Medaliści mistrzostw świata w biathlonie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mistrzostwa świata w biathlonie po raz pierwszy zostały rozegrane w 1958 r. w austriackim Saalfelden am Steinernen Meer. Wówczas startowali tylko mężczyźni w biegu indywidualnym i sztafecie. Kobiety włączyły się do rywalizacji o tytuł najlepszych na świecie w roku 1984 we francuskim Chamonix. Od 2005 roku rozgrywana jest też sztafeta mieszana. Konkurencja ta rozgrywana jest w oddzielnych mistrzostwach świata. Startują dwie zawodniczki i dwóch zawodników. Pierwszy raz rozgrywano w rosyjskim Chanty-Mansyjsku.

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

Bieg indywidualny (20 km)[edytuj | edytuj kod]

Początek w 1958.

Rok i miejsce Złoto Srebro Brąz
1958 Austria Saalfelden Szwecja Adolf Wiklund Szwecja Olle Gunneriusson Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Wiktor Butakow
1959 Włochy Courmayeur Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Władimir Miełanjin Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Dmitrij Sokołow Szwecja Sven Agge
1961 Szwecja Umeå Finlandia Kalevi Huuskonen Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Aleksandr Priwałow Finlandia Paavo Repo
1962 Finlandia Hämeenlinna Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Władimir Miełanjin Finlandia Antti Tyrväinen Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Walentin Pszenicyn
1963 Austria Seefeld Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Władimir Miełanjin Finlandia Antti Tyrväinen Finlandia Hannu Posti
1965 Norwegia Elverum Norwegia Olav Jordet Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Nikołaj Puzanow Finlandia Antti Tyrväinen
1966 Niemcy Garmisch-Partenkirchen Norwegia Jon Istad Polska Józef Gąsienica Sobczak Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Władimir Gundarcew
1967 Niemiecka Republika Demokratyczna Altenberg Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Wiktor Mamatow Polska Stanisław Szczepaniak Norwegia Jon Istad
1969 Polska Zakopane Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Aleksandr Tichonow Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Rinat Safin Norwegia Magnar Solberg
1970 Szwecja Östersund Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Aleksandr Tichonow Norwegia Tor Svendsberget Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Wiktor Mamatow
1971 Finlandia Hämeenlinna Niemiecka Republika Demokratyczna Dieter Speer Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Aleksandr Tichonow Norwegia Magnar Solberg
1973 Stany Zjednoczone Lake Placid Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Aleksandr Tichonow Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Giennadij Kowalow Norwegia Tor Svendsberget
1974 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Mińsk Finlandia Juhani Suutarinen Rumunia Gheorghe Gârniţă Norwegia Tor Svendsberget
1975 Włochy Anterselva Finlandia Heikki Ikola Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Nikołaj Krugłow Finlandia Esko Saira
1977 Norwegia Lillehammer Finlandia Heikki Ikola Norwegia Sigleif Johansen Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Aleksandr Tichonow
1978 Austria Hochfilzen Norwegia Odd Lirhus Niemiecka Republika Demokratyczna Frank Ullrich Niemiecka Republika Demokratyczna Eberhard Rösch
1979 Niemcy Ruhpolding Niemiecka Republika Demokratyczna Klaus Siebert Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Aleksandr Tichonow Norwegia Sigleif Johansen
1981 Finlandia Lahti Finlandia Heikki Ikola Niemiecka Republika Demokratyczna Frank Ullrich Finlandia Erkki Antila
1982 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Mińsk Niemiecka Republika Demokratyczna Frank Ullrich Norwegia Eirik Kvalfoss Norwegia Terje Krokstad
1983 Włochy Anterselva Niemiecka Republika Demokratyczna Frank Ullrich Niemiecka Republika Demokratyczna Frank-Peter Roetsch Niemcy Peter Angerer
1985 Niemcy Ruhpolding Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Jurij Kaszkarow Niemiecka Republika Demokratyczna Frank-Peter Roetsch Finlandia Tapio Piipponen
1986 Norwegia Oslo Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Walerij Miedwiedcew Niemiecka Republika Demokratyczna Andre Sehmisch Austria Alfred Eder
1987 Stany Zjednoczone Lake Placid Niemiecka Republika Demokratyczna Frank-Peter Roetsch Stany Zjednoczone Josh Thompson Czechosłowacja Jan Matouš
1989 Austria Feistritz Norwegia Eirik Kvalfoss Norwegia Gisle Fenne Niemcy Fritz Fischer
1990 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Mińsk Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Walerij Miedwiedcew Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Siergiej Czepikow Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Anatolij Żdanowicz
1991 Finlandia Lahti Niemcy Mark Kirchner Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Aleksander Popow Norwegia Eirik Kvalfoss
1993 Bułgaria Borowec Włochy Andreas Zingerle Rosja Siergiej Tarasow Rosja Siergiej Czepikow
1995 Włochy Anterselva Polska Tomasz Sikora Norwegia Jon Åge Tyldum Białoruś Oleg Ryżenkow
1996 Niemcy Ruhpolding Rosja Siergiej Tarasow Rosja Władimir Draczow Białoruś Wadim Saszurin
1997 Słowacja Brezno-Osrblie Niemcy Ricco Groß Białoruś Oleg Ryżenkow Austria Ludwig Gredler
1999 Norwegia Oslo Niemcy Sven Fischer Niemcy Ricco Groß Białoruś Wadim Saszurin
2000 Norwegia Oslo/Holmenkollen Austria Wolfgang Rottmann Austria Ludwig Gredler Niemcy Frank Luck
2001 Słowenia Pokljuka Finlandia Paavo Puurunen Białoruś Wadim Saszurin Łotwa Ilmārs Bricis
2003 Rosja Chanty-Mansyjsk Norwegia Halvard Hanevold Finlandia Vesa Hietalahti Niemcy Ricco Groß
2004 Niemcy Oberhof Francja Raphaël Poirée Polska Tomasz Sikora Norwegia Ole Einar Bjørndalen
2005 Austria Hochfilzen Czechy Roman Dostál Niemcy Michael Greis Niemcy Ricco Groß
2007 Włochy Anterselva Francja Raphaël Poirée Niemcy Michael Greis Czechy Michal Šlesingr
2008 Szwecja Östersund Norwegia Emil Hegle Svendsen Norwegia Ole Einar Bjørndalen Rosja Maksim Maksimow
2009 Korea Południowa Pjongczang Norwegia Ole Einar Bjørndalen Niemcy Christoph Stephan Chorwacja Jakov Fak¹
2011 Rosja Chanty-Mansyjsk Norwegia Tarjei Bø Rosja Maksim Maksimow Austria Christoph Sumann
2012 Niemcy Ruhpolding Słowenia Jakov Fak¹ Francja Simon Fourcade Czechy Jaroslav Soukup
2013 Czechy Nové Město Francja Martin Fourcade Stany Zjednoczone Tim Burke Szwecja Fredrik Lindström
2015 Finlandia Kontiolahti Francja Martin Fourcade Norwegia Emil Hegle Svendsen Czechy Ondřej Moravec
2016 Norwegia Oslo Francja Martin Fourcade Austria Dominik Landertinger Austria Simon Eder
2017 Austria Hochfilzen Stany Zjednoczone Lowell Bailey Czechy Ondřej Moravec Francja Martin Fourcade
2019 Szwecja Östersund Niemcy Arnd Peiffer Bułgaria Władimir Iliew Norwegia Tarjei Bø

(¹ Jakov Fak od listopada 2010 reprezentuje Słowenię)

Sprint (10 km)[edytuj | edytuj kod]

Początek w 1974.

