Ludowi Mudżahedini

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Godło organizacji Ludowych Mudżahedinów Iranu

Ludowi Mudżahedini - (perski: سازمان مجاهدين خلق ايرانi sāzmān-e mojāhedin-e khalq-e irān "MEK", "PMOI" i "MKO") - irańska lewicowa organizacja opozycyjna względem islamistycznego reżimu. Grupa domaga się demokratyzacji i sekularyzacji państwa.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Za początek ugrupowania uznaje się 5 września 1965 r. kiedy trzech studentów i aktywistów Ruchu Wolności Iranu (Nehzat-e Azadi-e Iran) Mehdiego Bazargana - Mohammad Hanifnejad, Sa'id Mohsen i Ali-Asghar Badi'zadegan - utworzyło "Organizację Bojowników Ludowych" jako islamski i marksistowski ruch polityczny (specyficzna gałąź nurtu zwanego jako islamski socjalizm). Mudżahedini początkowo skupiali się na zbrojnej walce z reżimem szacha Iranu, kapitalizmem i imperializmem. W 1975 doszło do rozłamu w ugrupowaniu, od ugrupowania odłączyło się skrzydło maoistowskie, które dwa lata później utworzyło Organizację Walki o Wyzwolenie Klasy Robotniczej (Sazmane Peykar da Rahe Azadeh Tabage Karkar).

W czasie rewolucji 1979 r. popierali Chomeiniego, którego zwolennicy obalili szacha. Jednak wkrótce stali się obiektem ataków nowych radykalnie islamistycznych władz. W latach 80. zginęły setki mudżahedinów, ugrupowanie w odpowiedzi na represje toczyło walki uliczne przeciwko islamskiej Gwardii Rewolucyjnej. W czasie wojny iracko-irańskiej grupa otrzymała schronienie i pomoc ze strony Saddama Husajna. Z tego powodu, zdaniem analityków, mudżahedini nie cieszą się szerszym poparciem w kraju[1].

Grupa w 2001 r. zadeklarowała, że zaprzestanie używać przemocy jako metody politycznej. W 2008 r. Ludowi Mudżahedini zorganizowali w Paryżu wielki wiec z udziałem ponad 50 tysięcy ludzi z całej Europy, aby powiedzieć "nie" teokratycznemu reżimowi w Iranie. Wśród nich byli także polscy studenci. W dniu 26 stycznia 2009 r. Rada Europejska usunęła MEK z listy organizacji, które UE uznawała za terrorystyczne[2], we wrześniu 2012 r. podobnie postąpiły Stany Zjednoczone[3][4]. Zdaniem władz Iranu ruch jest finansowany przez Izrael i państwa zachodu[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Oficjalna strona[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]