Izabela Moszczeńska-Rzepecka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Izabela Moszczeńska-Rzepecka
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 28 października 1864
Rzeczyca
Data i miejsce śmierci 20 marca 1941
Warszawa
Zawód, zajęcie publicystka, feministka

Izabela Moszczeńska-Rzepecka (ur. 28 października 1864 w Rzeczycy, zm. 20 marca 1941 w Warszawie) – publicystka, feministka i działaczka społeczna, związana pierwotnie z piłsudczykami, potem z pismami narodowo-demokratycznymi.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Była zaangażowaną działaczką oświatową i propagatorką nauk pedagogicznych, od 1902 uczestniczyła w akcji oświatowej. W 1905 została osadzona w więzieniu, za uczestnictwo w strajku szkolnym. Po odbyciu kary współtworzyła tajne nauczanie oraz ruch nauczycielski. Była aktywną uczestniczką ruchów feministycznych oraz społeczno-oświatowych. Publikowała w „Nowym Słowie”. Współtworzyła i była pierwszym prezesem Ligi Kobiet Polskich Pogotowia Wojennego. Po wybuchu I wojny światowej rozpoczęła uczestnictwo w Polskiej Organizacji Narodowej. Działaczka Zjednoczenia Organizacji Niepodległościowych z LKP PW[1]. Po odzyskaniu niepodległości rozpoczęła współpracę z Wojskowym Instytutem Naukowo-Wydawniczym oraz z licznymi czasopismami, gdzie publikowała liczne felietony na tematy związane z pedagogiką i polityką społeczną.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Literatura[edytuj | edytuj kod]

  • Jacek Czajowski, Jacek M. Majchrowski: Sylwetki polityków drugiej Rzeczypospolitej. Kraków: Wydawnictwo ZNAK, 1987. ​ISBN 83-7006-170-2
  • Encyklopedia Warszawy, praca zbiorowa, PWN Warszawa 1975

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jerzy Z. Pająk, Lewica niepodległościowa w Królestwie Polskim (sierpień 1914-sierpień 1915), w: "Czasy Nowożytne", 1998, t. 5, s. 43.