Star Wars: Knights of the Old Republic II – The Sith Lords

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Star Wars: Knights of the Old Republic II – The Sith Lords
Producent Obsidian Entertainment[1]
Wydawca LucasArts[1]
Dystrybutor Licomp Empirical Multimedia[1]
Projektant Chris Avellone
Kompozytor Mark Griskey
Silnik Odyssey engine
Aktualna wersja 1.0b
Data wydania PL: 18 lutego 2005[1]
Am.Płn.: 8 lutego 2005[2]
Gatunek komputerowa gra fabularna[1]
Tryby gry gra jednoosobowa
Kategorie wiekowe ESRB: Teen (T)
Język angielski
Wymagania sprzętowe
Platforma Windows, Xbox, OS X, Linux
Nośniki CD (4), dystrybucja cyfrowa
Wymagania

Pentium 4 1,6 GHz, 512 MB RAM, karta graficzna 128 MB, 3,7 GB HDD[1]

Kontrolery mysz, klawiatura, gamepad

Star Wars: Knights of the Old Republic II – The Sith Lordskomputerowa gra fabularna osadzona w świecie Gwiezdnych wojen, stworzona przez Obsidian Entertainment i opublikowana przez LucasArts 8 lutego 2005[2]. Jest kontynuacją gry Star Wars: Knights of the Old Republic.

Redakcja serwisu Gry-Online w 2014 roku przyznała Star Wars: Knights of the Old Republic II – The Sith Lords 50. miejsce na liście najlepszych gier cRPG wszech czasów[3].

Opis fabuły[edytuj]

Wprowadzenie[edytuj]

Fabuła gry rozgrywa się ok. 4 tys. lat BBY. Gracz wciela się w Wygnaną Jedi, postać wykluczoną z Zakonu Jedi za przyłączenie się do Dartha Revana i Dartha Malaka i udział w wojnach mandaloriańskich.

Po zwycięstwie nad Mandalorianami na Malachorze, siły Revana przestają służyć Republice. Wygnana jako jedyna powraca, by stanąć przed Radą Jedi i odpowiedzieć za swoje postępowanie. W wyniku tego spotkania, jak również w wyniku traumy wojennej, udaje się na dobrowolne wygnanie.

W tym czasie, na skutek walk pomiędzy dowodzonymi przez Revana a następnie Malaka Sithami a Jedi (tzw. wojna domowa Jedi), Zakon zostaje niemal całkowicie zniszczony.

Sithowie wierzą, że postać gracza jest ostatnim pozostałym przy życiu Jedi.

Fabuła gry[edytuj]

Gra rozpoczyna się na stacji górniczej - planetoidzie Peragus II, gdzie po ataku trafia zniszczony statek Mroczny Jastrząb. Z załogi ocalały jedynie dwie osoby: Wygnana Jedi - postać gracza, która cierpi na zaniki pamięci - oraz Kreia, a także robot T3-M4. Po przybyciu na planetę gracz odkrywa, iż niemal cała załoga Peragus II została zamordowana, prawdopodobnie przez droidy, które ktoś przeprogramował tak, by zabijały ludzi. Jedynym ocalałym jest uwięziony pilot Atton Rand, który po uwolnieniu pomaga Wygnanej w wydostaniu się z Peragusa II. W czasie, gdy postać gracza stara się dostać do statku, na którego pokładzie będzie mogła opuścić planetę, na Peragus II pojawia się okręt zdominowany przez Sithów. Wtedy to po raz pierwszy gracz musi zmierzyć się z Zabójcami Sith, również wtedy poznaje jednego z głównych przeciwników w grze - Dartha Siona. W pojedynku z nim Kreia traci rękę. Postać gracza również odczuwa tę stratę, co prowadzi do odkrycia specyficznej więzi Mocy między Kreią i Wygnaną - pozwalającej im między innymi na ułatwiony kontakt telepatyczny oraz współdzielenie efektów niektórych mocy działających na jedną z osób.

Podczas ucieczki na pokładzie Mrocznego Jastrzębia (ang. Ebon Hawk) postać gracza ratuje się skokiem w nadprzestrzeń przed ogromnym wybuchem, niszczącym całą planetę.