Rok i miejsce Złoto Srebro Brąz
1974 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Mińsk Finlandia Juhani Suutarinen Niemiecka Republika Demokratyczna Günther Bartnick Szwecja Torsten Wadman
1975 Włochy Anterselva Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Nikołaj Krugłow Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Aleksandr Jelizarow Niemiecka Republika Demokratyczna Klaus Siebert
1976 Włochy Anterselva Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Aleksandr Tichonow Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Aleksandr Jelizarow Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Nikołaj Krugłow
1977 Norwegia Lillehammer Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Aleksandr Tichonow Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Nikołaj Krugłow Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Aleksander Uszakow
1978 Austria Hochfilzen Niemiecka Republika Demokratyczna Frank Ullrich Niemiecka Republika Demokratyczna Eberhard Rösch Niemiecka Republika Demokratyczna Klaus Siebert
1979 Niemcy Ruhpolding Niemiecka Republika Demokratyczna Frank Ullrich Norwegia Odd Lirhus Włochy Luigi Weiss
1981 Finlandia Lahti Niemiecka Republika Demokratyczna Frank Ullrich Finlandia Erkki Antila Francja Yvon Mougel
1982 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Mińsk Norwegia Eirik Kvalfoss Niemiecka Republika Demokratyczna Frank Ullrich Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Władimir Alikin
1983 Włochy Anterselva Norwegia Eirik Kvalfoss Niemcy Peter Angerer Austria Alfred Eder
1985 Niemcy Ruhpolding Niemiecka Republika Demokratyczna Frank-Peter Roetsch Norwegia Eirik Kvalfoss Włochy Johann Passler
1986 Norwegia Oslo Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Walerij Miedwiedcew Austria Franz Schuler Niemiecka Republika Demokratyczna Andre Sehmisch
1987 Stany Zjednoczone Lake Placid Niemiecka Republika Demokratyczna Frank-Peter Roetsch Niemiecka Republika Demokratyczna Matthias Jacob Niemiecka Republika Demokratyczna Andre Sehmisch
1989 Austria Feistritz Niemiecka Republika Demokratyczna Frank Luck Norwegia Eirik Kvalfoss Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Jurij Kaszkarow
1990 Norwegia Oslo Niemiecka Republika Demokratyczna Mark Kirchner Norwegia Eirik Kvalfoss Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Siergiej Czepikow
1991 Finlandia Lahti Niemcy Mark Kirchner Niemcy Frank Luck Norwegia Eirik Kvalfoss
1993 Bułgaria Borowec Niemcy Mark Kirchner Norwegia Jon Åge Tyldum Rosja Siergiej Tarasow
1995 Włochy Anterselva Francja Patrice Bailly-Salins Rosja Pawieł Muslimow Niemcy Ricco Groß
1996 Niemcy Ruhpolding Rosja Władimir Draczow Rosja Wiktor Majgurow Włochy René Cattarinussi
1997 Słowacja Brezno-Osrblie Włochy Wilfried Pallhuber Włochy René Cattarinussi Białoruś Oleg Ryżenkow
1999 Finlandia Kontiolahti Niemcy Frank Luck Włochy Patrick Favre Norwegia Frode Andresen
2000 Norwegia Oslo/Holmenkollen Norwegia Frode Andresen Rosja Pawieł Rostowcew Włochy René Cattarinussi
2001 Słowenia Pokljuka Rosja Pawieł Rostowcew Włochy René Cattarinussi Norwegia Halvard Hanevold
2003 Rosja Chanty-Mansyjsk Norwegia Ole Einar Bjørndalen Niemcy Ricco Groß Czechy Zdeněk Vítek
2004 Niemcy Oberhof Francja Raphaël Poirée Niemcy Ricco Groß Norwegia Ole Einar Bjørndalen
2005 Austria Hochfilzen Norwegia Ole Einar Bjørndalen Niemcy Sven Fischer Łotwa Ilmārs Bricis
2007 Włochy Anterselva Norwegia Ole Einar Bjørndalen Czechy Michal Šlesingr Ukraina Andrij Deryzemla
2008 Szwecja Östersund Rosja Maksim Czudow Norwegia Halvard Hanevold Norwegia Ole Einar Bjørndalen
2009 Korea Południowa Pjongczang Norwegia Ole Einar Bjørndalen Norwegia Lars Berger Norwegia Halvard Hanevold
2011 Rosja Chanty-Mansyjsk Niemcy Arnd Peiffer Francja Martin Fourcade Norwegia Tarjei Bø
2012 Niemcy Ruhpolding Francja Martin Fourcade Norwegia Emil Hegle Svendsen Szwecja Carl Johan Bergman
2013 Czechy Nové Město Norwegia Emil Hegle Svendsen Francja Martin Fourcade Słowenia Jakov Fak
2015 Finlandia Kontiolahti Norwegia Johannes Thingnes Bø Kanada Nathan Smith Norwegia Tarjei Bø
2016 Norwegia Oslo Francja Martin Fourcade Norwegia Ole Einar Bjørndalen Ukraina Serhij Semenow
2017 Austria Hochfilzen Niemcy Benedikt Doll Norwegia Johannes Thingnes Bø Francja Martin Fourcade
2019 Szwecja Östersund Norwegia Johannes Thingnes Bø Rosja Aleksandr Łoginow Francja Quentin Fillon Maillet

Bieg pościgowy (12,5 km)[edytuj | edytuj kod]

Początek w 1997.

Rok i miejsce Złoto Srebro Brąz
1997 Słowacja Brezno-Osrblie Rosja Wiktor Majgurow Rosja Siergiej Tarasow Norwegia Ole Einar Bjørndalen
1998 Słowenia Pokljuka Rosja Władimir Draczow Norwegia Ole Einar Bjørndalen Francja Raphaël Poirée
1999 Finlandia Kontiolahti Niemcy Ricco Groß Niemcy Frank Luck Niemcy Sven Fischer
2000 Norwegia Oslo/Holmenkollen Niemcy Frank Luck Rosja Pawieł Rostowcew Francja Raphaël Poirée
2001 Słowenia Pokljuka Rosja Pawieł Rostowcew Francja Raphaël Poirée Niemcy Sven Fischer
2003 Rosja Chanty-Mansyjsk Niemcy Ricco Groß Norwegia Halvard Hanevold Finlandia Paavo Puurunen
2004 Niemcy Oberhof Niemcy Ricco Groß Francja Raphaël Poirée Norwegia Ole Einar Bjørndalen
2005 Austria Hochfilzen Norwegia Ole Einar Bjørndalen Rosja Siergiej Czepikow Niemcy Sven Fischer
2007 Włochy Anterselva Norwegia Ole Einar Bjørndalen Rosja Maksim Czudow Francja Vincent Defrasne
2008 Szwecja Östersund Norwegia Ole Einar Bjørndalen Rosja Maksim Czudow Niemcy Alexander Wolf
2009 Korea Południowa Pjongczang Norwegia Ole Einar Bjørndalen Rosja Maksim Czudow Norwegia Alexander Os
2011 Rosja Chanty-Mansyjsk Francja Martin Fourcade Norwegia Emil Hegle Svendsen Norwegia Tarjei Bø
2012 Niemcy Ruhpolding Francja Martin Fourcade Szwecja Carl Johan Bergman Rosja Anton Szypulin
2013 Czechy Nové Město Norwegia Emil Hegle Svendsen Francja Martin Fourcade Rosja Anton Szypulin
2015 Finlandia Kontiolahti Niemcy Erik Lesser Rosja Anton Szypulin Norwegia Tarjei Bø
2016 Norwegia Oslo Francja Martin Fourcade Norwegia Ole Einar Bjørndalen Norwegia Emil Hegle Svendsen
2017 Austria Hochfilzen Francja Martin Fourcade Norwegia Johannes Thingnes Bø Norwegia Ole Einar Bjørndalen
2019 Szwecja Östersund Ukraina Dmytro Pidruczny Norwegia Johannes Thingnes Bø Francja Quentin Fillon Maillet

Bieg masowy (15 km)[edytuj | edytuj kod]

Początek w 1999.

Rok i miejsce Złoto Srebro Brąz
1999 Norwegia Oslo Niemcy Sven Fischer Rosja Władimir Draczow Norwegia Ole Einar Bjørndalen
2000 Norwegia Oslo/Holmenkollen Francja Raphaël Poirée Rosja Pawieł Rostowcew Norwegia Ole Einar Bjørndalen
2001 Słowenia Pokljuka Francja Raphaël Poirée Norwegia Ole Einar Bjørndalen Niemcy Sven Fischer
2002 Norwegia Oslo Francja Raphaël Poirée Niemcy Sven Fischer Norwegia Frode Andresen
2003 Rosja Chanty-Mansyjsk Norwegia Ole Einar Bjørndalen Niemcy Sven Fischer Francja Raphaël Poirée
2004 Niemcy Oberhof Francja Raphaël Poirée Norwegia Lars Berger Rosja Siergiej Konowałow
2005 Austria Hochfilzen Norwegia Ole Einar Bjørndalen Niemcy Sven Fischer Francja Raphaël Poirée
2007 Włochy Anterselva Niemcy Michael Greis Niemcy Andreas Birnbacher Francja Raphaël Poirée
2008 Szwecja Östersund Norwegia Emil Hegle Svendsen Norwegia Ole Einar Bjørndalen Rosja Maksim Czudow
2009 Korea Południowa Pjongczang Austria Dominik Landertinger Austria Christoph Sumann Rosja Iwan Czeriezow
2011 Rosja Chanty-Mansyjsk Norwegia Emil Hegle Svendsen Rosja Jewgienij Ustiugow Włochy Lukas Hofer
2012 Niemcy Ruhpolding Francja Martin Fourcade Szwecja Björn Ferry Szwecja Fredrik Lindström
2013 Czechy Nové Město Norwegia Tarjei Bø Rosja Anton Szypulin Norwegia Emil Hegle Svendsen
2015 Finlandia Kontiolahti Słowenia Jakov Fak Czechy Ondřej Moravec Norwegia Tarjei Bø
2016 Norwegia Oslo Norwegia Johannes Thingnes Bø Francja Martin Fourcade Norwegia Ole Einar Bjørndalen
2017 Austria Hochfilzen Niemcy Simon Schempp Norwegia Johannes Thingnes Bø Austria Simon Eder
2019 Szwecja Östersund Włochy Dominik Windisch Francja Antonin Guigonnat Austria Julian Eberhard

Sztafeta (4 × 7,5 km)[edytuj | edytuj kod]

Początek w 1958, oficjalnie od 1966. Do 1965 drużynowo.

