Inter Cars

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Inter Cars Spółka Akcyjna
Logo
Państwo

 Polska

Siedziba

Warszawa[1]

Adres

ul. Powsińska 64[1]

Forma prawna

spółka akcyjna

Prezes

Maciej Oleksowicz

Nr KRS

0000008734

Zatrudnienie

ponad 3000[potrzebny przypis]

Giełda

GPW

Dane finansowe
Kapitał zakładowy

28 336 200,00 zł[1]

brak współrzędnych
Strona internetowa

Inter Cars S.A. – polskie przedsiębiorstwo branży motoryzacyjnej, spółka dominująca Grupy Kapitałowej Inter Cars zajmującej się sprzedażą części samochodowych, do pojazdów użytkowych[2][1], motocykli, oraz maszyn rolniczych i przemysłowych. Grupa posiada ok. 578 filii w osiemnastu państwach Europy[3].

Oprócz części samochodowych grupa oferuje produkty i usługi do prowadzenia serwisu samochodowego – produkty wyposażenia warsztatu, narzędzia i urządzenia do obsługi i naprawy samochodów[potrzebny przypis], usługi szkoleniowe[4] oraz usługi utylizacji odpadów warsztatowych, a także e-narzędzia i oprogramowanie warsztatowe jak np. e-Catalog oraz eSowa[3].

Grupa Inter Cars oferuje również rolę podmiotu logistycznego jako spółka ILS. Firma posiada również własne laboratorium (spółka Intermeko) weryfikujące jakość sprzedawanych części[3].

Początki przedsiębiorstwa sięgają roku 1990, kiedy to Krzysztof Oleksowicz założył firmę rodzinną[3]. W roku 2002 została ona jedną z 500 największych firm w Polsce[potrzebny przypis], a w roku 2004 zadebiutowała na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych[3].

Struktura organizacyjna[edytuj | edytuj kod]

Spółki zagraniczne Grupy Kapitałowej Inter Cars SA[edytuj | edytuj kod]

W skład Grupy Kapitałowej Inter Cars SA wchodzą spółki dystrybucyjne w 21 krajach Europy tj. w Polsce, Niemczech, Belgii, Norwegii, Estonii, Ukrainie, Mołdawii, Rumunii, Bułgarii, Grecji, Serbii, Słowenii, Chorwacji, Bośni, Czechach, Wielkiej Brytanii, we Włoszech, na Litwie, Łotwie, Węgrzech, Słowacji (tym w 18 krajach z naziemną siecią dystrybucji)[potrzebny przypis].

Spółki zależne[edytuj | edytuj kod]

W skład Grupy Kapitałowej, poza Inter Cars SA oraz zagranicznymi spółkami dystrybucyjnymi, wchodzi 30 spółek zależnych i 2 spółki pośrednio zależne. Są to m.in.[2]:

ILS – spółka odpowiedzialna za dostarczanie kompleksowych usług logistycznych związanych z magazynowaniem i obsługą towarów dla spółek z grupy Inter Cars oraz firm zewnętrznych[5];

Feber[6] – Zakład Produkcji Pojazdów powstały w 2004 roku. W ramach prowadzonej działalności firma oferuje wywrotki od 24 do 76 m³ objętości, a także naczepy: do przewozu złomu, z wydmuchem Heitling, z ruchomą podłogą, niskopodwoziowe oraz przyczepy podkontenerowe. Feber jest jedynym w Polsce przedstawicielem firmy Legras – producenta naczep specjalistycznych. Potwierdzeniem jakości jest homologacja e9 oraz udzielana 24-miesięczna gwarancja. Firma posiada również wypożyczalnię pojazdów oraz specjalizuje się w naprawach powypadkowych[potrzebny przypis];

Lauber – firma specjalizuje się w regeneracji części motoryzacyjnych[7];

Q Service Castrol[potrzebny przypis] – sieć niezależnych warsztatów obsługująca samochody osobowe. Współpracuje z ok. 500 serwisami w całej Polsce[8].

Q-Service Truck – sprzedaż samochodów dostawczych I ciężarowych. Prowadzi specjalistyczny warsztat motoryzacyjny, zajmujący się głównie przeglądami[potrzebny przypis] i naprawami pojazdów użytkowych: aut ciężarowych, autobusów, maszyn rolniczych i przemysłowych[9] oraz przyczep i naczep. Podmiot ten jest autoryzowanym dealerem aut marki Isuzu z własnym salonem sprzedaży i serwisem, posiada również autoryzację napraw skrzyń biegów ZF. Od 2019 roku spółka Q-Service Truck odpowiedzialna jest także za dystrybucję i budowę sieci dealerskiej marki Ford Trucks w Polsce[potrzebny przypis].

Inter Cars Marketing Services[10] (ICMS) – usługi reklamy, badania rynku i opinii publicznej.

InterMeko Europe (spółka stowarzyszona) – usługi kontroli i oceny podzespołów, części zamiennych i akcesoriów. Laboratorium Inter Cars, powstałe w 2005 roku. Prowadzi kompleksowe badania części samochodowych[11].

Inne[edytuj | edytuj kod]

[Związek ze strukturą org.?]

