Gandhi (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Gandhi
Gatunek

dramat biograficzny

Rok produkcji

1982

Data premiery

30 listopada 1982

Kraj produkcji

Wielka Brytania
Indie

Język

angielski, hindi

Czas trwania

188 minut

Reżyseria

Richard Attenborough

Scenariusz

Richard Attenborough,
Alyque Padamsee, Candice Bergen

Główne role

Ben Kingsley, Candice Bergen,
Martin Sheen, John Gielgud

Muzyka

Ravi Shankar, George Fenton

Zdjęcia

Billy Williams, Ronnie Taylor

Scenografia

Stuart Craig

Kostiumy

Bhanu Athaiya, John Mollo

Montaż

John Bloom

Produkcja

Richard Atenborough

Dystrybucja

Columbia Pictures

Budżet

22,000,000 $

Gandhi – film fabularny z 1982 w reżyserii Richarda Attenborough z Benem Kingsleyem w roli tytułowej[1]. Zdobywca Oscara.

Film jest fabularyzowaną biografią zrealizowaną w koprodukcji brytyjsko-indyjsko-amerykańskiej. Bohaterem dzieła jest Mahatma Gandhi, indyjski bojownik o niepodległość z pierwszej połowy XX wieku.

W roku 1995, z okazji stulecia narodzin kina, film znalazł się na watykańskiej liście 45 filmów fabularnych, które propagują szczególne wartości religijne, moralne lub artystyczne[2].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Film otwiera scena zabójstwa Gandhiego przez Nathurama Godse 30 stycznia 1948. Następnie akcja cofa się o ponad 50 lat – do 1893 roku. Gandhi jest młodym, wykształconym na angielskiej uczelni, prawnikiem rozpoczynającym karierę w Afryce Południowej. Zafascynowany brytyjską kulturą młody intelektualista osobiście styka się z nietolerancją rasową i zaczyna walczyć o obalenie obowiązującego prawa segregacji rasowej. Powstaje koncepcja biernego oporu.

Do Indii wraca wkrótce po wybuchu I wojny światowej. W ojczyźnie zmienia swe zwyczaje (np. ubranie) na bliższe hinduskiej tradycji i włącza się w walkę o niepodległość Indii – występuje publicznie, redaguje gazety, koresponduje z wieloma ludźmi. Wraz z najbliższymi zamieszkuje w aśramie, podróżuje po kraju. Stopniowo staje się symbolem całego ruchu, szczególnie wielkie poruszenie w kraju wywołują jego kolejne głodówki. W 1947 Brytyjczycy opuszczają kolonię, zostaje ona podzielona – wbrew oczekiwaniom Gandhiego, marzącego o wieloetnicznym państwie – między hindusów i muzułmanów[3].

Obsada[edytuj | edytuj kod]

i inni

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. The best of video – poradnik: kino, tv, sat., video. Warszawa: Oficyna Wydawnicza COMFORT, 1994.
  2. Niektóre ważne filmy, czyli tzw. lista watykańska. kultura.wiara.pl. [dostęp 2010-04-14].
  3. Światowa encyklopedia filmu religijnego. Marek Lis i Adam Garbicz (red.). Kraków: Biały Kruk, 2007, s. 166. ISBN 978-83-60292-30-3.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]