Rok i miejsce Złoto Srebro Brąz
1958 Austria Saalfelden  Szwecja
Adolf Wiklund
Olle Gunneriusson
Sture Ohlin
 ZSRR
Wiktor Butakow
Walentin Pszenicyn
Dmitrij Sokołow
 Norwegia
Arvid Nyberg
Asbjørn Bakken
Knut Wold
1959 Włochy Courmayeur  ZSRR
Władimir Miełanjin
Dmitrij Sokołow
Walentin Pszenicyn
 Szwecja
Sven Agge
Adolf Wiklund
Sture Ohlin
 Norwegia
Knut Wold
Henry Hermansen
Ivar Skogsrud
1961 Szwecja Umeå  Finlandia
Kalevi Huuskonen
Paavo Repo
Antti Tyrväinen
 ZSRR
Aleksandr Priwałow
Walentin Pszenicyn
Dmitrij Sokołow
 Szwecja
Klas Lestander
Tage Lundin
Stig Anersson
1962 Finlandia Hämeenlinna  ZSRR
Władimir Miełanjin
Walentin Pszenicyn
Nikołaj Puzanow
 Finlandia
Antti Tyrväinen
Hannu Posti
Kalevi Huuskonen
 Norwegia
Jon Istad
Olav Jordet
Henry Hermansen
1963 Austria Seefeld  ZSRR
Władimir Miełanjin
Nikołaj Mieszczariakow
Walentin Pszenicyn
 Finlandia
Antti Tyrväinen
Hannu Posti
Veikko Hakulinen
 Norwegia
Jon Istad
Olav Jordet
Egil Nygård
1965 Norwegia Elverum  Norwegia
Olav Jordet
Ola Wærhaug
Ivar Nordkild
 ZSRR
Nikołaj Puzanow
Władimir Miełanjin
Wasilij Makarow
 Polska
Stanisław Szczepaniak
Józef Rubiś
Józef Gąsienica Sobczak
1966 Niemcy Garmisch-Partenkirchen  Norwegia
Jon Istad
Ragnar Tveiten
Ivar Nordkild
Olav Jordet
 Polska
Józef Gąsienica Sobczak
Stanisław Szczepaniak
Stanisław Łukaszczyk
Józef Rubiś
 Szwecja
Olle Petrusson
Tore Eriksson
Holmfrid Olsson
Sture Ohlin
1967 Niemiecka Republika Demokratyczna Altenberg  Norwegia
Jon Istad
Ragnar Tveiten
Ola Wærhaug
Olav Jordet
 ZSRR
Aleksandr Tichonow
Wiktor Mamatow
Rinat Safin
Nikołaj Puzanow
 Szwecja
Olle Petrusson
Tore Eriksson
Holmfrid Olsson
Sture Ohlin
1969 Polska Zakopane  ZSRR
Aleksandr Tichonow
Wiktor Mamatow
Rinat Safin
Władimir Gundarcew
 Norwegia
Jon Istad
Ragnar Tveiten
Magnar Solberg
Esten Gjelten
 Finlandia
Kalevi Vähäkylä
Mauri Röppänen
Mauno Peltonen
Esko Marttinen
1970 Szwecja Östersund  ZSRR
Aleksandr Tichonow
Wiktor Mamatow
Rinat Safin
Aleksander Uszakow
 Norwegia
Tor Svendsberget
Ragnar Tveiten
Magnar Solberg
Esten Gjelten
 NRD
Hans-Gert Jahn
Hansjörg Knauthe
Dieter Speer
Horst Koschka
1971 Finlandia Hämeenlinna  ZSRR
Aleksandr Tichonow
Wiktor Mamatow
Rinat Safin
Nikołaj Muchitow
 Norwegia
Tor Svendsberget
Ragnar Tveiten
Magnar Solberg
Ivar Nordkild
 Polska
Józef Różak
Andrzej Rapacz
Aleksander Klima
Józef Stopka
1973 Stany Zjednoczone Lake Placid  ZSRR
Aleksandr Tichonow
Rinat Safin
Jurij Kołmakow
Giennadij Kowalow
 Norwegia
Tor Svendsberget
Esten Gjelten
Ragnar Tveiten
Kjell Hovda
 NRD
Dieter Speer
Manfred Geyer
Herbert Wiegand
Günther Bartnick
1974 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Mińsk  ZSRR
Aleksandr Tichonow
Aleksander Uszakow
Nikołaj Krugłow
Jurij Kołmakow
 Finlandia
Simo Halonen
Henrik Flöjt
Juhani Suutarinen
Heikki Ikola
 Norwegia
Kjell Hovda
Kåre Hovda
Terje Hanssen
Tor Svendsberget
1975 Włochy Anterselva  Finlandia
Henrik Flöjt
Simo Halonen
Juhani Suutarinen
Heikki Ikola
 ZSRR
Aleksandr Tichonow
Aleksandr Jelizarow
Aleksander Uszakow
Nikołaj Krugłow
 Polska
Jan Szpunar
Andrzej Rapacz
Ludwik Zięba
Wojciech Truchan
1977 Norwegia Lillehammer  ZSRR
Aleksandr Tichonow
Aleksandr Jelizarow
Aleksander Uszakow
Nikołaj Krugłow
 Finlandia
Erkki Antila
Raimo Seppänen
Simo Halonen
Heikki Ikola
 NRD
Manfred Beer
Klaus Siebert
Frank Ullrich
Manfred Geyer
1978 Austria Hochfilzen  NRD
Manfred Beer
Frank Ullrich
Klaus Siebert
Eberhard Rösch
 Norwegia
Odd Lirhus
Sigleif Johansen
Roar Nilsen
Tor Svendsberget
 RFN
Gerhard Winkler
Andreas Schweiger
Hansi Estner
Heinrich Mehringer
1979 Niemcy Ruhpolding  NRD
Manfred Beer
Klaus Siebert
Frank Ullrich
Eberhard Rösch
 Finlandia
Simo Halonen
Heikki Ikola
Erkki Antila
Raimo Seppänen
 ZSRR
Władimir Alikin
Władimir Barnaszow
Nikołaj Krugłow
Aleksandr Tichonow
1981 Finlandia Lahti  NRD
Mathias Jung
Matthias Jacob
Frank Ullrich
Eberhard Rösch
 RFN
Peter Angerer
Andreas Schweiger
Fritz Fischer
Franz Bernreiter
 ZSRR
Władimir Alikin
Anatolij Alabjew
Władimir Barnaszow
Władimir Gawrikow
1982 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Mińsk  NRD
Frank Ullrich
Mathias Jung
Matthias Jacob
Bernd Helmich
 Norwegia
Eirik Kvalfoss
Kjell Søbak
Odd Lirhus
Rolf Storsveen
 ZSRR
Władimir Alikin
Anatolij Alabjew
Władimir Barnaszow
Wiktor Siemionow
1983 Włochy Anterselva  ZSRR
Algimantas Šalna
Jurij Kaszkarow
Piotr Miłoradow
Siergiej Bułygin
 NRD
Frank Ullrich
Mathias Jung
Matthias Jacob
Frank-Peter Roetsch
 Norwegia
Kjell Søbak
Eirik Kvalfoss
Odd Lirhus
Øivind Nerhagen
1985 Niemcy Ruhpolding  ZSRR
Jurij Kaszkarow
Algimantas Šalna
Siergiej Bułygin
Andriej Zenkow
 NRD
Frank-Peter Roetsch
Matthias Jacob
Ralf Göthel
Andre Sehmisch
 RFN
Peter Angerer
Walter Pichler
Fritz Fischer
Herbert Fritzenwenger
1986 Norwegia Oslo  ZSRR
Jurij Kaszkarow
Dmitrij Wasiljew
Walerij Miedwiedcew
Siergiej Bułygin
 NRD
Jürgen Wirth
Frank-Peter Roetsch
Matthias Jacob
Andre Sehmisch
 Włochy
Werner Kiem
Gottlieb Taschler
Johann Passler
Andreas Zingerle
1987 Stany Zjednoczone Lake Placid  NRD
Frank-Peter Roetsch
Matthias Jacob
Andre Sehmisch
Jürgen Wirth
 ZSRR
Dmitrij Wasiljew
Jurij Kaszkarow
Aleksander Popow
Walerij Miedwiedcew
 RFN
Ernst Reiter
Herbert Fritzenwenger
Peter Angerer
Fritz Fischer
1989 Austria Feistritz  NRD
Frank Luck
Andre Sehmisch
Birk Anders
Frank-Peter Roetsch
 ZSRR
Jurij Kaszkarow
Siergiej Czepikow
Aleksander Popow
Siergiej Bułygin
 Norwegia
Geir Einang
Sylfest Glimsdal
Gisle Fenne
Eirik Kvalfoss
1990 Finlandia Kontiolahti  Włochy
Pieralberto Carrara
Wilfried Pallhuber
Johann Passler
Andreas Zingerle
 Francja
Christian Dumont
Xavier Blond
Hervé Flandin
Thierry Gerbier
 NRD
Frank Luck
Andre Sehmisch
Mark Kirchner
Birk Anders
1991 Finlandia Lahti  Niemcy
Ricco Groß
Frank Luck
Mark Kirchner
Fritz Fischer
 ZSRR
Jurij Kaszkarow
Aleksander Popow
Siergiej Tarasow
Siergiej Czepikow
 Norwegia
Geir Einang
Eirik Kvalfoss
Jon Åge Tyldum
Gisle Fenne
1993 Bułgaria Borowec  Włochy
Wilfried Pallhuber
Johann Passler
Pieralberto Carrara
Andreas Zingerle
 Rosja
Walerij Miedwiedcew
Walerij Kirijenko
Siergiej Tarasow
Siergiej Czepikow
 Niemcy
Sven Fischer
Frank Luck
Mark Kirchner
Jens Steinigen
1995 Włochy Anterselva  Niemcy
Ricco Groß
Mark Kirchner
Frank Luck
Sven Fischer
 Francja
Lionel Laurent
Patrice Bailly-Salins
Thierry Dusserre
Hervé Flandin
 Białoruś
Igor Chochriakow
Aleksander Popow
Oleg Ryżenkow
Wadim Saszurin
1996 Niemcy Ruhpolding  Rosja
Wiktor Majgurow
Władimir Draczow
Siergiej Tarasow
Aleksiej Kobielew
 Niemcy
Ricco Groß
Peter Sendel
Frank Luck
Sven Fischer
 Białoruś
Alaksiej Ajdarau
Oleg Ryżenkow
Wadim Saszurin
Aleksander Popow
1997 Słowacja Brezno-Osrblie  Niemcy
Ricco Groß
Peter Sendel
Sven Fischer
Frank Luck
 Norwegia
Egil Gjelland
Jon Åge Tyldum
Dag Bjørndalen
Ole Einar Bjørndalen
 Włochy
René Cattarinussi
Wilfried Pallhuber
Patrick Favre
Pieralberto Carrara
1999 Finlandia Kontiolahti  Białoruś
Alaksiej Ajdarau
Piotr Iwaszka
Wadim Saszurin
Oleg Ryżenkow
 Rosja
Wiktor Majgurow
Władimir Draczow
Siergiej Rożkow
Pawieł Rostowcew
 Norwegia
Halvard Hanevold
Dag Bjørndalen
Frode Andresen
Ole Einar Bjørndalen
2000 Finlandia Lahti  Rosja
Wiktor Majgurow
Siergiej Rożkow
Władimir Draczow
Pawieł Rostowcew
 Norwegia
Egil Gjelland
Frode Andresen
Halvard Hanevold
Ole Einar Bjørndalen
 Niemcy
Frank Luck
Peter Sendel
Sven Fischer
Ricco Groß
2001 Słowenia Pokljuka  Francja
Gilles Marguet
Vincent Defrasne
Julien Robert
Raphaël Poirée
 Białoruś
Alaksiej Ajdarau
Alaksandr Syman
Oleg Ryżenkow
Wadim Saszurin
 Norwegia
Egil Gjelland
Frode Andresen
Halvard Hanevold
Ole Einar Bjørndalen
2003 Rosja Chanty-Mansyjsk  Niemcy
Peter Sendel
Sven Fischer
Ricco Groß
Frank Luck
 Rosja
Wiktor Majgurow
Pawieł Rostowcew
Siergiej Rożkow
Siergiej Czepikow
 Białoruś
Alaksiej Ajdarau
Władimir Draczow
Rustam Waliullin
Oleg Ryżenkow
2004 Niemcy Oberhof  Niemcy
Frank Luck
Ricco Groß
Sven Fischer
Michael Greis
 Norwegia
Halvard Hanevold
Lars Berger
Egil Gjelland
Ole Einar Bjørndalen
 Francja
Ferreol Cannard
Vincent Defrasne
Julien Robert
Raphaël Poirée
2005 Austria Hochfilzen  Norwegia
Halvard Hanevold
Stian Eckhoff
Egil Gjelland
Ole Einar Bjørndalen
 Rosja
Siergiej Rożkow
Nikołaj Krugłow
Pawieł Rostowcew
Siergiej Czepikow
 Austria
Daniel Mesotitsch
Friedrich Pinter
Wolfgang Rottmann
Christoph Sumann
2007 Włochy Anterselva  Rosja
Iwan Czeriezow
Maksim Czudow
Dmitrij Jaroszenko
Nikołaj Krugłow
 Norwegia
Halvard Hanevold
Lars Berger
Frode Andresen
Ole Einar Bjørndalen
 Niemcy
Michael Rösch
Ricco Groß
Sven Fischer
Michael Greis
2008 Szwecja Östersund  Rosja
Iwan Czeriezow
Nikołaj Krugłow
Dmitrij Jaroszenko
Maksim Czudow
 Norwegia
Emil Hegle Svendsen
Rune Bratsveen
Halvard Hanevold
Ole Einar Bjørndalen
 Niemcy
Michael Rösch
Alexander Wolf
Andreas Birnbacher
Michael Greis
2009 Korea Południowa Pjongczang  Norwegia
Emil Hegle Svendsen
Lars Berger
Halvard Hanevold
Ole Einar Bjørndalen
 Austria
Daniel Mesotitsch
Simon Eder
Dominik Landertinger
Christoph Sumann
 Niemcy
Michael Rösch
Christoph Stephan
Arnd Peiffer
Michael Greis
2011 Rosja Chanty-Mansyjsk  Norwegia
Ole Einar Bjørndalen
Alexander Os
Emil Hegle Svendsen
Tarjei Bø
 Rosja
Anton Szypulin
Jewgienij Ustiugow
Maksim Maksimow
Iwan Czeriezow
 Ukraina
Ołeksandr Biłanenko
Andrij Deryzemla
Serhij Semenow
Serhij Sedniew
2012 Niemcy Ruhpolding  Norwegia
Ole Einar Bjørndalen
Rune Brattsveen
Tarjei Bø
Emil Hegle Svendsen
 Francja
Jean-Guillaume Béatrix
Simon Fourcade
Alexis Bœuf
Martin Fourcade
 Niemcy
Simon Schempp
Andreas Birnbacher
Michael Greis
Arnd Peiffer
2013 Czechy Nové Město  Norwegia
Ole Einar Bjørndalen
Henrik L'Abée-Lund
Tarjei Bø
Emil Hegle Svendsen
 Francja
Simon Fourcade
Jean-Guillaume Béatrix
Alexis Bœuf
Martin Fourcade
 Niemcy
Simon Schempp
Andreas Birnbacher
Arnd Peiffer
Erik Lesser
2015 Finlandia Kontiolahti  Niemcy
Erik Lesser
Daniel Böhm
Arnd Peiffer
Simon Schempp
 Norwegia
Ole Einar Bjørndalen
Tarjei Bø
Johannes Thingnes Bø
Emil Hegle Svendsen
 Francja
Simon Fourcade
Jean-Guillaume Béatrix
Quentin Fillon Maillet
Martin Fourcade
2016 Norwegia Oslo  Norwegia
Ole Einar Bjørndalen
Tarjei Bø
Johannes Thingnes Bø
Emil Hegle Svendsen
 Niemcy
Erik Lesser
Benedikt Doll
Arnd Peiffer
Simon Schempp
 Kanada
Christian Gow
Nathan Smith
Scott Gow
Brendan Green
2017 Austria Hochfilzen  Rosja
Aleksiej Wołkow
Maksim Cwietkow
Anton Babikow
Anton Szypulin
 Francja
Jean-Guillaume Béatrix
Quentin Fillon Maillet
Simon Desthieux
Martin Fourcade
 Austria
Daniel Mesotitsch
Julian Eberhard
Simon Eder
Dominik Landertinger
2019 Szwecja Östersund  Norwegia
Lars Helge Birkeland
Vetle Sjåstad Christiansen
Tarjei Bø
Johannes Thingnes Bø
 Niemcy
Erik Lesser
Roman Rees
Arnd Peiffer
Benedikt Doll
 Rosja
Matwiej Jelisiejew
Nikita Porszniew
Dmitrij Małyszko
Aleksandr Łoginow

