Michèle Morgan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Michèle Morgan
Michèle Morgan (1995)
Michèle Morgan (1995)
Imię i nazwisko Simone Renée Roussel
Data i miejsce urodzenia 29 lutego 1920
Neuilly-sur-Seine
Zawód aktorka
Współmałżonek 1. William Marshall
2. Henri Vidal
3. Gérard Oury
Odznaczenia
Wielki Oficer Orderu Narodowego Legii Honorowej (Francja) Komandor Orderu Narodowego Legii Honorowej (Francja) Kawaler Orderu Narodowego Legii Honorowej (Francja) Oficer Orderu Narodowego Zasługi (Francja) Kawaler Orderu Sztuki i Literatury (Francja)
M.M. w filmie Joan of Paris, 1942

Michèle Morgan, właśc. Simone Renée Roussel (ur. 29 lutego 1920 w Neuilly-sur-Seine)[1] – francuska aktorka filmowa, telewizyjna i teatralna. Była niekwestionowaną gwiazdą francuskiego kina od lat 30. do 60. XX w.

Życiorys[edytuj]

Jako piętnastolatka przeniosła się ze swojej rodzinnej miejscowości do pobliskiego Paryża, gdzie pobierała lekcje gry aktorskiej i zadebiutowała na dużym ekranie, występując początkowo w nieznaczących epizodach. Na jej nieprzeciętną urodę zwrócił uwagę reżyser Marc Allégret, który zaproponował jej główną rolę w filmie Serce Paryża (1937).

Rozgłos ogólnoświatowy przyniosła jej rola w Ludziach za mgłą (1938) Marcela Carné, gdzie zagrała u boku legendarnego Jeana Gabina. Z aktorem tym spotkała się ponownie na planie filmu S.O.S. (1941). Obydwa obrazy ugruntowały jej pozycję w kinie francuskim.

Gdy we Francji rozpoczęła się niemiecka okupacja, Morgan wyjechała do USA, gdzie kontynuowała karierę, ale bez większych sukcesów. Najbardziej znanym filmem hollywoodzkim z jej udziałem była Droga do Marsylii (1944) Michaela Curtiza.

Po wojnie aktorka powróciła do Francji, gdzie zaczęła ponownie odnosić sukcesy, głównie za sprawą współpracy z reżyserem Jeanem Delannoy. Za rolę niewidomej Gertrudy w jego Symfonii pastoralnej (1946) Morgan otrzymała nagrodę Złotej Palmy dla najlepszej aktorki na pierwszym w historii festiwalu w Cannes. U Delannoy zagrała także postać Joanny d'Arc w nowelowym filmie Elżbieta, Joanna, Lizystrata (1954) oraz artystki cyrkowej w Obsesji (1954).

Występowała w filmach największych reżyserów francuskich, takich jak René Clair, Yves Allégret, Claude Autant-Lara, René Clément, André Cayatte, Claude Chabrol czy Claude Lelouch.

Od końca lat 60. pojawiała się w filmach, teatrze i telewizji jedynie sporadycznie. Czas poświęcała głównie swojej wielkiej pasji, czyli malowaniu obrazów. W 1977 opublikowała autobiografię pt. Avec ces yeux-là.

W uznaniu dla jej zasług dla francuskiego kina w 1969 została kawalerem Legii Honorowej. Jest również laureatką honorowego Cezara (1992) oraz Złotego Lwa na MFF w Wenecji (1996) za całokształt twórczości.

Morgan była trzykrotnie zamężna. Pierwsze małżeństwo, zawarte w 1942 w czasie pobytu w Hollywood z amerykańskim aktorem Williamem Marshallem, zakończyło się rozwodem w 1948. Para miała syna, Mike'a Marshalla (1944-2005), który był jedynym dzieckiem Morgan i swoją karierę zawodową również związał z aktorstwem.

Drugim mężem Michèle Morgan był francuski aktor Henri Vidal. Wzięli ślub w 1950 i byli razem aż do jego niespodziewanej śmierci w 1959. Kolejne, trzecie małżeństwo aktorki ze znanym francuskim reżyserem Gérardem Oury trwało 46 lat (od 1960 do jego śmierci w lipcu 2006).

Morgan ma sześcioro wnuków, w tym modelkę i aktorkę Sarę Marshall.

Odznaczenia[edytuj]

Wybrana filmografia[edytuj]

Oczami wspomnień (Aux yeux du souvenir)
  • 1950 Szklany zamek (Le château de verre)
  • 1952 Minuta prawdy (La minute de vérité)
Siedem grzechów głównych (Les sept péchés capitaux)
Obsesja (Obsession)
Perła nocy (Marguerite de la nuit)
  • 1958 Le miroir à deux faces
  • 1959 Ludzie w hotelu (Menschen im Hotel)
  • 1960 Fortunat
  • 1961 Les lions sont lâchés
  • 1962 Landru
  • 1964 Les pas perdu
Les yeux cernés

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]