Polsat Box Go

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Polsat Box Go
Ilustracja
Rozpoczęcie nadawania

26 września 2008 (jako ipla)
2016 (jako Cyfrowy Polsat GO)
29 sierpnia 2021 (jako Polsat Box Go)

Zakończenie nadawania

31 sierpnia 2021
(jako ipla i Cyfrowy Polsat GO)

Format obrazu

576p
720p
1080p

Właściciel

Cyfrowy Polsat

Kraj nadawania

 Polska

Język

polski

Siedziba

Warszawa

Zastąpił

ipla
Cyfrowy Polsat GO

Strona internetowa

Polsat Box Gopolski serwis wideo na życzenie (VOD) należący do Cyfrowego Polsatu (operatora platformy Polsat Box) uruchomiony 29 sierpnia 2021[1]. Powstał poprzez połączenie dotychczasowego serwisu ipla (uruchomionego w 2008 r.) oraz Cyfrowego Polsatu GO. Świadczy usługi jedynie w trybie płatnym – tzw. SVOD.

Bezpłatnym serwisem z treściami Telewizji Polsat w modelu AVOD (z reklamami) jest Polsat Go.

Jego konkurencję stanowią m.in.: Canal+ Online, Player.pl, TVP VOD, YouTube, Netflix, HBO Max.

Dostępność platformy (do 31.08.2021)[edytuj | edytuj kod]

Komputer[edytuj | edytuj kod]

Aby korzystać z platformy ipla, należało posiadać komputer z systemem operacyjnym Microsoft Windows oraz dostęp do Internetu o przepustowości co najmniej 256 kb/s. Zestaw dla wygody użytkownika powinien zawierać głośniki lub słuchawki. Aplikacja ipla nie była dostępna dla innych systemów operacyjnych niż Microsoft Windows. Z aplikacji można było również korzystać poprzez stronę www, która wykorzystywała technologię MPEG-DASH oraz Media Source Extensions (MSE).

Telewizor[edytuj | edytuj kod]

ipla wraz z producentami i partnerami przygotowała specjalną wersję platformy, która umożliwiała korzystanie z zasobów za pomocą telewizorów. Po podłączeniu do sieci dostęp do biblioteki ipla mieli użytkownicy:

 • telewizorów Panasonic VIERA z zainstalowanym VIERA Cast
 • telewizorów Samsung, typu LED i LCD, z serii szóstej i wyższej zakupionych w 2010 r. oraz sprzętu Blu-Ray i Kina Domowego, z funkcją Internet@TV
 • urządzeń Sony z opcją BRAVIA Internet Video: odtwarzacze Blu-ray Disc®, kina domowego oraz Media Box
 • telewizorów LG – firma LG Electronics Polska (w ramach usługi Smart TV oraz NetCast). Tym samym klienci kupujący telewizory LG LED z linii Smart TV, wybrane modele LG Cinema 3D oraz TV plazmowe z dostępem do internetu mogli korzystać z największej w Polsce bazy treści telewizyjnych w modelu na życzenie[2].
 • nowych odbiorników cyfrowych trzeciej generacji 3G: HD i PVR HD w sieci kablowej TOYA. Oferta była bezpłatna, a aplikacja ipla była dostępna na podstawowym wyposażeniu odbiorników telewizji 3G, oferowanej w sieci kablowej TOYA.

Urządzenia mobilne[edytuj | edytuj kod]

