Aleksandr Gurjanow

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Aleksandr Gurjanow
Александр Э.Гурьянов
Data i miejsce urodzenia 10 października 1950
Moskwa
Zawód, zajęcie fizyk i historyk, działacz „Memoriału”
Odznaczenia
Krzyż Oficerski Orderu Zasługi RP Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi RP Odznaka honorowa „Za Zasługi dla Ochrony Praw Człowieka”

Aleksandr Gurjanow (Gurianow) (ros. Александр Э. Гурьянов; ur. 10 października 1950 w Moskwie) – rosyjski fizyk i historyk, badacz problematyki zesłań i więzienia ludności polskiej w czasach ZSRR, zatrudniony w Stowarzyszeniu „Memoriał”.

Wychowany w Polsce. Syn architekta Edmunda Goldzamta. Absolwent warszawskiego Liceum im. Reytana (1968) i astronomii na Wydziale Fizyki Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego (1975), w 1985 roku obronił tam pracę doktorską. Od 1978 do 1993 pracował jako naukowiec w Instytucie Fizyki Atmosfery Rosyjskiej Akademii Nauk (do 1991 roku – Akademii Nauk ZSRR).

W 1993 zatrudnił się w moskiewskiej placówce badawczo-oświatowej Stowarzyszenia „Memoriał”: Ośrodku Badań, Informacji i Upowszechniania „Memoriał”. Jest koordynatorem Komisji Polskiej Stowarzyszenia „Memoriał”. Autor licznych publikacji o sowieckich represjach wobec Polaków. Redaktor i współautor pracy Represje przeciw Polakom i obywatelom polskim, wydanej w Moskwie. Współredaktor i współautor serii tomów Indeks Represjonowanych wydawanych przez Ośrodek „Karta” w Warszawie. Z ramienia Memoriału prowadził działania na rzecz sądowej rehabilitacji ofiar zbrodni katyńskiej, a następnie, po oddaleniu przez rosyjski sąd pozwów Memoriału (sąd uznał, że organizacja ta nie reprezentuje poszkodowanych), jako obserwator w procesach przed sądami w Rosji wytoczonych przez rodziny poszkodowanych.

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

  • Gurjanow A., 1994 Cztery deportacje. KARTA: Niezależne pismo historyczne, nr 12. s. 114–136
  • А.Э. Гурьянов, 1997. Польские спецпереселенцы в СССР в 1940–1941 г.г. W zbiorze: Репрессии против поляков и польских граждан. wyd. 1, М., «Звенья», str. 121–122
  • А.Э. Гурьянов, 1997 Масштабы депортации населения в глубь СССР в мае–июне 1941 г. W zbiorze: Репрессии против поляков и польских граждан. wyd. 1, М., «Звенья», str. 137–175
  • Gurjanow A. (współaut.), Deportowani w obwodzie archangielskim. Fundacja Ośrodka Karta

Odznaczenia i nagrody[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]