Gérard Philipe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Gérard Philipe
Ilustracja
Gérard Philipe 1955
Data i miejsce urodzenia

4 grudnia 1922
Cannes

Data i miejsce śmierci

25 listopada 1959
Paryż

Zawód

aktor

Strona internetowa

Gérard Philipe (ur. 4 grudnia 1922 w Cannes, zm. 25 listopada 1959 w Paryżu) – francuski aktor teatralny i filmowy. W latach 1944–1959 wystąpił w 34 filmach fabularnych.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się na południu Francji, tuż przy granicy z Włochami. Uczył się w szkole średniej u księży marianów w Cannes. W 1941 zadebiutował na scenie w Nicei, w dramacie Alberta Camusa Kaligula. Reżyser filmowy Marc Allégret odkrył jego talent aktorski i umożliwił mu studia w szkole aktorskiej w Cannes, a następnie od 1943 w Conservatoire national supérieur d’art dramatique (Konserwatorium Sztuki Dramatycznej) w Paryżu. W 1944 brał udział w walkach o wyzwolenie Paryża w szeregach Résistance – mimo sprzeciwu ojca, niemieckiego kolaboranta, którego po wojnie aresztowano i tylko ucieczka do Hiszpanii uratowała go przed skazaniem.

Po kilku drobnych rolach filmowych odniósł w 1947 sukces w filmie reż. Claude Autant-Lara Diabeł wcielony. W 1951 został zaangażowany do Théâtre National Populaire (TNP) Jeana Vilara w Paryżu (w zespole tego teatru w 1954 występował w Warszawie (Teatr Narodowy i sportowa Hala Gwardii), Krakowie (Teatr im. Juliusza Słowackiego) i Katowicach (d. Teatr Polski). Największym sukcesem filmowym okazał się nakręcony w 1952 Fanfan Tulipan (reż. Christian-Jaque) z udziałem Giny Lollobrigidy.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Jego ojciec Marcel Philip był adwokatem. Sam dodał "e" na końcu nazwiska wierząc, że to przyniesie mu szczęście.

W 1951 ożenił się z aktorką i pisarką Nicole Fourcade (1917–1990), z którą miał dwoje dzieci, córkę Annę-Marię i syna Oliviera.

Zmarł na raka wątroby w wieku 37 lat. Pochowany w kostiumie Cyda z dramatu Corneille’a na cmentarzu w miasteczku Ramatuelle k. Saint-Tropez.

Spektaklografia[edytuj | edytuj kod]

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Anne Philipe i Claude Roy, Gérard Philipe, Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe, Warszawa 1973

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]