Kościoły Chrystusowe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Kościół Chrystusowy)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kościoły Chrystusowe
Klasyfikacja systematyczna wyznania
Chrześcijaństwo
 └ Protestantyzm
   └ Baptyzm

Kościoły Chrystusowe – nurt chrześcijaństwa zaliczany do ewangelikalizmu powstały w czasie drugiego wielkiego przebudzenia w Ameryce w XIX wieku. Nurt wywodzi się z Ruchu Odnowy (Restoration Movement) którego głównymi działaczami byli Barton W. Stone oraz Thomas Campbell.

Barton W. Stone oraz Thomas Campbell byli pastorami kościołów prezbiteriańskich. Ich zamierzeniem nie było tworzenie nowego wyznania, lecz przywrócenie jedności wśród chrześcijan poprzez odrzucenie wszelkich denominacyjnych wyróżników i powrót do prostoty kościoła Nowego Testamentu[1].

W Stanach Zjednoczonych i Kanadzie można wyróżnić trzy nurty ruchu zapoczątkowanego przez Stone’a i Campbella:[2]

  • churches of Christ będące największym nurtem tego wyznania w Ameryce, jest to najbardziej konserwatywna gałąź (praktykuje się w niej m.in. wyłącznie śpiew a'capella, kobiety nie głoszą słowa).
  • Christian Churches, drugi co do wielkości nurt w Ameryce. Tworzą go głównie zbory umiarkowanie konserwatywne
  • Disciples of Christ, prezentujący nurt liberalny.

Częstym zjawiskiem wśród campbellitów, zarówno dawniej jak i dziś, jest również bliska współpraca z pokrewnymi kościołami, zwłaszcza baptystycznymi. Na przykład w ramach istniejącej w Polsce w latach 40. denominacji "Związek nieniemieckich wolnokościelnych zborów (baptyści)" czy aktualnie między innymi w Grecji w ramach Wolnego Kościoła Ewangelickiego.

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Najczęstsze nazwy używane przez kościoły tego ruchu to: Uczniowie Chrystusa, Społeczność Chrystusowa lub Kościoł Chrystusowy. Ruch ten często nazywa się również Ruchem Stone’a-Campbella od nazwisk jego twórców, inną nazwą stosowaną na wiernych kościołów chrystusowych są Campbellici.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Ruch silnie akcentuje kongregacjonalny ustrój kościołów, często ograniczając do minimum lub całkowicie rezygnując z jakichkolwiek władz centralnych, ponad zborowych, dlatego też nie istnieje żadne wyznanie wiary czy księga symboliczna będąca podstawą dla całego ruchu. Niemniej jednak podstawowe założenia i cel ruchu zawarty został w ogłoszonym przez Campbella dokumencie „Deklaracja i wezwanie”.

Wspólne dla całego ruchu są na ogół następujące praktyki:[3]

  • Kongregacjonalny ustrój kościołów, wyrażający się w pełnej autonomii zborów. Z ograniczoną rolą struktur ponad zborowych (denominacje, unie itp).
  • Ograniczenie formalnych wyznań wiary do minimum lub całkowita z nich rezygnacja.
  • Chrzest na wyznanie wiary przez całkowite zanurzenie.

Kościoły Chrystusowe w Polsce[edytuj | edytuj kod]

W Polsce ruch ten obejmuje trzy wspólnoty wyznaniowe:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Disciples of Christ | Protestant church group | Britannica.com, www.britannica.com [dostęp 2017-11-24] (ang.).
  2. Kościół Chrystusowy w RP (d. Wspólnota Kościołów Chrystusowych), www.slowoizycie.pl [dostęp 2017-11-24].
  3. World Convention » Common Characteristics Of Stone-Campbell Churches, www.worldconvention.org [dostęp 2017-11-24] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]