Przejdź do zawartości

Kamienica Józefa Święcickiego w Bydgoszczy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez Kalamarnica (dyskusja | edycje) o 00:54, 1 mar 2014. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
Kamienica Józefa Święcickiego w Bydgoszczy
Symbol zabytku nr rej. A/260/1 z 25 maja 1991[1]
Ilustracja
Widok od ul. Gdańskiej
Państwo

 Polska

Miejscowość

Bydgoszcz

Adres

ul. Gdańska 63

Typ budynku

kamienica

Styl architektoniczny

eklektyzm, neorenesans, neobarok

Architekt

Józef Święcicki

Kondygnacje

4

Rozpoczęcie budowy

1895

Ukończenie budowy

1897

Pierwszy właściciel

Józef Święcicki

Położenie na mapie Bydgoszczy
Mapa konturowa Bydgoszczy
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Mapa konturowa województwa kujawsko-pomorskiego
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:building}

Kamienica Józefa Święcickiego w Bydgoszczy – zabytkowa kamienica w Bydgoszczy, jedna z trzech najlepiej ocenianych realizacji budowniczego Józefa Święcickiego.

Położenie

Budynek stoi w zachodniej pierzei ul. Gdańskiej, na rogu ul. Cieszkowskiego.

Historia

Parcelę u zbiegu ulic Gdańskiej i Cieszkowskiego, na której stoi kamienica[2] kupił w październiku 1894 roku bydgoski budowniczy Józef Święcicki. W sierpniu 1895 r. rozpoczął tu budowę własnego, okazałego domu, według własnego projektu, który jednocześnie jest jednym z najokazalszych w jego dorobku architektonicznym[3]. Z powodu bogatego wystroju architektonicznego planowany koszt budowy został przekroczony o 65%[4] Budowniczy zamieszkał w ukończonej kamienicy jesienią 1896 r. razem z żoną Marią i adoptowanym synem Hugonem. W 1896 r. Święcicki rozbudował kamienicę o oficynę od strony ulicy Cieszkowskiego, a trzy lata później nadbudował ją o kolejną kondygnację o konstrukcji szachulcowej (pracami nadzorował jego współpracownik Rudolf Kern)[5]. W skrzydle od strony ul. Cieszkowskiego urządził własne biuro architektoniczne. Kamienica prezentowała charakterystyczne cechy stylu Józefa Święcickiego, dodatkowo wzbogacone i oddane w sposób dekoracyjny i okazały, gdyż dom własny architekta miał być niejako wizytówką jego możliwości twórczych.

W latach 20. XX wieku w kamienicy znajdował się magazyn mód męskich i przyborów wojskowych W. Sowińskiego. W lipcu 2008 r. w skrzydle od strony ulicy Cieszkowskiego zawieszono tablicę pamiątkową poświęconą Józefowi Święcickiemu.

Architektura

Kamienica jest czteropiętrowa, założona na planie zbliżonym do litery "U" ze ściętym narożnikiem. Wnętrza budynku głównego wykonano w układzie dwutraktowym, a skrzydła są jednotraktowe. Styl budynku jest eklektyczny, z bogatą dekoracją neorenesansową i neobarokową. Wśród motywów sztukatorskich, pośrodku trzeciego piętra (nad loggią) od strony ul. Gdańskiej można znaleźć cyrkiel i ekierkę, symbolizujące zawód właściciela[6], a także górujące nad całością słońce. Budynek posiada liczne loggie, balkony i wykusze z bogatą sztukaterią oraz pałacową klatkę schodową z lustrami[7].

Galeria

Zobacz też

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo kujawsko-pomorskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 31 marca 2024 [dostęp 2014-02-28].
  2. oraz kilka działek budowlanych przy wytyczonej w tymże roku ul. Cieszkowskiego
  3. kamienicę przy Gdańskiej 63 uznaje się za jedną z trzech ikon twórczości Święcickiego, obok hotelu Pod Orłem i kamienicy pl. Wolności 1
  4. Budowa kamienicy przy Gdańskiej 63 miała kosztować 90 tys. marek, kosztowała 150 tys.
  5. Winter Piotr: Ulica Augusta Cieszkowskiego w Bydgoszczy. Zespół architektoniczny z przełomu XIX i XX wieku, Wojewódzki Ośrodek Kultury w Bydgoszczy, Bydgoszcz 1996, str. 58-59
  6. Taki sam znak widnieje na kamienicy przy Cieszkowskiego 6 (prawdopodobnie także projektu Święcickiego)
  7. Parucka Krystyna. Zabytki Bydgoszczy – minikatalog. „Tifen” Krystyna Parucka. Bydgoszcz 2008. ISBN 978-83-927191-0-6

Bibliografia

  • Bręczewska-Kulesza Daria, Derkowska-Kostkowska Bogna, Wysocka A., [i inni]: Ulica Gdańska. Przewodnik historyczny, Bydgoszcz 2003
  • Winter Piotr: Ulica Augusta Cieszkowskiego w Bydgoszczy. Zespół architektoniczny z przełomu XIX i XX wieku, Wojewódzki Ośrodek Kultury w Bydgoszczy, Bydgoszcz 1996

Linki zewnętrzne