 • Aplikacja ipla zainstalowana na iOS 4 (systemie operacyjnym urządzeń przenośnych marki Apple) obsługiwała także pobieranie filmów w tle oraz zapamiętywanie pozycji ostatnio oglądanego filmu. Pliki można było oglądać w wersji on-line, będąc w zasięgu Wi-Fi oraz pobrać na telefon do wersji off-line, dzięki czemu można było korzystać ze wskazanych filmów także bez konieczności łączenia się z internetem. Prosta nawigacja oraz mobilny dostęp do treści wideo był uzupełniony możliwością polecania wskazanych filmów znajomym poprzez wysłania wiadomości e-mail[3].
 • Od połowy października 2010 r. aplikacja ipla dostępna była dla użytkowników telefonów komórkowych Nokia, opartych o system operacyjny Symbian 3. Była bezpłatna i można było ją pobrać z OVI Store. Aplikacja na telefony komórkowe NOKIA dawała możliwość bezpłatnego korzystania z bogatej bazy plików VOD, w tym do treści Telewizji Polsat, Polsat News, Polsat Play i Polsat Cafe. Dodatkowo, użytkownicy mieli możliwość oglądania na żywo kanałów Polsat News, TV Biznes oraz Superstacji. Transmisję na żywo oraz materiały VoD można było oglądać w strefie 3G UMTS (minimalne pasmo powinno wynosić 300 kbit/s). Wyszukiwać materiały można było poprzez drzewo kategorii lub za pomocą wyszukiwarki. Dodatkowo, telefony Nokia posiadające wyjście HDMI, umożliwiały podpięcie telefonu do telewizora i oglądanie materiałów dostępnych w ipli na dużym monitorze[4].
 • Od sierpnia 2010 r. aplikacja ipla (bezpłatna, do pobrania z Google Play) dostępna była na telefony komórkowe z systemem Android. Od marca 2011 dostępne (w telefonach z systemem Android) były stacje informacyjne „na żywo” – Polsat News, TV Biznes oraz Superstacja. Transmisje na żywo można było oglądać poprzez sieć 3G lub Wi-Fi, a minimalne pasmo powinno wynosić 300 Kbit/s. Aplikacja ipla umożliwiała także pobieranie plików VOD do wersji off-line. Limit jednorazowej liczby filmów, które mogły być zapamiętane w aplikacji, to 20 plików. Użytkownicy ipli na system Android mieli również możliwość aktywowania konta VIP. Aktywacja usługi zapewniała m.in. brak reklam oraz możliwość pobrania nielimitowanej ilości materiałów wideo do wersji off-line[5].

PlayStation 3[edytuj | edytuj kod]

Od końca stycznia 2011 r. z aplikacji mogli bezpłatnie korzystać także użytkownicy konsoli Sony PlayStation 3. Każdy posiadacz konsoli z dostępem do łącza internetowego o przepustowości minimum 2 Mbit/s za pomocą kabla Ethernet lub sieci WLAN mógł korzystać z biblioteki aplikacji. Do wyboru było 6 kategorii programów: Redakcja poleca, Seriale, Rozrywka, Muzyka, Wiadomości oraz Sport, łącznie około 15 000 materiałów wideo[6].

Pakiety[1][edytuj | edytuj kod]

Pakiety zakupione przed 1 września 2021 w serwisie ipla zachowują ważność i objęte nimi treści są nadal dostępne w Polsat Box Go (pakiety Polsat Box Go Premium, Polsat Box Go Filmy i Seriale, Polsat Box Go Dzieci, Polsat Box Go Tv, Polsat Box Go HBO, Polsat Box Go News i Rozrywka, Polsat Box Go Sport, Polsat Box Go Eleven Sports, Polsat Box Go Polsat Sport Premium, ipla Polonia).

Materiały z reklamami nie są już oferowane od września 2021 r., ale darmowe treści w modelu reklamowym znajdują się w nowym serwisie – Polsat Go.

Abonenci Polsat Box (dawny Cyfrowy Polsat) automatycznie zyskują dostęp do serwisu Polsat Box Go – na warunkach podobnych do tych, które obowiązywały w serwisie Cyfrowy Polsat Go.