Po dotarciu na planetę Telos, cała drużyna zostaje zatrzymana i oskarżona o zniszczenie Peragus II. Na Telos głównym zadaniem gracza jest odnalezienie statku, na pokładzie którego będzie w stanie opuścić stację. W trakcie poszukiwań odnajduje dawnego podwładnego z okresu wojen mandaloriańskich - Bao-Dura, a także Jedi Atris, ukrywającą się w przekonaniu, że jest ostatnią żyjącym Jedi. Podczas pobytu w kryjówce Atris postać gracza odnajduje swojego robota - T3-M4, któremu udało się zdobyć nagranie z chwili, kiedy główna bohaterka została wykluczona z Zakonu Jedi. Droid przechowuje również listę mistrzów Jedi, którzy być może wciąż pozostali przy życiu, rozproszeni po planetach galaktyki.

W trakcie gry gracz swoim postępowaniem opowiada się za Jasną lub Ciemną Stroną Mocy, wpływając tym samym na niektóre elementy fabuły. Staje też przed wyborem klasy prestiżowej: będzie mógł zostać Mistrzem Jedi, Klucznikiem lub Szermierzem (Jasna Strona) lub Lordem Sithów, Zabójcą, czy też Niszczycielem (Ciemna Strona).

Postacie występujące w grze[edytuj]

Postacie tworzące drużynę:

 • Wygnana Jedi – postać gracza.
 • Visas Marr - przedstawicielka rasy Miraluka pochodząca z planety Katarr. Uważana za Mroczną Jedi, była uczennicą Lorda Sithów, Dartha Nihilusa, odpowiedzialnego za zniszczenie jej rodzinnej planety. W walce posługiwała się mieczem świetlnym.
  W grze spotykamy ją na pokładzie Mrocznego Jastrzębia, dokąd dzięki Mocy trafiła w pogoni za Wygnaną Jedi (na statku pojawia się przy zbliżeniu gracza za bardzo do którejś strony Mocy). Początkowo Visas spróbuje zabić postać gracza, jednak gdy zostanie pokonana, ofiaruje jej swoje życie i przyłącza się do drużyny. W zależności, jaką ścieżką będzie gracz kroczył - Visas może niechętnie służyć z obowiązku lub nawet zakochać się w głównym bohaterze (w przypadku wybrania przez gracza postaci męskiej - wersja niekanoniczna).
 • Atton Rand - człowiek, mężczyzna. Przyłączył się do Revan podczas wojen mandaloriańskich. Trwał przy Revan kiedy obrócił się przeciwko Republice. Pomagał on Revan łapać Jedi, aż do czasu kiedy pewna Jedi pokazała mu moc. Uciekł on wtedy na Nar Shaddaa i zapomniał o mocy.
 • Bao-Dur - Brał czynny udział w wojnach mandaloriańskich. Wziął udział między innymi w bitwie o Malachor V, w czasie której stracił rękę. Następnie pracował podczas rekultywacji Telos, gdzie napotkała go Wygnana Jedi. Był świetnym mechanikiem. Zbudował zdalniaka, który służył mu przez wiele lat. Należał do rasy Zabrak (tej samej co Darth Maul).
 • Handmaiden - należy do wojowniczej rasy Echani. Handmaiden na początku gry nie podaje swego prawdziwego imienia, uważając je za mało istotne, gdyż dla Echani najważniejszą miarą była umiejętność walki. Jednakże po konfrontacji gracza z Atris na Telos wyjawia mu, że jej imię brzmi Brianna. Ukrywa się wraz z wieloma innymi wojowniczkami Echani oraz mistrzynią Jedi Atris na biegunie polarnym planety Telos, w tajemnej Akademii Jedi przed dwoma Lordami Sithów - Darth Nihilusem i Darth Sionem, którzy polują i zabijają Jedi i ich wszelkich zwolenników.
  Jeżeli w grze gracz wybierze mężczyznę jako głównego bohatera, wówczas Handmaiden zakradnie się na pokład Mrocznego Jastrzębia i wyruszy z nim i resztą drużyny na poszukiwanie pozostałych Mistrzów Jedi.
  Ma białe włosy i niebieskie oczy. Głos podłożyła jej Grey DeLisle.
 • Disciple - człowiek, mężczyzna. Pojawia się podczas gry postacią płci żeńskiej. Wygnana spotyka go w ruinach świątyni Jedi na Dantooine. Przedstawia się on jako historyk lecz jest on także adeptem Jedi (uczył się w akademii).
 • G0-T0 - droid - przywódca lokalnego Kantoru na Nar Shadaa. Jest on pewnego rodzaju patriotą. Pojmuje wygnańca w celu prośby o naprawienie galaktyki i ustabilizowanie jej.
 • Hanharr - Wookiee rasy męskiej. Pojawia się podczas gry po Ciemnej Stronie. Ma on dług życia do Miry, która uratowała go od śmierci. Ciągle próbuje ją zabić.
 • Mira - łowczyni nagród. Do głównej bohaterki gry może dołączyć, gdy ta znajduje się po jasnej stronie Mocy. Kobieta pracowała na własną rękę jako łowczyni nagród. Przeszukiwała terytoria Republiki i Zewnętrznych Rubieży w poszukiwaniu ofiar i kredytów. Napędzana chęcią zdobycia gotówki, była jednak daleka zabijaniu swoich kontraktów. W przeszłości zabijała tylko we własnej obronie - i nawet wtedy robiła to niechętnie.
  Wyglądała na łatwą do pokonania, ale tak naprawdę była zaopatrzona w broń specyficzną dla łowców nagród, podobną do tej, jaką używał Boba Fett w filmach. Jest ona mandalorianką i straciła rodzinę podczas wojen mandalorieńskich. Miała czerwone włosy i brązowe oczy. Głos postaci podłożyła Emily Berry.
 • Kreia - człowiek, kobieta
 • Mandalore
 • T3-M4 - droid
 • HK-47 - droid
 • zdalniak - Bao-Dura - epizodycznie

