LPP

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
LPP Spółka Akcyjna
LPP Spółka Akcyjna
Forma prawna spółka akcyjna
Lokalizacja  Polska
Siedziba Gdańsk, ul. Łąkowa 39/44
Numer KRS 0000000778
Prezes Marek Piechocki
Branża handel detaliczny
Produkty odzież
Kapitał zakładowy 3 412 134 zł
Giełda GPW w Warszawie
ISIN

PLLPP0000011

Symbol akcji LPP
54°20′33,1000″N 18°39′44,8000″E/54,342528 18,662444
Strona internetowa

LPP S.A.polski koncern odzieżowy z siedzibą w Gdańsku, zarządzający 5 markami – Reserved, House, Cropp, Mohito, Sinsay. Przedsiębiorstwo posiada sieć sprzedaży na którą składa się ponad 1700 sklepów zlokalizowanych w 18 krajach. LPP tworzy ponad 22 tysiące miejsc pracy w swoich biurach, centrum dystrybucyjnym oraz sieci sprzedaży[1].

Przedsiębiorstwo od początku swojego istnienia związane jest z Pomorzem – w Gdańsku znajduje się jego centrala oraz projektowane są kolekcje Reserved, Cropp i Sinsay. Odzież dwóch pozostałych marek – House i Mohito powstaje w krakowskim oddziale LPP[2].

(dane liczbowe z dnia 23 lutego 2017 roku)

Marki odzieżowe LPP[edytuj]

Reserved

Najstarsza i zarazem flagowa marka LPP, której pierwsze salony powstały w 1999 r. w Polsce. Od 2002 r. odzież Reserved dostępna jest w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, od 2014 r. także w Niemczech oraz Chorwacji, a od 2015 r. na Bliskim Wschodzie. Marka oferuje odzież dla kobiet, mężczyzn i dzieci.

Cropp

Marka młodzieżowa, obecna na rynku od 2004 r.

House

Marka znalazła się w portfolio LPP w 2009 r. po przejęciu przez spółkę firmy Artman.

Mohito

Podobnie jak House, należy do LPP od 2009 r., od momentu przejęcia spółki Artman.

Sinsay

Istnieje od 2012 r. Przed wszystkim są to t-shirty z wzorami i nadrukami.

Sieć salonów sprzedaży[edytuj]

Centrala firmy w Gdańsku

LPP posiada sieć salonów sprzedaży obejmującą w sumie ponad 1700 sklepów pięciu marek odzieżowych. Ich produkty oferowane są obecnie w Polsce, Niemczech, Czechach, na Słowacji, w Rosji i na Ukrainie, a także na Białorusi, na Litwie, Łotwie i w Estonii, w Bułgarii, Rumunii, na Węgrzech, w Chorwacji, Egipcie, Kuwejcie, Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Katarze[3].

Centrum logistyczne[edytuj]

LPP jest właścicielem największego i najnowocześniejszego centrum dystrybucyjnego odzieży w Europie Środkowo-Wschodniej zlokalizowanego w Pruszczu Gdańskim. Dzięki zakończonej w 2015 roku modernizacji i zastosowaniu zaawansowanych technologii obecnie obsługuje ono jednocześnie niemal 1200 salonów, wysyłając do swojej sieci sprzedaży nawet 1 200 000 produktów każdego dnia. W magazynach znajduje się 740 000 miejsc do składowania opakowań, a w każdym tygodniu placówka przyjmuje odzież transportowaną w 740 kontenerach 40'[4].

Produkcja[edytuj]

LPP nie posiada własnych fabryk. Odzież marek grupy produkowana jest głównie w Azji, ale także w Polsce i innych krajach europejskich. Firma od 1997 roku posiada placówkę w Szanghaju. Pracownicy placówki odpowiedzialni są m.in. za pozyskiwanie dostawców, wsparcie poszczególnych etapów produkcji, a także kontrolę jakości. Ważnym zadaniem biura jest także weryfikacja przestrzegania zapisów Code of Conduct w zakresie przestrzegania zasad bezpieczeństwa oraz przestrzegania praw pracowniczych przez dostawców. W 2015 roku LPP uruchomiło biuro przedstawicielskie w stolicy Bangladeszu – Dhace. Placówka rozpoczęła działalność operacyjną w maju, a osoby tam zatrudnione są odpowiedzialne za koordynację i nadzór produkcji kolekcji w tamtejszych fabrykach. Ważnym zadaniem pracowników jest także audyt zakładów produkcyjnych, z którymi spółka współpracuje, pod kątem odpowiednich warunków pracy i przestrzegania praw człowieka[5].

Akcjonariat[edytuj]

 • Pozostali – 69.0%
 • Forum TFI SA – 10.9%
 • Marek Piechocki – 9.5%
 • Jerzy Lubianiec – 9.5%
 • Akcje własne – 1.0%

Założyciele LPP – Marek Piechocki (prezes zarządu LPP) i Jerzy Lubianiec (przewodniczący rady nadzorczej LPP) posiadają tzw. akcje uprzywilejowane. Dzięki temu wspólnie dysponują ponad 50% głosów na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy.

