Przejdź do zawartości

George Darwin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
George Darwin

George Howard Darwin (ur. 9 lipca 1845 w Downe, zm. 7 grudnia 1912 w Cambridge[1]) – angielski matematyk i astronom, laureat Medalu Copleya.

Był synem Emmy i Charlesa Darwina.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1863 r. rozpoczął studia na St John’s College na Uniwersytecie Cambridge, lecz wkrótce przeniósł się na Trinity College[2], gdzie jego nauczycielem był Edward Routh. Kolegium ukończył jako second wrangler; został równocześnie wyróżniony drugą nagrodą w przyznawanej wówczas corocznie przez Uniwersytet Cambridge Smith's Prize. W 1883 r. został profesorem na Uniwersytecie Cambridge[3].

Zajmował się siłami pływowymi. Jest autorem[4] jednej z teorii powstania Księżyca mówiącej, że oderwał się on od skorupy ziemskiej wskutek sił odśrodkowych. Jego praca dotycząca analizy pływów, opublikowana w 1884, opierała się na metodach rozwiniętych przez P.S. Laplace'a i lorda Kelvina. W pracy The Tides and Kindred Phenomena in the Solar System omawiał efekty tarcia pływowego w układzie Ziemia-Księżyc.

Jego wielkim osiągnięciem było rozwinięcie teorii ewolucji układu Słońce-Ziemia -Księżyc w oparciu o matematyczną analizę teorii geofizycznej. Przeprowadził obszerne badania orbit trzech obracających się ciał (układu Słońce-Ziemia-Księżyc), tzn. policzył, gdzie każde z nich powinno znajdować się w określonym momencie. W ramach swoich doświadczeń, dotyczących powstania Księżyca, zajmował się również badanie kształtów, przy których wirujące ciała ciekłe pozostają w równowadze[5].

W 1892 został nagrodzony Złotym Medalem Królewskiego Towarzystwa Astronomicznego. Później sam przewodniczył tej organizacji.

Miał żonę i czwórkę dzieci: dwóch synów i dwie córki.

Prace G. H. Darwina[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Darwin George Howard, [w:] Encyklopedia PWN [dostęp 2021-12-16].
  2. Darwin, George Howard, Venn, J. & J. A., Alumni Cantabrigienses, Cambridge University Press, 10 vols, 1922–1958
  3. Plumian Professor of Astronomy and Experimental Philosophy – jedna z dwóch głównych profesur w Astronomii na Uniwersytecie Cambridge
  4. Sir George Darwin, [w:] Encyclopædia Britannica [dostęp 2022-10-03] (ang.).
  5. Encyklopedia Britannica. Ziemia i Wszechświat. Poznań: Wydawnictwo KURPISZ Sp. z o.o., 2006, s. 37. ISBN 978-83-60563-25-0.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]