Susiec

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Susiec
Herb
Herb
Kościół św. Jana Nepomucena
Kościół św. Jana Nepomucena
Państwo  Polska
Województwo lubelskie
Powiat tomaszowski
Gmina Susiec
Liczba ludności (2006) 1300
Strefa numeracyjna (+48) 84
Kod pocztowy 22-672
Tablice rejestracyjne LTM
SIMC 0900494
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa lokalizacyjna województwa lubelskiego
Susiec
Susiec
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Susiec
Susiec
Ziemia 50°24′49″N 23°12′28″E/50,413611 23,207778
Strona internetowa miejscowości
Stacja kolejowa od frontu

Susiecwieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie tomaszowskim, w gminie Susiec. Miejscowość leży na pograniczu Roztocza Środkowego, Roztocza Wschodniego, Równiny Biłgorajskiej i Płaskowyżu Tarnogrodzkiego.

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa zamojskiego.

Miejscowość jest siedzibą gminy Susiec oraz rzymskokatolickiej parafii św. Jana Nepomucena[1].

Historia[edytuj]

Pierwsze informacje pochodzą z 1582[2] roku i traktują o młynach Sikliwców i Świdów na Potoku Łosinieckim. W 1643 r. ordynat Jan "Sobiepan" Zamoyski przeniósł na "uroczysko Susiec" hutę ze wsi Szarowola pod Tomaszowem. W 1748 r. notowano wieś Skwarki (wówczas Skwarniki), 1 stycznia 1989 połączonej z Suścem[3].

W 1800 r. wzniesiono w Suścu kościół, początkowo drewniany, pół wieku później zastąpiony murowanym. Część jego wyposażenia pochodzi z owianego legendami wzgórza Kościółek, położonego w widłach potoku Jeleń i rzeki Tanew (6 km od Suśca), gdzie swego czasu znajdował się klasztor bazylianów.

28 grudnia 1936 r. pod Suścem miała miejsce pierwsza na ziemiach polskich katastrofa lotnicza. Podczas awaryjnego lądowania rozbił się pasażerski dziesięciomiejscowy samolot Lockheed Electra należący do PLL LOT. Zginęły trzy osoby[4].

W Suścu urodził się Sylwester Chęciński – reżyser m.in. takich filmów jak: „Sami Swoi”, „Nie ma mocnych” i „Kochaj albo rzuć”. 5 lipca 2009 roku przy wjeździe do Suśca został odsłonięty pomnik Kargula i Pawlaka – bohaterów filmu „Sami swoi”.

Gospodarka i komunikacja[edytuj]

Współcześnie, gospodarczo największe znaczenie ma obsługa ruchu turystycznego (znajduje się tu wiele obiektów noclegowych, liczne kwatery agroturystyczne, w sezonie letnim dodatkowo schronisko młodzieżowe PTSM, pól namiotowych, biwaków i pensjonatów), rolnictwo oraz gospodarka leśna. Na teremie gminy znajduje się wiele tartaków i zakładów obróbki drewna.

Przez miejscowość przebiega droga powiatowa między Józefowem a Tomaszowem Lubelskim. Odbiega stąd również droga na południe w kierunku Narola i Cieszanowa (woj. podkarpackie). Znajduje się tu ponadto stacja kolejowa. Do 31 VIII 2009 r. zatrzymywała się na niej codziennie jedna para pociągów - było to dzienne połączenie "Roztocze" Zamość - Rzeszów - Wrocław, oraz sezonowy pociąg "Solina" relacji Warszawa - Lublin - Bełżec, kursujący w wakacje codziennie, ponadto w weekendy w maju i czerwcu. Od 1 IX 2009 r. PKP Intercity zawiesiły pociągi (na krótko wprowadzono w ich miejsce autobusy komunikacji zastępczej, ostatecznie zawieszonej od 13 XII 2009 r.). Obecnie w okresie długiego weekendu majowego oraz wakacji szkolnych kursują trzy-cztery pary pociągów REGIO organizowanych przez Przewozy Regionalne na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego, na trasie Lublin - Zamość - Bełżec - Jarosław i Jarosław - Bełżec - Zamość - Lublin. Pociągi te umożliwiają wygodny i szybki dojazd rano i wieczorem zwiększając dostępność komunikacyjną Suśca i Roztocza. Pociągi REGIO są skomunikowane w Lublinie z pociągami TLK w relacji Warszawa - Lublin umożliwiając dojazd z pozostałych części kraju.

Turystyka[edytuj]

W najbliższej okolicy znajdują się m.in.: Zwierzyniec, wiele szlaków turystycznych o bardzo dużych walorach edukacyjnych i krajoznawczych, prowadzących m.in. przez rezerwat Czartowe Pole, progi rzeczne na Tanwi i Jeleniu, Hamernię, a także muzeum-obóz zagłady i cmentarz wojenny w Błudku. Przez Susiec przebiega kilka roztoczańskich pieszych szlaków turystycznych.

