Front Ludowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Flaga hiszpańskiego Frontu Ludowego

Front Ludowy – określenie koalicji tworzonych w latach 1935-1938 (po VII Kongresie Kominternu) przez partie komunistyczne z partiami socjalistycznymi, socjaldemokratycznymi i liberalnymi, będących reakcją na przejecie władzy w Republice Weimarskiej przez NSDAP i ekspansję ruchów faszystowskich w Europie[1]. Łącząc się w koalicje, partie dążyły do przejęcia władzy i utworzenia wspólnych rządów koalicyjnych. Rządy Frontu Ludowego powstały we Francji, Hiszpanii (1936) i Chile (1938)[2].

Geneza[edytuj | edytuj kod]

Do 1933 roku partie komunistyczne na zachodzie kierowały się doktryną socjalfaszyzmu, sprowadzającą się do zakazu wchodzenia partii komunistycznych w koalicje z partiami socjaldemokratycznymi (określanymi jako socjalfaszystowskie). Doktryna socjalfaszyzmu (i walka KPD z SPD) była jedną z przyczyn dojścia NSDAP do władzy w Republice Weimarskiej i obalenia ustroju demokratycznego w Niemczech.

Po dojściu Hitlera do władzy jedną z pierwszych decyzji nowego reżimu była delegalizacja wszystkich partii lewicowych i represje wobec nich[2]. W reakcji na te wydarzenia liderzy francuskiej i czeskiej partii komunistycznej, Maurice Thorez i Klement Gottwald, wysłali telegram do kierownictwa Kominternu, w którym proponowali zawarcie sojuszu z socjaldemokratami[2]. Sugestie te zostały odrzucone[2]. Rok później doszło do wspólnego masowego strajku robotników we Francji przeciwko faszyzmowi, w którym Francuska Partia Komunistyczna maszerowała wspólnie z socjaldemokracją[3]. Zostało to potępione w propagandzie ZSRR i wywołało podziały w obrębie francuskiej partii komunistycznej, Thorez był zwolennikiem frontu ludowego a jego rywal Jacques Doriot, przeciwnikiem tej koncepcji[3].

W 1934 roku sekretarzem generalnym Kominternu został Georgi Dymitrow, który był zwolennikiem szerokiego sojuszu partii lewicowych[3]. Dmitrow próbował przekonać Stalina do zmiany strategii Kominternu[4]. W październiku 1934 roku Maurice Thorez wygłosił przemówienie, gdzie oznajmił sojusz z socjaldemokratami i po raz pierwszy użył terminu "front ludowy"[5]. W grudniu tego samego roku Stalin oficjalnie poparł zmianę strategii Kominternu, co było decydujące dla powstania frontu[5].

Zmiana ta była związana ze zmianami polityki zagranicznej ZSRR[5]. W tym okresie ZSRR obawiał się agresji niemieckiej i dążył do sojuszu z Francją[5]. W maju 1935 zawarto traktat o wzajemnej pomocy pomiędzy Francją a ZSRR[5].

Koncepcja Frontu Ludowego została przedstawiona publicznie przez sekretarza generalnego Kominternu, Georgiego Dymitrowa na VII Kongresie Międzynarodówki Komunistycznej, który trwał od 25 lipca do 21 sierpnia 1935[6].

W II Rzeczypospolitej określana była przez KPP jako polityka jednolitofrontowa i dotyczyła współpracy organizacyjnej komunistów z częścią środowisk PPS[potrzebny przypis].

Francja[edytuj | edytuj kod]

We Francji Front Ludowy został powołany w postaci koalicji wyborczej pomiędzy socjalistami a Francuską Partią Komunistyczną w styczniu 1936 roku[7]. Koalicja wygrała wybory w maju 1936 roku, premierem został przywódca socjalistów Léon Blum[7]. Sojusz z socjalistami wzmocnił partie komunistyczną, która poprawiła swoje wyniki wyborcze z 8.4% w 1932 roku do 15.3% w 1936 roku, nastąpił również przyrost liczby członków partii komunistycznej[7]. Socjaliści byli od początku nieufni wobec współpracy[7]. Na koalicje szczególnie negatywnie wpłynęły informacje o czystkach w ZSRR w 1937 roku, doprowadziły one do drastycznego pogorszenia wizerunku ZSRR we Francji[8].

Hiszpania[edytuj | edytuj kod]

Koalicja wyborcza frontu ludowego została utworzona w roku 1935 z partii politycznych - Republikańska Lewica Katalonii, Unia Republikańska, Lewica Republikańska, Hiszpańska Socjalistyczna Partia Robotnicza, Komunistyczna Partia Hiszpanii i Partia Robotnicza Zjednoczenia Marksistowskiego[9]. Przedstawiciele Frontu mieli poparcie związków zawodowych zrzeszonych w Krajowej Konfederacji Pracy. Celem tej koalicji było przeciwstawienie się w wyborach siłom prawicy, która od początku 1933 roku stawała się coraz bardziej radykalna i zaczęła nabierać cech totalitarnych i faszystowskich[10]. Program Frontu Ludowego określał jako ogólny cel przywrócenie polityki reform ustrojowych, rehabilitację polityczną i administracyjną represjonowanych. Kluczowymi punktami programu są:

 • amnestia za przestępstwa polityczne po 1933 roku
 • ulga podatkowa dla wsi i intensyfikacja kredytów rolnych.
 • przyspieszenie reformy rolnej i przegląd eksmisji.
 • rozwój robót publicznych i planów budowy szkół.
 • wprowadzenie płacy minimalnej i przegląd prawa społecznego.
 Osobny artykuł: hiszpańska wojna domowa.

W wyborach z 16 lutego 1936 roku, Front Ludowy wygrał małą ilością głosów, lecz za sprawą prawa wyborczego zdominował nowy parlament. Z 4,65 milionami głosów uzyskał 278 posłów. Rząd Frontu Ludowego napotkał opozycję prawicy. 17 lipca 1936 gen. Francisco Franco ogłosił powstanie przeciw rządowi Republiki. Konsekwencją była trwająca do 1939 wojna domowa, która doprowadziła do upadku rządów Frontu Ludowego i Republiki Hiszpańskiej.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Tadeusz Łepkowski, Słownik historii Polski, Warszawa 1973 str.101.
 2. a b c d Agnew i McDermott 1996 ↓, s. 122.
 3. a b c Agnew i McDermott 1996 ↓, s. 124.
 4. Agnew i McDermott 1996 ↓, s. 126.
 5. a b c d e Agnew i McDermott 1996 ↓, s. 127.
 6. Agnew i McDermott 1996 ↓, s. 130.
 7. a b c d Agnew i McDermott 1996 ↓, s. 137.
 8. Agnew i McDermott 1996 ↓, s. 157.
 9. Partie Socjaldemokratyczne Europy, Książka i Wiedza, 1982, s. 174-175
 10. Paul Preston. The Spanish Civil War: reaction, revolution and revenge. 3rd edition. W. W. New York, New York, USA: Norton & Company, Inc, 2007. 2006. 64

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]