Przejdź do zawartości

Virtual Boy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Virtual Boy
Ilustracja
Logo konsoli
Typ

Konsola gier wideo

Producent

Nintendo

Generacja

Piąta generacja

Premiera

JP: 21 lipca 1995
Am.Płn.: 14 sierpnia 1995

CPU

NEC V810

Nośniki danych

8 lub 16 bitowe kartridże

Sprzedanych
jednostek

770 000

Poprzednik

Super Nintendo Entertainment System

Następca

Nintendo 64

Konsola wraz z kontrolerem
Gogle konsoli VirtualBoy
Kontroler konsoli

Virtual Boy – konsola Nintendo zaprojektowana przez Gunpei Yokoi, twórcę Game Boya. Miała być rewolucją w świecie konsoli jako pierwsze urządzenie tego typu oferujące grafikę trójwymiarową, jednak okazała się finansowym fiaskiem[1]. Pierwszy raz zaprezentowano ją na pokazie Shoshinka Show w Chibi w Japonii. Konsola nigdy nie trafiła do Europy[2]. W Polsce była dostępna tylko dla dystrybutorów w celach pokazowych na targach komputerowych[3].

Trójwymiarowy obraz generowany był za pomocą zestawu czerwonych diod, oddzielnie dla prawego i lewego oka użytkownika. Aby efekt był pełny, należało przyłożyć głowę do gogli.

Używanie konsoli wymagało ciągłego patrzenia w ekran, który odświeżany był z częstotliwością 50 Hz i oferował tylko kilkanaście odcieni koloru czerwonego. Dłuższe korzystanie z urządzenia mogło powodować bóle głowy i inne dolegliwości (osobom, u których stwierdzono padaczkę, zalecano w ogóle nie korzystać z Virtual Boya). Ze względu na to gry na tę konsolę były wyposażone w funkcję automatycznej pauzy aktywowanej co 15-30 minut.

Na konsolę wydano 22 gry, m.in. 3D Tetris oraz Mario Tennis – większość produkcji nie opuściła Japonii[2].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Next Gazeta.pl – Biznes, Nowe Technologie i Pieniądze [online], gospodarka.gazeta.pl [dostęp 2017-11-27] (pol.).
  2. a b Geek World – daj się pożreć pasji i rozrywce! » Nintendo Virtual Boy – trójwymiarowy śmieć. [dostęp 2012-10-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-04)].
  3. Frogger, Bryś. Gambleriada. „Gambler”. 12/1995, s. 81. Lupus. ,