Top Gear (czasopismo)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy czasopisma. Zobacz też: magazyn telewizyjny o tej nazwie.
"Top Gear"
Częstotliwość miesięcznik
Wydawca Wielka BrytaniaImmediate Media Company
PolskaRingier Axel Springer Polska
Rodzaj czasopisma motoryzacja
Pierwsze wydanie Wielka Brytaniapaździernik 1993
Polskaluty 2008
Ostatnie wydanie Wielka Brytanianadal wydawany
Polskapaździernik 2016
Format A4
Liczba stron ok. 150

"Top Gear"brytyjski miesięcznik motoryzacyjny wydawany od października 1993 roku przez Immediate Media Company na podstawie licencji, której właścicielem jest spółka BBC Worldwide. Czasopismo powstało na fali popularności programu telewizyjnego Top Gear, emitowanego przez stację BBC Two, i od niego wzięło swoją nazwę.

Pismo wydawane jest na świecie w wielu lokalnych wersjach, m.in. w: Australii, Bułgarii, Chinach, Czechach, Filipinach, Francji, Grecji, Holandii, Indiach, Indonezji, Korei Południowej, Malezji, Nowej Zelandii, Rosji, Rumunii, Singapurze, Szwecji, Tajlandii i Włoszech.

Edycja polska[edytuj]

Polska edycja "Top Gear" ukazywała się od lutego 2008 roku do października 2016 roku. W tym czasie średnia sprzedaż czasopisma spadła z 91945 egzemplarzy w 2008 roku do 23912 egzemplarzy w I półroczu 2016 roku[1]. Początkowo wydawcą polskiej wersji "Top Gear" była spółka Burda Communications, a redaktorem naczelnym Piotr R. Frankowski. Po przejęciu praw do publikacji polskiej edycji przez Ringier Axel Springer Polska[2] obowiązki redaktora naczelnego przejął Szymon Sołtysik. W kwietniu 2012 roku została uruchomiona oficjalna strona internetowa czasopisma. We wrześniu 2016 roku wydawca poinformował, że jego licencja na wydawanie "Top Gear" w Polsce wygasła i że miesięcznik zniknie z rynku w październiku 2016 roku[3]. Łącznie ukazało się 105 numerów.

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]