Super Mario Maker 2

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Super Mario Maker 2
Producent Takashi Tezuka
Wydawca Nintendo
Dystrybutor Nintendo EPD
Seria gier Super Mario Maker
Reżyser Yosuke Oshino
Główny programista Fumiya Nakano
Kompozytor Koji Kondo
Aktualna wersja 3.0.0
Data wydania 28 czerwca 2019
Gatunek Akcja, platformówka
Tryby gry gra jednoosobowe, gra wieloosobowa
Kategorie wiekowe ESRB: E
PEGI: 3
Wymagania sprzętowe
Platforma Nintendo Switch
Nośniki Game Card do Nintendo Switch
Poprzednik Super Mario Maker
Strona internetowa

Super Mario Maker 2gra platformowa z gatunku platformówek. Została wydana 28 czerwca 2019 roku przez Nintendo na hybrydową konsolę do gier wideo Nintendo Switch i stanowi kontynuację gry Super Mario Maker. Gra jest w dużej mierze wzorowana na poprzedniku, w którym to gracze mieli możliwość tworzenia własnych poziomów w stylu różnych gier z serii Super Mario, a następnie udostępniania ich online. Super Mario Maker 2 wprowadza nowy styl poziomów, opartych na Super Mario 3D World, a także wiele innych funkcji, w tym pochyły teren (ang. "slopes"). Nowością jest także modyfikowalny kierunek autoprzewijania, nowi wrogowie, motywy, przedmioty, jak również wieloosobowe tryby rozgrywki – współpracy oraz rywalizacji.

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

Podobnie jak jego poprzednik, Super Mario Maker 2 to gra platformowa z przewijaniem w bok, której główna rozgrywka składa się z tworzenia i przechodzenia poziomów zaprojektowanych przez innych graczy oraz kampanii dla jednego gracza. Posiadający dostęp do zasobów mechanik i obiektów z całej serii Super Mario gracze mogą wybierać styl wizualny i rozgrywkę kreowanego przez siebie poziomu na wzór poszczególnych gier, w tym Super Mario Bros., Super Mario Bros. 3, Super Mario World, New Super Mario Bros. U oraz nowo wprowadzony motyw Super Mario 3D World. W zależności od wyboru, mechanika rozgrywki i zachowania wrogów mogą się od siebie różnić, a niektóre elementy dostępne są jedynie w określonych stylach[1][2][3].

W porównaniu do swojego poprzednika, Super Mario Maker 2 zawiera więcej przedmiotów i narzędzi edycji, w tym przedmioty oraz motyw poziomu oparty na Super Mario 3D World, który szczególnie wyróżnia się na tle pozostałych czterech, posiadając wiele unikalnych cech i mechanik rozgrywki.[4] Wprowadza także lokalne i internetowe tryby dla wielu graczy, w tym kooperacyjne tworzenie, umożliwiające maksymalnie dwóm graczom jednocześnie tworzyć etapy. Kolejnym dodatkiem jest skierowana do maksymalnie czterech graczy opcja przechodzenia poziomu online, kooperacyjnie lub konkurencyjnie.[5] Tak jak poprzednio, zachęca się graczy do dzielenia się stworzonymi przez siebie poziomami z innymi użytkownikami, którzy mają teraz opcję negatywnej oceny poziomów.

Super Mario Maker 2 zawiera również nową kampanię dla jednego gracza, znaną jako Story Mode. Historia opowiada o Mario pomagającym odbudować Zamek Księżniczki Peach. Gracze muszą przejść przez ponad 100 poziomów stworzonych przez Nintendo, aby zebrać wystarczającą ilość monet i odbudować zamek. Postacie niezależne będą także oferować graczom dodatkowe zadania i zadania w całym trybie.[6] Poziomy można dodatkowo zagrać w trybie Endless Challenge, który zastępuje tzw. 100 Mario Challenge z poprzedniej gry.

Opracowanie i wydanie[edytuj | edytuj kod]

Super Mario Maker 2 został po raz pierwszy pokazany podczas prezentacji Nintendo Direct 13 lutego 2019 r. Został wydany na całym świecie dla Nintendo Switch 28 czerwca 2019 r. Nintendo Direct skupiający się wyłącznie na tej grze został nadany 15 maja 2019 r. [7][8][9], co dostarczyło więcej informacji na temat gry, takich jak nowe funkcje i tryby. Koji Kondo, kompozytor z serii Super Mario, służył jako doradca dźwiękowy gry, a muzykę napisali Atsuko Asahi, Toru Minegishi i Sayako Doi.

W Europie klienci, którzy zamówili pakiet limitowanej edycji gry, mogli otrzymać bezpłatny rysik.

Odbiór[edytuj | edytuj kod]

Super Mario Maker 2 otrzymał „ogólnie przychylne recenzje”, według agregatora recenzji Metacritic.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Tom Marks, Super Mario Maker 2 Announced for Nintendo Switch, IGN, 13 lutego 2019 [dostęp 2019-07-01] (ang.).
  2. Nintendo Life, Super Mario Maker 2 Confirmed For Switch, Launches This June, Nintendo Life, 13 lutego 2019 [dostęp 2019-07-01] (ang.).
  3. Kyle Hilliard, Mario Maker 2 Is Heading To Switch, Game Informer [dostęp 2019-07-01] (ang.).
  4. Super Mario Maker 2’s Super Mario 3D World Theme Is Separate From The Others [dostęp 2019-07-01].
  5. Super Mario Maker 2 Multiplayer Includes Co-op And Versus Options [dostęp 2019-07-01].
  6. Super Mario Maker 2 Has Its Own Story Mode [dostęp 2019-07-01].
  7. Allegra Frank, Super Mario Maker 2 comes to Nintendo Switch in June, Polygon, 13 lutego 2019 [dostęp 2019-07-01].
  8. Julia Alexander, Super Mario Maker 2 is coming to the Nintendo Switch, The Verge, 13 lutego 2019 [dostęp 2019-07-01].
  9. Imran Khan, Super Mario Maker 2 Launches On June 28, Game Informer [dostęp 2019-07-01] (ang.).