Unter den Linden

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy ulicy. Zobacz też: inne znaczenia tej nazwy.
 Niemcy, Berlin
ulica Unter den Linden
Mitte
Długość: 1,4 km
Unter den Linden
Unter den Linden
Położenie na mapie Berlina
Mapa lokalizacyjna Berlina
ulica Unter den Linden
ulica Unter den Linden
Położenie na mapie Niemiec
Mapa lokalizacyjna Niemiec
ulica Unter den Linden
ulica Unter den Linden
Ziemia52°31′00,0″N 13°23′00,0″E/52,516667 13,383333

Unter den Linden (dosł. pol. pod lipami) − historycznie główna ulica Berlina. Nazwa nadana została w związku z licznymi lipami, które rosną po obu stronach ulicy i na centralnym pasie, co nadaje jej charakter jednej z najpiękniejszych alei miasta. Ulica ma przebieg równoleżnikowy. W Berlinie istnieje również inna ulica o nazwie Lindenstraße.

Historia i urbanistyka[edytuj]

W 1417 roku Berlin został stolicą. Lipy, które zaczęto sadzić już w 1647 roku za rządów elektora Fryderyka Wilhelma, ciągnęły się od pałacu elektorskiego do bramy miasta. Fryderyk Wilhelm I, zwany "Wielkim Elektorem", zażyczył sobie, aby trasa prowadząca z jego zamku do parku Großer Tiergarten była bardziej okazała i utrzymana w barokowym stylu. Ulica ta stała się najpopularniejszą i największą trasą w Berlinie. Obecnie część ulicy prowadząca od Bramy Brandenburskiej przez Park Großer Tiergarten, dawna Charlottenburger Chaussee, nazwana jest Straße des 17. Juni na pamiątkę powstania ludności Berlina Wschodniego przeciw władzy komunistycznej (1953). Wzdłuż Unter den Linden znajdują się liczne budynki zbudowane w czasie istnienia Królestwa Pruskiego:

Niegdyś najbardziej ożywiony i najelegantszy bulwar Berlina, Unter den Linden straciła swe znaczenie po wzniesieniu Muru Berlińskiego w 1961. Po zjednoczeniu Berlina wraca do dawnej świetności.

Zabytki[edytuj]

W pobliżu Bramy Brandenburskiej, pod skrzyżowaniem z Wilhelmstraße znajduje się stacja szybkiej kolei miejskiej pod nazwą Unter den Linden, w ciągu tunelu północ-południe.

Zdjęcia[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]