Korczakiana

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Korczakiana – pomniki, patronaty, organizacje poświęcone działalności i życiu Janusza Korczaka.

Pomniki[edytuj | edytuj kod]

W Jerozolimie, w Jad Waszem znajduje się pomnik wyrzeźbiony przez Borisa Saktsiera Korczak i Dzieci Getta.

W Warszawie istnieją obecnie cztery pomniki Janusza Korczaka. 1 czerwca 2006 odsłonięto pomnik Janusza Korczaka w pobliżu Pałacu Kultury i Nauki, od strony ul. Świętokrzyskiej. Pomnik doktora z dziećmi znajduje się w Warszawie przy ul. Jaktorowskiej 6 (dawniej Krochmalna 92), przed dawnym Domem Sierot dla dzieci żydowskich w Warszawie. Kolejny znajduje się na cmentarzu żydowskim w Warszawie, od strony ulicy Okopowej. Inny pomnik Korczaka usytuowany jest na ulicy Korkowej (Marysin Wawerski).

Janusza Korczaka upamiętnia również jeden z kamiennych bloków warszawskiego Traktu Pamięci Męczeństwa i Walki Żydów.

14 października 2010 odsłonięto w Suwałkach popiersie Janusza Korczaka, usytuowane przy ulicy jego imienia na osiedlu Centrum Suwalskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Dokumentacja i organizacje Korczakowskie[edytuj | edytuj kod]

  • W 1978 powstał Międzynarodowy Komitet im. Korczaka. W Niemczech od ponad 25 lat Korczakiem zajmuje się Erich Dauzenroth, dr filozofii, profesor nauk pedagogicznych na Uniwersytecie Justusa Liebiga w Giessen. Był współzałożycielem Niemieckiego Towarzystwa J. Korczaka i przez 12 lat jego przewodniczącym. Wydał liczne publikacje i rozprawy naukowe, był współwydawcą 16-tomowego OPERA OMNIA Korczaka (w języku niemieckim).
  • W 1993 utworzono Ośrodek Dokumentacji i Badań KORCZAKIANUM, od 2001 Oddział Muzeum Historycznego m. st. Warszawy. Ośrodek jest w posiadaniu unikalnych archiwaliów Korczakowskich, prowadzi działalność edukacyjną, badawczą, wydawniczą (m.in. współpracuje przy edycji Dzieł wszystkich Korczaka). Znajduje się w Warszawie, w dawnym Domu Sierot Korczaka, przy ul. Jaktorowskiej 6 (dawniej Krochmalna 92).

Patronat[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Wyszukiwarka spisu szkół pod adresem [1] podaje 92 wyniki na zapytanie o szkoły im. Janusza Korczaka, ale nie jest to informacja jednoznaczna, ponieważ niektóre szkoły mają w tym spisie po dwa rekordy, ponadto brakuje w nim (na dzień 15 sierpnia 2011 r.) np. Zespołu Szkół Ekonomicznych w Dębicy.
  2. Rok 2012 rokiem Janusza Korczaka. sejm.gov.pl, 2011-11-21. [dostęp 2016-10-17].
  3. Uchwała Sejmu RP. Biuro Rzecznika Praw Dziecka, 2012.