Obecność na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie[edytuj]

LPP SA od 2001 roku jest spółką notowaną na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. W momencie debiutu cena jednej akcji wynosiła 48 zł. W 2014 roku LPP znalazło się w indeksie WIG20 skupiającym 20 największych spółek notowanych na warszawskiej GPW. W tym samym roku LPP znalazło się w indeksie MSCI. W 2016 roku średnia wartość jednej akcji LPP wynosiła ponad 5000 zł[6][7].

Historia firmy[edytuj]

 • 1991 – Marek Piechocki i Jerzy Lubianiec zakładają spółkę Mistral działającą w branży odzieżowej
 • 1995 – przekształcenie firmy Mistral w spółkę LPP (nazwa stanowi skrót od nazwisk założycieli – Lubianiec, Piechocki i Partnerzy)
 • 1997 – oficjalne otwarcie biura LPP w Szanghaju
 • 1999 – powstają pierwsze sklepy Reserved w Polsce
 • 2001 – pierwsze notowanie akcji LPP na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie
 • 2002 – ekspansja marki Reserved do Estonii, Czech, Rosji, na Węgry i Łotwę
 • 2003 – Reserved debiutuje na Litwie, Ukrainie i Słowacji
 • 2004 – powstaje pierwszy sklep Cropp w Polsce
 • 2005 – odzież Cropp jest dostępna w Estonii, na Słowacji i Łotwie
 • 2006 – Cropp debiutuje w Rosji, na Litwie i w Czechach
 • 2007 – LPP rozpoczyna działalność na rynku rumuńskim
 • 2008 – debiut LPP w Bułgarii
 • 2008 – oddanie do użytku Centrum Dystrybucyjnego LPP w Pruszczu Gdańskim
 • 2009 – połączenie ze spółką Artman, właścicielem marek House i Mohito
 • 2012 – powstanie marki Sinsay
 • 2013 – otwarcie pierwszych salonów Sinsay
 • 2014 – LPP wchodzi do giełdowego indeksu WIG20
 • 2014 – LPP otwiera pierwsze salony RESERVED w Niemczech
 • 2014 – Wszystkie marki LPP debiutują w Chorwacji[6]
 • 2015 – debiut LPP na Bliskim Wschodzie[8]

Porozumienie o bezpiecznej produkcji[edytuj]

LPP S.A. jako pierwsza firma odzieżowa w Polsce przystąpiła do porozumienia mającego na celu poprawę bezpieczeństwa w fabrykach produkujących odzież w Bangladeszu (Accord on Fire and Building Safety in Bangladesh). Jest to pionierska umowa firm odzieżowych, a także międzynarodowych i lokalnych organizacji pozarządowych, na rzecz zapewnienia trwałej poprawy bezpieczeństwa oraz warunków pracy. Porozumienie tworzy ponad 100 firm z branży odzieżowej, głównie z Europy. Zostało ono zawarte na pięcioletni okres, w którym prowadzony będzie szereg działań naprawczych, począwszy od niezależnej kontroli fabryk, po ich modernizację. W ciągu trwania programu, LPP S.A. zobowiązało się opłacić składki członkowskie, które zapewnią możliwość prowadzenie działań kontrolnych i szkoleniowych w wysokości do 2,5 mln USD oraz poniesie inne koszty związane z poprawą bezpieczeństwa w fabrykach[9].

Niezależnie od przystąpienia do Porozumienia, LPP S.A. zobligowało się, że zmieni w najbliższym roku swój model zlecania produkcji dostawcom z Bangladeszu, zwiększając konsolidację i ograniczając pośrednictwo niezależnych agentów. Działanie ma na celu możliwość sprawowania bardziej efektywnej kontroli nad przestrzeganiem zasad współpracy dostawców z LPP S.A. określonych w ramach zapisów wewnętrznego Code of Conduct[10].

Kontrowersje wokół unikania podatków[edytuj]

W styczniu 2014 roku decyzja LPP S.A. o przeniesieniu marek do spółek zależnych na Cyprze i w Zjednoczonych Emiratach Arabskich wywołała protesty społeczne. W lutym 2015 roku firma rozpoczęła proces, mający na celu przeniesienie praw do znaków towarowych do polskiej spółki LPP SA. Wskutek zmian, LPP SA miała stać się jedynym właścicielem praw do znaków towarowych RESERVED, Cropp, House, MOHITO, SiNSAY oraz wypracowanego przez lata know-how. [11].

W 2016 LPP S.A zapłaciła 19,3 mln. zł CIT, co stanowiło 0,32 % przychodów ze sprzedaży, gdy średnio firmy niefinansowe zapłaciły CIT w wysokości 0,8 % przychodów ze sprzedaży [12].

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]