Teatr Miejski w Gliwicach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Gliwicki Teatr Muzyczny)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Teatr Miejski w Gliwicach
Ilustracja
Budynek teatru
Typ teatru teatr dramatyczny
Kierownictwo
artystyczne
dyrektor Grzegorz Krawczyk

z-ca dyrektora ds. artystycznych Łukasz Czuj

Data powstania 1 sierpnia 2016
Państwo  Polska
Lokalizacja ul. Nowy Świat 55–57
44-100 Gliwice
Położenie na mapie Gliwic
Mapa lokalizacyjna Gliwic
Teatr Miejski w Gliwicach
Teatr Miejski w Gliwicach
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa śląskiego
Teatr Miejski w Gliwicach
Teatr Miejski w Gliwicach
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Teatr Miejski w Gliwicach
Teatr Miejski w Gliwicach
50°17′15,50″N 18°39′30,57″E/50,287639 18,658492
Strona internetowa teatru
Strona w bazie e-teatr.pl

Teatr Miejski w Gliwicachteatr w Gliwicach założony w 1952 jako Operetka Śląska ze sceną w Gliwicach, filia Opery Śląskiej w Bytomiu. Spektakle są prezentowane na trzech scenach: w budynku teatru na ulicy Nowy Świat, w ruinach Teatru Miejskiego i na Scenie Bajka w kinie studyjnym Amok.

Historia[edytuj]

Gliwicki Teatr Muzyczny rozpoczął działalność w czerwcu 2001 roku. Został utworzony w miejsce Operetki Śląskiej i Teatru Muzycznego w Gliwicach istniejących tu od 1952 roku. Na ich scenach odbyły się polskie prapremiery musicali Człowiek z La Manchy M. Leigha, Hello, Dolly! J. Hermana, premiera operetki Ideał S. Moniuszki. Występowali tu tacy artyści jak: Maria Artykiewicz, Irena Brodzińska, Małgorzata Derdzianka, Xenia Grey, Wanda Polańska, Hanna Rutkowska, Stanisław Ptak, Ryszard Wojtkowski.

Działalność[edytuj]

W repertuarze GTM znajdują się zarówno klasyczne operetki (Księżniczka czardasza E. Kálmána, Ptasznik z Tyrolu K. Zellera, Orfeusz w piekle J. Offenbacha, Wiedeńska krew i Zemsta nietoperza J. Straussa, Wesoła wdówka F. Lehára, Kwiat Hawaii P. Ábraháma), jak i musicale (Zorba J. Kandera, Footloose T. Snowa, Hello, Dolly! J. Hermana, Grają naszą piosenkę N. Simona i M. Hamlischa, 42 ulica H. Warrena, Ragtime S. Flaherty'ego). Ta pewna dwutorowość rozwoju artystycznego teatru ma zapewnić spełnienie oczekiwań dwóch rodzajów publiczności: tej przywiązanej do dominującego jeszcze niedawno w Gliwicach repertuaru operetkowego, oraz tej zainteresowanej współczesnymi formami teatru muzycznego. W repertuarze teatru znajdują się również inne gatunki, takie jak spektakl tańca współczesnego (Zagubieni w sobie K. Aleksander-Kmieć, Rzeczy niepokój J. Łumińskiego, Chodnik 05 Jarosława Stańka), opery (Cyrulik sewilski G. Rossiniego, Carmen G. Bizeta), balet (Dziadek do orzechów Piotra Czajkowskiego), farsa ("Dajcie mi tenora!" K. Ludwiga), oratorium ("Gość oczekiwany" J. Kohuta), koncert symfoniczny czy baśń muzyczna ("Skarby Złotej Kaczki" J. Talarczyka, "Kot w butach" M. Rosińskiego). GTM przygotowuje koncerty okolicznościowe, m.in. operetkowo-musicalowe i młodzieżowe.

W przedstawieniach naszego teatru występują artyści z całej Polski (m. in.: Grażyna Brodzińska, Iwona Hossa, Ewa Uryga, Małgorzata Walewska, Andrzej Kostrzewski, Jaromir Trafankowski, Leszek Świdziński). Na stałe związani z gliwicką sceną są soliści, m.in.: Wioletta Białk, Małgorzata Długosz, Jolanta Kremer, Anita Maszczyk i Michał Musioł oraz chór, zespół baletowy i orkiestra teatru.

Gliwicki Teatr Muzyczny w 2005 roku przejął opiekę nad Ruinami Teatru Miejskiego w Gliwicach, a rok później nad budynkiem byłego gliwickiego kina Bajka. Od 2005 roku jest organizatorem Krakowskiego Salonu Poezji w Gliwicach. Stałym współpracownikiem GTM jest zespół kameralny Kwartet Śląski.

Gliwicki Teatr Muzyczny jest również organizatorem cyklicznych imprez teatralnych i filmowych. Najważniejszą z nich są Gliwickie Spotkania Teatralne, w ramach których w sali przy Nowym Świecie, w Ruinach Teatru Miejskiego i w innych miejscach występowały takie teatry jak: Narodowy Stary Teatr z Krakowa; Teatr Ateneum, Teatr Powszechny, Teatr Rozmaitości, Teatr Współczesny, Teatr Polski, Teatr Studio i Teatr Montownia z Warszawy; Teatr Polski i Teatr Współczesny z Wrocławia; Teatr Witkacego z Zakopanego, Teatr Ósmego Dnia i Teatr Biuro Podróży z Poznania, Teatr Oskarasa Koršunovasa z Wilna. Uzupełnieniem programu GST są Dziecięce Spotkania Teatralne – co roku prezentujące "dziecięcego" repertuaru teatralnego z Polski i zagranicy – oraz Jesienne Teatrałki – październikowy przegląd twórczości wybranego zespołu.

Impresariat GTM jest również organizatorem festiwalu Jazz Sessions, gliwickich Nocy Świętojańskich, licznych koncertów oraz gościnnych występów teatralnych.

Pod egidą GTM działa kino studyjne Amok, które organizuje przeglądy twórczości artystów filmu oraz wybranych nurtów filmowych. Od ponad dziesięciu lat prowadzi Młodzieżową Akademię Filmową (MAF-ia), skierowaną do uczniów klas podstawowych, gimnazjalnych i średnich, pozwalającą w przystępnej formie uzupełnić szkolną edukację filmową. W kinie Amok odbywają się także filmowe premiery, którym towarzyszą różnego rodzaju happeningi, oraz inne wydarzenia artystyczne, jak np. Noce Filmowe w Ruinach.

GTM wydaje Gliwicki Magazyn Kulturalny – bezpłatny miesięcznik, przybliżający mieszkańcom miasta jego ofertę kulturalną. Częścią Magazynu jest jego dodatek sportowy.

Artyści GTM gościli m.in. w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie, Teatrze Muzycznym w Gdyni, Teatrze Polskim w Warszawie, stale goszczą w stołecznej Sali Kongresowej.

Linki zewnętrzne[edytuj]