Cechy platformy[edytuj | edytuj kod]

Telewizje na żywo[7][edytuj | edytuj kod]

Obecnie[edytuj | edytuj kod]

Dawne stacje[edytuj | edytuj kod]

Kanały tematyczne[edytuj | edytuj kod]

 • PolsatBoxGoSPORT – sportowy kanał tematyczny telewizji Polsat Box Go
 • PolsatBoxGoMINI – kanał dla najmłodszych emitujący popularne kreskówki z biblioteki Polsat JimJam, a także oddzielny dział biblioteki przeznaczony dla dzieci i rodziców, w którym znajdują się bajki w formie VoD (wideo na życzenie).
 • PolsatBoxGoNEWS – tematyczny kanał informacyjny stanowiący pakiet dodatkowo płatnych kanałów informacyjnych (Polsat News, TV Biznes i Superstacja) dostępnych na terenie każdego kraju
 • PolsatBoxGoFILM – kino internetowe oferujące ponad 800 filmów pełnometrażowych, większość dostępna jest odpłatnie

Programy na żywo[edytuj | edytuj kod]

 • PlusLiga – wszystkie mecze PlusLigi z kanałów grupy Polsat oraz nieemitowane na antenie TV
 • Formuła 1 – transmisje tylko na żywo, wyścigi nie trafiają do bazy VOD
 • TOPtrendy – festiwal realizowany przez telewizję Polsat poszerzony o autorskie materiały reporterskie ekipy Polsat Box Go
 • Ekstraklasa w piłce nożnej – transmisje emitowane równolegle do transmisji na kanałach sportowych grupy Polsat
 • Cafe Futbol – magazyn piłkarski kanału Polsat Sport
 • Sporty walki – gale bokserskie i MMA, do których prawa transmisji posiada Polsat
 • Wideoczaty z Gwiazdami – cykliczne wywiady z celebrytami przy udziale internautów

Materiały VOD[edytuj | edytuj kod]

Biblioteka Polsat Box Go liczy ok. 60 tysięcy materiałów wideo, z których zdecydowana większość dostępna jest zupełnie za darmo. Większość seriali dostępna jest również dla użytkowników przebywających poza terytorium Polski. Niedostępne są jedynie seriale produkowane na licencji zagranicznej. Materiały VoD (wideo na życzenie) możemy podzielić na 3 kategorie: darmowe, płatne i dostępne tylko dla klientów Polsatu Box. Za darmo są dostępne jedynie filmy przyrodnicze i animowane.

PolsatBoxGoFILM
internetowe kino platformy interaktywnej Polsat Box Go z bazą ok. 800 filmów pełnometrażowych wytwórni, m.in. Warner Bros., DreamWorks, Paramount Pictures itd.
PolsatBoxGoMINI
wybrane propozycje kanału Polsat JimJam
PolsatBoxGoSPORT
wybrane relacje sportowe z kanału PolsatBoxGoSPORT, zwykle w wersji skróconej.
Seriale
większość seriali wyprodukowanych przez Polsat i TV4 po 2008 roku. W Polsat Box Go dostępne są wszystkie dotychczas wyemitowane w telewizji odcinki danego serialu, a także odcinki przedpremierowe i materiały „zza kulis”. Większość można oglądać także z zagranicy.
Rozrywka
koncerty, widowiska, występy kabaretowe pochodzące z zasobów Polsatu.
Muzyka
programy z zasobów Telewizji Polsat oraz teledyski.
Wiadomości
materiały Polsatu: Wydarzenia – materiały reporterskie, odcinki programu Interwencja oraz serwis pogodowy.

Produkcje oryginalne[edytuj | edytuj kod]

Są to produkcje dostępne w serwisie przed udostępnieniem w Polsat Go oraz przed emisją na antenie stacji telewizyjnej Polsat. Znalazły się wśród nich:

Dane techniczne[edytuj | edytuj kod]

Telewizja internetowa Polsat Box Go oferuje transmisje na żywo w wysokiej jakości (HD) oraz bazę kilkudziesięciu tysięcy legalnych treści telewizyjnych, w tym filmów pełnometrażowych oraz seriali (dostępnych także przedpremierowo), koncertów, programów telewizyjnych i relacji sportowych, a także kilkanaście kanałów telewizyjnych na żywo. Dostęp do zasobów Polsatu Box Go możliwy jest za pośrednictwem strony Polsatgo.pl oraz dzięki aplikacjom na platformy z systemami: Windows, Windows 8, IOS (iPhone, iPad, IPod touch), Android, Windows Phone, Smart TV: Panasonic Viera, Samsung, Sony TV, LG, aplikacji dla telewizji kablowej Toya, konsoli PlayStation 3 oraz Netia Playera. Polsat Box Go oferuje kilka pakietów tematycznych, takich jak: Polsat Box Go Premium, Polsat Box Go Sport, Polsat Box Go NetTV, Polsat Box Go Extra, Polsat Box Go Premiery, Polsat Box Go Mix, Cartoon Network i Filmbox Live.

