Wieloryby gładkoskóre

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Wale gładkoskóre)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wieloryby gładkoskóre
Balaenidae[1]
Gray, 1821
Wieloryby grenlandzkie z lotu ptaka
Wieloryby grenlandzkie z lotu ptaka
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ssaki
Podgromada ssaki żyworodne
Infragromada łożyskowce
Rząd walenie
Podrząd fiszbinowce
Rodzina wieloryby gładkoskóre
Rodzaje
  • Balaena
  • Eubalaena
Zasięg występowania
Mapa występowania

     Eubalaena australis

     Eubalaena glacialis

     Eubalaena japonica

     Balaena mysticetus

Wieloryby gładkoskóre[2], wale gładkoskóre, wieloryby właściwe (Balaenidae) – morskie ssaki łożyskowe z rzędu waleni, zamieszkujące wszystkie oceany. Charakteryzują się brakiem płetwy grzbietowej, bardzo długimi fiszbinami, zrośniętymi kręgami szyjnymi, wygiętą dolną szczęką i bardzo dużą dolną wargą. Żerują głównie na widłonogach i krylu. Ich populacja zmniejszyła się bardzo na skutek intensywnych połowów. Fontanna wypuszczana z nozdrzy ma kształt litery V. Cielęta wali gładkoskórych rodzą się w okresie zimowym, mają długość od 4 – 6 metrów i są karmione do osiągnięcia 8 metrów.

Wale gładkoskóre pływają powoli, martwe nie toną, a ich ciało zawiera duże ilości oleju. Dostarczają też długiego fiszbinu, swego czasu (przed wynalezieniem plastyku) niezwykle pożądanego. Z tego powodu były przez anglojęzycznych wielorybników określane mianem right whales, co oznacza "wale odpowiednie" – czyli odpowiednie do polowania. Na wieloryby te polowano przez ponad 300 lat, dziesiątkując ich populację. Tylko między 1835 a 1845 rokiem zabito 19 tysięcy wielorybów gładkoskórych, w większości biskajskich. Już w połowie XIX wieku populacja wieloryba biskajskiego północnego była tak przerzedzona, że wielorybnicy musieli szukać nowych łowisk. Tak zaczęła się wielorybnicza ekspansja na Oceanie Spokojnym.

Do wali gładkoskórych zalicza się 2 rodzaje z gatunkami[3]:

Dawniej do wali gładkoskórych zaliczano też wieloryba małego (Caperea marginata), zwanego też biskajskim karłowatym. Różni się on jednak od pozostałych Balaenidae tak znacznie, że obecnie umieszcza się go w rodzinie Neobalaenidae.

Przypisy

  1. Balaenidae, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Zwierzęta: encyklopedia ilustrowana. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2005. ISBN 83-01-14344-4.
  3. Wilson Don E. & Reeder DeeAnn M. (red.) Balaenidae. w: Mammal Species of the World. A Taxonomic and Geographic Reference (Wyd. 3.) [on-line]. Johns Hopkins University Press, 2005. (ang.) [dostęp 7 grudnia 2007]