LPP

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
LPP Spółka Akcyjna
LPP Spółka Akcyjna
Forma prawna spółka akcyjna
Data założenia 1991
Lokalizacja  Polska
Siedziba Gdańsk, ul. Łąkowa 39/44
Numer KRS 0000000778
Prezes Marek Piechocki
Branża handel detaliczny
Produkty odzież
Kapitał zakładowy 3 412 134 zł
Giełda GPW w Warszawie
ISIN

PLLPP0000011

Symbol akcji LPP
54°20′33,1000″N 18°39′44,8000″E/54,342528 18,662444
Strona internetowa

LPP S.A. – polska firma odzieżowa z siedzibą w Gdańsku, posiadająca w swoim portfolio 5 marek – Reserved, House, Cropp, Mohito, Sinsay. Sieć sprzedaży składa się z ponad 1700 sklepów zlokalizowanych w 19 krajach. LPP tworzy ponad 25000 miejsc pracy w swoich biurach, centrum dystrybucyjnym oraz sieci sprzedaży w Polsce, krajach Europy, Azji i Afryki[1]. LPP SA jest notowana na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych w ramach indeksu WIG20 oraz należy do prestiżowego indeksu MSCI Poland.

Przedsiębiorstwo od początku swojego istnienia związane jest z Pomorzem – w Gdańsku znajduje się jego centrala oraz projektowane są kolekcje Reserved, Cropp i Sinsay. Odzież dwóch pozostałych marek – House i Mohito powstaje w krakowskim oddziale LPP[2].

Marki odzieżowe LPP[edytuj]

Reserved

Marka oferująca produkty dla kobiet, mężczyzn i dzieci. W ofercie Reserved dostępne są kolekcje inspirowane światowymi trendami, proste i klasyczne projekty oraz najmodniejsze kroje. Dostępne są również oryginalne wzory dla odważniejszych odbiorców. Najnowsze modele Reserved dostarczane są do salonów co trzy tygodnie. W 2014 roku, jako pierwsza marka LPP, zadebiutowała w Niemczech.

Cropp

Marka o sportowym, streetwearowym charakterze, wpisująca się w przestrzeń miejską i szeroko pojęty urban lifestyle. Skierowana jest do młodych, niezależnych odbiorców, zakorzenionych w miejskiej kulturze, traktujących ubiór jako podkreślenie indywidualnego stylu. Cropp współpracuje przy organizacji Baltic Games – jednego z największych wydarzeń sportów ekstremalnych w Europie Środkowo-Wschodniej, na którym odbywają się zawody deskorolkowe i BMX-owe.

House

Marka modowa adresowana do studentów i osób czujących się młodo. Salony House oferują produkty dla osób, które podążają za najnowszymi trendami, chcąc dobrze wyglądać na co dzień.

Mohito

Mohito to marka modowa skierowano do kobiet łączących swobodę i elegancję. W ofercie znajdują się produkty mające zastosowanie zarówno w sytuacjach biznesowych, jak i nieformalnych. Kolekcje Mohito są zgodne z najnowszymi światowymi trendami modowymi.

Sinsay

Marka dla dziewczyn, które poszukują najnowszych trendów modowych. Cechą charakterystyczną produktów oferowanych przez Sinsay jest możliwość eksperymentowania z modą, podkreślając swoją osobowość.

Sieć salonów sprzedaży[edytuj]

Centrala firmy w Gdańsku

LPP posiada sieć salonów sprzedaży obejmującą w sumie ponad 1700 sklepów pięciu marek odzieżowych. Ich produkty oferowane są obecnie w Polsce, Niemczech, Czechach, na Słowacji, w Rosji i na Ukrainie, a także na Białorusi, na Litwie, Łotwie i w Estonii, w Bułgarii, Rumunii, na Węgrzech, w Chorwacji, Egipcie, Kuwejcie, Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Katarze[3].

Centrum logistyczne[edytuj]

LPP jest właścicielem największego i najnowocześniejszego centrum dystrybucyjnego odzieży w Europie Środkowo-Wschodniej zlokalizowanego w Pruszczu Gdańskim o łącznej powierzchni 66 tys. mkw. W latach 2013-2015 obiekt przeszedł modernizację i został znacznie rozbudowany. Obecnie Centrum zarządza łańcuchem dostaw od kilkuset producentów z około 20 krajów i dystrybucją produktów do ok. 1 700 sklepów LPP w 19 krajach. Dziennie z magazynów wyjechać może w świat nawet 1 500 000 sztuk odzieży sygnowanej markami należącymi do firmy [4]. W magazynach znajduje się 740 000 miejsc do składowania opakowań, a Centrum posiada możliwość przyjęcia i obsłużenia w każdym tygodniu 200 kontenerów 40'.

Produkcja[edytuj]

LPP nie posiada własnych fabryk. Odzież marek grupy produkowana jest głównie w Azji, ale także w Polsce i innych krajach europejskich. Obecnie w Polsce na potrzeby LPP pracuje 50 zakładów odzieżowych, w których ponad 1 000 pracowników szyje na pełny etat dedykowane kolekcje na zlecenia[5]. Od 1997 roku firma posiada placówkę w Szanghaju. Jej pracownicy odpowiedzialni są m.in. za pozyskiwanie dostawców, wsparcie poszczególnych etapów produkcji, a także kontrolę jakości. Ważnym zadaniem biura jest także weryfikacja przestrzegania zapisów Code of Conduct w zakresie zasad bezpieczeństwa oraz przestrzegania praw pracowniczych przez dostawców. W 2015 roku LPP uruchomiło biuro przedstawicielskie w stolicy BangladeszuDhace. Osoby tam zatrudnione są odpowiedzialne za koordynację i nadzór produkcji kolekcji w tamtejszych fabrykach. Ważnym zadaniem pracowników jest także audyt zakładów produkcyjnych, z którymi spółka współpracuje, pod kątem odpowiednich warunków pracy i przestrzegania praw człowieka[6].

