 8 czerwca dojdzie do walki Najman – Trybała [online], warszawa.naszemiasto.pl [dostęp 2019-06-21] (pol.).
 133. Wielki powrót „Hardkorowego Koksa” do MMA! Wystąpi na gali celebrytów FFF. Zaskakująca rola gwiazdy internetu [online], nczas.com [dostęp 2019-06-21] (pol.).
 134. Krzysztof Rozpara, Oświadczenie Fame MMA [online], X (formerly Twitter), 4 października 2023 [dostęp 2023-10-04] (pol.).
 135. MROCZNA TAJEMNICA STUU I YOUTUBERÓW: PANDORA GATE (Boxdel, Dubiel, Fagata). WATAHA - Krulestwo [dostęp 2023-10-04].
 136. Federacja FAME MMA, [oświadczenie federacji z dnia 5 października 2023] [online], X.com [przedtem Twitter.com], 5 października 2023 [dostęp 2023-10-06].
 137. Wielki powrót do FAME MMA. Jest decyzja federacji [online], Przegląd Sportowy Onet [dostęp 2023-12-21] (pol.).
 138. Zawodnik odchodzi z Fame MMA "Moje pożegnanie do najlepszych nie należało" [online], BOOP.PL, 27 lutego 2024 [dostęp 2024-02-29] (pol.).

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]