Smart (marka samochodów)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Smart
Logo
Ilustracja
Państwo

 Niemcy

Siedziba

Böblingen

Data założenia

1994

brak współrzędnych
Strona internetowa

Smart (zapis stylizowany: smart[1]) – niemiecka marka miejskich samochodów osobowych utworzona w 1994 w Böblingen. Od 2020 produkuje wyłącznie samochody elektryczne. Samochody marki Smart sprzedawane są w 46 krajach[2], natomiast produkcja modelu Fortwo przekroczyła 1,7 mln sztuk pod koniec stycznia 2015[3][4][5].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Smart Fortwo I
Smart Forfour
Smart Roadster
Smart EQ Forfour

Pomysłodawcą stworzenia Smarta był szwajcarski przedsiębiorca Nicolas Hayek, założyciel i właściciel firmy produkującej zegarki Swatch. Do realizacji swojej idei udało mu się przekonać na początku lat 90. XX wieku firmę Daimler AG, z którą zawiązał spółkę Mercedes-Swatch. Przyjęto, że samochód będzie wzorowany na pomyśle i studyjnych rozwiązaniach autorstwa Johanna Tomforde z 1972 r.

Początkowo współpraca układała się pomyślnie, jednak z czasem drogi kontrahentów rozeszły się. Nicolas Hayek uważał, że nowy samochód powinien być: pojazdem maleńkim, dla dwóch osób, z bagażnikiem na skrzynkę piwa, tanim jak auto z drugiej ręki, a jednocześnie bezpiecznym i wygodnym jak samochód normalnych rozmiarów. Koncern Daimler-Benz natomiast był nastawiony na zyski oraz opierał się na badaniach rynku.

W 1994 Daimler-Benz powołał spółkę Smart GmbH. Siedzibą firmy smart jest niemieckie miasto Böblingen, główny zakład produkcyjny znajduje się natomiast we francuskim Hambach. Od 2002 firma Smart GmbH współpracuje z firmą Brabus, która jest odpowiedzialna za dostawy akcesoriów dla wszystkich modeli Smarta, oraz projektowanie i produkcję egzemplarzy specjalnych. Siedzibą spółki smart-Brabus GmbH jest miasto Bottrop. Smart GmbH współpracuje także z japońskim koncernem Mitsubishi.

W 2019 r. Daimler ogłosił zamiar sprzedania chińskiemu koncernowi Geely 50% udziałów w spółce Smart, a nowy właściciel zapowiedział przeniesienie w 2022 produkcji elektrycznych samochodów tej marki do Chin[6].

Jesienią 2019 Smart przedstawił napędzane prądem modele EQ Fortwo i EQ Forfour, które w 2020 zastąpią dotychczasowe modele o tych nazwach napędzane silnikami spalinowymi. W ten sposób, w 2020 Smart stanie się pierwszą w historii motoryzacji marką samochodową, która całkowicie porzuci produkcję samochodów spalinowych na rzecz elektrycznych[7].

Modele samochodów[edytuj | edytuj kod]

Obecnie produkowane[edytuj | edytuj kod]

Historyczne[edytuj | edytuj kod]

Prototypy[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. smart: open your mind, int.smart.com [dostęp 2021-09-26] (ang.).
  2. Celebrating 20 Years of History: smart Hambach Plant Writes Next Chapter of its Success Story, AutoChannel.com [dostęp 2021-09-26] (ang.).
  3. [1][martwy link]
  4. [2][martwy link]
  5. Smart celebrates 1.5 million Fortwo models built, prepares to upgrade factory, Autoblog [dostęp 2021-09-26] (ang.).
  6. Andrzej Kublik, Nowe auta Smart będą tylko z Chin. Daimler dzieli się marką samochodów miejskich, wyborcza.pl, 28 marca 2019 [dostęp 2019-03-29].
  7. Smart is the first car brand to switch to an all-EV lineup, engadget.com [dostęp 2019-11-04] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]