Parów Cieleszyński

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Parów Cieleszyński
Ilustracja
Wychodnia zlepieńca-piaskowca plejstoceńskiego w Parowie Cieleszyńskim.
rezerwat przyrody
Państwo  Polska
Województwo  kujawsko-pomorskie
Mezoregion Wysoczyzna Świecka
Data utworzenia projektowany
Powierzchnia 36 ha
Położenie na mapie gminy Pruszcz
Mapa lokalizacyjna gminy Pruszcz
Parów Cieleszyński
Parów Cieleszyński
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Parów Cieleszyński
Parów Cieleszyński
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Mapa lokalizacyjna województwa kujawsko-pomorskiego
Parów Cieleszyński
Parów Cieleszyński
Położenie na mapie powiatu świeckiego
Mapa lokalizacyjna powiatu świeckiego
Parów Cieleszyński
Parów Cieleszyński
Ziemia53°16′26″N 18°16′33″E/53,273889 18,275833

Parów Cieleszyński – projektowany rezerwat geomorfologiczny o powierzchni 36 ha, położony w województwie kujawsko-pomorskim, powiecie świeckim, gminie Pruszcz.

Lokalizacja[edytuj | edytuj kod]

Pod względem fizycznogeograficznym rezerwat znajduje się w mezoregionie Wysoczyzna Świecka. Sąsiaduje od zachodu z wsią Cieleszyn, zaś od wschodu z drogą powiatową TrzeciewiecTopolno oraz miejscowością Grabówko, położoną w dolinie Wisły.

Rezerwat jest położony w obrębie Nadwiślańskiego Parku Krajobrazowego.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Projektowany rezerwat obejmuje fragment głębokiego rozgałęzionego parowu na zboczu doliny Wisły, z unikatowym stanowiskiem zlepieńców i piaskowców plejstoceńskich oraz unikatowych w tej części Polski zespołów roślinnych z rzadkimi gatunkami roślin. Zlepieńce powstały na bazie piasków i żwirów wysyconych węglanem wapnia w postaci kalcytu kryptokrystalicznego.

Parów Cieleszyński porośnięty jest w 90% lasem, a pozostałą część zajmują pastwiska. Drzewostan tworzy głównie dąb szypułkowy i lipa drobnolistna, a w domieszce występuje sosna zwyczajna i brzoza brodawkowata. W warstwie krzewów występują: wiciokrzew suchodrzew, wiąz pospolity, leszczyna i bez czarny. W dnie parowu płynie strumień Struga Niewieścińska, którego otoczenie zajmuje łęg olchowy (olsza czarna i olsza szara). W 2003 roku w parowie utworzono ścieżkę dydaktyczną składającą się z sześciu stanowisk[1].

Szlaki turystyczne[edytuj | edytuj kod]

Około 1 km na wschód od rezerwatu przebiega szlak turystyczny zielony pieszy szlak turystycznyNadwiślańskiBydgoszcz LeśnaŚwiecie 52 km[2]. Podążając nim pieszo lub rowerem można zwiedzić rezerwaty rozlokowane na lewym zboczu Doliny Wisły:

  1. Kozielec (projektowany rezerwat florystyczny),
  2. Parów Cieleszyński,
  3. Ostnicowe Parowy Gruczna (stepowy).

Do ciekawych formacji należą również: użytek ekologiczny „Prodnia” w miejscu maksymalnego zwężenia Doliny Dolnej Wisły, w miejscowości Jarużyn oraz pomnik przyrodyJaskinia Bajka” w Gądeczu.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Parów Cieleszyński. Zespół Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-10-02)].
  2. Bykowski Włodzimierz: Weekend w drodze. Interaktywny przewodnik rowerowy okolic Bydgoszczy. Wydawnictwo Aperion. Bydgoszcz 1999, ​ISBN 83-911441-0-0​.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Marcysiak Katarzyna, Ochrona przyrody – Bydgoszcz i okolice [w:] Przyroda Bydgoszczy, Józef Banaszak (red.), Bydgoszcz: Wydawnictwo Akademii Bydgoskiej im. Kazimierza Wielkiego, 2004, ISBN 83-7096-531-8, OCLC 749637427.