Super Mario Maker 2

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Super Mario Maker 2
Producent Takashi Tezuka
Dystrybutor Nintendo
Seria gier Super Mario Maker
Reżyser Yosuke Oshino
Główny programista Fumiya Nakano
Kompozytor Koji Kondo
Aktualna wersja 1.1.0
Data wydania 28.06.2019
Tryby gry gra jednoosobowe, gra wieloosobowa
Kategorie wiekowe PEGI 3
Wymagania sprzętowe
Platforma Nintendo Switch
Nośniki Game Card do Nintendo Switch
Poprzednik Super Mario Maker

Super Mario Maker 2 to gra platformowa z gatunku side-scrollerów, opublikowana przez Nintendo dla hybrydowej konsoli do gier wideo Nintendo Switch. Została wydana 28 czerwca 2019 roku jako kontynuacja gry Super Mario Maker. Gra jest w dużej mierze wzorowana na poprzedniku, w którym to gracze tworzą własne poziomy w stylu różnych gier z serii Super Mario i udostępniają je online. Super Mario Maker 2 wprowadza nowy styl poziomu, oparty na Super Mario 3D World, a także wiele innych funkcji, w tym pochyły teren (ang. "slopes"), modyfikowalny kierunek autoprzewijania, nowych wrogów, motywy i przedmioty, jak również wieloosobowe tryby: współpracy oraz rywalizacji.

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

Podobnie jak jego poprzednik, Super Mario Maker 2 to gra platformowa z przewijaniem w bok, w której gracze tworzą własne poziomy z wykorzystaniem zasobów z całej serii Super Mario i publikują je online, aby inni mogli w nie grać. Gracze mogą wybierać spośród wybranych gier z serii Super Mario, aby oprzeć swój styl wizualny i rozgrywkę, w tym Super Mario Bros., Super Mario Bros. 3, Super Mario World, New Super Mario Bros. U i nowo wprowadzony motyw Super Mario 3D World. Mechanika rozgrywki i zachowania wrogów mogą się różnić w zależności od stylu, a niektóre elementy są ograniczone do określonych stylów.[1][2][3]

Kontynuacja dodaje różne przedmioty i narzędzia, w tym przedmioty i motyw poziomu oparty na Super Mario 3D World. Motyw ten różni się szczególnie od pozostałych czterech, z wieloma unikalnymi cechami i mechaniką rozgrywki.[4] Wprowadza także lokalne i internetowe tryby dla wielu graczy, w tym kooperacyjne tworzenie, w których maksymalnie dwóch graczy może tworzyć etapy jednocześnie; a także pozwalając maksymalnie 4 graczom na granie w poziomy online, kooperacyjnie lub konkurencyjnie.[5] Tak jak poprzednio, zachęca się graczy do dzielenia się stworzonymi poziomami z innymi użytkownikami, którzy teraz mają opcję negatywnej oceny poziomów,

Super Mario Maker 2 zawiera również nową kampanię dla jednego gracza, znaną jako Story Mode. Historia opowiada o Mario pomagającym odbudować Zamek Księżniczki Peach. Gracze muszą przejść przez ponad 100 poziomów stworzonych przez Nintendo, aby zebrać wystarczającą ilość monet, aby odbudować zamek. Postacie niezależne będą także oferować graczom dodatkowe zadania i zadania w całym trybie.[6] Poziomy można dodatkowo zagrać w trybie Endless Challenge, zastępując 100 Mario Challenge z poprzedniej gry.

Opracowanie i wydanie[edytuj | edytuj kod]

Super Mario Maker 2 został po raz pierwszy pokazany podczas prezentacji Nintendo Direct 13 lutego 2019 r. Został wydany na całym świecie dla Nintendo Switch 28 czerwca 2019 r. Nintendo Direct skupiający się wyłącznie na tej grze został nadany 15 maja 2019 r. [7][8][9], Co dostarczyło więcej informacji na temat gry, takich jak nowe funkcje i tryby. Koji Kondo, kompozytor z serii Super Mario, służył jako doradca dźwiękowy gry, a muzykę napisali Atsuko Asahi, Toru Minegishi i Sayako Doi.

W Europie klienci, którzy zamówili pakiet limitowanej edycji gry, mogli otrzymać bezpłatny rysik

Odbiór[edytuj | edytuj kod]

Super Mario Maker 2 otrzymał „ogólnie przychylne recenzje”, według agregatora recenzji Metacritic.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Tom Marks, Super Mario Maker 2 Announced for Nintendo Switch, IGN, 13 lutego 2019 [dostęp 2019-07-01] (ang.).
  2. Nintendo Life, Super Mario Maker 2 Confirmed For Switch, Launches This June, Nintendo Life, 13 lutego 2019 [dostęp 2019-07-01] (ang.).
  3. Kyle Hilliard, Mario Maker 2 Is Heading To Switch, Game Informer [dostęp 2019-07-01] (ang.).
  4. Super Mario Maker 2’s Super Mario 3D World Theme Is Separate From The Others [dostęp 2019-07-01].
  5. Super Mario Maker 2 Multiplayer Includes Co-op And Versus Options [dostęp 2019-07-01].
  6. Super Mario Maker 2 Has Its Own Story Mode [dostęp 2019-07-01].
  7. Allegra Frank, Super Mario Maker 2 comes to Nintendo Switch in June, Polygon, 13 lutego 2019 [dostęp 2019-07-01].
  8. Julia Alexander, Super Mario Maker 2 is coming to the Nintendo Switch, The Verge, 13 lutego 2019 [dostęp 2019-07-01].
  9. Imran Khan, Super Mario Maker 2 Launches On June 28, Game Informer [dostęp 2019-07-01] (ang.).