NPC:

 • Atris
 • Darth Nihilus - Lord Sithów, mężczyzna rasy ludzkiej, nie widać jego twarzy, gdyż ma na sobie czarny płaszcz, a na twarzy kościaną maskę. Wiadomo jednak, że przez nadmierne używanie mocy jego ciało jest wyniszczone. Razem z Sionem zdradził swoją mistrzynię Darth Traya, przez co obaj stali się mistrzami. Spustoszył planetę Katarr, z której oszczędził jedną osobę- Visas Marr. Pod koniec gry ginie na pokładzie swojego okrętu Ravagera. Miał czarne włosy.
 • Darth Sion - także Lord Sithów, w przeszłości prawdopodobnie Jedi, który walczył w Wojnach Mandaloriańskich lub uczeń akademii na Korribanie. Po upadku Imperium Sithów trafił na Malachor V, gdzie później z Darthem Nihilusem zdradził swoją mistrzynię Kreię, znaną wtedy jako Darth Traya. Ma zniszczone ciało, zna również pewną technikę mocy, dzięki której jest niemal nieśmiertelny, dowodzi zabójcami sith. Koniec końców ginie z ręki Wygnanej Jedi.
 • Vrook Lamar - Mistrz Jedi, walczył w wielkiej wojnie Sithów. Należał do najwyższej rady Jedi oraz Rady Enklawy na Dantooine podczas wielkich łowów, wojen mandaloriańskich oraz wojny domowej Jedi. Charakteryzował się podejrzliwością oraz srogością wobec studentów. Po wielkiej wojnie Sithów mieszkał w Enklawie Jedi na Dantooine, uczestnicząc jednak czasami w zebraniach Rady Jedi w Świątyni Jedi na Coruscant. W roku 3993 BBY uczestniczył w zebraniu rady na Dantooine, gdzie polecono Shaela Nuur, Duron Qel-Droma, oraz Guun Han Saresh aby kontynuowali Wielkie Łowy.
  Podczas treningu Wygnanej Jedi na Dantooine Vrook dyskutował z mistrzem Vandar Tokare o sile w Mocy oraz przewidując jej przejście na ciemną stronę mocy. Vrook pozostawał na Dantooine podczas trwania wojny domowej Jedi. Po pochwyceniu Revana, był jedynym z członków rady uważającym, że ponowny trening pozbawionego pamięci Revana w sztukach Jedi może być zagrożeniem. Obawiał się, że znów pogrąży się on w ciemnej stronie. Jednak jego obawy okazały się bezzasadne, gdyż były Sith po poznaniu prawdy o sobie pozostał wierny jasnej stronie. Gdy Revan oraz załoga Mrocznego Jastrzębia poszukiwała Gwiezdnej Kuźni, były uczeń Revana, teraz lider Sithów Darth Malak, zaatakował Enklawę na Dantooine, Vrookowi udało się jednak przeżyć.
  Po wojnie uniknął śmierci na Katarr i tak jak inni udał się na wygnanie mając nadzieję, że uda im się przeżyć polowanie na Jedi. Jako swoją kryjówkę wybrał Dantooine. Ostatecznie zginął jednak za sprawą Kreii.
