Mrzygłodek czarnuch

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Mrzygłodek czarnuch
Melanimon tibialis
(Fabricius, 1781)
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

chrząszcze

Podrząd

chrząszcze wielożerne

Nadrodzina

czarnuchy

Rodzina

czarnuchowate

Podrodzina

Tenebrioninae

Plemię

Melanimonini

Rodzaj

mrzygłodek

Gatunek

mrzygłodek czarnuch

Synonimy
  • Opatrum tibiale Fabricius, 1781
  • Melanimon tibiale (Fabricius, 1781)

Mrzygłodek czarnuch[1] (Melanimon tibialis) – gatunek chrząszcza z rodziny czarnuchowatych.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten opisany został po raz pierwszy w 1781 roku przez Johana Christiana Fabriciusa jako Opatrum tibiale[2][3].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Chrząszcz o owalnym w zarysie, nagim, smoliście czarno ubarwionym ciele długości od 3 do 4 mm[3][4]. Poprzeczna głowa ma zaokrągloną, ponad nadustkiem wyciętą i niemal całkowicie dzielącą oczy listewkę czołową (canthus). Oczy są małe i skośne. Powierzchnię nadustka z rzadka porastają szczecinki. Bardzo krótkie, niesięgające połowy przedplecza czułki mają cztery przedostatnie człony poprzeczne, a ostatni zaokrąglony. Poprzeczne, szersze od głowy, najszersze w przedniej ⅓ przedplecze ma kąty przednie i tylne proste[3]. Boki przedplecza są obwiedzione listewką i w przedniej połowie zaokrąglone, a jego brzeg nasadowy prosty i również zaopatrzony w listewkę. Na powierzchni przedplecza występuje 3 lub 5 błyszczących wzgórków i para podłużnych wgłębień[3][4]. Kształt tarczki jest zaokrąglony[4]. Pokrywy są krótkie, najszersze w ⅔ długości, o słabo zaznaczonych kątach barkowych i zaokrąglonym tyle. Na ich silnie punktowanej powierzchni znajdują się nieregularne wgłębienia i wzgórki[3][4]. Tylna para skrzydeł jest w pełni wykształcona i zdatna do lotu[4]. Odnóża są krótkie. Przednia ich para pełni funkcje grzebne, w związku z czym golenie mają ząbkowane zewnętrzne krawędzie, a na rozszerzonym wierzchołku duży i tak szeroki jak stopa ząb. Golenie pozostałych par są cienkie, zwieńczone dwoma ostrogami po stronie wewnętrznej[3][4].

Ekologia i występowanie[edytuj | edytuj kod]

Parka w środowisku naturalnym

Owad ten zamieszkuje nizinne tereny o piaszczystym podłożu takie jak suche uprawy, miedze, pastwiska, suche skraje lasów iglastych, poręby i młodniki sosnowe[1][5]. Liczniejsze jego pojawy notuje się w suchszych latach[4]. Imagines bytują w wierzchniej warstwie gleby, między korzeniami traw, roślin zielnych i bylin, wśród igliwia oraz pod opadłymi liśćmi[5]. Larwy żerują w glebie na szczątkach roślinnych[1][5], przy czym mogą uszkadzać korzenie i szyje korzeniowe. W trakcie pojawów masowych mogą doprowadzić do wypadania siewek w szkółkach, wskutek czego notowane są jako szkodniki leśne[1]. Przepoczwarczają się w sierpniu i zimują w stadium owada dorosłego[5].

Gatunek palearktyczny, w Europie znany z Hiszpanii, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Francji, Belgii, Holandii, Luksemburga, Niemiec, Szwajcarii, Austrii, Włoch, Danii, Norwegii, Szwecji, Finlandii, Estonii, Łotwy, Litwy, Polski, Czech, Słowacji, Węgier, Białorusi, Ukrainy, Chorwacji, Bośni i Hercegowiny, Rumunii, Bułgarii, Grecji i Rosji[2][3]. W Azji występuje na Syberii Zachodniej, w Kazachstanie, Turkmenistanie i Uzbekistanie[3]. Ponadto znany jest z Maroka[3][4][5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Jacek Stocki: Drzewa iglaste i owady na nich żerujące. Warszawa: Multico, 2000, s. 157. ISBN 83-7073-236-4.
  2. a b Melanimon tibiale (Fabricius, 1781). [w:] Fauna Europaea [on-line]. [dostęp 2019-12-16].
  3. a b c d e f g h i Vladimir Novák: Beetles of the family Tenebrionidae of Central Europe. Praga: Academia, 2014, s. 203-235, seria: Zoological Keys.
  4. a b c d e f g h Zdzisława Stebnicka: Klucze do oznaczania owadów Polski Część XIX Chrząszcze – Coleoptera z. 91 Czarnuchowate – Tenebrionidae, Boridae. Wrocław: Polskie Towarzystwo Entomologiczne, 1991, s. 38-39.
  5. a b c d e B. Burakowski, M. Mroczkowski, J. Stefańska. Chrząszcze – Coleoptera. Cucujoidea, część 3. „Katalog Fauny Polski”. 23 (14), 1987.