Turniej o Brązowy Kask

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Turniej o Brązowy Kask – doroczny cykl zawodów organizowanych przez Główną Komisję Sportu Żużlowego, w których uczestniczą zawodnicy do 19. roku życia. Obecnie rozgrywane są dwa półfinały, z których do finału awansuje po ośmiu żużlowców. Zwycięzca otrzymuje puchar Brązowego Kasku. Zawody rozgrywane są według tradycyjnej tabeli 20-biegowej.

Brązowy Kask jest nieoficjalnym turniejem o tytuł najlepszego polskiego młodzieżowca do lat 19. W innych krajach odbywają się oficjalne turnieje mistrzowskie dla tej kategorii wiekowej.

Medaliści[edytuj | edytuj kod]

Rok Miejsce Gold medal with cup.svg Silver medal with cup.svg Bronze medal with cup.svg
1976 → wyniki Łódź Alfred Siekierka
16x16.png Kolejarz Opole
Andrzej Huszcza
16x16.png Falubaz Zielona Góra
Marian Witelus
16x16.png Kolejarz Opole
1977 → wyniki Gdańsk Mieczysław Kmieciak
16x16.png ROW Rybnik
Marek Towalski
16x16.png Stal Gorzów Wielkopolski
Krzysztof Kwiatkowski
16x16.png Stal Toruń
1978 → wyniki Rybnik Mieczysław Kmieciak
16x16.png ROW Rybnik
Bronisław Klimowicz
16x16.png ROW Rybnik
Andrzej Huszcza
16x16.png Falubaz Zielona Góra
1979 → wyniki Częstochowa Józef Kafel
16x16.png Włókniarz Częstochowa
Marek Kępa
16x16.png Motor Lublin
Henryk Jasek
16x16.png Sparta Wrocław
1980 → wyniki Opole Marek Kępa
16x16.png Motor Lublin
Herbert Karwat
16x16.png Kolejarz Opole
Mirosław Berliński
16x16.png Wybrzeże Gdańsk
1981 → wyniki Świętochłowice Mirosław Berliński
16x16.png Wybrzeże Gdańsk
Piotr Podrzycki
16x16.png Start Gniezno
Marek Bzdęga
16x16.png Unia Leszno
1983 → wyniki Ostrów Wlkp. Ryszard Franczyszyn
16x16.png Stal Gorzów Wielkopolski
Krzysztof Bas
16x16.png Śląsk Świętochłowice
Mirosław Daniszewski
16x16.png Stal Gorzów Wielkopolski
1984 → wyniki Bydgoszcz Ryszard Dołomisiewicz
16x16.png Polonia Bydgoszcz
Mirosław Daniszewski
16x16.png Stal Gorzów Wielkopolski
Dariusz Rachwalik
16x16.png Włókniarz Częstochowa
1985 → wyniki 2 rundy Zbigniew Błażejczak
16x16.png Falubaz Zielona Góra
Ryszard Dołomisiewicz
16x16.png Polonia Bydgoszcz
Piotr Świst
16x16.png Stal Gorzów Wielkopolski
1986 → wyniki 2 rundy Piotr Świst
16x16.png Stal Gorzów Wielkopolski
Jarosław Szymkowiak
16x16.png Falubaz Zielona Góra
Sławomir Dudek
16x16.png Falubaz Zielona Góra
1987 → wyniki 2 rundy Piotr Świst
16x16.png Stal Gorzów Wielkopolski
Jarosław Olszewski
16x16.png Wybrzeże Gdańsk
Sławomir Dudek
16x16.png Falubaz Zielona Góra