Bieg drużynowy[edytuj | edytuj kod]

Rozgrywano w latach 1989-1998.

Rok i miejsce Złoto Srebro Brąz
1989 Austria Feistritz  ZSRR
Jurij Kaszkarow
Siergiej Bułygin
Aleksander Popow
Siergiej Czepikow
 
 RFN
Franz Wudy
Herbert Fritzenwenger
Georg Fischer
Fritz Fischer
 
 NRD
Andreas Heymann
Andre Sehmisch
Raik Dittrich
Steffen Hoos
 
1990 Norwegia Oslo  NRD
Raik Dittrich
Mark Kirchner
Birk Anders
Frank Luck
 
 Czechosłowacja
Tomáš Kos
Ivan Masařík
Jiří Holubec
Jan Matouš
 
 Francja
Christian Dumont
Stéphane Bouthiaux
Hervé Flandin
Thierry Gerbier
 
1991 Finlandia Lahti  Włochy
Hubert Leitgeb
Gottlieb Taschler
Simon Demetz
Wilfried Pallhuber
 
 Norwegia
Sverre Istad
Jon Åge Tyldum
Ivar Ulekleiv
Frode Løberg
 
 ZSRR
Anatolij Żdanowicz
Siergiej Tarasow
Siergiej Czepikow
Walerij Miedwiedcew
 
1992 Rosja Nowosybirsk  WNP
Jewgienij Ried´kin
Anatolij Żdanowicz
Aleksander Popow
Aleksiej Tropnikow
 
 Norwegia
Frode Løberg
Jon Åge Tyldum
Sylfest Glimsdal
Gisle Fenne
 
 Estonia
Aivo Udras
Urmas Kaldvee
Hillar Zahkna
Kalju Ojaste
 
1993 Bułgaria Borowec  Niemcy
Fritz Fischer
Frank Luck
Steffen Hoos
Sven Fischer
 
 Rosja
Aleksiej Kobielew
Walerij Kirijenko
Siergiej Łoskin
Siergiej Czepikow
 
 Francja
Gilles Marguet
Thierry Dusserre
Xavier Blond
Lionel Laurent
 
1994 Kanada Canmore  Włochy
Pieralberto Carrara
Hubert Leitgeb
Andreas Zingerle
Wilfried Pallhuber
 
 Rosja
Władimir Draczow
Aleksiej Kobielew
Walerij Kirijenko
Siergiej Tarasow
 
 Niemcy
Jens Steinigen
Marco Morgenstern
Peter Sendel
Steffen Hoos
 
1995 Włochy Anterselva  Norwegia
Frode Andresen
Dag Bjørndalen
Halvard Hanevold
Jon Åge Tyldum
 
 Czechy
Petr Garabík
Roman Dostál
Jiří Holubec
Ivan Masařík
 
 Francja
Thierry Dusserre
Franck Perrot
Lionel Laurent
Stéphane Bouthiaux
 
1996 Niemcy Ruhpolding  Białoruś
Piotr Iwaszka
Oleg Ryżenkow
Aleksander Popow
Wadim Saszurin
 
 Rosja
Władimir Draczow
Pawieł Muslimow
Wiktor Majgurow
Siergiej Rożkow
 
 Włochy
René Cattarinussi
Hubert Leitgeb
Pieralberto Carrara
Patrick Favre
 
1997 Słowacja Brezno-Osrblie  Białoruś
Oleg Ryżenkow
Piotr Iwaszka
Aleksander Popow
Wadim Saszurin
 
 Niemcy
Carsten Heymann
Mark Kirchner
Frank Luck
Peter Sendel
 
 Polska
Wiesław Ziemianin
Jan Ziemianin
Wojciech Kozub
Tomasz Sikora
 
1998 Austria Hochfilzen  Norwegia
Egil Gjelland
Halvard Hanevold
Sylfest Glimsdal
Ole Einar Bjørndalen
 
 Niemcy
Ricco Groß
Carsten Heymann
Sven Fischer
Frank Luck
 
 Rosja
Władimir Draczow
Aleksiej Kobielew
Siergiej Rożkow
Wiktor Majgurow
 

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

Bieg indywidualny (15 km)[edytuj | edytuj kod]

Początek w 1984. W 1988 r. rozegrano bieg na 10 km.

