Lelis (gmina)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Gmina Lelis)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Lelis
gmina wiejska
Herb
Herb
Państwo  Polska
Województwo mazowieckie
Powiat ostrołęcki
TERYT 1415062
Wójt Stefan Prusik
Powierzchnia 197 km²
Populacja (30.06.2016)
• liczba ludności

9 436[1]
• gęstość 48,0 os./km²
Nr kierunkowy 29
Tablice rejestracyjne WOS
Adres urzędu:
07-402 Lelis
Szczegółowy podział administracyjny
Plan gminy Lelis
Liczba sołectw 22[2]
Liczba miejscowości 26[2]
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa lokalizacyjna województwa mazowieckiego
Lelis
Lelis
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Lelis
Lelis
Ziemia53°11′N 21°33′E/53,181111 21,557222
Strona internetowa
Biuletyn Informacji Publicznej
Portal Portal Polska

Lelis (daw. gmina Durlasy) – gmina wiejska w województwie mazowieckim, w powiecie ostrołęckim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie ostrołęckim. Siedzibą gminy jest Lelis. Gmina Lelis położona jest w północno-wschodniej części województwa mazowieckiego, w centralnej części powiatu ostrołęckiego. Powierzchnia gminy wynosi 19 709 ha, stanowiąc 0,6% powierzchni województwa mazowieckiego. Odległość gminnej miejscowości Lelis od miasta powiatowego Ostrołęka wynosi 12 km, natomiast od stolicy województwa mazowieckiego 130 km.

Gmina Lelis – charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Lelis jest położona na skraju Kurpiowskiej Puszczy Zielonej, charakteryzuje się wysoką lesistością. Przez teren gminy przepływa 5 rzek, tj. Rozoga, Piasecznica, Omulew, Narew oraz Szkwa, która jako jedyna z ostatnich rzek kurpiowskich dotychczas nie została uregulowana. Gmina nie jest zasobna w żadne bogactwa naturalne, jednakże jej bogactwo stanowią lasy obfite w grzyby i jagody, różnorodna roślinność i zwierzęta. W tutejszych lasach można spotkać: jelenie, sarny, dziki, wiewiórki, kuny leśne, zające, lisy, czasem pojawiają się wilki. Duża powierzchnia lasów posiadających rzadkie gatunki roślin i zwierząt, ptactwa przesądziła, o tym, że gmina została zaliczona do obszaru „Zielonych Płuc Polski”. Charakterystyczne piękno i wyjątkowość dla gminy stanowią wydmy paraboliczne we wsi Durlasy. Również nieodzownym elementem krajobrazu gminy są liczne kapliczki oraz krzyże przydrożne (Szafarnia, Płoszyce, Durlasy, Nasiadki), przypominające o głębokiej wierze ludu puszczańskiego. Najciekawsze krajobrazowo tereny położone są w północno-wschodniej części gminy. W rejonie tym zachowała się jeszcze drewniana architektura ludowa (chałupy kurpiowskie).

Specyfiką Niziny Kurpiowskiej są piaszczyste tereny, o znacznej przewadze lasów i użytków zielonych, dlatego, też 58% powierzchni gminy to użytki zielone, użytki rolne stanowią 54,9% obszaru, natomiast 37,6% powierzchni obejmują lasy. Gmina Lelis liczy 9 164 mieszkańców, w tym 4 617 mężczyzn i 4 547 kobiet. Gęstość zaludnienia wynosi 44 osób/km².[3]

Pod względem administracyjnym w skład gminy wchodzą 26 miejscowości stanowiące 23 sołectwa, tj. Aleksandrowo, Białobiel, Dąbrówka, Długi Kąt, Durlasy, Gąski, Gnaty, Gibałka, Kurpiewskie, Lelis, Łęg Przedmiejski, Łęg StarościńskiWalery, Łęg Starościński, Łodziska, Nasiadki, Obierwia, Olszewka, Płoszyce, Siemnocha, Szafarnia, Szafarczyska, Szkwa, Szwendrowy Most[4].

Lelis graniczy z siedmioma gminami: miasto Ostrołęka, Baranowo, Kadzidło, Olszewo-Borki, Rzekuń oraz Zbójna i Miastkowo z województwa podlaskiego, powiatu łomżyńskiego.

Przez teren gminy przebiega droga krajowa nr 53 Ostrołęka – Olsztyn, która stanowi najkrótszą drogę wyjazdową do Krainy Jezior Mazurskich z Ostrołęki oraz z aglomeracji warszawskiej, określoną mianem „gościńca mazurskiego”, stanowiąc zarazem priorytetowy szlak tranzytowy w handlu na rynki wschodnie. Odległość gminnej miejscowości Lelis od drogi krajowej nr 53 wynosi 5 km. Ciąg dróg powiatowych zlokalizowanych na terenie Gminy w sumie 86 km, zapewnia połączenie komunikacyjne Ostrołęki z sąsiednimi powiatami oraz województwami.