1988 → wyniki 2 rundy Jarosław Olszewski
16x16.png Wybrzeże Gdańsk
Jacek Woźniak
16x16.png Polonia Bydgoszcz
Krzysztof Kuczwalski
16x16.png Apator Toruń
1989 → wyniki 2 rundy Jacek Rempała
16x16.png Unia Tarnów
Janusz Ślączka
16x16.png Stal Rzeszów
Tomasz Gollob
16x16.png Wybrzeże Gdańsk
1990 → wyniki [a] Tarnów Robert Kużdżał
16x16.png Unia Tarnów
Adam Łabędzki
16x16.png Unia Leszno
Jacek Rempała
16x16.png Unia Tarnów
1991 → wyniki 2 rundy Adam Łabędzki
16x16.png Unia Leszno
Waldemar Szuba
16x16.png Sparta Aspro Wrocław
Tomasz Kornacki
16x16.png Polonia Bydgoszcz
1992 → wyniki Krosno Maciej Bargiel
16x16.png KKŻ Krosno
Piotr Baron
16x16.png Sparta Aspro Wrocław
Ireneusz Kwieciński
16x16.png KKŻ Krosno
1993 → wyniki Tarnów Piotr Baron
16x16.png Sparta Polsat Wrocław
Tomasz Bajerski
16x16.png Apator Elektrim Toruń
Rafał Dobrucki
16x16.png Polonia Piła
1994 → wyniki Piła Waldemar Walczak
16x16.png Apator Elektrim Toruń
Rafał Dobrucki
16x16.png Polonia Piła
Robert Mikołajczak
16x16.png Unia Leszno
1995 → wyniki Lublin Rafał Dobrucki
16x16.png Polonia Piła
Tomasz Poprawski
16x16.png Polonia Jutrzenka Bydgoszcz
Grzegorz Walasek
16x16.png ZKŻ Polmos Beram Zielona Góra
1996 → wyniki Bydgoszcz Damian Baliński
16x16.png Unia Leszno
Marcin Ryczek
16x16.png Polonia Jutrzenka Bydgoszcz
Mariusz Węgrzyk
16x16.png RKM Rybnik
1997 → wyniki Piła Rafał Okoniewski
16x16.png Polonia Philips Piła
Tomasz Cieślewicz
16x16.png Start Gniezno
Mariusz Franków
16x16.png Polonia Philips Piła
1998 → wyniki Ostrów Wlkp. Rafał Okoniewski
16x16.png Polonia Piła
Krzysztof Cegielski
16x16.png Pergo Gorzów Wielkopolski
Paweł Duszyński
16x16.png Trilux Start Gniezno
1999 → wyniki Toruń Rafał Okoniewski
16x16.png Pergo Gorzów Wielkopolski
Tomasz Chrzanowski
16x16.png Apator Netia Toruń
Krzysztof Słaboń
16x16.png Jutrzenka Polonia Bydgoszcz
2000 → wyniki Leszno Roman Chromik
16x16.png RKM Rybnik
Krzysztof Słaboń
16x16.png Polonia Bydgoszcz
Sebastian Smoter
16x16.png ZKŻ Polmos Zielona Góra
2001 → wyniki Gorzów Wlkp. Rafał Szombierski
16x16.png RKM Rybnik
Robert Miśkowiak
16x16.png BGŻ S.A. Polonia Piła
Zbigniew Czerwiński
16x16.png Radson Malma Włókniarz Częstochowa
2002 → wyniki Tarnów Robert Umiński
16x16.png Point S Polonia Bydgoszcz
Norbert Kościuch
16x16.png Unia Leszno
Krzysztof Kasprzak
16x16.png Unia Leszno
2003 → wyniki Toruń Janusz Kołodziej
16x16.png Unia Tarnów
Krzysztof Kasprzak
16x16.png Unia Leszno
Michał Rajkowski
16x16.png Stal Strabag Gorzów Wielkopolski