Ford Trucks[12] – dział marki Ford zajmujący się produkcją ciągników siodłowych. Obecnie liczy około 10 punktów dealerskich w Polsce. Firma działa na 50 światowych rynkach. Pierwsza produkcja silników i aut ciężarowych ruszyła w 1986 roku. Oprócz ciągników siodłowych, Ford Trucks ma w swojej ofercie również podwozia drogowe oraz budowlane. Oprócz sprzedaży, zajmujemy się również pełnym serwisem ciężarówek[potrzebny przypis].

Motointegrator.com[13] – to wyszukiwarka warsztatów dla klientów indywidualnych w Polsce. Jednak oprócz rodzimego rynku, działa jeszcze w kilkunastu europejskich krajach. Posiada bazę niezależnych serwisów. Współpracuje z sieciami niezależnych warsztatów zajmujących się mechaniką pojazdową i nie tylko. Zapewnia indywidualnym użytkownikom aut internetowe narzędzia ułatwiające umawianie wizyt do serwisów, a także książkę serwisową online. Wspieramy warsztaty w promocji w Internecie[potrzebny przypis].

Bio Service[14] – to platforma online, która pomaga w kompleksowym zarządzaniu gospodarką odpadami w warsztacie – zarówno pod kątem organizacji odbioru, jak i związanych z nią administracyjnych obowiązków[potrzebny przypis].

Skład Zarządu[edytuj | edytuj kod]

Maciej Oleksowicz[15]

Prezes Zarządu

Studiował na Akademii Leona Koźmińskiego oraz Uniwersytecie Warszawskim na kierunku marketing i zarządzanie. Kierowca rajdowy. W latach 2010–2011 startował w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Europy, zaś w roku 2012 w cyklu mistrzostw świata SWRC.

Krzysztof Soszyński

Wiceprezes Zarządu

Absolwent Politechniki Warszawskiej. W Inter Cars SA optymalizuje działania biznesowe, skupia się na innowacyjności, a także kreuje strategię firmy i nadzoruje zagraniczne spółki zależne.

Wojciech Twaróg

Członek Zarządu

Od lipca 2013 roku Członek Zarządu Inter Cars SA. Z rynkiem części i usług motoryzacyjnych związany od początku swojej kariery zawodowej.

Piotr Zamora

Członek Zarządu

Od stycznia 2012 roku, pan Piotr Zamora jest Dyrektorem Finansowym Spółki, zaś od stycznia 2013 roku do września 2016, pełnił również funkcje prokurenta.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Firma Inter Cars powstała w 1990 roku. Jej założycielami byli: Krzysztof Oleksowicz, Piotr Oleksowicz oraz Andrzej Oliszewski.

W 1996 roku powstał pierwszy centralny magazyn Inter Cars. Zlokalizowany był w Warszawie przy ulicy Heroldów.

W 2000 roku Inter Cars rozpoczął ekspansję zagraniczną. Otwarta została pierwsza filia na Ukrainie.

W 2004 roku Inter Cars zadebiutował na Giełdzie Papierów Wartościowych.

W 2006 roku firma osiągnęła pierwszy miliard złotych przychodu.

W 2008 roku dokonano fuzji Inter Cars z JC Auto.

W 2013 roku Inter Cars otrzymał tytuł Giełdowej Spółki Roku 2013 oraz certyfikat Wiarygodności Biznesowej i Specjalną Nagrodę Ministra Skarbu Państwa.

W 2017 roku Inter Cars otworzył Europejskie Centrum Logistyki i Rozwoju w Zakroczymiu, a firmę oficjalnie po Krzysztofie Oleksowiczu przejął jego syn Maciej Oleksowicz.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c d Inter Cars Spółka Akcyjna [online], krs-pobierz.pl [dostęp 2023-03-20] (pol.).
 2. a b FAQ - Jak wygląda struktura grupy kapitałowej? [online], Inter Cars S.A., 31 marca 2020 [dostęp 2023-03-20].
 3. a b c d e Raporty - Raporty niefinansowe - Raport niefinansowy 2021 [online], Inter Cars S.A., 2021, s. 8-9, 44, 53, 55 [dostęp 2023-03-20].
 4. Inter Cars [online], TruckFocus.pl [dostęp 2022-12-15] (pol.).
 5. O nas [online], ILS Logistics [dostęp 2023-03-20] (pol.).
 6. Inter Cars - Naczepy Feber [online], www.feber.com.pl [dostęp 2022-12-16].
 7. O nas - O firmie lauber [online], Lauber [dostęp 2023-03-20] (pol.).
 8. O nas [online], Q Service Castrol [dostęp 2023-03-20] (pol.).
 9. Dlaczego my [online], Q-Service Truck [dostęp 2023-03-20] (pol.).
 10. http://www.krs-online.com.pl/inter-cars-marketing-services-sp-z-o-o-krs-684925.html
 11. O firmie [online], Intermeko [dostęp 2023-03-20] (pol.).
 12. Home | Ford Trucks [online], www.ford-trucks.pl [dostęp 2022-12-16].
 13. Znajdź mechanika i warsztat samochodowy oraz umów wizytę [online], Motointegrator [dostęp 2022-12-16] (pol.).
 14. Bio Service - Odbiór odpadów warsztatowych [online], bio-service.pl [dostęp 2022-12-16] (pol.).
 15. POZNAJ INTER CARS. www.career.intercars.eu. [dostęp 2021-10-09]. (pol.).