 • Szlak "szumów" szlak turystyczny niebieski : Susiec - Rebizanty (rez. "Nad Tanwią") - Susiec; długość 17 km
 • Szlak "walk partyzanckich" szlak turystyczny czarny : Tomaszów Lubelski - Susiec - Osuchy - Bidaczów; długość ok. 102 km
 • Szlak "południowy" szlak turystyczny żółty : Susiec - Narol; długość ok. 17 km
 • Szlak "im. W. Podobińskiej" szlak turystyczny zielony : Susiec - Krasnobród - Zamość; długość ok. 56 km
 • Szlak "krawędziowy" szlak turystyczny czerwony : Susiec - Józefów - Zwierzyniec; długość ok. 53 km

Ponadto przez Susiec przebiega Centralny Szlak Rowerowy Roztocza (czerwony) Kraśnik - Hrebenne - Lwów - długość podstawowa 180 km oraz rowerowa "trasa do Borowych Młynów" (niebieska), mająca formę pętli Susiec - Błudek - Borowe Młyny - Susiec - długość ok. 30 km[5]. W pobliżu znajduje się też odcinek trasy kajakowej na Tanwi: Narol - Rebizanty.

W czerwcu każdego roku w Suścu organizowany jest plener malarski uczniów XXXIV Liceum Ogólnokształcącego im. Cervantesa oraz Gimnazjum nr 123 w Warszawie.

Przyroda[edytuj]

Miejscowość atrakcyjna turystycznie, położona na skraju Parku Krajobrazowego Puszczy Solskiej. W pobliżu wiele innych ciekawych miejsc m.in. rezerwaty przyrody:

 • "Nad Tanwią" – rezerwat leśny, przy wsi Rebizanty. Atrakcją są 24 progi skalne na rzece Tanwi, zwane potocznie "szumami" lub "szypotami". Powstały one na skutek ścierania się ze sobą wschodnio- i zachodnioeuropejskiej płyty tektonicznej. W tym miejscu znajduje się fragment granicy pomiędzy tymi płytami. W rezerwacie można zobaczyć wiele rzadkich, chronionych roślin, np. porzeczka alpejska, widłak wroniec, rosiczki, storczyki; zwierząt np. głuszce. W Tanwi występuje pstrąg potokowy, można spotkać lipienie. Dolinę rezerwatu porastają łęgi, zagłębienia terenu olsy, zaś brzegi dolin i wierzchowiny bory sosnowe. Przez rezerwat poprowadzono ścieżkę przyrodniczo-edukacyjną.
 • "Nowiny" – rezerwat torfowiskowy, w pobliżu wsi Nowiny, ochronie poddano tu cenne obszary bagienne i torfowiskowe, liczne jeziorka śródleśne. Wiele cennych roślin bagiennych. Obszar trudno dostępny dla zwiedzających.
 • "Czartowe Pole" – rezerwat leśny, graniczy ze wsią Hamernia (Gmina Józefów), liczne progi skalne na rzece Sopot, podobnie jak w przypadku szumów na Tanwi, jednak w odróżnieniu od niej mniej regularne i z uwagi na wysokie, strome zbocza doliny trudniej dostępne, przez co sprawiają wrażenie dzikości i naturalności przyrody w tym miejscu. Dno doliny porastają piękne łęgi olszowo-jesionowe, wierzchowiny bory sosnowe. W rezerwacie znajdują się ruiny papierni Zamojskich. Przez ten teren poprowadzono ścieżkę przyrodniczo-edukacyjną.

Wszystkie powyższe obiekty znajdują się na terenie administrowanym przez Nadleśnictwo Józefów. Inne ciekawe obiekty to m.in.:

 • Wodospad na rzece Jeleń – wysokość ok. 1,5 m, w niewielkiej odległości 3 inne, nieco mniejsze, mało znane wodospady. Dojście pieszymi szlakami turystycznymi - niebieskim i żółtym.
 • Wzgórze Wapielnia – 385 m n.p.m. najwyższe wzgórze Roztocza Środkowego, zbudowane ze skałek ostańcowych. Dojście zielonym pieszym szlakiem turystycznym.
 • Kościółek – wzgórze w widłach rzek Tanew i Jeleń, otoczone trudno dostępnymi olsami i terenami podmokłymi. Na szczycie znajduje się obelisk upamiętniający walki partyzantów tu stacjonujących, podczas II wojny światowej. Widoczne są także ślady osadnictwa (grodziska), z XIII – XVIII wieku. Dojście niebieskim pieszym szlakiem turystycznym.
 • Kamieniołomy w Nowinach i Józefowie – miejsca wydobywania piaskowców, można poznać budowę geologiczną Roztocza oraz przeszłość tej krainy. Liczne skamieniałości, łatwe do odnalezienia.
 • Błudek – miejsce pamięci narodowej, były obóz kaźni. NKWD osadzało tu członków AK. Obecnie obeliski upamiętniające to miejsce oraz cmentarz.

Sport[edytuj]

LKS Szumy Susiec[edytuj]

W Suścu funkcjonuje Ludowy Klub Sportowy Szumy Susiec – amatorski klub piłkarski, założony jako LKS Drewmet Susiec. Obecnie drużyna seniorów gra w grupie II zamojskiej klasy A. Szumy rozgrywają mecze na Stadionie znajdującym się w Suścu.

Przypisy

 1. Parafia na stronie diecezji
 2. Artur Pawłowski: Roztocze - przewodnik. Wyd. II. Pruszków: Oficyna Wydawnicza REWASZ, 2011, s. 160. ISBN 978-83-62460-16-8.
 3. M.P. 1988 nr 35 poz. 323
 4. Robert Horbaczewski. Katastrofa pod Suścem. „Lajf”, 2012-05-01. 
 5. Opisy szlaków: http://www.susiec.com.pl/szlaki-turystyczne-piesze ; http://www.susiec.com.pl/szlaki-trasy-rowerowe

Linki zewnętrzne[edytuj]