2004 → wyniki Lublin Adrian Miedziński
16x16.png Apator Adriana Toruń
Paweł Hlib
16x16.png Stal TeleNet Strabag Gorzów Wielkopolski
Krzysztof Buczkowski
16x16.png Kunter GTŻ Grudziądz
2005 → wyniki Zielona Góra Patryk Pawlaszczyk
16x16.png RKM Rybnik
Paweł Hlib
16x16.png Mars RTV AGD Gorzów Wielkopolski
Marcin Jędrzejewski
16x16.png Budlex Polonia Bydgoszcz
2006 → wyniki Opole Mateusz Szczepaniak
16x16.png Złomrex Włókniarz Częstochowa
Mateusz Jurga
16x16.png Unia Leszno
Marcin Jędrzejewski
16x16.png Budlex Polonia Bydgoszcz
2007 → wyniki Gorzów Wlkp. Adam Kajoch
16x16.png Unia Leszno
Michał Mitko
16x16.png RKM Rybnik
Patryk Pawlaszczyk
16x16.png RKM Rybnik
2008 → wyniki Gdańsk Artur Mroczka
16x16.png GTŻ Grudziądz
Maciej Janowski
16x16.png Atlas Wrocław
Adrian Szewczykowski
16x16.png Caelum Stal Gorzów Wielkopolski
2009 → wyniki Wrocław Maciej Janowski
16x16.png Atlas Wrocław
Patryk Dudek
16x16.png Falubaz Zielona Góra
Łukasz Sówka
16x16.png KM Lazur Ostrów Wielkopolski
2010 → wyniki Leszno Patryk Dudek
16x16.png Falubaz Zielona Góra
Maciej Janowski
16x16.png Betard WTS Wrocław
Przemysław Pawlicki
16x16.png Caelum Stal Gorzów Wielkopolski
2011 → wyniki Częstochowa Patryk Dudek
16x16.png Stelmet Falubaz Zielona Góra
Piotr Pawlicki
16x16.png Stokłosa Polonia Piła
Oskar Fajfer
16x16.png Start Gniezno
2012 → wyniki Gdańsk Krystian Pieszczek
16x16.png Lotos Wybrzeże Gdańsk
Piotr Pawlicki
16x16.png Unia Leszno
Kacper Gomólski
16x16.png Azoty Tauron Tarnów
2013 → wyniki Łódź Krystian Pieszczek
16x16.png Renault Zdunek Wybrzeże Gdańsk
Bartosz Zmarzlik
16x16.png Stal Gorzów Wielkopolski
Piotr Pawlicki
16x16.png Fogo Unia Leszno
2014 → wyniki Lublin Adrian Cyfer
16x16.png Stal Gorzów Wielkopolski
Krystian Pieszczek
16x16.png Renault Zdunek Wybrzeże Gdańsk
Kacper Woryna
16x16.png ŻKS ROW Rybnik
2015 → wyniki Rawicz Maksym Drabik
16x16.png Betard Sparta Wrocław
Kacper Woryna
16x16.png ŻKS ROW Rybnik
Damian Dróżdż
16x16.png Betard Sparta Wrocław
2016 → wyniki Opole Bartosz Smektała
16x16.png Fogo Unia Leszno
Daniel Kaczmarek
16x16.png Fogo Unia Leszno
Alex Zgardziński
16x16.png Ekantor.pl Falubaz Zielona Góra
2017 → wyniki [b] Świętochłowice Dominik Kubera
16x16.png Fogo Unia Leszno
Wiktor Lis
16x16.png Fogo Unia Leszno
Bartosz Smektała
16x16.png Fogo Unia Leszno
2018 → wyniki Gniezno Dominik Kubera
16x16.png Fogo Unia Leszno
Patryk Wojdyło
16x16.png Betard Sparta Wrocław
Wiktor Lampart
16x16.png Speed Car Motor Lublin