Rok i miejsce Złoto Srebro Brąz
1984 Francja Chamonix Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Wieniera Czernyszowa Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Ludmiła Zabołotna Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Tatiana Brylina
1985 Szwajcaria Egg am Etzel Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Kaija Parve Norwegia Sanna Grønlid Szwecja Eva Korpela
1986 Szwecja Falun Szwecja Eva Korpela Norwegia Siv Bråten Norwegia Sanna Grønlid
1987 Finlandia Lahti Norwegia Sanna Grønlid Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Kaija Parve Finlandia Tuija Vuoksialo
1988 Francja Chamonix Norwegia Anne Elvebakk Norwegia Elin Kristiansen Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Wieniera Czernyszowa
1989 Austria Feistritz Niemcy Petra Schaaf Norwegia Anne Elvebakk Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Swietłana Dawydowa
1990 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Mińsk Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Swietłana Dawydowa Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Jelena Gołowina Niemcy Petra Schaaf
1991 Finlandia Lahti Niemcy Petra Schaaf Norwegia Grete I. Nykkelmo Bułgaria Iwa Szkodrewa
1993 Bułgaria Borowec Niemcy Petra Schaaf Kanada Myriam Bédard Białoruś Swietłana Paramygina
1995 Włochy Anterselva Francja Corinne Niogret Niemcy Uschi Disl Bułgaria Ekaterina Dafowska
1996 Niemcy Ruhpolding Francja Emmanuelle Claret Rosja Olga Mielnik Ukraina Ołena Petrowa
1997 Słowacja Brezno-Osrblie Szwecja Magdalena Forsberg Ukraina Ołena Zubryłowa¹ Bułgaria Ekaterina Dafowska
1999 Norwegia Oslo Ukraina Ołena Zubryłowa¹ Francja Corinne Niogret Rosja Albina Achatowa
2000 Norwegia Oslo/Holmenkollen Francja Corinne Niogret Chińska Republika Ludowa Yu Shumei Szwecja Magdalena Forsberg
2001 Słowenia Pokljuka Szwecja Magdalena Forsberg Norwegia Liv Grete Skjelbreid Ukraina Ołena Zubryłowa¹
2003 Rosja Chanty-Mansyjsk Czechy Kateřina Holubcová Białoruś Ołena Zubryłowa¹ Norwegia Gunn Margit Andreassen
2004 Niemcy Oberhof Rosja Olga Pylowa Rosja Albina Achatowa Ukraina Ołena Petrowa
2005 Austria Hochfilzen Niemcy Andrea Henkel Chińska Republika Ludowa Sun Ribo Norwegia Linda Tjørhom²
2007 Włochy Anterselva Norwegia Linda Grubben² Francja Florence Baverel-Robert Niemcy Martina Glagow
2008 Szwecja Östersund Rosja Jekatierina Jurjewa Niemcy Martina Glagow Ukraina Oksana Chwostenko
2009 Korea Południowa Pjongczang Niemcy Kati Wilhelm Słowenia Teja Gregorin Norwegia Tora Berger
2011 Rosja Chanty-Mansyjsk Szwecja Helena Ekholm³ Niemcy Tina Bachmann Ukraina Wita Semerenko
2012 Niemcy Ruhpolding Norwegia Tora Berger Francja Marie-Laure Brunet Szwecja Helena Ekholm³
2013 Czechy Nové Město Norwegia Tora Berger Niemcy Andrea Henkel Ukraina Wałentyna Semerenko
2015 Finlandia Kontiolahti Rosja Jekatierina Jurłowa Czechy Gabriela Soukalová Finlandia Kaisa Mäkäräinen
2016 Norwegia Oslo Francja Marie Dorin Habert Francja Anaïs Bescond Niemcy Laura Dahlmeier
2017 Austria Hochfilzen Niemcy Laura Dahlmeier Czechy Gabriela Koukalová Włochy Alexia Runggaldier
2019 Szwecja Östersund Szwecja Hanna Öberg Włochy Lisa Vittozzi Francja Justine Braisaz

(¹ Ołena Zubryłowa jest reprezentantką Białorusi od 2002)
(² Linda Tjørhom wyszła za mąż za Rogera Grubbena w 2006 r.)
(³ Helena Jonsson wyszła za mąż za Davida Ekholma w 2010 r.)
(⁴ Gabriela Soukalová wyszła za mąż za badmintonistę Petra Koukala w 2016 r.)

Sprint (7,5 km)[edytuj | edytuj kod]

Początek w 1984. w 1988 r. rozgrywano bieg na 5 km.

Rok i miejsce Złoto Srebro Brąz
1984 Francja Chamonix Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Wieniera Czernyszowa Norwegia Sanna Grønlid Austria Andrea Grossegger
1985 Szwajcaria Egg am Etzel Norwegia Sanna Grønlid Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Kaija Parve Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Wieniera Czernyszowa
1986 Szwecja Falun Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Kaija Parve Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Nadieżda Biełowa Szwecja Eva Korpela
1987 Finlandia Lahti Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Jelena Gołowina Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Wieniera Czernyszowa Norwegia Anne Elvebakk
1988 Francja Chamonix Niemcy Petra Schaaf Szwecja Eva Korpela Norwegia Anne Elvebakk
1989 Austria Feistritz Norwegia Anne Elvebakk Bułgaria Cwetana Krastewa Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Natalja Prikazczikowa
1990 Norwegia Oslo Norwegia Anne Elvebakk Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Swietłana Dawydowa Norwegia Elin Kristiansen
1991 Finlandia Lahti Norwegia Grete I. Nykkelmo Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Swietłana Dawydowa Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Jelena Gołowina
1993 Bułgaria Borowec Kanada Myriam Bédard Rosja Nadieżda Tałanowa Rosja Jelena Biełowa
1995 Włochy Anterselva Francja Anne Briand Niemcy Uschi Disl Francja Corinne Niogret
1996 Niemcy Ruhpolding Rosja Olga Romaśko Norwegia Ann-Elen Skjelbreid Szwecja Magdalena Wallin¹
1997 Słowacja Brezno-Osrblie Rosja Olga Romaśko Ukraina Ołena Zubryłowa² Szwecja Magdalena Forsberg¹
1999 Finlandia Kontiolahti Niemcy Martina Zellner Szwecja Magdalena Forsberg Ukraina Ołena Zubryłowa²
2000 Norwegia Oslo/Holmenkollen Norwegia Liv Grete Skjelbreid³ Niemcy Katrin Apel Niemcy Martina Zellner
2001 Słowenia Pokljuka Niemcy Kati Wilhelm Niemcy Uschi Disl Norwegia Liv Grete Poirée³
2003 Rosja Chanty-Mansyjsk Francja Sylvie Becaert Ukraina Ołena Petrowa Czechy Kateřina Holubcová
2004 Niemcy Oberhof Norwegia Liv Grete Poirée³ Rosja Anna Bogalij Białoruś Jekatierina Iwanowa
Niemcy Martina Glagow
2005 Austria Hochfilzen Niemcy Uschi Disl Rosja Olga Zajcewa Białoruś Ołena Zubryłowa²
2007 Włochy Anterselva Niemcy Magdalena Neuner Szwecja Anna Carin Zidek Rosja Natalja Gusiewa
2008 Szwecja Östersund Niemcy Andrea Henkel Rosja Albina Achatowa Ukraina Oksana Chwostenko
2009 Korea Południowa Pjongczang Niemcy Kati Wilhelm Niemcy Simone Hauswald Rosja Olga Zajcewa
2011 Rosja Chanty-Mansyjsk Niemcy Magdalena Neuner Finlandia Kaisa Mäkäräinen Słowacja Anastasija Kuźmina
2012 Niemcy Ruhpolding Niemcy Magdalena Neuner Białoruś Darja Domraczewa Ukraina Wiktorija Semerenko
2013 Czechy Nové Město Ukraina Ołena Pidhruszna Norwegia Tora Berger Ukraina Wita Semerenko
2015 Finlandia Kontiolahti Francja Marie Dorin Habert Polska Weronika Nowakowska-Ziemniak Ukraina Wałentyna Semerenko
2016 Norwegia Oslo Norwegia Tiril Eckhoff Francja Marie Dorin Habert Niemcy Laura Dahlmeier
2017 Austria Hochfilzen Czechy Gabriela Koukalová Niemcy Laura Dahlmeier Francja Anaïs Chevalier
2019 Szwecja Östersund Słowacja Anastasija Kuźmina Norwegia Ingrid Landmark Tandrevold Niemcy Laura Dahlmeier

(¹ Magdalena Wallin wyszła za mąż za biathlonistę Henrika Forsberga w 1996)
(² Ołena Zubryłowa jest reprezentantką Białorusi od 2002)
(³ Liv Grete Skjelbreid wyszła za mąż za biathlonistę Raphaëla Poirée w 2000)

Bieg pościgowy (10 km)[edytuj | edytuj kod]

Początek w 1997.