 • Kavar - żył w okresie około 4000 lat BBY, był mistrzem formy walki mieczem świetlny Juyo, zasiadał w Radzie Jedi. Pojawia się jako postać drugoplanowa.
  W czasie wojen mandaloriańskich Kavar był jednym z tych, którzy zgodzili się na decyzję Rady Jedi i nie poszli z Revanem na wojnę przeciw Mandalorianom. Później, w czasie wojny domowej Jedi walczył przeciwko siłom Sithów. Kavar był jednym z nielicznych Jedi ocalałych po tym, jak Sithowie rozpoczęli polowania na Jedi. Po odejściu nawróconego Revana i masakrze dokonanej przez Dartha Nihilusa na planecie Katarr, Kavar ukrył się na Onderonie, gdzie służył radą władczyni planety. Tam został odnaleziony przez Wygnaną Jedi.
  W zależności od drogi wybranej przez gracza, Wygnana może sprzymierzyć się z buntownikami i zabić Kavara w pojedynku, lub też wesprzeć jego i siły rojalistów w walce przeciw sprzymierzonymi z generałem Vaklu Sithom. W tym drugim przypadku, Kavar zgadza się powrócić na Dantooine do Enklawy Jedi, gdzie ostatecznie ginie z ręki Kreii.
 • Zez-Kai Ell - jeden z niewielu mistrzów Jedi, którzy przetrwali wojnę domową Jedi i następnie polowania prowadzone przez Sithów (pozostali to Vrook, Kavar, Vash i Atris). Ell ukrywał się na Nar Shadaa, zgodnie z planem mistrza Kavara, który postanowił, aby Jedi ukryli się z nadzieją wywabienia nieznanego wroga z ukrycia. Zez-Kai dzierżył dwuostrzowy, fioletowy miecz.
  W zakończeniu kanonicznym gry zostaje zabity przez Darth Trayę na Dantooine.

Lokacje[edytuj]

Planety[edytuj]

Pozostałe lokacje[edytuj]

 • Mroczny Jastrząb
 • Ravager

Ciekawostki[edytuj]

 • Podobnie jak w poprzedniej grze, gracz ma możliwość wyboru płci i wyglądu Wygnanej, choć w New Essential Guide to Droids[4] jest ona określona jako "bohaterka", a więc kanonicznie zakłada się, że jest to postać płci żeńskiej.

Przypisy

 1. a b c d e f Star Wars: Knights of the Old Republic II – The Sith Lords (PC) (pol.). Gry-Online. [dostęp 2014-10-01].
 2. a b Star Wars Knights of the Old Republic II: The Sith Lords (ang.). IGN. [dostęp 2014-10-01].
 3. Top 100 gier RPG wszech czasów - najlepsze RPG-i, które trzeba znać (pol.). Gry-Online, 2014-12-24. [dostęp 2014-12-26].
 4. Daniel Wallace: The New Essential Guide to Droids. Del Rey, 2006. ISBN 0345477596. (ang.)