Klasyfikacja medalowa[edytuj | edytuj kod]

Według zawodników[edytuj | edytuj kod]

Pogrubioną czcionką – zostali zaznaczeni zawodnicy urodzeni w roku 2000 i później.

Lp. Zawodnik Gold medal with cup.svg Silver medal with cup.svg Bronze medal with cup.svg Razem
1. Rafał Okoniewski 3 0 0 3
2. Patryk Dudek 2 1 0 3
Krystian Pieszczek 2 1 0 3
4. Piotr Świst 2 0 1 3
5. Mieczysław Kmieciak 2 0 0 2
Bartosz Smektała 2 0 0 2
Dominik Kubera 2 0 0 2
8. Maciej Janowski 1 2 0 3
9. Rafał Dobrucki 1 1 1 3
10. Marek Kępa 1 1 0 2
Ryszard Dołomisiewicz 1 1 0 2
Jarosław Olszewski 1 1 0 2
Adam Łabędzki 1 1 0 2
Piotr Baron 1 1 0 2
15. Mirosław Berliński 1 0 1 2
Jacek Rempała 1 0 1 2
Patryk Pawlaszczyk 1 0 1 2
18. Alfred Siekierka 1 0 0 1
Józef Kafel 1 0 0 1
Ryszard Franczyszyn 1 0 0 1
Zbigniew Błażejczak 1 0 0 1
Robert Kużdżał 1 0 0 1
Maciej Bargiel 1 0 0 1
Waldemar Walczak 1 0 0 1
Damian Baliński 1 0 0 1
Roman Chromik 1 0 0 1
Rafał Szombierski 1 0 0 1
Robert Umiński 1 0 0 1
Janusz Kołodziej 1 0 0 1
Adrian Miedziński 1 0 0 1
Mateusz Szczepaniak 1 0 0 1
Adam Kajoch 1 0 0 1
Artur Mroczka 1 0 0 1
Adrian Cyfer 1 0 0 1
Maksym Drabik 1 0 0 1
Wiktor Lis 1 0 0 1
37. Piotr Pawlicki 0 2 1 3
38. Paweł Hlib 0 2 0 2
39. Andrzej Huszcza 0 1 1 2
Mirosław Daniszewski 0 1 1 2
Krzysztof Słaboń 0 1 1 2
Krzysztof Kasprzak 0 1 1 2
Kacper Woryna 0 1 1 2
44. Marek Towalski 0 1 0 1
Bronisław Klimowicz 0 1 0 1
Herbert Karwat 0 1 0 1
Piotr Podrzycki 0 1 0 1
Krzysztof Bas 0 1 0 1
Jarosław Szymkowiak 0 1 0 1
Jacek Woźniak 0 1 0 1
Janusz Ślączka 0 1 0 1
Waldemar Szuba 0 1 0 1
Tomasz Bajerski 0 1 0 1
Tomasz Poprawski 0 1 0 1
Marcin Ryczek 0 1 0 1
Tomasz Cieślewicz 0 1 0 1
Krzysztof Cegielski 0 1 0 1
Tomasz Chrzanowski 0 1 0 1
Robert Miśkowiak 0 1 0 1
Norbert Kościuch 0 1 0 1
Mateusz Jurga 0 1 0 1
Michał Mitko 0 1 0 1
Bartosz Zmarzlik 0 1 0 1
Daniel Kaczmarek 0 1 0 1
Patryk Wojdyło 0 1 0 1
66. Sławomir Dudek 0 0 2 2
Marcin Jędrzejewski 0 0 2 2
68. Marian Witelus 0 0 1 1
Krzysztof Kwiatkowski 0 0 1 1
Henryk Jasek 0 0 1 1
Marek Bzdęga 0 0 1 1
Dariusz Rachwalik 0 0 1 1
Krzysztof Kuczwalski 0 0 1 1
Tomasz Gollob 0 0 1 1
Tomasz Kornacki 0 0 1 1
Ireneusz Kwieciński 0 0 1 1
Robert Mikołajczak 0 0 1 1
Grzegorz Walasek 0 0 1 1
Mariusz Węgrzyk 0 0 1 1
Mariusz Franków 0 0 1 1
Paweł Duszyński 0 0 1 1
Sebastian Smoter 0 0 1 1
Zbigniew Czerwiński 0 0 1 1
Michał Rajkowski 0 0 1 1
Krzysztof Buczkowski 0 0 1 1
Adrian Szewczykowski 0 0 1 1
Łukasz Sówka 0 0 1 1
Przemysław Pawlicki 0 0 1 1
Oskar Fajfer 0 0 1 1
Kacper Gomólski 0 0 1 1
Damian Dróżdż 0 0 1 1
Alex Zgardziński 0 0 1 1
Wiktor Lampart 0 0 1 1

Według klubów[edytuj | edytuj kod]

Lp. Klub Gold medal with cup.svg Silver medal with cup.svg Bronze medal with cup.svg Razem
1. Unia Leszno 8 6 4 18
2. Stal Gorzów Wielkopolski 5 6 5 16
3. ROW Rybnik 5 3 3 11
4. Wybrzeże Gdańsk 4 2 2 8
5. Sparta Wrocław 3 5 2 10
6. Falubaz Zielona Góra 3 3 6 12
7. Polonia Piła 3 3 2 8
8. Unia Tarnów 3 0 2 5
9. Polonia Bydgoszcz 2 5 4 11
10. Apator Toruń 2 2 2 6
11. Włókniarz Częstochowa 2 0 2 4
12. Kolejarz Opole 1 1 1 3
Motor Lublin 1 1 1 3
14. KKŻ Krosno 1 0 1 2
GTŻ Grudziądz 1 0 1 2
16. Start Gniezno 0 2 2 4
17. Śląsk Świętochłowice 0 1 0 1
Stal Rzeszów 0 1 0 1
19. KM Ostrów Wielkopolski 0 0 1 1

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Ze względu na opady deszczu nie odbył się pierwszy finał w Krośnie. Jako końcowe zaliczono wyniki jednego finału w Tarnowie.
  2. Z powodu opadów deszczu zaliczono wyniki po trzech seriach startów. W końcowej klasyfikacji trzech zawodników uzyskało 9 punktów – przyznano trzy pierwsze miejsca.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]