Rok i miejsce Złoto Srebro Brąz
1997 Słowacja Brezno-Osrblie Szwecja Magdalena Forsberg Ukraina Ołena Zubryłowa Rosja Olga Romaśko
1998 Słowenia Pokljuka Szwecja Magdalena Forsberg Francja Corinne Niogret Niemcy Martina Zellner
1999 Austria Feistritz Ukraina Ołena Zubryłowa Słowacja Martina Halinárová Niemcy Martina Zellner
2000 Norwegia Oslo/Holmenkollen Szwecja Magdalena Forsberg Niemcy Uschi Disl Francja Florence Baverel-Robert
2001 Słowenia Pokljuka Norwegia Liv Grete Poirée Francja Corinne Niogret Szwecja Magdalena Forsberg
2003 Rosja Chanty-Mansyjsk Francja Sandrine Bailly
Niemcy Martina Glagow
-
Rosja Swietłana Iszmuratowa
2004 Niemcy Oberhof Norwegia Liv Grete Poirée Niemcy Martina Glagow Rosja Anna Bogali
2005 Austria Hochfilzen Niemcy Uschi Disl Chińska Republika Ludowa Liu Xianying Rosja Olga Zajcewa
2007 Włochy Anterselva Niemcy Magdalena Neuner Norwegia Linda Tjørhom Szwecja Anna Carin Zidek
2008 Szwecja Östersund Niemcy Andrea Henkel Rosja Jekatierina Jurjewa Rosja Albina Achatowa
2009 Korea Południowa Pjongczang Szwecja Helena Jonsson¹ Niemcy Kati Wilhelm Rosja Olga Zajcewa
2011 Rosja Chanty-Mansyjsk Finlandia Kaisa Mäkäräinen Niemcy Magdalena Neuner Szwecja Helena Ekholm¹
2012 Niemcy Ruhpolding Białoruś Darja Domraczewa Niemcy Magdalena Neuner Rosja Olga Wiłuchina
2013 Czechy Nové Město Norwegia Tora Berger Polska Krystyna Pałka Ukraina Ołena Pidhruszna
2015 Finlandia Kontiolahti Francja Marie Dorin Habert Niemcy Laura Dahlmeier Polska Weronika Nowakowska-Ziemniak
2016 Norwegia Oslo Niemcy Laura Dahlmeier Włochy Dorothea Wierer Francja Marie Dorin Habert
2017 Austria Hochfilzen Niemcy Laura Dahlmeier Białoruś Darja Domraczewa Czechy Gabriela Koukalová
2019 Szwecja Östersund Niemcy Denise Herrmann Norwegia Tiril Eckhoff Niemcy Laura Dahlmeier

(¹ Helena Jonsson wyszła za mąż za Davida Ekholma w 2010 r.)

Bieg masowy (12,5 km)[edytuj | edytuj kod]

Początek w 1999. W 2002 rozgrywano na dystansie 15 km.

Rok i miejsce Złoto Srebro Brąz
1999 Norwegia Oslo Ukraina Ołena Zubryłowa¹ Ukraina Ołena Petrowa Szwecja Magdalena Forsberg
2000 Norwegia Oslo/Holmenkollen Norwegia Liv Grete Poirée Rosja Galina Kuklewa Francja Corinne Niogret
2001 Słowenia Pokljuka Szwecja Magdalena Forsberg Niemcy Martina Glagow Norwegia Liv Grete Poirée
2002 Norwegia Oslo Ukraina Ołena Zubryłowa¹ Rosja Olga Pylowa Białoruś Olga Nazarowa
2003 Rosja Chanty-Mansyjsk Rosja Albina Achatowa Rosja Swietłana Iszmuratowa Francja Sandrine Bailly
2004 Niemcy Oberhof Norwegia Liv Grete Poirée Niemcy Katrin Apel Francja Sandrine Bailly
2005 Austria Hochfilzen Norwegia Gro M. Istad-Kristiansen Szwecja Anna Carin Zidek Rosja Olga Pylowa
2007 Włochy Anterselva Niemcy Andrea Henkel Niemcy Martina Glagow Niemcy Kati Wilhelm
2008 Szwecja Östersund Niemcy Magdalena Neuner Norwegia Tora Berger Rosja Jekatierina Jurjewa
2009 Korea Południowa Pjongczang Rosja Olga Zajcewa Słowacja Anastasija Kuźmina Szwecja Helena Jonsson
2011 Rosja Chanty-Mansyjsk Niemcy Magdalena Neuner Białoruś Darja Domraczewa Norwegia Tora Berger
2012 Niemcy Ruhpolding Norwegia Tora Berger Francja Marie-Laure Brunet Finlandia Kaisa Mäkäräinen
2013 Czechy Nové Město Białoruś Darja Domraczewa Norwegia Tora Berger Polska Monika Hojnisz
2015 Finlandia Kontiolahti Ukraina Wałentyna Semerenko Niemcy Franziska Preuß Włochy Karin Oberhofer
2016 Norwegia Oslo Francja Marie Dorin Habert Niemcy Laura Dahlmeier Finlandia Kaisa Mäkäräinen
2017 Austria Hochfilzen Niemcy Laura Dahlmeier Stany Zjednoczone Susan Dunklee Finlandia Kaisa Mäkäräinen
2019 Szwecja Östersund Włochy Dorothea Wierer Rosja Jekatierina Jurłowa-Percht Niemcy Denise Herrmann

Sztafeta (4 × 6 km)[edytuj | edytuj kod]

Początek w 1984. W 1991 r. dystans 3 × 5 km. Do 2001 rozgrywano na dystansie 4 × 7,5 km. Obecnie (od 2003 roku) dystans 4 × 6 km.

