Sclerophrys regularis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sclerophrys regularis
(Reuss, 1833)
Sclerophrys regularis
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada płazy
Rząd płazy bezogonowe
Podrząd Neobatrachia
Rodzina ropuchowate
Rodzaj Sclerophrys
Gatunek Sclerophrys regularis
Synonimy

Bufo regularis Reuss, 1833
Amietophrynus regularis (Reuss, 1833)
? Sclerophrys chudeaui (Chabanaud, 1919)

Kategoria zagrożenia (CKGZ)[1]
Status iucn3.1 LC pl.svg

Sclerophrys regularisafrykański gatunek płazów bezogonowych należący do rodziny ropuchowatych.

Systematyka[edytuj | edytuj kod]

W przeszłości zaliczano go do licznego rodzaju Bufo[1].

Być może Sclerophrys chudeaui (Chabanaud, 1919) stanowi ten sam gatunek[1].

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Zwierzę to posiada szeroki zasięg występowania. Na północnym wschodzie osiąga deltę Nilu, w Egipcie występuje wzdłuż rzeki i na kilku mniejszych stanowiskach na zachód od niej. W północnym Sudanie także płaz bytuje w okolicach Nilu, w południowym i wschodnim zajmuje on już znacznie większe tereny. Północna granica zasięgu przesuwa się teraz od Sudanu na północny zachód, odcinając południe Czadu i Nigru, w środkowym Mali przebiega ona już bardziej równoleżnikowo, zmierzając do południowej Mauretanii, gdzie osiąga Ocean Atlantycki, a dalej granica przebiega już na południe wybrzeżem aż do Angoli. Wobec tego jako miejsca, gdzie spotkać można tego płaza, wymienić należy całe terytoria takich krajów, jak Senegal, Gambia, Gwinea Bissau, Gwinea, Sierra Leone, Liberia, Wybrzeże Kości Słoniowej, Ghana, Burkina Faso, Togo, Benin i Nigeria. W sąsiadującym z nią Kamerunie Sclerophrys regularis nie występuje tylko na południu, gdzie można go spotkać jedynie na zachodzie, wzdłuż wybrzeża. Podobnie żyje on tylko na zachodnim wybrzeżu Afryki w Gwinei Równikowej, Gabonie i Kongu, a także w Angoli. W Demokratycznej Republice Konga notuje się go nie tylko na zachodzie, ale również na północnym wschodzie tego dużego kraju. W Republice Środkowoafrykańskiej nie spotyka się go tylko na południu. Podobnie sytuacja wygląda w Ugandzie, a w Rwandzie gatunek ogranicza się do północy kraju. Na wschodzie jego zasięg obejmuje jeszcze północno-zachodnią Kenię i zachodnią oraz środkową Etiopię, jak i część zachodniej Erytrei[1][2]. Obecność płaza w Togo, Gwinei Równikowej, Erytrei, Gambii i Mauretanii nie została potwierdzona. Podobnie podejrzewa się go w Dżibuti, Burundi i Tanzanii[1].

Zwierzę to zasiedla sawanny, przy czym zarówno te suche, jak i wilgotne, w tym zadrzewione, a także tereny trawiaste i okolice lasu. Dobrze radzi sobie w środowisku zmienionym rolniczo. Jak podaje IUCN, preferuje on jednakże tereny wilgotne, co sprawia, że na suchych zastępują go spokrewnione z nim gatunki Sclerophrys garmani i Sclerophrys xeros, lepiej radzące sobie w takich warunkach[1].

Rozmnażanie[edytuj | edytuj kod]

Rozród przebiega w środowisku wodnym. O ile zwierzęta te wybierają wody płynące, to unikają w nich głównego nurtu[1].

Status[edytuj | edytuj kod]

Występuje licznie, a jego populacja utrzymuje się na stałym poziomie[1].

Wydaje się, że pomimo odłowów w Egipcie gatunek nie jest zagrożony[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h i Amietophrynus regularis [w:] The IUCN Red List of Threatened Species [online] [dostęp 2009-07-24] (ang.).
  2. Mapa zasięgu według IUCN (ang.). [dostęp 2016-01-21].