Akcjonariat[edytuj]

 • Pozostali – 39.3%
 • Forum TFI SA – 6.2%
 • Marek Piechocki – 27.2%
 • Jerzy Lubianiec – 27.2%
 • Akcje własne – 0.0%[7]

Założyciele LPP – Marek Piechocki (prezes zarządu LPP) i Jerzy Lubianiec (przewodniczący rady nadzorczej LPP) posiadają tzw. akcje uprzywilejowane. Dzięki temu wspólnie dysponują ponad 50% głosów na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy.

Obecność na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie[edytuj]

LPP SA od 2001 roku jest spółką notowaną na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. W momencie debiutu cena jednej akcji wynosiła 48 zł. W 2014 roku LPP znalazło się w indeksie WIG20 skupiającym 20 największych spółek notowanych na warszawskiej GPW. W tym samym roku LPP znalazło się w indeksie MSCI. W 2017 roku średnia wartość jednej akcji LPP wynosiła około 6190 zł[8].

Historia firmy[edytuj]

 • 1991 – Marek Piechocki i Jerzy Lubianiec zakładają spółkę Mistral działającą w branży odzieżowej
 • 1995 – przekształcenie firmy Mistral w spółkę LPP (nazwa stanowi skrót od nazwisk założycieli – Lubianiec, Piechocki i Partnerzy)
 • 1997 – oficjalne otwarcie biura LPP w Szanghaju
 • 1999 – powstają pierwsze sklepy Reserved w Polsce
 • 2001 – pierwsze notowanie akcji LPP na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie
 • 2002 – ekspansja marki Reserved do Estonii, Czech, Rosji, na Węgry i Łotwę
 • 2003 – Reserved debiutuje na Litwie, Ukrainie i Słowacji
 • 2004 – powstaje pierwszy sklep Cropp w Polsce
 • 2005 – odzież Cropp jest dostępna w Estonii, na Słowacji i Łotwie
 • 2006 – Cropp debiutuje w Rosji, na Litwie i w Czechach
 • 2007 – LPP rozpoczyna działalność na rynku rumuńskim
 • 2008 – debiut LPP w Bułgarii
 • 2008 – oddanie do użytku Centrum Dystrybucyjnego LPP w Pruszczu Gdańskim
 • 2009 – połączenie ze spółką Artman, właścicielem marek House i Mohito
 • 2012 – powstanie marki Sinsay
 • 2013 – otwarcie pierwszych salonów Sinsay
 • 2014 – LPP wchodzi do giełdowego indeksu WIG20
 • 2014 – LPP otwiera pierwsze salony RESERVED w Niemczech
 • 2014 – Wszystkie marki LPP debiutują w Chorwacji
 • 2015 – debiut LPP na rynkach Bliskiego Wschodu[9]
 • 2016 – otwarcie 1000. salonu w Polsce
 • 2017 – otwarcie biura produktowego LPP w Warszawie, debiut marek: Reserved, Cropp i House na Białorusi

Porozumienie o bezpiecznej produkcji[edytuj]

LPP S.A. jako pierwsza firma odzieżowa w Polsce przystąpiła do porozumienia mającego na celu poprawę bezpieczeństwa w fabrykach produkujących odzież w Bangladeszu (Accord on Fire and Building Safety in Bangladesh). Jest to pionierska umowa firm odzieżowych, a także międzynarodowych i lokalnych organizacji pozarządowych, na rzecz zapewnienia trwałej poprawy bezpieczeństwa oraz warunków pracy. Porozumienie tworzy ponad 100 firm z branży odzieżowej, głównie z Europy. Zostało ono zawarte na pięcioletni okres, w którym prowadzony będzie szereg działań naprawczych, począwszy od niezależnej kontroli fabryk, po ich modernizację. W ciągu trwania programu, LPP S.A. zobowiązało się opłacić składki członkowskie, które zapewnią możliwość prowadzenie działań kontrolnych i szkoleniowych w wysokości do 2,5 mln USD oraz poniesie inne koszty związane z poprawą bezpieczeństwa w fabrykach[10].

Niezależnie od przystąpienia do Porozumienia, LPP S.A. zobligowało się, że zmieni w najbliższym roku swój model zlecania produkcji dostawcom z Bangladeszu, zwiększając konsolidację i ograniczając pośrednictwo niezależnych agentów. Działanie ma na celu możliwość sprawowania bardziej efektywnej kontroli nad przestrzeganiem zasad współpracy dostawców z LPP S.A. określonych w ramach zapisów wewnętrznego Code of Conduct[11].

Kontrowersje wokół unikania podatków[edytuj]

W styczniu 2014 roku decyzja LPP S.A. o przeniesieniu marek do spółek zależnych na Cyprze i w Zjednoczonych Emiratach Arabskich wywołała protesty społeczne. W lutym 2015 roku firma rozpoczęła proces, mający na celu przeniesienie praw do znaków towarowych do polskiej spółki LPP SA. Wskutek zmian, LPP SA miała stać się jedynym właścicielem praw do znaków towarowych RESERVED, Cropp, House, MOHITO, SiNSAY oraz wypracowanego przez lata know-how. [12].

W 2016 LPP S.A zapłaciła 19,3 mln. zł CIT, co stanowiło 0,32 % przychodów ze sprzedaży, gdy średnio firmy niefinansowe zapłaciły CIT w wysokości 0,8 % przychodów ze sprzedaży [13].

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]