Rok i miejsce Złoto Srebro Brąz
1984 Francja Chamonix  ZSRR
Wieniera Czernyszowa
Ludmiła Zabołotna
Kaija Parve
 Norwegia
Sanna Grønlid
Gry Østvik
Siv Bråten
 Stany Zjednoczone
Holly Beatie
Julie Newman
Kari Swenson
1985 Szwajcaria Egg am Etzel  ZSRR
Wieniera Czernyszowa
Jelena Gołowina
Kaija Parve
 Norwegia
Sanna Grønlid
Gry Østvik
Siv Bråten
 Finlandia
Pirjo Matilla
Tuija Vuoksialo
Teja Nieminen
1986 Szwecja Falun  ZSRR
Kaija Parve
Nadieżda Biełowa
Wieniera Czernyszowa
 Szwecja
Eva Korpela
Inger Björkbom
Sabine Karlsson
 Norwegia
Sanna Grønlid
Siv Bråten
Anne Elvebakk
1987 Finlandia Lahti  ZSRR
Jelena Gołowina
Wieniera Czernyszowa
Kaija Parve
 Szwecja
Inger Björkbom
Mia Stadig
Eva Korpela
 Norwegia
Anne Elvebakk
Sanna Grønlid
Siv Bråten
1988 Francja Chamonix  ZSRR
Wieniera Czernyszowa
Jelena Gołowina
Kaija Parve
 Norwegia
Elin Kristiansen
Anne Elvebakk
Mona Bollerud
 Szwecja
Eva Korpela
Inger Björkbom
Mia Stadig
1989 Austria Feistritz  ZSRR
Natalja Prikazczikowa
Swietłana Dawydowa
Jelena Gołowina
 Bułgaria
Cwetanka Krastewa
Marija Manołowa
Nadeżda Aleksiewa
 Czechosłowacja
Eva Buresová
Renata Novotná
Jiřina Adamičková
1990 Norwegia Oslo  ZSRR
Jelena Bacewicz
Jelena Gołowina
Swietłana Dawydowa
 Norwegia
Grete Ingeborg Nykkelmo
Anne Elvebakk
Elin Kristiansen
 Finlandia
Tuija Vuoksialo
Seija Hyytiäinen
Pirjo Matila
1991 Finlandia Lahti  ZSRR
Jelena Biełowa
Jelena Gołowina
Swietłana Dawydowa
 Norwegia
Grete Ingeborg Nykkelmo
Anne Elvebakk
Elin Kristiansen
 Niemcy
Uschi Disl
Kerstin Moring
Antje Misersky
1993 Bułgaria Borowec  Czechy
Jana Kulhavá
Jiřina Adamičková
Iveta Knížková
Eva Háková
 Francja
Corinne Niogret
Véronique Claudel
Delphyne Heymann
Anne Briand
 Rosja
Swietłana Paniutina
Nadieżda Tałanowa
Olga Simuszyna
Jelena Biełowa
1995 Włochy Anterselva  Niemcy
Uschi Disl
Antje Harvey
Simone Greiner-Petter-Memm
Petra Schaaf
 Francja
Corinne Niogret
Véronique Claudel
Florence Baverel6
Anne Briand
 Norwegia
Ann-Elen Skjelbreid
Hildegunn Fossen
Annette Sikveland
Gunn Margit Andreassen
1996 Niemcy Ruhpolding  Niemcy
Uschi Disl
Simone Greiner-Petter-Memm
Katrin Apel
Petra Behle
 Francja
Corinne Niogret
Florence Baverel6
Emmanuelle Claret
Anne Briand
 Ukraina
Tetiana Wodopjanowa
Wałentyna Cerbe
Ołena Petrowa
Ołena Zubryłowa¹
1997 Słowacja Brezno-Osrblie  Niemcy
Uschi Disl
Simone Greiner-Petter-Memm
Katrin Apel
Petra Behle
 Norwegia
Ann-Elen Skjelbreid
Annette Sikveland
Liv Grete Skjelbreid²
Gunn Margit Andreassen
 Rosja
Olga Mielnik
Galina Kuklewa
Nadieżda Tałanowa
Olga Romaśko
1999 Finlandia Kontiolahti  Niemcy
Uschi Disl
Simone Greiner-Petter-Memm
Katrin Apel
Martina Zellner
 Rosja
Nadieżda Tałanowa
Galina Kuklewa
Olga Romaśko
Albina Achatowa
 Francja
Delphyne Heymann-Burlet
Florence Baverel
Christelle Gros
Corinne Niogret
2000 Norwegia Oslo/Holmenkollen  Rosja
Olga Pylowa4
Swietłana Czernousowa
Galina Kuklewa
Albina Achatowa
 Niemcy
Uschi Disl
Katrin Apel
Andrea Henkel
Martina Zellner
 Ukraina
Ołena Zubryłowa¹
Ołena Petrowa
Nina Łemesz
Tetiana Wodopjanowa
2001 Słowenia Pokljuka  Rosja
Olga Pylowa4
Anna Bogali
Galina Kuklewa
Swietłana Iszmuratowa
 Niemcy
Uschi Disl
Katrin Apel
Andrea Henkel
Kati Wilhelm
 Ukraina
Ołena Zubryłowa¹
Ołena Petrowa
Nina Łemesz
Tetiana Wodopjanowa
2003 Rosja Chanty-Mansyjsk  Rosja
Albina Achatowa
Swietłana Iszmuratowa
Galina Kuklewa
Swietłana Czernousowa
 Ukraina
Oksana Chwostenko
Iryna Merkuszina
Oksana Jakowlewa
Ołena Petrowa
 Niemcy
Simone Denkinger
Uschi Disl
Kati Wilhelm
Martina Glagow³
2004 Niemcy Oberhof  Norwegia
Linda Tjørhom5
Gro M. Istad-Kristiansen
Gunn Margit Andreassen
Liv Grete Poirée²
 Rosja
Olga Pylowa4
Swietłana Iszmuratowa
Anna Bogali
Albina Achatowa
 Niemcy
Martina Glagow³
Katrin Apel
Simone Denkinger
Kati Wilhelm
2005 Austria Hochfilzen  Rosja
Olga Pylowa4
Swietłana Iszmuratowa
Anna Bogalij-Titowiec
Olga Zajcewa
 Niemcy
Uschi Disl
Katrin Apel
Andrea Henkel
Kati Wilhelm
 Białoruś
Jekatierina Iwanowa
Olga Nazarowa
Ludmiła Ananko
Ołena Zubryłowa¹
2007 Włochy Anterselva  Niemcy
Martina Glagow³
Andrea Henkel
Magdalena Neuner
Kati Wilhelm
 Francja
Delphyne Peretto
Florence Baverel-Robert6
Sylvie Becaert
Sandrine Bailly
 Norwegia
Linda Grubben5
Tora Berger
Ann Kristin Flatland
Jori Mørkve
2008 Szwecja Östersund  Niemcy
Martina Glagow³
Andrea Henkel
Magdalena Neuner
Kati Wilhelm
 Ukraina
Oksana Jakowlewa
Wiktorija Semerenko
Wałentyna Semerenko
Oksana Chwostenko
 Francja
Delphyne Peretto
Marie-Laure Brunet
Sylvie Becaert
Sandrine Bailly
2009 Korea Południowa Pjongczang  Rosja
Swietłana Slepcowa
Anna Bułygina
Olga Miedwiedcewa4
Olga Zajcewa
 Niemcy
Martina Beck³
Magdalena Neuner
Andrea Henkel
Kati Wilhelm
 Francja
Marie-Laure Brunet
Sylvie Becaert
Marie Dorin7
Sandrine Bailly
2011 Rosja Chanty-Mansyjsk  Niemcy
Andrea Henkel
Miriam Gössner
Tina Bachmann
Magdalena Neuner
 Ukraina
Wałentyna Semerenko
Wiktorija Semerenko
Ołena Pidhruszna
Oksana Chwostenko
 Francja
Anais Bescond
Marie-Laure Brunet
Sophie Boilley
Marie Dorin7
2012 Niemcy Ruhpolding  Niemcy
Tina Bachmann
Magdalena Neuner
Miriam Gössner
Andrea Henkel
 Francja
Marie-Laure Brunet
Sophie Boilley
Anais Bescond
Marie Habert7
 Norwegia
Fanny Welle-Strand Horn
Elise Ringen
Synnøve Solemdal
Tora Berger
2013 Czechy Nové Město  Norwegia
Hilde Fenne
Ann Kristin Flatland
Synnøve Solemdal
Tora Berger
 Ukraina
Julija Dżyma
Wita Semerenko
Wałentyna Semerenko
Ołena Pidhruszna
 Włochy
Dorothea Wierer
Nicole Gontier
Michela Ponza
Karin Oberhofer
2015 Finlandia Kontiolahti  Niemcy
Franziska Hildebrand
Franziska Preuß
Vanessa Hinz
Laura Dahlmeier
 Francja
Anaïs Bescond
Enora Latuillière
Justine Braisaz
Marie Dorin Habert
 Włochy
Lisa Vittozzi
Karin Oberhofer
Nicole Gontier
Dorothea Wierer
2016 Norwegia Oslo  Norwegia
Synnøve Solemdal
Fanny Horn Birkeland
Tiril Eckhoff
Marte Olsbu
 Francja
Justine Braisaz
Anais Bescond
Anaïs Chevalier
Marie Dorin Habert
 Niemcy
Franziska Preuß
Franziska Hildebrand
Maren Hammerschmidt
Laura Dahlmeier
2017 Austria Hochfilzen  Niemcy
Vanessa Hinz
Maren Hammerschmidt
Franziska Hildebrand
Laura Dahlmeier
 Ukraina
Iryna Warwyneć
Julija Dżyma
Anastasija Merkuszyna
Ołena Pidhruszna
 Francja
Anaïs Chevalier
Célia Aymonier
Justine Braisaz
Marie Dorin Habert
2019 Szwecja Östersund  Norwegia
Synnøve Solemdal
Ingrid Landmark Tandrevold
Tiril Eckhoff
Marte Olsbu Røiseland
 Szwecja
Linn Persson
Mona Brorsson
Anna Magnusson
Hanna Öberg
 Ukraina
Anastasija Merkuszyna
Wita Semerenko
Julija Dżyma
Wałentyna Semerenko

(¹ Ołena Zubryłowa reprezentuje Białoruś od 2002 r.)
(² Liv Grete Skjelbreid wyszła za mąż za Raphaëla Poirée w 2000 r.)
(³ Martina Glagow wyszła za mąż za austriackiego biathlonistę Günthera Becka w 2008 r.)
(4 Olga Pylowa wyszła za mąż za Walerija Miedwiedcewa, byłego biathlonistę, potem jej trenera; od 2008 r. startuje pod nazwiskiem męża)
(5 Linda Tjørhom wyszła za mąż za trenera biathlonu Rogera Grubbena w 2006 r.)
(6 Florence Baverel wyszła za mąż za biathlonistę Juliena Roberta w 2001 r.)
(7 Marie Dorin wyszła za mąż za Lois Haberta w 2011 r.)

Bieg drużynowy[edytuj | edytuj kod]

Rozgrywano w latach 1989-1998.

