Pierre Richard

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pierre Richard
Ilustracja
Pierre Richard (2010)
Imię i nazwisko

Pierre-Richard Maurice Charles Léopold Defays

Data i miejsce urodzenia

16 sierpnia 1934
Valenciennes

Zawód

aktor, scenarzysta, reżyser, producent filmowy

Współmałżonek

Ceyla Lacerda

Lata aktywności

od 1967

Pierre Richard, właśc. Pierre Richard Charles Léopold Defays (ur. 16 sierpnia 1934 w Valenciennes) – francuski aktor komediowy, scenarzysta i reżyser.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w rodzinie mieszczańskiej z Valenciennes jako syn Madeleine Paolassini i Maurice’a Henriego Victora Leopolda Defaysa[1]. Jest wnukiem Léopolda Defaysa, który był dyrektorem firmy Escaut-et-Meuse. Jego imię pochodzi od pseudonimu Pierre Richard-Willm, który był ulubionym aktorem jego matki. Spędził dzieciństwo i część nastoletnich lat w swoim rodzinnym mieście, gdzie był uczniem liceum Henri-Wallon. Regularnie opuszczał lekcje, aby chodzić do kina, a po obejrzeniu komedii muzycznej Up in Arms (1944) z Dannym Kaye ujawnił jego powołanie. Zostało to przyjęte z umiarkowanym entuzjazmem przez jego rodzinę, ale mimo to zdecydował się pojechać do Paryża, aby studiować sztuki dramatyczne w słynnej Ecole Charles Dullin. Studiował też kinezyterapię, aby w razie potrzeby mieć wyjście awaryjne.

Karierę aktorską zapoczątkował w trupie Maurice’a Béjarta[2]. Grał też w teatrze, gdzie pracował z Antoine’em Bourseillerem. Występował w paryskim kabarecie L’Écluse, w towarzystwie Victora Lanoux, gdzie stworzył wizerunek dziwaka, zarówno nieśmiałego, jak i roztargnionego[3].

Po debiucie ekranowym w dramacie francusko-włoskim Jacquesa Beckera Montparnasse 1919 (1958) u boku Gérarda Philipe’a i Anouk Aimée, przyjął rolę Coliberta w komedii Szczęśliwy Aleksander (Alexandre le bienheureux, 1968) z udziałem Philippe’a Noireta. W 1970 zadebiutował jako reżyser komedii romantycznej Roztargniony, gdzie zagrał projektanta Pierre’a Malaqueta, który zostaje zatrudniony w największej, paryskiej agencji reklamowej. W trzech filmach stworzył komediowy duet z Gérardem Depardieu: Pechowiec (1981), Trzech ojców (1983) i Zbiegowie (1986).

Rozwiedziony, ojciec bliźniaków – Oliviera i Christophe’a.

W 2006 Francuska Akademia Filmowa przyznała mu honorowego Cezara[4].

Wybrana filmografia[edytuj | edytuj kod]

Aktor odbiera honorowego Cezara, podczas 31. edycji (2006)

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Pierre Richard. Geni. [dostęp 2021-11-12]. (ang.).
  2. Pierre Richard Biography (1934-). AlloCiné. [dostęp 2021-12-18]. (fr.).
  3. Sandra Brennan: Pierre Richard Biography. AllMovie. [dostęp 2021-12-18]. (ang.).
  4. Pierre Richard Awards. AllMovie. [dostęp 2021-12-18]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]