Gmina Lelis graniczy z gminą-miastem Ostrołęka, stając się jej zapleczem magazynowo – biurowym, sprzyjają ku temu liczne, a zarazem korzystne tereny pod inwestycję oraz bezpośrednie położenie z najbliższą aglomeracją miejską. Sektor inwestycji posiadający możliwości rozwoju na terenie gminy to: przemysł rolno-spożywczy, budowlany, przetwórczy, usługowy, turystyczny (turystyka wiejska), w tym agroturystyka, gospodarstwa ekologiczne.

Gmina Lelis jako typowa rolnicza gmina, na terenie której prowadzone są wyspecjalizowane gospodarstwa rolne – zorientowane na chów bydła mlecznego decydują o rozwoju przemysłu mleczarskiego. Rolnicy dostarczają „biały surowiec” odbiorcom z powiatu ostrołęckiego, którzy posiadają uprawnienia Unii Europejskiej do eksportu swoich produktów na cały rynek wspólnoty oraz odbiorcom z pobliskich gmin, powiatów, a nawet województwa określanego mianem „zagłębia mleczarstwa polskiego”.

Struktura powierzchni[edytuj | edytuj kod]

Gmina Lelis

Według danych z roku 2002[5] gmina Lelis ma obszar 197 km², w tym:

  • użytki rolne: 55%
  • użytki leśne: 36%

Gmina stanowi 9,38% powierzchni powiatu.

Demografia[edytuj | edytuj kod]

Dane z 30 grudnia 2016:

Opis Ogółem Kobiety Mężczyźni
jednostka osób % osób % osób %
populacja 9468 100 4692 49,56 4776 50,44
  • Piramida wieku mieszkańców gminy Lelis w 2014 roku[1].


Piramida wieku Gmina Lelis.png

Gminny Ośrodek Kulturalno-Oświatowy w Lelisie[edytuj | edytuj kod]

Gminny Ośrodek Kulturalno-Oświatowy

Cele i przedmiot działania GOK-O w Lelisie

  1. Pozyskanie i przygotowanie społeczeństwa do aktywnego uczestnictwa w kulturze i współtworzenia jej wartości oraz kultury fizycznej i rekreacji.
  2. Zaspokajanie potrzeb oświatowych, kulturalnych i informacyjnych społeczeństwa oraz uczestnictwa w upowszechnianiu wiedzy i kultury w swoim środowisku.
  3. Celem GOK-O jest realizacja zadań w zakresie wyzwalania aktywności kulturalnej mieszkańców gminy, ochrony i kultywowania lokalnych wartości kulturowych. Cel ten realizuje GOK-O przez wielokierunkową działalność zgodną z potrzebami środowiska i własnego programu działania.
Ośrodek etnograficzny
ETNO-LELIS 3.jpg
ETNO-LELIS 1.jpg
ETNO-LELIS 2.jpg
ETNO-LELIS 4.jpg
ETNO-LELIS 5.jpg
ETNO-LELIS 6.jpg
ETNO-LELIS 7.jpg
ETNO-LELIS 8.jpg
ETNO-LELIS 9.jpg
ETNO-LELIS 10.jpg

Ośrodek Etnograficzny w Lelisie[edytuj | edytuj kod]

W Ośrodku Etnograficznym Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego Kurpiów w Lelisie można obejrzeć eksponaty z przeszłości ludu Puszczy Kurpiowskiej od czasów najdawniejszych do chwili obecnej[6].

Gminne Centrum Informacji[edytuj | edytuj kod]

Gminne Centrum Informacji utworzone przy Gminnym Ośrodku Kulturalno-Oświatowym w Lelisie działa od 18 października 2005r. GCI to placówka ukierunkowana na aktywizację społeczności lokalnych oraz zapewnienie łatwego dostępu do nowoczesnych technologii. Działalność GCI jest wielokierunkowa. Do podstawowych zadań należy prowadzenie różnorodnych form poszukiwania pracy dla osób bezrobotnych i poszukujących pracy oraz absolwentów poprzez nawiązywanie kontaktów z przedsiębiorcami, gromadzenie informacji o kursach zawodowych, stypendiach, stażach itp. Pracownicy Centrum służą pomocą w sporządzeniu życiorysu zawodowego, pomagają napisach podanie o pracę, a pracodawcom umożliwiają pozyskanie odpowiednich pracowników. GCI współpracuje z Powiatowym i Wojewódzkim Urzędem Pracy w zakresie pozyskiwania ofert pracy, spotkań z przedsiębiorcami. Na bazie GCI prowadzone są różnego rodzaju szkolenia. GCI obsługuje pracownik zatrudniony w ramach prac interwencyjnych.

Kościoły w gm. Lelis
MB Nieustającej Pomocy w Lelisie
Św. Anny w Dąbrówce
NMP Częstochowskiej w Obierwi
Miłosierdzia Bożego w Łęgu Starościńskim

Parafie rzymskokatolickie[edytuj | edytuj kod]

Sąsiednie gminy[edytuj | edytuj kod]

Baranowo, Kadzidło, Miastkowo, Olszewo-Borki, Ostrołęka, Rzekuń, Zbójna

Przypisy[edytuj | edytuj kod]