Rok i miejsce Złoto Srebro Brąz
1989 Austria Feistritz  ZSRR
Natalja Prikazczikowa
Swietłana Dawydowa
Łuiza Czerepanowa
Jelena Gołowina
 Norwegia
Synnøve Thoresen
Elin Kristiansen
Anne Elvebakk
Mona Bollerud
 RFN
Inga Kesper
Daniela Hörburger
Dorina Pieper
Petra Schaaf
1990 Norwegia Oslo  ZSRR
Jelena Bazewicz
Jelena Gołowina
Swiatłana Paramyhina
Swietłana Dawydowa
 RFN
Irene Schroll
Daniela Hörburger
Inga Kesper
Petra Schaaf
 Bułgaria
Nadeżda Aleksijewa
Iwa Szkodrewa
Marija Manołowa
Zwetanka Krastewa
1991 Finlandia Lahti  ZSRR
Jelena Biełowa
Jelena Gołowina
Swiatłana Paramyhina
Swietłana Dawydowa
 Bułgaria
Marija Manołowa
Silwana Błagojewa
Nadeżda Aleksijewa
Iwa Szkodrewa
 Norwegia
Synnøve Thoresen
Signe Trosten
Hildegunn Fossen
Unni Kristiansen
1992 Rosja Nowosybirsk  Niemcy
Petra Bauer
Petra Schaaf
Uschi Disl
Inga Kesper
 WNP
Jelena Biełowa
Inna Szeszkił
Anfisa Riezcowa
Swietłana Pieczorska
 Czechosłowacja
Gabriela Suvová
Eva Háková
Jana Kulhavá
Jiřina Adamičkova
1993 Bułgaria Borowec  Francja
Nathalie Beausire
Delphyne Heymann
Anne Briand
Corinne Niogret
 Białoruś
Natalia Permiakowa
Natalia Suczewa
Natalia Ryżenkowa
Swiatłana Paramyhina
 Polska
Zofia Kiełpińska
Krystyna Liberda
Anna Stera
Helena Mikołajczyk
1994 Kanada Canmore  Białoruś
Natalia Permiakowa
Natalia Ryżenkowa
Irina Kokouewa
Swiatłana Paramyhina
 Norwegia
Ann-Elen Skjelbreid
Åse Idland
Annette Sikveland
Hildegunn Fossen
 Francja
Emmanuelle Claret
Nathalie Beausire
Corinne Niogret
Véronique Claudel
1995 Włochy Anterselva  Norwegia
Elin Kristiansen
Annette Sikveland
Gunn Margit Andreassen
Ann-Elen Skjelbreid
 Niemcy
Kathi Schwaab
Simone Greiner-Petter-Memm
Uschi Disl
Petra Behle
 Francja
Emmanuelle Claret
Véronique Claudel
Anne Briand
Corinne Niogret
1996 Niemcy Ruhpolding  Niemcy
Katrin Apel
Simone Greiner-Petter-Memm
Uschi Disl
Petra Behle
 Ukraina
Nina Łemesz
Ołena Petrowa
Tetiana Wodopjanowa
Ołena Zubryłowa¹
 Francja
Emmanuelle Claret
Anne Briand
Florence Baverel
Corinne Niogret
1997 Słowacja Brezno-Osrblie  Norwegia
Annette Sikveland
Ann-Elen Skjelbreid
Liv Grete Skjelbreid²
Gunn Margit Andreassen
 Rosja
Olga Romaśko
Anna Wołkowa
Nadieżda Tałanowa
Olga Mielnik
 Ukraina
Ołena Petrowa
Ołena Zubryłowa
Wałentyna Cerbe
Tetiana Wodopjanowa
1998 Austria Hochfilzen  Rosja
Anna Wołkowa
Olga Romaśko
Swietłana Iszmuratowa
Albina Achatowa
 Norwegia
Hildegunn Fossen
Annette Sikveland
Ann-Elen Skjelbreid
Liv Grete Skjelbreid²
 Finlandia
Katja Holanti
Tiina Mikkola
Mari Lampinen
Sanna-Leena Perunka

(¹ Ołena Zubryłowa reprezentuje Białoruś od 2002)
(² Liv Grete Skjelbreid wyszła za mąż za Raphaëla Poirée w 2000)

Sztafeta mieszana[edytuj | edytuj kod]

Sztafeta (2 × 6 km + 2 × 7,5 km)[edytuj | edytuj kod]

Początek w 2005, mistrzostwa rozgrywano w Chanty-Mansyjsku. W 2005 i 2006 roku sztafetę rozgrywano na dystansie 4 x 6 km. Startują w sztafecie dwie zawodniczki i dwóch zawodników.

Rok i miejsce Złoto Srebro Brąz
2005 Rosja Chanty-Mansyjsk  Rosja
Olga Pylowa
Swietłana Iszmuratowa
Iwan Czeriezow
Nikołaj Krugłow
 RosjaII
Anna Bogalij-Titowiec
Olga Zajcewa
Siergiej Czepikow
Siergiej Rożkow
 Niemcy
Uschi Disl
Kati Wilhelm
Michael Greis
Ricco Groß
2006 Słowenia Pokljuka  RosjaII
Anna Bogalij-Titowiec
Siergiej Czepikow
Irina Malgina
Nikołaj Krugłow
 Norwegia
Linda Tjørhom
Halvard Hanevold
Tora Berger
Ole Einar Bjørndalen
 Francja
Florence Baverel-Robert
Vincent Defrasne
Sandrine Bailly
Raphaël Poirée
2007 Włochy Anterselva  Szwecja
Helena Jonsson
Anna Carin Zidek
Björn Ferry
Carl Johan Bergman
 Francja
Florence Baverel-Robert
Vincent Defrasne
Sandrine Bailly
Raphaël Poirée
 Norwegia
Jori Mørkve
Emil Hegle Svendsen
Tora Berger
Frode Andresen
2008 Szwecja Östersund  Niemcy
Sabrina Buchholz
Magdalena Neuner
Andreas Birnbacher
Michael Greis
 Białoruś
Ludmiła Kalinczik
Darja Domraczawa
Rustam Waliullin
Siarhiej Nowikau
 Rosja
Swietłana Slepcowa
Oksana Nieupokojewa
Nikołaj Krugłow
Dmitrij Jaroszenko
2009 Korea Południowa Pjongczang  Francja
Marie-Laure Brunet
Sylvie Becaert
Vincent Defrasne
Simon Fourcade
 Szwecja
Helena Jonsson
Anna Carin Zidek
David Ekholm
Carl Johan Bergman
 Niemcy
Andrea Henkel
Simone Hauswald
Arnd Peiffer
Michael Greis
2010 Rosja Chanty-Mansyjsk  Niemcy
Simone Hauswald
Magdalena Neuner
Simon Schempp
Arnd Peiffer
 Norwegia
Ann Kristin Flatland
Tora Berger
Emil Hegle Svendsen
Ole Einar Bjørndalen
 Szwecja
Helena Jonsson
Anna Carin Zidek
Björn Ferry
Carl Johan Bergman
2011 Rosja Chanty-Mansyjsk  Norwegia
Tora Berger
Ann Kristin Flatland
Ole Einar Bjørndalen
Tarjei Bø
 Niemcy
Andrea Henkel
Magdalena Neuner
Arnd Peiffer
Michael Greis
 Francja
Marie-Laure Brunet
Marie Dorin
Alexis Bœuf
Martin Fourcade
2012 Niemcy Ruhpolding  Norwegia
Tora Berger
Synnøve Solemdal
Ole Einar Bjørndalen
Emil Hegle Svendsen
 Słowenia
Andreja Mali
Teja Gregorin
Klemen Bauer
Jakov Fak¹
 Niemcy
Andrea Henkel
Magdalena Neuner
Andreas Birnbacher
Arnd Peiffer
2013 Czechy Nové Město  Norwegia
Tora Berger
Synnøve Solemdal
Tarjei Bø
Emil Hegle Svendsen
 Francja
Marie-Laure Brunet
Marie Habert
Alexis Bœuf
Martin Fourcade
 Czechy
Veronika Vítková
Gabriela Soukalová
Jaroslav Soukup
Ondřej Moravec
2015 Finlandia Kontiolahti  Czechy
Veronika Vítková
Gabriela Soukalová
Michal Šlesingr
Ondřej Moravec
 Francja
Anaïs Bescond
Marie Dorin Habert
Jean-Guillaume Béatrix
Martin Fourcade
 Norwegia
Fanny Welle-Strand Horn
Tiril Eckhoff
Johannes Thingnes Bø
Tarjei Bø
2016 Norwegia Oslo  Francja
Anaïs Bescond
Marie Dorin Habert
Quentin Fillon Maillet
Martin Fourcade
 Niemcy
Franziska Preuß
Franziska Hildebrand
Arnd Peiffer
Simon Schempp
 Norwegia
Marte Olsbu
Tiril Eckhoff
Johannes Thingnes Bø
Tarjei Bø
2017 Austria Hochfilzen  Niemcy
Vanessa Hinz
Laura Dahlmeier
Arnd Peiffer
Simon Schempp
 Francja
Anaïs Chevalier
Marie Dorin Habert
Quentin Fillon Maillet
Martin Fourcade
 Rosja
Olga Podczufarowa
Tatjana Akimowa
Aleksandr Łoginow
Anton Szypulin
2019 Szwecja Östersund  Norwegia
Marte Olsbu Røiseland
Tiril Eckhoff
Johannes Thingnes Bø
Vetle Sjåstad Christiansen
 Niemcy
Vanessa Hinz
Denise Herrmann
Arnd Peiffer
Benedikt Doll
 Włochy
Lisa Vittozzi
Dorothea Wierer
Lukas Hofer
Dominik Windisch

(¹ Jakov Fak od listopada 2010 reprezentuje Słowenię)

Klasyfikacja medalowa mistrzostw świata[edytuj | edytuj kod]

Stan po MŚ 2019

Miejsce Państwo Gold Silver Bronze Razem
1. Rosja Rosja¹ 71 69 48 188
2. Norwegia Norwegia 68 63 55 186
3. Niemcy Niemcy² 62 47 41 150
4. Francja Francja 29 30 33 92
5. Niemiecka Republika Demokratyczna NRD 19 13 10 42
6. Szwecja Szwecja 13 12 22 47
7. Finlandia Finlandia 10 10 15 35
8. Włochy Włochy 8 6 10 24
9. Ukraina Ukraina 6 10 19 35
10. Białoruś Białoruś 5 9 12 26
11. Czechy Czechy³ 4 5 10 19
12. Austria Austria 2 5 10 17
13. Polska Polska 1 5 6 12
14. Stany Zjednoczone Stany Zjednoczone 1 3 1 5
15. Słowacja Słowacja 1 2 1 4
Słowenia Słowenia 1 2 1 4
17. Kanada Kanada 1 1 1 3
18. Bułgaria Bułgaria 4 4 8
19. Chińska Republika Ludowa Chiny 3 3
20. Rumunia Rumunia 1 1
21. Łotwa Łotwa 2 2
22. Chorwacja Chorwacja 1 1
Estonia Estonia 1 1

(¹ do 1991 roku jako Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich ZSRR, w 1992 roku jako Wspólnota Niepodległych Państw Wspólnota Niepodległych Państw)
(² do 1990 roku jako Niemcy RFN)
(³ do 1992 roku jako Czechosłowacja Czechosłowacja)

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]