Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu
Muzeum Wsi Radomskiej
Museum of the Radom village
Dwór z Brzeziec – jeden z obiektów na terenie muzeum
Dwór z Brzeziec – jeden z obiektów na terenie muzeum
Państwo  Polska
Miejscowość Radom
Adres ul. Szydłowiecka 30
26-600 Radom
Data założenia 1977
Zakres zbiorów etnografia
Wielkość zbiorów ponad 60
Dyrektor Ilona Jaroszek-Nowak
Oddziały

Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze

Położenie na mapie Radomia
Mapa lokalizacyjna Radomia
Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu
Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa lokalizacyjna województwa mazowieckiego
Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu
Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu
Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu
Ziemia 51°21′58″N 21°04′57″E/51,366111 21,082500
Strona internetowa muzeum
Wnętrze jednej z chat

Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu – skansen znajdujący się w Radomiu, w województwie mazowieckim. Położone jest na malowniczym, pofałdowanym terenie na południowo-zachodnich obrzeżach miasta, w dolinie Mlecznej. Na obszarze 32 ha zgromadzono ponad 60 obiektów architektury ludowej, głównie drewnianej.

Muzeum prezentuje kulturę oraz budownictwo regionu radomskiego. Wśród unikatowych zbiorów muzeum znajdują się także współcześnie zrekonstruowane zabudowania.

Na terenie Muzeum wyznaczono ścieżkę przyrodniczą biegnącą pomostami ponad mokradłami. Nad jednym ze stawów znajduje się wieża widokowa[1].

Historia[edytuj]

Muzeum powstało w 1977 roku na obrzeżach Radomia, skupiając w jednym miejscu zabytki okręgu oraz ukazując charakterystykę zabudowań w ówczesnych czasach. Od chwili powstania główną rolą muzeum jest gromadzenie i prezentacja zabytków architektury ludowej, oraz domów bogatszych mieszkańców (dwory). Wyodrębnioną częścią ekspozycji jest skansen bartniczo-pszczelarski. Najstarszym z zabytków jest drewniany kościół pw. św. Doroty z Wolanowa (z roku 1749), którego największą wartością jest iluzjonistyczna polichromia przedstawiająca bogate wnętrze barokowej świątyni murowanej. Muzeum posiada także kolekcję wiatraków, prezentującą różne typy tych budowli. Oprócz budynków w muzeum znajdują się oryginalne naczynia, przedmioty codziennego użytku, a także zwierzęta gospodarcze m.in. owce, kozy itp. Dzięki takim rozwiązaniom młodsi mogą w bardziej realny sposób odczuć uroki życia na wsi z początku XX wieku. W skansenie organizowane są również różne imprezy np. Święto Chleba, Święto Ziemniaka czy inscenizacje historyczne.

Muzeum znajduje się na terenie Obszaru Chronionego Krajobrazu "Dolina Kosówki" (nazwa odnosi się do prawego dopływu Mlecznej, którego ujście jest tuż przed terenem skansenu, mylnie nazwana na mocy Uchwały Rady Miasta Radom nr 480/2009 z dnia 23 lutego 2009 r.), z rzadkimi gatunkami roślin, owadów, płazów. Przez rezerwat wiedzie wyodrębniona ścieżka edukacyjna.

Muzeum Wsi Radomskiej posiada też zbiory autarkicznej techniki rolniczej z jedyną w Polsce kolekcją ciągników SAM wytwarzanych w wiejskich zagrodach (rozwijana od roku 2008). Kolekcji towarzyszy archiwum materiałów dotyczących tego specyficznego zjawiska w polskim rolnictwie.

Obiekty[edytuj]

  • kościół parafialny pw. św. Doroty i Jana Ewangelisty z XVIII wieku w Wolanowie

Ciekawostki[edytuj]

  • Przez muzeum przepływa rzeka Mleczna, a w centralnej części skansenu znajduje się staw.
  • Dyrekcja muzeum znajduje się w zabytkowym budynku ekonomii z Wilkowa.
  • Unikatem jest wielka, XIX-wieczna stodoła sześcioboczna z Grójca w stylu, w jakim wznoszono tego typu obiekty na terenie Wielkorusi.
  • Dwupoziomowy kurnik z gołębnikiem z Konar z drugiej połowy XIX w. w stylu występującym na Wyspach Brytyjskich.
  • Co roku na terenie skansenu odbywają się imprezy cykliczne: Uroczystości Bożego Ciała, Sobótki, Lato na Wsi[2].

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]