Do dystrybucji plików wideo, jak i programów na żywo głównie używany jest kontener multimedialny Flash Video z rozszerzeniem pliku.flv ze standardem kodowania Wideo H.264/MPEG-4 AVC oraz Audio AAC, rzadko kiedy format kompresji WMV ze standardem kodowania Wideo Windows Media Video V9 oraz Audio WMA.

Krytyka[edytuj | edytuj kod]

ipla[edytuj | edytuj kod]

W 2010 r. z powodu przeciążenia serwerów w czasie meczu siatkarzy Polski z Brazylią, po odegraniu hymnów państwowych, transmisja się zakończyła. Podczas trwania całego pojedynku transmisja nadal była reklamowana, a stosowana reklama zachęcała do wykupienia dostępu, którego nie było. Nie zrekompensowano również utraty pieniędzy kilkudziesięciu tysiącom oglądających[14].

Kolejnym powodem krytyki było bardzo kontrowersyjne zarządzanie iplaCZATem przez moderatorów i administratorów. Użytkownicy czatu wysyłali wiele skarg mailowych do administracji na brak kompetencji moderatorów czatu, lecz pozostawały one bez reakcji oraz były ignorowane przez pracowników Redefine.

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. Kanał jest dostępny w internecie.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b Ipla.tv – Serwis Rozrywki Internetowej, ipla.tv [dostęp 2021-08-03].
 2. [http:/sw/www.redefine.pl/Aktualnosci,2142/Ipla_Na_Telewizorach_LG_Z_Linii_Smart_TV_Juz_80_Telewizorow_Z_Ipla,1265535/index.html ipla na telewizorach LG z linii Smart TV już 80% telewizorów z ipla], pobrano 3 czerwca 2011.
 3. Ipla iOS, http://www.ipla.pl/IOS,5294/index.html, pobrano 3 czerwca 2011.
 4. Ipla na telefony Nokia, http://www.ipla.pl/Ipla_Na_Nokia,5695/index.html, pobrano 3 czerwca 2011.
 5. Ipla na system operacyjny Android, http://www.ipla.pl/Android,5659/index.html, pobrano 3 czerwca 2011.
 6. Ipla na Sony PlayStation 3, http://www.ipla.pl/Ipla_Na_PS3,5817/index.html, pobrano 3 czerwca 2011.
 7. Kanały TV online, Polsat Box Go [dostęp 2018-06-13].
 8. „Mecenas Porada”: Komediowy serial premium w Polsat Box Go, www.polsat.pl [dostęp 2022-01-29] (pol.).
 9. „Osaczony”: Premiera serialu premium w Polsat Box Go, www.polsat.pl [dostęp 2022-01-29] (pol.).
 10. „Cień”: Nowy serial kryminalny premium w Polsat Box Go, www.polsat.pl [dostęp 2022-01-29] (pol.).
 11. „Układ”: Nowy serial kryminalny. Premiera w Polsat Box Go, www.polsat.pl [dostęp 2022-01-29] (pol.).
 12. „Backdoor - wyjście awaryjne”: Nowy serial w Polsat Box Go - Polsat.pl, www.polsat.pl [dostęp 2022-01-29] (pol.).
 13. „Mental”: Nowatorski i odważny serial tylko w Polsat Box Go, www.polsat.pl [dostęp 2022-01-29] (pol.).
 14. Robert Kamiński: Ipla: totalna klapa. bankier.pl, 2010-10-01. [dostęp 2012-04-18]. (pol.).

Link zewnętrzny[edytuj | edytuj kod]